23 Ocak 2019 Çarşamba 09:03

GÜNDEM

Dijital Dönüşüm Projelerinde Siber Güvenlik Gör Ardı Edilmemeli!

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE ORTAK BİR SİBER

Dijital Dönüşüm Projelerinde Siber Güvenlik Gör Ardı Edilmemeli!
Dijital Dönüşüm Projelerinde Siber Güvenlik Gör Ardı Edilmemeli!
Dijital Dönüşüm Projelerinde Siber Güvenlik Gör Ardı Edilmemeli!
Dijital Dönüşüm Projelerinde Siber Güvenlik Gör Ardı Edilmemeli!
Dijital Dönüşüm Projelerinde Siber Güvenlik Gör Ardı Edilmemeli!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

GÜVENLİK BİRİMİ KURULMALI”

DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE SİBER GÜVENLİK

GÖZ ARDI EDİLMEMELİ!

Organizasyonlar, dijital dönüşümü sürdürdükçe ve yeni teknolojiler ile desteklenen iş süreçleri ile bilgi ağları arası entegrasyonu benimsedikçe güvenlik sorunları artıyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin Genel Müdür Yardımcısı Ziya Gökalp,bu nedenle dijital dönüşüm projelerini siber güvenlik odaklı gerçekleştirmenin kaçınılmaz bir hal aldığının altını çiziyor.

Organizasyonların daha iyi sonuç elde etmesi için iş modellerini ve iş süreçlerini mikro düzeyde ele alan, aynı zamanda işletmelerin daha inovatif, etkin, verimli sürdürülebilir, hızlı ve büyüme odaklı olabilmeleri üzerine tasarlanan dijital dönüşüm projeleri, veri sınıflandırma, veri odaklı karar verme, otomasyon, yapay zeka, bulut bilişim, mobil uygulama destekli alt yapı, doküman yönetimi, elektronik süreç yönetimi, nesnelerin interneti gibi süreçleri de ele alıyor. Komtera Teknoloji Genel Müdür Yardımcızı Ziya Gökalp, etkili bir dijital dönüşüm sağlayabilmenin ancak iş ortaklarının, tedarikçilerin, müşterilerin ve diğer paydaşların içine alındığı, hatta birimler arasında ortak çalışmanın ve çabanın sarf edildiği projeler ile mümkün olacağını dile getiriyor.

Dijital Dönüşüm Projeleri Siber Güvenlik Odaklı Gerçekleştirilmeli

Dijital dönüşümü sağlarken veri odaklı karar verme süreçlerinin yönetileceği iş ve bilgi sistemlerinin, uygulamaların veya otomasyonların birbirleriyle entegre edilmesi yeni güvenlik sorunlarını ve zafiyetleri beraberinde getiriyor. Gökalp, “Organizasyonların, tedarikçilerin ve iş ortaklarının IT sistemlerinin birbirleriyle entegre olması, bulut bilişim sistemlerinin kullanılması ve müşterilerin gerçek zamanlı olarak sistemlere bir mobil uygulama kullanarak erişim yapması, bağımsız kurumsal ağların etkileşimine yol açıyor ve ağlardan birine sızılması durumunda saldırganlar etkileşim içinde olan tüm ağlara erişilebiliyor.” ifadelerinde bulunuyor.

Paydaşlardan birine ait ağa sızan bir saldırgan, çok biçimli polimorfik bir sofistike atak ile geleneksel güvenlik sistemleri tarafından tespit edilmekten kaçınabilen, değişebilen ve uyarlanabilen bir malware virüsünü diğer paydaş ağlara da yayabiliyor. Komtera Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Ziya Gökalp, paydaşların farklı yazılım geliştirme metodolojileri ile ürettiği uygulamalar, statik kod zafiyet analizine tabi tutulmuyorsa, kod tabanlı açıklardan doğan saldırılara maruz kalmalarının kaçınılmaz olacağını belirtiyor. Görünürlüğü yoksun kılan, birbirleriyle iyi entegre olamayan, bilgi zafiyetleri konusunda birbirleriyle istihbarat paylaşımı yapamayan, riskleri ve atakları önleme konusunda entegre politika uygulayamayan paydaşlara ait farklı bilgi güvenlik sistemlerini aşan saldırganlar, sistemlere erişerek veri hırsızlığı yapabiliyor.

