15 Nisan 2019 Pazartesi 10:38

GÜNDEM

Dünyanın Lider Fındık Üreticileri, Tomra Teknolojisini Tercih Ediyor

Türkiye’nin lider fındık üreticilerinden Olam Progıda, 20 yılı aşkın süredir TOMRA gıda ayıklama makineleri ile verimliliğini ve ürün kalitesini koruyarak arttırıyor. Son olarak 2018’de TOMRA NIMBUS BSI+ makinelerini teslim alan Olam Progıda, gıda güvenliğine kattığı değer ve satış sonrası hizmetlerinden memnuniyet duyarak TOMRA ile yatırıma devam ediyor.

Dünyanın Lider Fındık Üreticileri, Tomra Teknolojisini Tercih Ediyor
Dünyanın Lider Fındık Üreticileri, Tomra Teknolojisini Tercih Ediyor
Dünyanın Lider Fındık Üreticileri, Tomra Teknolojisini Tercih Ediyor
Dünyanın Lider Fındık Üreticileri, Tomra Teknolojisini Tercih Ediyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

1989 yılında kurulan Olam, dünya çapında 22.000'den fazla müşterisine gıda ve endüstriyel hammadde tedarik ederek, tohumdan rafa çalışan lider global tarım şirketlerinden biri olarak hizmet veriyor. 66 ülkede kakao, kahve, kuruyemiş, fındık, susam, baharat, pirinç ve şeker gibi 18 ayrı platformun çoğunda liderlik pozisyonu ile çalışmalarına devam eden Olam, aynı başarısını Türkiye’de Progıda ile fındık endüstrisinde de sürdürüyor. Olam Progıda, Türkiye’nin en çok ihracat yapan fındık üreticisi olarak kazandıkları başarıda TOMRA Gıda’nın gelişmiş teknolojisinin de payı olduğuna değiniyor.

Değer zincirimizde TOMRA’nın payı büyük

Giresun, Ordu, Sakarya ve Gürcistan dahil olmak üzere dört ayrı fındık fabrikasında üretime devam eden Olam Progıda, 20 yıldır TOMRA Gıda’nın ayıklama teknolojilerini kullanıyor. Progıda’nın dört ayrı tesisinde toplam 18 adet TOMRA ayıklama makinesi bulunuyor.

Olam Progıda, natürel ekstra seçilmiş fındık ve kavrulmuş fındık, beyazlatılmış fındık, kavrulmuş ve kıyılmış fındık, fındık ezmesi gibi katma değerli ürünler sunuyor. Dünyanın ikinci büyük fındık ihracatçısı olduklarının altını çizen Olam Progıda Teknik Servisler ve Proje Müdürü Aykut Gören; “Türkiye, dünyadaki yıllık fındık üretiminin yüzde 70’ini karşılıyor. Yüzyıllardan beri Türkiye, dünya piyasalarına her zaman yeterli miktarda ve yüksek kaliteli fındık sunuyor. Türk fındığı, endüstriyel kullanım için de son derece uygun ancak tabi ki işlenme koşulları, en az üretim şartları kadar önemli. Olam Progıda olarak son teknoloji ile donattığımız modern entegre tesislerimizde fındık işliyoruz. Hatlarımızda bulunan TOMRA ayıklama makinelerinin performansı, verimliliğimize büyük katkı sağlıyor” diye belirtti.

Olam Progıda, başta Avrupa’da Almanya, İtalya, Fransa, Avusturya, İsviçre olmak üzere tüm dünya ülkelerine yıllık 32 bin tonun üzerinde işlenmiş fındık ihracatı yapıyor. 673 milyondan fazla kavanoz kakaolu Fındık kremasına yetecek kadar yıllık fındık ürettiklerini belirten Gören; “Fındık işletmeciliğinde geleneksel yöntemlerin dışına çıkıyoruz. Son teknolojiyi kullanıyoruz ve bu anlamda birçok yönden TOMRA ayıklama makinalarının avantajlarından faydalanıyoruz. TOMRA ile gıda güvenilirliğini garanti altına aldığımız gibi işletme maliyetlerimizde de faydalarını görüyoruz. Toplam çözümler olarak baktığımızda TOMRA’nın sağladığı yüksek fayda-maliyet tablosundan çok memnunuz” şeklinde açıkladı.

TOMRA’yı tercih etmemizin en önemli nedeni, güvenli gıda üretimi

Fındık ihracatında lider konumda olan Olam Progıda, dünyanın en tanınmış markalarına gıda ürünlerini sunuyor. Bu nedenle iş stratejisinde sürdürülebilir gıda güvenliği ve yüksek kalite standardının sağlanması öncelik. Modern teknik ekipmanlarla dünya standardında üretim yapan tesislerinden çıkan ürünler tüm dünyada çikolata, şekerleme, pastacılık, dondurma ve kuruyemiş endüstrisinde kullanılıyor. