25 Nisan 2019 Perşembe 12:45

GÜNDEM

Doğrudan Satış Derneği’Nden Piramit Yapılara Karşı Güçlü Aksiyon Planı

Bu yıl 25. yılını kutlayan Doğrudan Satış Derneği’nin (DSD) 3’üncüsünü düzenlediği Doğrudan Satış Konferansı’na piramit yapılarla mücadele damgasını vurdu. T.C. Ticaret Bakanlığına mevzuat değişikliği için öneride bulunan DSD, piramit yapıların önünün kesilmesi için aralarında kamunun, hukukçuların, akademisyenlerin ve sektör STK’larının bulunacağı Doğrudan Satış Komisyonu kurulmasını, Doğrudan Satış Yetki Belgesi oluşturularak, belgenin komisyon kararıyla bakanlık tarafından verilmesini ve belge alma koşullarının ağırlaştırılmasını istedi.

Doğrudan Satış Derneği’Nden Piramit Yapılara Karşı Güçlü Aksiyon Planı
Doğrudan Satış Derneği’Nden Piramit Yapılara Karşı Güçlü Aksiyon Planı
Doğrudan Satış Derneği’Nden Piramit Yapılara Karşı Güçlü Aksiyon Planı
Doğrudan Satış Derneği’Nden Piramit Yapılara Karşı Güçlü Aksiyon Planı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bu yıl 25. Yıllını kutlayan Doğrudan Satış Derneği (DSD), 3. Doğrudan Satış Konferansı’nı düzenledi. Konferansın açılış konuşmasını yapan DSD Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Gül, 25 yıl önce bir grup sektör duayeninin önderliğinde kurulan derneğin, bugün hem sektördeki konumu hem de ülke ekonomisine yarattığı değer ile adından sıkça söz ettirmeye devam ettiğini bildirdi. Yüzde 85’i kadın olmak üzere, 1.5 milyondan fazla insanı girişimci yaptıklarını da açıklayan Orkun Gül, “Türkiye pazarında bunları yaparken, Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu (SELDIA) ve Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu (WFDSA) üyeliklerimizle dünyada sektöre ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi. Orkun Gül ayrıca sektörün en önemli sorunları arasında piramit yapıların yer aldığını belirtti ve bu konuda attıkları somut adımları anlattı.

Euromonitor tarafından hazırlanan rapora göre sektörün 2018 yılında 3.6 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştığını belirten Orkun Gül, “2017 yılına göre yüzde 18’lik bir büyüme kaydeden sektörümüzde en büyük payı yüzde 35 ile Güzellik ve Kişisel Bakım Doğrudan Satış kategorisi alıyor” dedi. Rapora göre sektör 2019 yılında da büyümeye devam edecek.

Konuşmasında IPSOS’un doğrudan satış sektörüne yönelik araştırmasına da değinen Orkun Gül, “Türkiye’de bireylerin yarısı ‘doğrudan satış’ sistemini biliyor.Bu oran özellikle İstanbul ve Batı Anadolu’da lise ve üniversite mezunlarında daha da yüksek. Ayrıca satın alınan markaların beğeni ve memnuniyet düzeyi oldukça yüksek” dedi. Sektörün bilinirlik ve güvenini artırmak için aktif olarak çalıştıklarını belirten Gül, bağımsız girişimcilerin eğitimi, yetkinliği ve satış sonrası hizmetlerin iyileştirmesinin de tüketiciler açısından beklenen adımlar olduğunu vurguladı.

Ticaret Bakanlığı ile mevzuat çalışmaları başladı

Doğrudan Satış Derneği (DSD) olarak 2019 yılı itibariyle piramit yapılara karşı önemli bir mücadele başlattıklarını vurgulayan Orkun Gül, “Bu konuda Ticaret Bakanlığımıza bir mevzuat değişikliği önerisinde bulunduk. Önerilerimiz içerisinde kamunun, hukukçuların, akademisyenlerin ve sektör STK’larının bulunacağı bir Doğrudan Satış Komisyonu kurulması, Doğrudan Satış Yetki Belgesi oluşturularak, belgenin komisyon kararıyla bakanlık tarafından verilmesi ve belge alma koşullarının ağırlaştırılması gibi başlıklar yer alıyor” dedi.

