18 Nisan 2019 Perşembe 10:51

GÜNDEM

Döviz 'Madeni'

Maden zengini olan Türkiye, dünyada maalesef söz sahibi değil. Milyarlarca dolarlık değere sahip olan rezervlerin acilen gün yüzüne çıkarılıp ekonomiye kazandırılması şart

Döviz 'Madeni'
Döviz 'Madeni'
Döviz 'Madeni'
Döviz 'Madeni'
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

90 çeşidin 77'si

Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'sinin Türkiye'de. Türkiye'de ruhsatlandırılan ve keşfedilen milyarlarca dolarlık maden rezervi bulunuyor. Nadir ve çok değerli madenlerin yanından mermer, linyit kömürü, kaya tuzu, bor, bakır cevheri Türkiye'de en çok rezerve sahip madenler. Ayrıca altın da Türkiye'de yüksek rezerve sahip madenler arasında. Bir başka deyişle trilyon dolara ulaşan bir rezerv söz konusu.

İhracattaki payı az

Dünya ticaretinde de önemli bir değeri olan ve her zaman talep gören söz konusu maden zenginliği maalesef ekonomiye yeterince yansımıyor. 170 milyar dolarlık ihracattan madencilik sektörünün aldığı pay 4-5 milyar dolar. Bunun da çoğunu doğaltaş grubu oluşturuyor. Atıl ve yeryüzüne çıkarılmayı bekleyen bu değerlere dikkat çeken Niziplioğlu Holding Başkanı Ömer Niziplioğlu, "Ülkemiz, metalik madenlerin yüzde 40' ının olduğu, Afganistan'dan başlayıp Orta Avrupa'ya kadar uzanan Tetis Kuşağı' nda bulunuyor. En büyük bölümü Türkiye'den geçiyorsa bizim neden metalik madenlerden gelirimiz yok?" diye konuştu.

Döviz ihtiyacını karşılar

Gelişmiş ülkelerde madencilik gelirinin milli gelire oranının yüzde 5-10 arasında olduğuna dikkat çeken Ömer Niziplioğlu, "Yani bizim 40 milyar dolarlık maden ihracatımız olmalı. Bu, cari açığımızı kapattığı gibi enerji faturamızın da çoğunu karşılayabilir. Bir başka deyişle, dış finansman kaynak ihtiyacının büyük bir bölümünü madenlerden karşılayabiliriz. Üstelik bu madenleri yerli imkanlarla çıkarabilecek teknik yeterliliğimiz var" dedi.

Milli şuurla olur

Devletin 10 binlerce maden arama ve çıkarma ruhsatı dağıttığını ifade eden Niziplioğlu, "Maden Tetkik ve Arama (MTA) üzerine düşeni yapmış. Aramış, bulmuş ve ihale etmiş. Bundan sonrası işadamlarının işi. Biz de bu noktada devreye girdik" şeklinde konuştu. Birçok maden sahasının ruhsatı olmasına rağmen işletilmediğini belirten Niziplioğlu, şunları aktardı: "Çok parçalı yapıyı tek çatı altında birleştirmemiz gerekiyor. Eksik olan şey kaynak. Kaynak için en doğru yol gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi 'maden yatırım ortaklığı' kurmak. Biz bu kapsamda Nimaş' ı kurduk. Nimaş halka açık, şeffaf bir şirket olacak. Her isteyen maden yatırım ortaklığı üzerinden madenlere ortak olabilecek. Herkes koyduğu paranın karşılığında ne kadar gelir elde edeceğini bilecek. Çünkü rezervlerin değeri, ederi bağımsız denetim raporlarıyla ortaya koyulacak. Yer altındaki bu servetin ekonomiye kazandırılması ancak milli şuurla olur. Kaybedecek vaktimiz de yok. Bunu biz yapmazsak, global fimaların bu kaynaklardan nemalanmasına seyirci kalırız."

İlginizi Çekebilir

İbb, Türkiye İle Buluşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 81 ilin hemşeri derneklerinin temsilcileriyle buluşacak. 25 Şubat’ta gerçekleşecek “Hemşehri Dernekleri Çalıştayı’nın kapanış konuşmasını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yapacak.


Aston Martın Db11 V8 Shadow Edıtıon Tanıtıldı

KARANLIK TARAFIN CAZİBESİ


Türk Telekom’A ‘Yılın Kurumsal Bono İhracı’ Ödülü

Türk Telekom’un 500 milyon dolarlık Eurobond işlemi, Bonds & Loans Awards tarafından ‘Yılın Kurumsal Bono İhracı’ ödülüne lâyık görüldü. Türk Telekom Finans Genel Müdür Yardımcısı Kaan Aktan, alınan ödülün, uluslararası piyasaların Türk Telekom’a olan güveninin önemli bir göstergesi olduğunu paylaştı.


Demet Şener Küpeli "Aşk Kelimelerle Anlatılabilecek Bir Duygu Değil"

“AŞK KELİMELERLE ANLATILABİLECEK BİR DUYGU DEĞİL”


Yataş’Ta Yılın İlk Kampanyası Başladı

Türkiye’nin uyku ürünlerinde kalite, konfor ve yeni teknoloji denince ilk akla gelen markası Yataş, 02 Ocak – 29 Şubat tarihleri arasında hem indirimli hem hediyeli bir kampanya düzenliyor. Kampanya kapsamında tüm yatak, baza ve başlıklarda yüzde 60’a varan indirim fırsatının yanı sıra her 3.490 TL’lik set alışverişlerinde tüm tekstil ürünlerinde geçerli 400 TL’lik hediye çeki tüm Yataş mağazalarında sizleri bekliyor.


Etiketler: maden, Türkiye, Niziplioğlu, dolarlık, milyar

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.