17 Ekim 2014 Cuma 00:35

KİŞİSEL BAKIM

Dr. Gülen Altun, cildi korumanın doğal yollarını anlattı

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Gülen Altun ile yaz sezonunun kapanmasının ardından ciltte oluşabilecek sorunlar ve cilt sağlığı hakkında konuştuk.

Dr. Gülen Altun, cildi korumanın doğal yollarını anlattı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT » Eylül Avcı


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Yaz sezonu hemen hemen kapanıyor. Sonbaharın gelmesi ile birlikte yazın bilinççsiz güneşlenme sonrası ciltte ne gibi olumsuz etkiler oluşuyor? Bu gibi şikayetler için hangi tedavi yöntemlerini öneriyorsunuz? 

 

Yaz döneminde bizim ciltte gördüğümüz en belirgin değişiklik renk ve ton farklılığıdır.Yazın güneşlenmek, bronzlaşmak ve güneşin olumlu etkilerini cildimizde hissetmek keyiflidir ama leke ve ton eşitsizliği oluşur. Güneşin cilt üzerinde kurutucu etkisi de vardır. Dolayısıyla eylül,ekim içinde bulunduğumuz aylarda hastalarımız bize, cildin eskisine göre daha çok kuruduğunu, renginde değişim olduğunu ya da daha öncesinde yapmış olduğu leke tedavilerinde netice elde etmiş olsa bile lekeler yeniden belirdiği gibi şikayetler ile gelebiliyor. Bu nedenle genel anlamda her leke kendi başına değerlendirilmesi gereken bir problem olduğundan muayeneden sonra nasıl bir yol izleyeceğimizin kararını veriyoruz. Çünkü seviyesi nerede, cildin üst seviyesinde mi, orta tabakasında mı, ne zamandır var ya da güneşe bağlı mı gelişmiş ve hormonel bir etkisi var mı gibi sorulara cevap bulup ona göre iyi bir analiz yapıp uygun tedaviyi ya da tedavi alternatiflerini hastayla paylaşmak gerekiyor.

Güneş ışığından doğal yollar ile cildimizi korumak için nelere dikkat etmeliyiz?
Doğal yollar ile cildi korumanın en mantıklı yolu güneşin belirgin olduğu saatlerde dışarı çıkmamaktır. Çünkü leke ve tondan bahsettiğimiz zaman en önemli etkenlerden biri ''Ultraviyole''dir. Güneş yani ultraviyole cildi ciddi anlamda yaşlandırıyor ve biz hastalarımızı değerlendirirken güneş hasarı diye bir tanımlama yapıyoruz. Kontrolsüz güneşlenme ilerleyen dönemlerde erken kırışıklık, cildin yapısında ve kalitesinde incelmenin yanı sıra damarlanma ya da yaşlanma süreçlerine bağlı gelişen ''Solar Lentigo'' veya ''Keratoz'' dediğimiz hasarın sonucunda gördüğümüz pigment bozukluklarına sebep oluyor.

 

Leke tedavilerinde %100 sonuç almak mümkün mü?

%100 sonuç almak mümkün değil. Leke medikal estetikte en zor tedavi edilen problemlerden biridir. Yüzde verecek olursak %70-80'e varana dek sonuç elde etmek mümkün ancak en önemli nokta şu, klasikleşmiş ya da eskiden beri var olan kimyasal peeling uygulamalarında cilt rengine göre doğru kimyasal peeling ilacının seçilmesi gerekiyor. Yoksa agresif soymalar ya da türkçe bir tabir ile derin soymalar hastaları işlem sonrası daha fazla lekeyle yüz yüze bırakıyor fakat oradaki pigment açmaya yönelik tedaviler netice anlamında daha yüz güldürücü.

 

Ciltte soluklaşma veya matlaşma ortalama hangi yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlıyor?

Soluklaşma ve matlaşma kişinin cilt kalitesiyle çok ilintili bir durum. Bazen soluklaşmanın altındaki sebepleri kansızlık, sistematik bir hastalık ya da sonradan gelişen genel bir rahatsızlığın cilt belirtisi olabiliyor. Yaşlanma süreçlerinde yaş aralığı olarak değerlendirecek olursak ırkdan ırka, cildin renk ve kalitesine veya sınıflandırmasına göre farklı olur. Yaş aralığı verecek olursak 34-35 cıvarı. Daha erken yaşlardai kişinin kullandığı nikotin miktarına ve uyku kalitesine bağlı olarak cildin yaşlanma yaşı 40'a kadar uzayabilir. Fakat 33-34-35'e gelindiğinde bütün bu diğer tetikleyici sebepler olmasa bile cildin yaşlanma süreçleri belirli bir ölçüde kendini gösteriyor.

 

Hangi Medikal estetik tedavileri cildin parlaklığını ve canlılığını tekrar kazanmasını sağlar?

Hyaluronik asit bizim temel yapı taşlarımızdan bir tanesidir.Yeni doğan bir çocukta son derece miktarı yüksektir. Hyaluronik asitin büyük bir miktarı su olduğu için yaş ilerledikçe zamanla kaybederiz. Dizlerimizin yürürken rahat çalışması, eğilip kalkma sırasında kayganlığı ya da dirsek hareketlerimiz aslında tüm eklemlerimizde var olan hyaluronik yaşla azalır. Bundan ciltte nasibini alır. Hyaluronik asit ile yapmış olduğum Mezolifting tedavileri parlaklık ve aydınlanma anlamında son derece faydalıdır. Bunun hyaluronik asit dışında vitamin enjeksiyonu ve Somon DNA'sı ya da Broyfaktör enjeksiyonu tedavileri, gerek iğneli uygulamaları gerek Dermaroller gibi tedavilerden sonra farklı yöntemler ile uygulaması cilt parlaklığını en güzel aydınlatan tedavi yöntemleridir. Dolgu uygulamalarının detayları çok önemlidir. Ne zaman, kime, nasıl uygulandığı, ne kullanıldığı önemlidir. Hekim çok iyi olmalı, iyi bir gözü ve iyi bir eli olmalıdır. Ayrıca ürünün kalitesi de çok önemlidir.

