24 Mayıs 2019 Cuma 10:54

GÜNDEM

Dünya Oyun Gününde Bebeğinizin Gelişimine Uygun Oyun Önerileri

P&G’nin lider bebek bezi markası Prima, 28 Mayıs Dünya Oyun Günü’nde ebeveynlere, bebekleriyle oyun oynamaya vakit ayırmalarını tavsiye ediyor. Prima Uzman Kurulu Üyesi, Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, bebeklerin gelişim dönemine göre oyunların da değiştiğine dikkat çekerek, oyun önerilerini paylaşıyor.

  Dünya Oyun Gününde Bebeğinizin Gelişimine Uygun Oyun Önerileri
  Dünya Oyun Gününde Bebeğinizin Gelişimine Uygun Oyun Önerileri
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

28 Mayıs Dünya Oyun Günü tüm dünyada ve Türkiye’de kutlanıyor. Türkiye’de 32 yıldır bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimleri için çalışan Prima, bu özel günde bebeklerin sağlıklı gelişiminde oyunun ne kadar önemli bir rolü olduğuna dikkat çekiyor.

Oyunun bebekler için ciddi bir uğraş olduğunu söyleyen Prima Uzman Kurulu Üyesi, Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, bebeklerin kelimeye ihtiyaç duymadan, oyun yoluyla çok şey anlattığını belirterek, "Size düşen tek şey onu izlemek ve size neler anlatmak istediğini merak etmek olacaktır.” diyor.

0-6 ay: Duyularla algılamaya başlanan dönem

0-6 ay arasında bebekler, etraflarını keşfetmeye ve anlamlandırmaya duyu organlarını kullanarak başlar. Yeni şeyler görmekten, sesler duymaktan ve çeşitlilikten hoşlanırlar. Hoşlandıklarını anlatmak için dokunma, elinde tutma, sallama, ağzına götürme ve ayağını hareket ettirme gibi davranışlar gösterebilirler. Bir yerden sarkan ve hareket eden nesneleri izlemekten hoşlanırlar. Özellikle insanların yüzleriyle ve sesleriyle oldukça ilgilidirler. Bu dönemde ona çıngırak, diş kaşıyıcı, hafif ve dayanıklı bez oyuncaklar, sallanınca ses çıkaran, farklı dokulara sahip yumuşak top ya da küpler alabilirsiniz.

6-12 ay: Becerilerin pekiştiği dönem

Altıncı ayını tamamlayan bebeğiniz artık daha aktif ve hareketlidir. Nesneleri atabilir, sallayabilir, sıkabilir ya da ısırma davranışı gösterebilir. Ayrıca açma-kapama, doldurma-boşaltma gibi eylemler daha çok hoşuna gidebilir. Bebeğinizin aynı şeyleri tekrar tekrar yapması size şaşırtıcı gelse de edinilen becerilerin pekiştirilmesi için böyle zamanlarda onun oyunun bölmeyin hatta siz de ona katılın, destekleyin. Yeni hareketlenmeye başlayan bebeklerin bez değişimi için oyununu ya da hareketi durdurursanız, ağlayarak ya da huysuzlaşarak tepki gösterebilir. Bebekler zorlanmayı sevmez çünkü bu onlara en güvendiği kişilerin onu anlamadığını hissettirir ve duygusal ilişkinin yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle, bebeklerin değişen fiziksel ve duygusal ihtiyaçları dikkate alınarak, oyunlarını bölmemek için külot bez gibi alternatiflerinden yararlanılabilir. Bu dönemde ahşap ve yumuşak küpler, ziller, “aç-kapa”,“döndür/çevir” oyuncakları, iç içe geçe halkalar, ipli çekmeli oyuncaklar, toplar, suda yüzen oyuncaklar, kuklalar, plastik ayna, müzik aletleri ve resimli kitaplar ile keyifli vakit geçirirler.

12-18 ay: Hayali oyunlara geçiş dönemi

Bebeğiniz bu dönemde nesneleri sürüklemekten, doldurup boşaltmaktan, itmekten çekmekten, üst üste dizmekten ve sonrasında devirmekten hoşlanabilir. Müzik eşliğinde hareket etmek onlarda heyecan uyandırabilir. Yine bu dönemde hayali oyunlara geçiş yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Her nesne onun hayal dünyasında bambaşka şeylere dönüşebilir. Bu dönemde tekerlekli oyuncaklar, küpler, bloklar, az parçalı ve düğmeli yapbozlar, delikli tahta, toplar, kuklalar, müzik aletleri (zil, ksilofon, davul vb), resimli ve az yazılı kitaplar, boya kalemleri, hayali oyunları destekleyebilecek malzemeler (mutfak malzemeleri, sebze-meyveler, biberon, oyuncak bebek, oyuncak telefon vb) ile onun hayal dünyasını geliştirmesine destek olabilirsiniz.

