16 Nisan 2018 Pazartesi 12:16

HAYAT

Dolandırıcılardan Korunmak Vatandaşın Elinde

Saadet zincirleri birbiri ardından patlıyor; vatandaşın mağduriyetinin boyutları gün yüzüne çıkıyor.

Dolandırıcılardan Korunmak Vatandaşın Elinde
Dolandırıcılardan Korunmak Vatandaşın Elinde
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

MGC Legal Hukuk Bürosu Kıdemli Avukatı Adem Akkır profesyonel yatırımcı olmayan, küçük birikimleriyle gelir elde etmeye çalışan vatandaşların türlü kandırmaca içeren tuzaklara düşmesini şöyle değerlendirdi; “Öncelikle vatandaşların şunu bilmesi lazım: mevcut hukuki mevzuatın öngörmediği, vergisi ödenmeyen, kamu otoritesi tarafından denetlenmeyen her türlü girişim başlangıcında yasa dışı olmasa bile, süreç içinde yasa dışı olmaya mahkumdur. Burada bahsettiğimiz yasadışılık soyut bir durum değildir. Örneğin, vergisi ödenmeyen bir gelir zaten meşru bir gelir değildir, taraflar arasında anlaşmazlık çıktığında kayıt dışı tutarların kimin hakkı olacağı tartışma götürecektir. Toplum içinde yatırım veya bağış amaçlı para toplama izne tabidir. Duruma göre mülki amirlik, sermaye piyasası kurulu ve sektörel bazda üst kurullar bu izinleri verir. İzinle yapılan her faaliyet denetlenebilir demektir ve bu anlamda bir insan hangi amaçla para veriyorsa versin, bu verdiği paranın içine dahil olduğu sistemin denetim altında olduğundan emin olabilir. Dolandırıcılık yapmaya niyetlenen kimselerin izin başvuruları zaten reddedilir ve yasal sistem dışına çıkarılır. Vatandaşın yatırım faaliyetine bakışının çerçevesi böyle olmalıdır.”

Dolandırıclık çetelerinin hedefi olmuş vatandaşların hak arama yöntemlerine ilişkin de yorumda bulunan Av. Adem AKKIR; “Bahsi geçen dolandırıcılık faaliyetlerinden mağdur olan vatandaşlar bu kez ikinci kez dolandırılma girişimlerine konu olmaktadırlar. Bazı şahıslar mağdurlara ulaşıp, yine cüzi bedeller teklif ederek bu bedelleri öderlerse batırdıkları paraların tahsil edileceği şeklinde ikinci kez dolandırılmak istenmektedir. Vatandaşların bu türden kişilere itibar etmemesi, kaybolan paralarını hukuk düzeni içinde yasal mercilere müracaatla tahsil etmek dışında bir yola başvurmaması gerekir. Aksi halde ikinci ve üçüncü mağduriyetler yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Yasal takip uzmanlık gerektirdiğinden vatandaşların ruhsatla iş gören avukatlara başvurarak haklarını araması gerekir. Avukat tutacak parası olmayan vatandaşlar için de hukuk düzeninin tanıdığı imkanlar bulunmaktadır. Maddi durumunu belgeleyen vatandaşlar yargılama harçlarını ödemeyeceği gibi, bulundukları ildeki barolara başvurduklarında kendilerine ücretsiz avukat tayini de mümkündür” dedi.

İlginizi Çekebilir

Güvensizlik Verimliliği Azaltıyor

Yöneticisine güvenmeyen çalışanların performansı düşüyor


Hsbc Türkiye, Büyük Menderes Havzası’Nda Suyun Verimli Kullanımı İçin Harekete Geçti

HSBC Türkiye; WWF-Türkiye iş birliğiyle Aydın’ın Haydarlı Köyü’nde hayata geçirdiği ‘Yağmur Suyu Hasadı’ projesiyle, çölleşme ve kuraklıkla mücadelede yağmur suyunun yönetimi için Büyük Menderes Havzası’nda sürdürülebilir bir model oluşturmayı hedefliyor.


Babalar Baba Mesleğini Sevmiyor! Araştırma

Babaların bilinmeyen yönleri…


2 Bin 406 Ölü Çocuk Babalar Günü’Nü Kutlayamayacak!

2 bin 406 ölü çocuk Babalar Günü’nü kutlayamayacak!


Oyunu Bırakamayanlara Özel ‘Pro Gamer’ Menüler

Türkiye hızlı servis restoran sektörü lideri TAB Gıda, e- spor tutkunları için özel olarak hazırladığı ‘Pro gamer’ menülerine Arby’s ve Usta Dönerci lezzetlerini de dahil etti. Burger King ve Popeyes’ın ardından Arby’s ve Usta Dönerci lezzetlerinin dahil olmasıyla birlikte Pro Gamer menüsünde çeşitlilik artarken, Gamerlar yenilenen ‘Pro Gamer’ menüleri sayesinde dört farklı lezzete rahatlıkla ulaşabilecek.


Etiketler: Adem, Akkır, hukuk, Hukuk, vatandaşların

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.