25 Eylül 2019 Çarşamba 09:45

GÜNDEM

Depresyon Sandığınız Belirtiler Hipoglisemi İşareti Olabilir

Toplumda yaygın olarak görülmesine rağmen önemsenmediği için kronikleşen; ellerde titreme, açlık hissi, sinirlilik, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, uykuya eğilim gibi semptomlarla kendini gösteren hipoglisemi hastalığı belirtileri nedeniyle; tansiyon, bunama, kalp ritim bozukluğu, migren, depresyon gibi ciddi hastalıklarla karıştırılabiliyor. Bu hastalıkların şüphesiyle uzun süreler tedavi gören ancak tedaviye yanıt alamayan hastalarda altta yatan esas nedenin hipoglisemi olduğu örneklerine sıklıkla rastlanıyor. Memorial Şişli Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yavuz Yalçın, hipoglisemi hastalığı ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Depresyon Sandığınız Belirtiler Hipoglisemi İşareti Olabilir
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sık düşük yapan annelerde hipoglisemi görülebiliyor

Yıllarca bazı ciddi hastalıkların tedavisini görmüş ancak altta yatan hipoglisemi tablosuna bakılmadığı için tedavi edilememiş hasta grupları görülmektedir. Bu hastalar mutlaka hipoglisemi açısından taranmalıdır. Özellikle yaşlı hastalarda hipoglisemiye dikkat edilmelidir.

Hipoglisemi ile karıştırılan hastalıklar şöyle sıralanmaktadır:

Şeker düşmesi beyni vuruyor

Hipoglisemi beyin fonksiyonlarını düşüren bir travmadır. Kandaki şeker 70 mg/dl seviyelerine geldiğinde hastalarda ellerde titreme, soğuk terleme, açlık hissi, sinirlilik, huzursuzluk, gerginlik gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Şeker 50 mg/dl seviyesine ulaştığında ise bu belirtiler çok daha belirginleşir ve baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozukluğu, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, uykuya eğilim, kasılmalar ve komaya varan bulgular eşlik etmektedir. Vücudun en önemli glikoz tüketicisi olan beyin, fonksiyonlarını yerine getirirken sürekli enerji harcar. Bu enerjiyi de şekerden elde eder. Vücutta şekerin düşmesi tek enerji kaynağı şeker olan beyinde alarm durumu yaratmaktadır. Bu alarmlar acıkma hissi olarak algılanır. Özellikle tatlı besinlere ilgi artar. Tatlı tüketildiğinde kan şekeri düzene girer. Eğer beynin uyarıları dikkate alınmazsa kanda şeker gittikçe düşer ve beyin fonksiyonlarında bozulmalar ortaya çıkar. Diyabet hastalarında da şeker düşmesi sıklıkla görülmektedir. Diyabet hastalarının kullandığı ilaçların zaman içerisinde dozunun fazla gelmesi, gıdaların az tüketilmesi ve atlanan öğünler sonucunda bu hastalarda şeker düşüklüğü yaşanmaktadır. Diyabetik anneden doğan çocuklarda da yaygın olarak hipoglisemi görülmektedir. Bu bebeklerde doğdukları andan itibaren şeker düşüklüğü eğilimi gözlemlenir.

Aşırı alkol tüketimi şekeri aniden düşürüyor

Hipoglisemi, açlıkta görülen açlık hipoglisemisi ve yemek sonrası görülen reaktif hipoglisemi olarak iki şekilde meydana gelmektedir.

Açlık hipoglisemisinin nedenleri şöyle sıralanmaktadır:

Reaktif hipoglisemi;

Evdeki şeker ölçüm cihazlarına dikkat

Şeker ölçüm cihazları her zaman doğru ölçüm vermeyebilir. Laboratuvar ortamında ölçülen testlerin doğruluk payı çok yüksektir ancak glukometri denilen evlerde kullanılan parmaktan şeker ölçümü yapan cihazlar her zaman doğru ölçmeyebilir. Bu makinelerin mutlaka belli sürelerde kontrolü ve kalibrasyonu gerekmektedir.

Tedavide ilk adım sağlıklı beslenme

Hipoglisemi tedavisinde ilk adım sağlıklı beslenme önerileridir. Sağlıklı beslenme düzenine geçildiğinde hasta belirtilerden hala şikayetçi olmaya devam ediyorsa medikal tedaviye geçilmektedir.

Bu nedenle;

İlginizi Çekebilir

Agt Desıgn By Defne Koz’A Internatıonal Desıgn Awards’Tan 2 Ödül Birden

AGT DESIGN BY DEFNE KOZ’A INTERNATIONAL DESIGN AWARDS’TAN 2 ÖDÜL BİRDEN


Sömestrde Çocuğunuzun Saçındaki İstenmeyen Misafirlerle Vedalaşın Ve Döneme Salgınlardan Korunarak Girin

Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen bit, çocuklar ve ebeveynler için kabusa dönüşebiliyor. Sömestr tatilinde bitlerden hızlı ve kalıcı şekilde kurtulmak isteyenlerin yardımına Paranit yetişiyor. Paranit ile sadece 15 dakikada tüm bitler ve sirkeler tarihe karışıyor. Ayrıca Paranit bulaşmayı engellediği klinik olarak kanıtlanmış Baş Biti Kovucu Sprey ile salgınlara karşı koruma da sağlıyor.


Çalışanına Müşteri Gibi Davranan Şirket Kazanacak

Çalışanına müşteri gibi davranan şirket kazanacak


Netflıx, Narcos Mexıco’Nun İkinci Sezon Resmi Afişini Paylaştı

Afişi indirmek için tıklayınız.


Basın Bilgilendirme Hearthstone Galakrond'un Uyanışı Iı. Bölüm Yayında

28.01.2020 - Galakrond’un Uyanışı’nın ikinci bölümü başladı. Kâşifler Birliği ve League of E.V.I.L. Wyrmrest’te çarpışmaya tutuştu. İki taraflı bu maceranın gelecek bölümünde her iki tarafın hikâyesini de oynamayı ihmal etme. Ayrıca Galakrond’un Uyanışı’nın her bölümünde koleksiyonuna ekleyebileceğin kartlar kazanacağını unutma!


Etiketler: şeker, hipoglisemi, Hipoglisemi, görülmektedir, hastalarda

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.