5 Temmuz 2014 Cumartesi 05:43

POLEMİKLER

Devletin Ayak Basamadığı Köy "Yalaza Köyü"

Aman başlığa bakıp gaza gelmeyelim. The Economist Dergisi'nde ilginç bir yazı yayınlandı. Yazının başlığı "Türkiye ve Kürtlerin Kürdistan Rüyası" Aslında, bu haberdeki başlığımızın nedeni sizin sinirlerinizi zorlamak değil. Türk'ün öfkesini Kürde kanalize etmeye çalışan bu haberleri nasıl gördüğümüzü anlatmak! Dikkat buyrun bu Ekonomist haberini Türkiye basınının neredeyse tamamı BBC Türkçe Servisi'nden aldı. Londa iyi çalışıyor, tebrik ederiz.

Devletin Ayak Basamadığı Köy
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT » Yorum


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Ekonomist Dergisi yazısı, Diyarbakır'ın Lice ilçesinin Yalaza köyü ve civarından izlenimlerle başlıyor. Güya Yalaza Köyü'nde komün kurulmuş o komün tüm Kürtlere model olacakmış. Hint keneviri ekimi yasaklanacakmış, artık yasal ürünler ekilecekmiş diye uzayıp gidiyor haber.

TÜRK'ÜN ÖFKESİNİ KÜRDE KANALİZE ETME ÇABALARI

Güya, Yalaza Köyü "özgür Kürdistan'ın tohumlarının ekildiğini" bir yermiş. Tabi herkesin çeşitli hayalleri, tahayyülleri olabilir gerçekleştirmek pratiğe dökmek başka bir iş. Yalaza'da daha önce ekilen hint keneviri yerine yasal ürünler ekilecekmiş, PKK uyuşturucuyla mücadele edecekmiş gibi akılları zorlayan cümleler var!

BİZDEN TAVSİYE EKONOMİST  PKK'NIN UYUŞTURUCU İLE MÜCADELESİNİ LONDRA SOKAKLARINDA TEST ETSİN

Ekonomist ve BBC'ye çağrımızdır. PKK'nın uyuşturucu ile mesafesini siz en iyisi Londra sokaklarında test edin. Daha iyi anlarsınız durumu, ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz bizde atasözüdür pek severiz.

"AMAN KOMUTANIM SAKIN YALAZA KÖYÜ'NÜ RAHATSIZ ETMEYİN"

Ekonomist Dergisi, PKK üyesi Mr. Serdar Çelik isimli bir terör örgütü üyesi ile görüşmüş. Mr. Çelik'e göre Yalaza Köyü'ne devlet ayak basamıyormuş. Şimdi burada bazı komutanlar gaza gelip yarın Mr. Çelik'in kapısını çalmasınlar bu isim büyük ihtimalle Ekomist haberi gibi çakmadır.

Biz devletin her köye ayak değil, postal bastığı, hatta postal eskittiği yılları da biliyoruz. Bırakınız eksik kalsın o 90'lı yılların ilgisi. Dolayısıyla memleket evladı olarak çağrımızdır, Ekonomistten, BBC'den ayar alıp Yalaza Köyü halkını rahatsız etmeyin. Bizimki sadece bir öneri size akıl vermek haddimize değil. Bırakın herkes kendi rüyasını yaşasın! Ağzı olan konuşur!

DEVLETİN İLGİSİZLİĞİNDEN SADECE PKK'LILAR DEĞİL BİZ TÜRK VATANDAŞLARI DA ŞİKAYETÇİYİZ

Şöyle düşünelim devletin ilgisizliğinden PKK'lılar kadar biz Türk vatandaşları da şikayetçiyiz. Devletin unuttuğu o kadar çok köy var ki! Bir dokun bin ah işit. Bu köyler Diyarbakır'da, Erzurum'da, Samsun'da, Yozgat'ta da olabilir Konya'da da. Devlet her köye, mezraya ayak basmaya çalışırsa yandı gülüm keten helva.

ÇÖZÜM SÜRECİ ÇÖKECEK İDDİASI

Dergi, Lice-Diyarbakır karayolu üzerinde bir askeri kontrol noktasından bir kilometreden daha az mesafe uzaklıkta PKK flamasının dalgalandığını belirtiyor. Lice'deki karakol protestolarına değinip inceden şu cümleleri kuruyor: Geçen ayki olaylarda iki kişinin öldürülmesi sonra 14 aylık ateşkes sürecinin çökme ihtimalinin oluştuğunu yazıyor Economist.

MAŞALLAH DEDİĞİNİZ KIRKGÜN YAŞAMIYOR

İşte yazının ana mesajlarından biri bu. Çözüm süreci çökecek. Sinirlenmemek elde değil, alemin derdi Londra'yı mı gerdi! Bırakın biz bize çözeriz bu işleri biz bu ülkenin bu toprakların çocuklarıyız siz rahat olun. Bak, el attığınız maşallah dediğiniz kırk gün yaşamıyor bakın mirasınız Orta Doğu coğrafyası kan ağlıyor. Bir düşünün majesteleri neden?