Prima her zaman annelerin yanında

P&G’nin lider bebek bezi markası Prima, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için Uzman Kurulu üyelerinin paylaşımlarıyla ebeveynleri yalnız bırakmıyor. Anne-bebek sağlığı, jinekoloji, beslenme, dermatoloji, psikoloji gibi birçok farklı konuda önerilerden bulunan Prima Uzman Kurulu’nun paylaşımları Prima’nın Facebook sayfası ve www.prima.com.tr üzerinden aktarılıyor.

Prima Hakkında: Prima, Türkiye’nin 1986 yılında piyasaya sunulan ilk hazır bebek bezi olarak ilk günden bu yana pazar liderliğini koruyor. Annelerin ihtiyaçlarına göre ürünlerinde yeniliklere imza atan Prima; 1999 yılında hala sadece Prima’da bulunan “losyon bakım şeritleri”ni, 2000 yılında da ilk kez “nefes alan pamuksu dış yüzeyi” Türk tüketicisinin beğenisine sundu. 2003 yılında Prima, Tam Koruma ile daha geniş bel bantları ve daha yüksek emicilik gücü ile sızıntıları önleyerek bebeklerin daha rahat etmesini sağladı. 2004’te piyasaya sunduğu “Prima New Baby Yenidoğan” ürünü ise “İkili Koruma” Sistemi ile idrarın yanı sıra yenidoğana özgü yumuşak dışkının da emilmesini sağlayan yenidoğana özel ilk bebek bezi oldu. 2005 yılında hem ürün gamını Türkiye’nin ilk ve tek anatomik şekilli ürün gamı haline getirmiş hem de bebeklerin değişik gelişim aşamalarındaki farklı ihtiyaçlarının aynı bebek bezi ile karşılanamayacağından yola çıkarak, bebeklerinin gelişimlerinin her aşaması için farklı teknolojileri ile üretilmiş farklı ürünler geliştirmiştir. 2006 yılında Yeşil Ekstra Kuru tabakalı bebek bezini ve 2007 yılında da ilk mis kokulu bebek bezini tüketicileri ile buluşturmuştur. 2010 yılında ise Prima’nın en kuru ve en ince bezi, yeni Dry Max Teknolojisi ile Prima Premium Care’i annelere sunmuştur. 2005 yılında külot gibi bir kerede kolayca giydirilen ve pratik bir şekilde çıkarılabilen Prima Külot Bezi tüketiciler ile buluşturmuştur. Prima Dünyası; Aktif Bebek, Kuru ve Hesaplı, Premium Care, Prima Külot Bez bebek bezleri ve Islak Mendilleri’nden oluşan geniş ürün gamıyla tüm beklentileri karşılıyor. (Daha fazla bilgi için www.prima.com.tr ve www.facebook.com/PrimaDunyasi)

İlginizi Çekebilir

Altınoluk’Ta Rock Rüzgarı

DUMAN GRUBU MUHTEŞEM PERFORMANSIYLA ALTINOLUK’U SALLADI


Mykonos Glow By Müge Arnas & Tuba Peksayar The Glowıngs By Tuçe Peksayar Tuba Ergin

MYKONOS GLOW BY MÜGE ARNAS & TUBA PEKSAYAR - THE GLOWINGS BY TUÇE PEKSAYAR - TUBA ERGİN


Üniversite Öğrencisi Kendi Elektrikli Kaykayını Üretti

Özyeğin Üniversitesi Makine Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi Kerem Yıldırım, çocukluğundan beri hayalini kurduğu elektrikli kaykayı, yurt odasında tasarladı ve üç boyutlu yazıcılar aracılığıyla üniversite laboratuvarlarında üretti. Yurt dışındaki benzer kaykayların yüksek maliyeti nedeniyle kendi elektrikli kaykayını üretmeye karar veren Kerem Yıldırım’ın hayali, bir yatırımcı bulup bu ve benzer projelerin piyasaya sürülmesini sağlamak ve yeni projeler hayata geçirmek.


Türk Telekom Faaliyet Raporu’Na Lacp’Den Toplam 24 Ödül

Türk Telekom 2018 Faaliyet Raporu, 2018 Vizyon Ödüllerinde 4 farklı kategoride toplam 24 ödüle layık görüldü


Kenan Doğulu İle Alaçatı’Da Muhteşem Plaj Partisi

Kenan Doğulu, “Ken on the Beach” projesiyle Alaçatı'nın gözde plajı Spiaggia Grande’de performans sergiledi. Akşam güneşi ve deniz manzarası eşliğinde kumsalda çıplak ayak, şortlar, mayolarla izlenen konserde Doğulu, hareketli ve romantik şarkılarıyla izleyicilere müzik ziyafeti sundu.


Etiketler: Prima, için, yılında, bebeklerin, bebek

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.