23 Ocak 2019 Çarşamba 16:35

GÜNDEM

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Üç Kişiden Birinde Görülüyor!

Günümüzün en yaygın konularından bir tanesi DEHB. Uzun adıyla Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu… Özellikle okullarda yerinde durmakta zorlanan ve dürtülerini kontrol etmekte ya da ertelemekte zorlanan çocuklar için tanımlanan kategori. İlaç kullanımı ve tedavi yöntemleri konusunda uzun tartışmalar olsa da herkesin üzerinde anlaştığı konulardan birisi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topluma uyumun ve sürdürülebilir bir hayatın kişisel ve çevre farkındalığından geçtiği biliniyor.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Üç Kişiden Birinde Görülüyor!
Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Üç Kişiden Birinde Görülüyor!
Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Üç Kişiden Birinde Görülüyor!
Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Üç Kişiden Birinde Görülüyor!
Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Üç Kişiden Birinde Görülüyor!
Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Üç Kişiden Birinde Görülüyor!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Amerika Psikoloji Derneği’nin özellikle bu farkındalığı artırmak için hem ebeveynlerin hem de çocukların bilgisel açıklarının kapatılmasını çok önemsiyor. APA’nın bu nedenle çocuk kitaplarının bu alanda yoğunlaşmasını ve direkt olarak çocuğun kendi farkındalığını artıracak oyunların ve eğlenceli aktivitelerin kendilerini tanımaları konusunda faydalar sağlayabileceğine inanıyor. Bu alanda uluslararası alanda temel olarak yayınladığı iki kitabı tüm dünyada en önemli eserler arasında sayılıyor. Kathleen G. Nadeau ve Ellen B. Dixon tarafından yazılan Yavaşlamayı ve Odaklanmayı Öğrenmek, Jeanne Kraus tarafından yazılan Kori’nin Hikayesi.

DEHB’li çocuklara farkındalık sağlamanın en iyi yollarından bir diğeri de hayvanlar. Köpeklerin davranış yapılarının DEHB’li çocuklarla olan benzerliğini kaleme alan Kathy Hoopman’ın “Bütün Köpekler Hiperaktiftir ve Odaklanmakta Zorlanırlar” adlı çocuk kitabı da bu eğlenceye vurgu yapan farkındalık artırıcı çocuk kitaplarından.

Psikiyatrist Dr. Zengibar Özarslan’a göre; DEHB’li çocuklardaki farkındalık en az bizim klinik gözlemlerimiz ve müdahalelerimiz kadar önemli. Çünkü kendi yaşadıkları zorlukları, istenmiyorum, sevilmiyorum, başarısızım, yetersizim gibi olumsuz düşüncelerle besleyip mutsuz bir hayat sürebilirler. Bulunduğu ortamda olumsuz etiketlenmenin yükü ile hem içe dönük hem de buna bağlı depresyon ve kaygı ile agresif tepkiler verebilirler. DEHB’li çocuklar, olumlu farkındalık ile benlik saygılarında yükselme yaşayacağı gibi diğer çocukların da onların gözünden bu sorunun nasıl yaşandığını daha iyi anlayacaklardır. Buna bağlı olarak akran ilişkileri de olumlu yönde gelişecektir.

Psikolog Müberra Sabuncu’ya göre ise DEHB’li çocuklar aslında özel ve seçilmiş çocuklardır. DEHB’li çocuklarla çalıştığımızda onlara sadece akademik bir bakış açısı ile yaklaşmıyoruz. Sanatçı ve yaratıcı kişiliklerini fark ettirerek de dikkatlerini çekebiliyoruz. Çünkü DEHB tanısı almış bir çocuğun ritim kulağını fark etmesi veya çizim yeteneğini keşfetmesi onun için büyük bir maceradır. Ayrıca agresif dürtülerini sanat yoluyla atmaları onlara farklı bir bakış açısı kazandırmış oluyor. Böylelikle DEHB onlar için bir bozukluk olmaktan çıkıp bir lütuf haline gelebiliyor.

Özel çocuklar konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Sola Unitas Academy, DEHB’li çocuklar gibi Otizm, Asperger, Disleksi, Duygusal Problemler, Yas, Senkronize Olamama, Travma Sonrası Stres Bozukluğu gibi alanlarda yayınlara öncelik veriyor. DEHB’li çocuklar için yayınladığı Amerikan Psikoloji Derneği ve JKP’nin konuyla ilgili kitaplarının Türkçeleri de çok yakında raflarda olacak.

İlginizi Çekebilir

Akbank Sanat’Tan İzleyicisini İçine Çeken Dans Gösterisi Dislokasyon

AKBANK SANAT, 22 ve 23 Şubat tarihlerinde dört dansçı ile sekiz kişiden oluşan hareket korosunun tekinsiz zaman ve mekânlara yolculuğuna ev sahipliği yapıyor. İzleyenler üzerinde farklı etkiler bırakan ve 50 dakika süren gösterinin koreografisi Gizem Bilgen’e ait.


Vakıfbank, 27. Galibiyet İçin Almanya'da

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, 2019 CEV Şampiyonlar Ligi A Grubu'ndaki beşinci maçında Alman ekibi Allianz MTV Stuttgart'la yarın TSİ 21:00'de deplasmanda karşılaşacak. Avrupa'da üst üste 27. galibiyet için sahaya çıkacak olan VakıfBank'ta Başantrenör Giovanni Guidetti, ''Gruptan lider olarak çıkmak istiyoruz. Liderliğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kazanıp liderliğimizi devam ettirmek istiyoruz'' dedi.


Mıchelın Yıldızlı Şef Dıego Muñoz, Mutfağını Pop Up Seyahatlerle Londra Moskova Ve Istanbul’A Taşıyor

MART 2019


Foxplay Ve Hepsiburada’Dan Bir İlk! Ve Görselleri

FOXplay ve Hepsiburada gerçekleştirdikleri iş birliğiyle dünyada ilk kez hayata geçirilecek bir uygulamaya imza attı. Yapılan iş birliğiyle Türkiye’nin ilk e-ticaret özellikli dizisi “4N1K Yeni Başlangıçlar”da “İzlerken Al” özelliği kullanılarak izleme deneyimi bölünmeden alışveriş yapılabilecek. İzleyiciler, hayran oldukları oyuncuların kıyafetlerinden, beğendikleri tüm ürünlere “İzlerken Al” seçeneğiyle, sahip olabilecek. Yapılması gereken tek şey, diziyi izlerken durdurup beğenilen ürünleri sepete atmak ve Hepsiburada üzerinden anında satın almak.


Fibabanka’Dan Bir İlk Daha “Ailece Fibabankalıyız” Staj Programı

Fibabanka’dan bir ilk daha: “Ailece Fibabankalıyız” staj programı


Etiketler: DEHB, farkındalık, çocuklar, için, gibi

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.