Sektörden olmayanlar Etik Kod Uygulaması ile tespit edilecek

Ticaret Bakanlığı ile birlikte bir yandan mevzuat çalışmalarını yürütürken, diğer yandan ise dernek olarak sektörden olmayanları tanıyan bir Etik Kod Uygulaması hazırladıklarını açıklayan Orkun Gül, “Bu uygulama sektöre giriş yapan firmaların pazarlama planlarını yakın takibe alarak, mevzuata uygun olup olmadığını tespit edecek. Mevzuat dışı hareket ettiği belirlenen firmalar Doğrudan Satış Komisyonu ile paylaşılacak” dedi.

Kadınlar ve gençler doğrudan satışın geleceği

Türkiye’de kadınların istihdama katılımında yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında, Doğrudan Satış’ın iş ve aile dengesini korumak, esnek çalışma saatleriyle ek gelir elde etmek, herhangi bir sermaye veya yatırım gerektirmeden kendi işinin patronu olmak için çok avantajlı bir yöntem olduğunu belirten Orkun Gül, “ Türk kadınları girişimci bir ruha sahip. Sadece kadınlarımızın önünde ‘beceremem’ ya da ‘yapamam’ korkusu ve eğitim eşitsizliği gibi bariyerler var. Türk kadını önce anne, sonra eş ve en son girişimci olabiliyor. Biz aslında kadınlarımızı sektörümüze kazandırarak, önlerindeki bu bariyerlerin bir şekilde kaldırılabileceğini onlara sunuyoruz. DSD üyesi şirketler olarak bizler de kadınlarımızın ön yargılarını kırmak ve içlerindeki potansiyeli dışarı çıkarmak adına eğitimler veriyoruz” şeklinde konuştu.

Orkun Gül ayrıca gençlerin üniversite eğitimleri süresince ek kazanç elde etmek veya beğendikleri ürünleri indirimli almak için de Doğrudan Satış’ı tercih ettiklerini belirterek, “Giderek artan sosyal medya kullanımıyla, artık tüketiciler kişisel öneri ve tavsiyelere markaların reklamlarından daha fazla güveniyorlar. Doğrudan Satış da dünyada giderek popüler olan “Social Selling” akımının en iyi uygulamalarından biri. Birçok bağımsız satış temsilcimiz, sosyal medya üzerinden işlerini yönetiyor ve dijital dünyaya bu modelin adapte edilmesine katkıda bulunuyor. Bu nedenle de gençler arasında oldukça fazla talep gören bir ek kazanç fırsatı” diye konuştu.

“Yanlış iş yapanları engelleyeceğiz”

3. Doğrudan Satış Konferansı’nın açılışında konuşan Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, Bakanlığın girişimciliğin gelişmesi ve istihdamın artırılması yönündeki her tür faaliyeti desteklediğini belirtti. Bu alanda özellikle kadın girişimciler için 200 milyon dolarlık bir destek açıklandığını bildiren Ahmet Erdal, “Doğru iş yapanların önünü açmak ve piramit sistemler gibi yanlış yapanların önlerini kesmek için adımlar atıyoruz. Örneğin bu yapılara yönelik cezai işlemleri gündeme getirdik ve Piramit yapılar için hapis cezasının 10 yıla çıkarılması için meclisimize teklif sunduk” dedi. DSD ile sıkı ilişkiler içerisinde olduklarını da bildiren Ahmet Erdal, “DSD mevzuat değişikliğine ilişkin bize geniş kapsamlı bir çalışma sundu. İnceliyoruz. İnşallah bu öneriler içerisinde yapılması gereken, sektöre faydası olacak her türlü düzenlemeyi gerçekleştirip, istihdam yaratan, ülke ekonomisine katkı sağlayan bir sektör ortamını sağlamış olacağız” dedi.

“15 milyon Avrupalı doğrudan satış işi yapıyor”

Konferansın açılışında konuşan SELDIA Genel Sekreteri Marie Lacroix ise, sektörün ilk kez kendini 1982 yılında regüle etme kararı aldığını söyledi. 50 yıllık bir geçmişi olan SELDIA’nın 28 dernek, 18 şirket ve 15 de hizmet sağlayıcı üyesi bulunduğuna da dikkat çeken Marie Lacroix, “Bütün Avrupa’yı kapsayan yapımız var. Avrupa’da sektörümüzün en güçlü dernekleriyle birlikteyiz. Avrupa Doğrudan Satış Sektörü son 15 yıldır büyüme trendi içerisinde. 15 milyondan fazla kişi Avrupa’da doğrudan satış işi yapıyor. Girişimcilerimizin yüzde 80’inini kadınlar oluşturuyor. Biz özellikle kadın girişimcileri desteklemek istiyoruz. Avrupa Doğrudan Satış Sektörümüzün cirosu 34 milyar avrodan fazla. Üyelerimizin ekonomiye katkılarını artırmak ve etik kurallarımızı uygulaması için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Dünyada 189.6 milyar dolarlık bir ciroya sahibiz”