IoT ve Bulut Teknolojilerine Yönelik Saldırılar Artıyor

Bir başka ifade ile organizasyonlar dijital dönüşümü sürdürdükçe ve yeni teknolojiler ile desteklenen iş süreçleri ve bilgi ağları arası entegrasyonu benimsedikçe güvenlik sorunları artıyor. Özellikle IoT teknolojilerinin ve çoklu bulut ortamlarının hızlı bir şekilde benimsenmesi ve kullanıma alınmasının, küresel ölçüde saldırı oranlarını ve ağa sızmaları artırdığını vurgulayan Gökalp, bu nedenle dijital dönüşüm projelerini siber güvenlik odaklı gerçekleştirmenin kaçınılmaz bir hal aldığının altını çiziyor. Dijital dönüşümün etkileşimde bulunduğu tüm paydaşlara ait sistemleri, uygulamaları, ağları entegre ederken yine paydaşlara ait siber güvenlik altyapılarının da entegre edilmesi, izlenmesi, kontrol edilmesi, denetlenmesi ve ortak bilgi güvenlik politikaları ile yönetilmesi gerekiyor.

Bu sürecin sağlıklı yönetilebilmesi, çoğu zaman dijital dönüşüm projelerinde ortak bir siber güvenlik birimi kurulmasını gerektiriyor. Kurulan birimin, farklı ağlardaki sisteme ait davranışları ve veri akışını mikro düzeyde analiz etmesini, saldırı tespiti ve veri kaybı önleme konusunda senkronize sistemler kullanmasını, gerçek zamanlı risk değerleme ve zafiyet yönetimi yapmasını zorunlu kılıyor.

Komtera Teknoloji Hakkında:

Komtera Teknoloji, 20 yılı aşkın tecrübesiyle, bilginin güvenliği ve gizliliği konusunda mevcut/potansiyel zafiyetleri ve risk/tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak üzere alanında uzman bilgi güvenlik çözümleri üreticilerinin distribütörlüğünü yürütmektedir. Bu çözümler birbirleriyle entegre olabilen ve KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çözümlerdir.

Bu bağlamda Komtera Teknoloji çatısı altında; Firewall, uç nokta güvenliği, web uygulama güvenlik duvarı, mobil cihaz kontrolü, e-posta güvenliği, web güvenliği, saldırı önleme, kimlik yönetimi ve iki faktörlü doğrulama, veri tabanı güvenliği, veri şifreleme, zafiyet yönetimi, kullanıcı denetimi ve kontrolü, veri sızıntısı önleme, ağ erişim kontrolü, güvenlik olay yönetimi gibi farklı çözümler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

"Ay Çekirdeğinde Kalite Düştü"

“AY ÇEKİRDEĞİNDE KALİTE DÜŞTÜ”


Türkiye’Nin İlk “İş Sağlığı Ve Güvenliği Laboratuvarı” Üsküdar Üniversitesinde Açıldı

Türkiye’nin ilk “İş Sağlığı ve Güvenliği Laboratuvarı”


Bmw’Nin Kadın Kullanıcıları Performans Sürüş Eğitimi İle Piste İndi

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kampanyası kapsamında, Mart ayında BMW sahibi olan kadın sürücülere hediye ettiği Performans Sürüş Eğitimi 20 Nisan’da İzmit Körfez Pisti’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan BMW sahibi kadın sürücüler, kendi sınırlarını zorladıkları bir sürüş deneyimi yaşadılar.


Serkonder Başkanı Halil Kozan “2019’Da Yüzde 70 Oranında Büyüme Öngörüyoruz”

Sera A.Ş. 25 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak


Axis İstanbul’Dan 23 Nisan’A Özel Eğlence Paketi

Axis İstanbul AVM’de geçtiğimiz günlerde başlayan ve 15 Ekim’e kadar devam edecek Hediye Dükkanı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gününe özel tüm çocukları unutamayacakları bir eğlenceye davet ediyor. Çocukların en özel gününde Axis İstanbul AVM’den 50 TL ve üzeri alışveriş yapacak ziyaretçiler, 50 puan değerinde hediye puanın sahibi olarak eğlence paketini almaya hak kazanacaklar.


Etiketler: güvenlik, veri, dijital, bilgi, entegre

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.