12 Eylül 2019 Perşembe 10:03

GÜNDEM

Dünyaca Ünlü Sanatçı Güvenç Özel’İn Son Eseri Vodafone Red İle Contemporary Istanbul’Da

Contemporary Istanbul öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi:

Dünyaca Ünlü Sanatçı Güvenç Özel’İn Son Eseri Vodafone Red İle Contemporary Istanbul’Da
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Toplantıda yeni dijital eseri hakkında bilgi veren Güvenç Özel ise şöyle konuştu:

“Öncelikle belirtmeliyim ki, bir kez daha Türkiye’de sanat izleyicisiyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyorum. Bu buluşmada önemli payı olan Vodafone Red’e teşekkür ederim. ‘Derin Şehir’, en yeni çalışmam. Yıllardır Yapay Zekâ ve animatronik hareket teknolojileri üzerine yaptığım araştırmaların sanatsal bir sonucu. İzleyiciler, bu eserde, Makine Öğrenmesi aracılığıyla üretilmiş hayali bir şehri deneyimlerken, aynı zamanda dev bir robot tarafından hareketlendirilen kinetik heykel üzerinde de kendi yansımalarını gözlemleyebilecek. Bu eserde kullandığımız algoritmalar makinelerin algısını, robotlar da makinelerin vücutlarını temsil ediyor. İzleyicilerin keyif alacağı bir deneyim olacağına inanıyorum.”

4 dünya şehrinden esinlenen “meta-şehir”

Güvenç Özel’in ifadesine göre, “Derin Şehir”, izleyicinin çağdaş kentlerde var olan algoritmik ve optik gözetleme ve kontrol mekanizmalarını deneyimleyeceği benzersiz bir mekânsal deneyim sunuyor. Bu çalışma, izleyicinin, Yapay Zekâ ve robotların kesiştiği, makinelerin zihni ve gövdesi arasında kalan kurgusal bir alanı işgal etmesine olanak tanıyor. Çalışma, İstanbul, Hong Kong, Roma ve New York gibi farklı sosyoekonomik, demografik, mimari ve kentsel kimliklere sahip 4 dünya şehrinden oluşan bir gözetim veritabanı oluşturulmasına dayanıyor. Dron görüntüleri, güvenlik kamerası videoları, üç boyutlu modeller, haritalar ve diğer görsellerden oluşan bu devasa veritabanı, Derin Öğrenme diye adlandırılan Yapay Zekâ algoritmalarına yüklenerek hayali bir kentsel ortam, başka bir deyişle bir “meta-şehir” oluşturulması amacıyla kullanılıyor. Yapay Zekâ tarafından oluşturulan bu görüntüler daha sonra sürekli bir videoda birleştiriliyor ve duvarlara yansıtılıyor. Videoyla eşzamanlı olarak, yüzeyi aynalı ve optik özelliklere sahip bir heykel, bir endüstriyel robot tarafından yörüngesel bir biçimde hareketlendiriliyor. Projeksiyonlar ve robot arasında konumlanan izleyici, heykel üzerinde kendi yansımasını “Derin Şehir”in oluşturduğu sentetik peyzajlarla bir arada görebiliyor. Bu mekânsal kurulum sayesinde çalışma, gözetim kapitalizminde makinelerin şehirleri nasıl algıladığı üzerine spekülatif ve deneyimsel yaklaşımlar sunuyor.

Red’liler fuarı ayrıcalıklı gezecek

Vodafone Red’liler, 12-15 Eylül tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Saraya Rumeli Salonu’nda gerçekleşecek 14. Contemporary Istanbul fuarına giriş biletlerinde %15 indirim hakkına sahip olacak. 150 Vodafone Red First müşterisi ise kendilerine sunulan özel biletlerle 1,5 saatlik ücretsiz rehberli tur ile fuarı gezebilecek. Fuarı yerinde izleyemeyen Red’liler ise CIF Dialogues kapsamında yapılacak sanat sohbetlerini ve Marcus Graf rehberliğinde gerçekleştirilecek dijital fuar gezisini, fuar sonrasında Vodafone TV ile izleyebilecek.