Efenim devam ediyor haber: Lice'de karakol inşaatlarının durdurulduğunu, daha fazla PKK flamasının asıldığını, hükümetin yeni bir reform paketini açıkladığı, hapisteki binlerce Kürt siyasi eylemcinin salıverildiğini, özel okullarda Kürtçe eğitime olanak sağlayan yasaların meclisten geçtiğini yazıyor. Ayıp olmasın diye de sayın Galip Ensarioğlu'nun da bazı cümlelerine yer vermişler. Aferin onlara!

GÜLTEN KIŞANAK'TAN DİZİ DİZİ İNCİLER

Efenim, derginin haberine göre belediye başkanı Gülten Kışanak: Referandum yapılsa halkın yüzde 80'i bağımsızlık lehinde oy kullanır demiş. Daha da önemlisi sayın belediye başkanının başka bir iddiası var o da şudur: Türkiye büyük Kürdistanı engellemek için toprakları dışındaki küçük bir Kürdistanın kurulmasını istiyormuş. Bu ne yaman oksimoron sayın belediye başkanım!

"SAYIN KIŞANAK BAŞKANIM, DİYARBAKIR'DAKİ KÜRT'TE ERBİL'DEKİ, SÜLEYMANİYE'DEKİ  KVA KABİLESİ İBOLAR HALKI MIDIR?"

Şimdi, Türk halkının bu konuda sıkıntı çektiği yani Kuzey Irak Yönetimi ile iyi ilişkiler konusunu bilmeyen yok. Demek ki neymiş  Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kuzey Iraklı Kürtlerle iyi geçinmemeli iyi geçinirse küçük Kürdistan kurulur ama büyüğü kurulamazmış.Şayet Gülten Hanım gerçekten bunları söyledi ise Akıllara ziyan cümleler! 90'lı yılların özlemi var demek ki! O zaman soruyoruz, sayın başkan "Diyarbakır'daki kürt'te Erbil'deki Kva kabilesi İbolar halkı mıdır?"

KERKÜK'ÜN KÜRT YÖNETİMİNE GEÇMESİ KÜRTLERİ HEYECANLANDIRMIŞ

Economist, Kuzey Irak'la ilgili son dönemli gelişmelerden, yani Kerkük'ün Kürt yönetimince ele geçirilip bağımsızlık yolunda da hızlanılmasından, Türkiye'nin Kürtlerinin heyecanlandığını yazıyor.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'ın Kürt bölgesini yakın bir müttefik olarak gördüğünü ve onu teşvik ettiğini yazıyor.

Yazının sonunda Yalaza'daki PKK'lı Serdar Çelik'in, Türkiye Kürtlerinin kendi gelecekleri hakkında kendilerinin karar vereceği yönündeki sözlerine yer vererek Türklerin damarına basıp şahane haberine noktayı koyuyor. Yiyen varsa tabi!

Bıktık bu snop bakışlardan!

Majestelerinin basınında yer alan linkler şöyle

Haberi asıl hazırlayan Londa merkezli "The Ekonomist"

Haberi Türkçe servis eden "BBC Türçe"

İlginizi Çekebilir

Kaspersky Ve Solarwinds, Msp’Lerin Müşterilerine Otomatik Siber Güvenlik Koruması Sunmasına Yardımcı Oluyor

22 Ocak 2020


Moda Devrimi Sergisi Moda Endüstrisinde Sürdürülebilirliği Ortaya Koydu

Moda Devrimi Sergisi Moda Endüstrisinde Sürdürülebilirliği ortaya koydu


Petkim, Endüstri 4.0 Teknolojilerini Üretimde En İyi Kullanan Tesisler Ligine Seçildi

WEF’İN GLOBAL LIGHTHOUSE NETWORK’ÜNE BU YIL TÜRKİYE'DEN GİREN TEK ŞİRKET OLDU


“Çevrimiçi Kumar” Bağımlılık İçin Tehdit Oluşturuyor

“Çevrimiçi kumar” bağımlılık için tehdit oluşturuyor


Netflıx Yeni Belgesel Dizisi Rıse Of Empıres Ottoman’In Özel Gösterimi Gerçekleşti

Netflix’in başrollerini Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır ve Damla Sönmez’in paylaştığı belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman’ın özel gösterimi, tüm oyuncu kadrosu ve yönetmen Emre Şahin’in katılımıyla Pera Müzesi’nde gerçekleşti.


Etiketler: economist, ekonomist, bbc türkçe, yalaza köyü, lice, diyarbakır, hint keneviri, uyuşturucu, gülten kışanak

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.