Açılışta konuşan WFDSA İcra Direktörü ve Operasyon Sorumlusu Tamuna Gabilaia ise, “632 üyemiz var. Dünyanın dört bir yanında girişimcilerimiz var. Dünya doğrudan satış sektörü olarak 189.6 milyar dolarlık bir ciroya ulaşmış durumdayız. Büyüme oranımız ise yüzde 3.7. Dünyada 170 milyon girişimcimiz bulunuyor. Bazıları ek gelir için, bazıları ürünü çok sevdikleri için bazıları ise kariyer için bu alanda çalışıyorlar. Doğrudan satış sektöründe en güçlü pazarlar ABD ve Çin. İlk 10 sırada bulunan ülkeler, pazarın yüzde 79’luk kısmını oluşturuyorlar. Türkiye’de ise pazarın önü oldukça açık” dedi. Tüm dünyada insanların girişimci olmak istediklerini belirten Tamuna Gabilaia “Yapılan anketlere göre, insanların yüzde 39’u 5 yıl içerisinde kendi işini kurmayı istiyor. Başarılı girişimciler ilk korkuyu, yani karar aşamasını aşabilen insanlardır. Aile desteği de çok önemli. İnsanlar boş zamanlarını işe vermek istiyorlar” dedi.

“Başarı, çok çalışarak kazanılır”

Konferansa konuşmacı olarak katılan iş dünyasının önemli isimlerinden Leyla Alaton da kadınların iş yaşamı içindeki öneminden bahsedip, başarının çok çalışarak elde edilebileceğinin önemini vurguladı. Öğrenim hayatı sırasında doğrudan satış sektörü ile tanışan Alaton, tüm katılımcılara hayatın her alanında bahane üretmenin başarının en büyük engelleyicisi olduğunu iletti.

Sektörün yoğun ilgi gösterdiği konferans kapsamında “Tüketiciyi Koruyan, Girişimciliği Destekleyen Mevzuat tasarlamak” “Doğrudan Satışın Ekonomi ve Toplum Üzerine Etkileri” “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Social Selling’i Nasıl Dönüştürecek?” ve “Girişimcilik ve Kadınların İş Hayatına Katılımı” başlıklı paneller düzenlendi.

İlginizi Çekebilir

Şeker Ve Yüksek Tansiyon Hastaları Yılda Bir Muayene Olmalı

Batıgöz Sağlık Grubu


The North Face İle 80’Leri Tekrar Canlandırın

The North Face'in en yeni koleksiyonu Retro Tech, synth sesinin egemenliğini sürdüğü ve video oyunlarının milyonlar için yeni yeni önem kazandığı bir zamandan esinleniyor ve 80’lerin en iyi taraflarını tekrar hayata geçiriyor.


Onur Ünlü Stand Up Gösterisiyle 14 Kasım Perşembe Trump Kültür Ve Gösteri Merkezi’Nde

Ünlü yönetmen Onur Ünlü, stand-up gösterisiyle 14 Kasım Perşembe saat 20:30’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde sahne alıyor.


Görüntülü Haber İstanbul Havalimanı, Tarihe Geçen Büyük Göç’Ün Belgesel Filmini Yayınladı

İGA, Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı projesi olan İstanbul Havalimanı’nın “Büyük Göç” olarak adlandırılan rekor taşınma sürecini filme aldı. Mini belgesel olan film, sosyal medya platformları üzerinden yayınlandı. Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınmasını konu alan belgesel film, aynı zamanda Türkiye’nin lojistik sektöründeki başarısına da ışık tutuyor.


Ara Tatili Verimli Geçirmek İçin 5 Öneri

Bu sene ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin ilk defa yapacağı ara tatil yaklaşıyor. Toplam 9 günlük tatil sürecinde öğrencilerin zorlu geçen sınav dönemlerinden sonra dinlenmeleri hedefleniyor. Tatil dönemlerini stressiz ve eğlenerek geçirmek, öğrencinin eğitim motivasyonunu artırmaya yardımcı oluyor. Ailelerin tutumu, öğrencinin başarısında büyük rol oynuyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Klinik Psikolog Gözdem Özdem, ara tatili verimli geçirmek için önemli önerilerde bulundu.


Etiketler: Doğrudan, Satış, için, Orkun, dedi

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.