18 Nisan 2019 Perşembe 10:51

GÜNDEM

Döviz 'Madeni'

Maden zengini olan Türkiye, dünyada maalesef söz sahibi değil. Milyarlarca dolarlık değere sahip olan rezervlerin acilen gün yüzüne çıkarılıp ekonomiye kazandırılması şart

Döviz 'Madeni'
Döviz 'Madeni'
Döviz 'Madeni'
Döviz 'Madeni'
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

90 çeşidin 77'si

Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'sinin Türkiye'de. Türkiye'de ruhsatlandırılan ve keşfedilen milyarlarca dolarlık maden rezervi bulunuyor. Nadir ve çok değerli madenlerin yanından mermer, linyit kömürü, kaya tuzu, bor, bakır cevheri Türkiye'de en çok rezerve sahip madenler. Ayrıca altın da Türkiye'de yüksek rezerve sahip madenler arasında. Bir başka deyişle trilyon dolara ulaşan bir rezerv söz konusu.

İhracattaki payı az

Dünya ticaretinde de önemli bir değeri olan ve her zaman talep gören söz konusu maden zenginliği maalesef ekonomiye yeterince yansımıyor. 170 milyar dolarlık ihracattan madencilik sektörünün aldığı pay 4-5 milyar dolar. Bunun da çoğunu doğaltaş grubu oluşturuyor. Atıl ve yeryüzüne çıkarılmayı bekleyen bu değerlere dikkat çeken Niziplioğlu Holding Başkanı Ömer Niziplioğlu, "Ülkemiz, metalik madenlerin yüzde 40' ının olduğu, Afganistan'dan başlayıp Orta Avrupa'ya kadar uzanan Tetis Kuşağı' nda bulunuyor. En büyük bölümü Türkiye'den geçiyorsa bizim neden metalik madenlerden gelirimiz yok?" diye konuştu.

Döviz ihtiyacını karşılar

Gelişmiş ülkelerde madencilik gelirinin milli gelire oranının yüzde 5-10 arasında olduğuna dikkat çeken Ömer Niziplioğlu, "Yani bizim 40 milyar dolarlık maden ihracatımız olmalı. Bu, cari açığımızı kapattığı gibi enerji faturamızın da çoğunu karşılayabilir. Bir başka deyişle, dış finansman kaynak ihtiyacının büyük bir bölümünü madenlerden karşılayabiliriz. Üstelik bu madenleri yerli imkanlarla çıkarabilecek teknik yeterliliğimiz var" dedi.

Milli şuurla olur

Devletin 10 binlerce maden arama ve çıkarma ruhsatı dağıttığını ifade eden Niziplioğlu, "Maden Tetkik ve Arama (MTA) üzerine düşeni yapmış. Aramış, bulmuş ve ihale etmiş. Bundan sonrası işadamlarının işi. Biz de bu noktada devreye girdik" şeklinde konuştu. Birçok maden sahasının ruhsatı olmasına rağmen işletilmediğini belirten Niziplioğlu, şunları aktardı: "Çok parçalı yapıyı tek çatı altında birleştirmemiz gerekiyor. Eksik olan şey kaynak. Kaynak için en doğru yol gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi 'maden yatırım ortaklığı' kurmak. Biz bu kapsamda Nimaş' ı kurduk. Nimaş halka açık, şeffaf bir şirket olacak. Her isteyen maden yatırım ortaklığı üzerinden madenlere ortak olabilecek. Herkes koyduğu paranın karşılığında ne kadar gelir elde edeceğini bilecek. Çünkü rezervlerin değeri, ederi bağımsız denetim raporlarıyla ortaya koyulacak. Yer altındaki bu servetin ekonomiye kazandırılması ancak milli şuurla olur. Kaybedecek vaktimiz de yok. Bunu biz yapmazsak, global fimaların bu kaynaklardan nemalanmasına seyirci kalırız."

İlginizi Çekebilir

Beşiktaş Futbol Takımı’Ndan Rıcardo Quaresma Sağlık Kontrolünden Geçti

Beşiktaş Futbol Takımı’ndan Ricardo Quaresma, Acıbadem Altunizade Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçti.


Goodyear, Le Mans 24 Saat Yarışları Ve Fıa Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’Na Geri Dönüyor!

17 Temmuz 2019


Trendyol.Com’Dan Plaj Modasına Yön Veren Tasarımlar Yenilenen Ürünleriyle Milla Beachwear Koleksiyonu

Türkiye’nin e-ticaret devi Trendyol.com aranan her ürün için binlerce seçenek sunan dev bir alışveriş platformu olarak büyümeye hızla devam ediyor. Her tarz , bütçe ve isteğe uygun binlerce ürün seçeneğine kolayca ulaşıp satın alma imkanı sunan trendyol.com plaj modasına yön veren trendleri de Trendyol Milla Beachwear koleksiyonunda bir araya getiriyor.


Omega Kaıa Gerber Zaman Ve Moda

OMEGA


Tarkan’Dan İzmir’İn Gediz Deltası’Nın Unesco Dünya Doğa Mirası Olması İçin Destek

Doğaya duyarlılığıyla bilinen Megastar, İzmir’in Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için destek çağrısında bulundu. Seslendirdiği video ile Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için Doğa Derneği’nin yürüttüğü kampanyaya destek olan Tarkan, daha önce Burdur Gölü ve Hasankeyf gibi önemli doğal ve kültürel alanların korunması için yapılan çalışmalarda büyük rol üstlenmişti.


Etiketler: maden, Türkiye, Niziplioğlu, dolarlık, milyar

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.