 

Organik olmayan makyaj malzemelerinin cilde zararları ne kadar büyüktür? Makyaj temizlerken nelere dikkat edilmelidir?

Makyaj temizlerken cildi kurutmayacak ürünler seçilmelidir.Kullanılan pamuk yumuşak olmalıdır. Mümkün olduğu kadar cildi çizmeyecek pamuk kullanılmalıdır. Makyaj temizleme ürünü kullanırken cilt yağlı ise süt ve benzeri ürünlerle temizlenmesi doğru değildir; fakat kuru ciltlerde bu duruma sıcak bakabiliriz. Dışardan görüntüsü sıvı ama karıştırdığınız zaman homojenik hale gelen temizleyiciler vardır. İçeriğindeki konsantrasyon açısından da cildinizi kurutmaz ve cildinizin göz çevresinde buton oluşturmaz. Çok yağlı ciltlerde yine böyle bir makyaj temizleyiciyle temizlenmeli sonra yağlı ciltlere uygun bir temizleyici ile yıkanmalıdır. Makyaj kirpik diplerinden kolay kolay çıkmaz. İstinası şu, çok kuru ciltler süt kıvamında ürünler ile ciltlerini temizleyebilirler. Biraz da bu kişisel bir durumdur. Bazı kişiler makyajını temizleyiciler ile çıkarır bazı kişiler ise yüzünü yıkamamayı tercih eder. Hepimiz biliyoruz ki makyaj yıkayarak çıkmıyor. O yüzden önce temizleme sonra durulama gereklidir.

En az 10 günde bir cilt bakımı yapılmalı

Günlük cilt bakımında nelere dikkat etmeliyiz? Ve nelerden kaçınmalıyız?

Tabi ciltten cilde çok farkediyor. İstanbul'da yaşayan insanların, yoğun tempoda çalışan kadınların uzun süre ayna karşısında kalabildiklerini sanmıyorum. Dolayısıyla günlük cilt bakımı sırasında en azından gece makyaj temizlemeli, sabah ise kendilerine iyi gelen bir ürünü kullanmalılar. Bu mümkünse sabun olmasın. Duru su ile rahatlıyorlarsa öyle yapabilirler. 30'lu yaşlardaki kadınlar baz içerikli nemlendirici sürmelilerdir. Yaz-kış güneş koruma faktörü olan bir nemlendirici olabilir. Kayakta ve deniz kenarında güneş koruyucu kesinlikle şart ama rutin yaşamda bir nemlendirici desteği alıp onun üzerine makyaj yapılabilir. Haftalık her cildin ihtiyacı olan bu ölü epital tabakanın artmasına bağlı hücre yenileme ve hızını düşüren birçok olay vardır. Haftalık, en azından 4-6 haftalık zaman aralığında evde yapabilecekleri bir peeling veya maske olabilir. Pahalı ürünler seçmeye gerek yok. Böylelikle cilt rahatlayacak ve arınacaktır.

Medikal estetikte hekimin işine hakim olmasının ve kullandığı ürünün kaliteli olmasının önemli olduğunu görüyoruz. Herkesin kendi cilt yapısına göre ürün kullanması gerekiyor. Cilt bakımı her kadının bütçesinde önemli bir yer tutar fakat evde rahatça ve pratik bir şekilde kendimize bakım yapmak da mümkün.

Kaynak: Mistikalem

İlginizi Çekebilir

Beril Çavuşoğlu İle Yoga Zamanı

Sports Effect'te Yoga Eğitmeni ve MAG Medya Genel Yayın Yönetmeni Beril Çavuşoğlu ev sahibi keyifli bir etkinlik gerçekleşti.


Özel Çocuklara Eğitim Desteği

BNP Paribas Cardif ve Tohum Otizm Vakfı iş birliği ile özel çocuklara Bursa’da yeni bir sınıf açıldı:


Vakıfbank’Tan Gençlere Birikim Yaptıracak Yeni Ürün ‘Genç Arı Hesabı’

VakıfBank’tan gençlere birikim yaptıracak yeni ürün:


Serkonder Uluslararası Tarım Yazarları Ve Gazetecilerine Türk Seralarını Anlattı

Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı, kapsamında Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu (IFAJ) ve Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) iş birliğinde gerçekleşen ve 21 ülkeden, 35 tarım yazarının katıldığı “Avrupa ve Balkan Ülkeleri Tarım Gazetecileri Forumu” kapsamında uluslararası tarım yazarları SERKONDER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kozan ile bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kozan, “İtalya’dan Yunanistan’a, Azerbaycan’dan Hindistan’a kadar birçok ülkede anahtar teslim seralar kuruyoruz. En büyük avantajımız fiyatımız“dedi.


Dünya Genelinde 300 Fabrikayı Dijitalleştiren Promanage Chicago’Da Akıllı Üretime Dikkat Çekti

Kasım 2019


Etiketler: dr. gülen altun

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.