14 yıldır şehrin sanat sahnesi

Contemporary Istanbul, Türkiye ve dünya çağdaş sanatının en iyi örneklerini Avrupa ve Asya’nın buluşma noktasında bir araya getiriyor ve şehrin gelişen sanat sahnesi, büyüyen sanat pazarı ve koleksiyonerler için bir platform oluşturuyor. Bu yıl Contemporary Istanbul’un artistik direktörlüğünü Fransız bağımsız küratör ve sergi düzenleyicisi Anissa Touati yapacak. Fuarda bu yıl 22 ülkeden 74 galeri, 510 sanatçı ve 1.400’den fazla çağdaş sanat eseri yer alıyor.

İzleniyoruz, kaydediliyoruz. Şehir hayatında makinalara bağımlı olarak yaşıyor ve onların parlak, sanal dünyasına gitgide daha çok çekiliyoruz. Mimari açıdan şehirler, rant, göç, hızlı kentleşme adına çarpık bir şekilde büyüyorlar; tarih, doğa ve insan bunun içinde kayboluyor.

Los Angeles’ta yaşayan sanatçı, mimar ve teknolojist Güvenç Özel, bütün bu kavramları, robotik medya enstalasyonu “Derin Şehir” ile sorguluyor. Her şeyi çok çabuk tükettiğimiz modern yaşam döngüsünde, izleyicinin 3,5 dakikalık bir süreçte deneyimleyeceği bu mekansal kurulum, yapay zeka algoritmaları ile çevresindeki kontrol mekanizmaları arasında sıkışıp kalan insana ayna tutuyor.

Bilişimin algılarımızla oynadığı, bizi deşifre etmeye çalıştığı bir zaman diliminde, makinanın gördüğü bize ve yarattığı meta-şehre bakmamızı istiyor Güvenç Özel. İnsanın tabiatındaki önyargılar, yapay zeka dünyasında genellemelere dönüşüyor. “Derin Şehir”in oluşturduğu sentetik peyzajlar iki boyuttan üç boyuta değişirken, soyut ekspresyonist bir tuvalde yağlı boya ile yapılmış renkler gibi birbirine karışıyor.

Makinaların, karmaşık şehirleri kültürleri, sosyolojik kimlikleri ve toplumsal nüansları ile anlaması henüz mümkün değil. Ama bunun gerçekleşmesi çok uzak da değil...

Vodafone Türkiye hakkında

İlginizi Çekebilir

Mcdonald’S Restoranları Yeni Döneme Hazır

Türkiye’nin eve kapandığı dönemde lezzet tutkunlarına kaliteli ve sağlıklı ürünlerini ulaştıran McDonald’s Türkiye, restoranlarını kademeli olarak açıyor. Çalışanların ve müşterilerin sağlığının birinci öncelik olduğu McDonald’s restoranlarında, 2 Haziran itibarıyla sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde ziyaretçi kabul edilmeye başlandı. McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş, “Tüm önlemlerimizi aldık, hizmete kaldığımız yerden devam ediyoruz. Misafirlerimizi sevdikleri McDonald’s lezzetleriyle restoranlarımızda buluştururken sosyal mesafemizi de koruyacağız” dedi.


Beymen Club’Tan Babalara Özel Hediyeler...

Yüksek Çözünürlükte Görseller İçin: BEYMEN CLUB BABALAR GÜNÜ


'Karbon Nötr' Sertifikalı İlk İçecek Firması Pınar Oldu

Pınar Su ve İçecek, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü “Karbon-Nötr” sertifikasıyla kutladı:


Türkiye Kalkınma Ve Yatırım Bankası Dünyanın Geleceği Sürdürülebilir Kalkınmada

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan Dünya Çevre Günü mesajı:


Başkan İmamoğlu “Kalıcı Çözüm, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarında”

BAŞKAN İMAMOĞLU: “KALICI ÇÖZÜM, YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDA”


Etiketler: sanat, Vodafone, Derin, Güvenç, Özel

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.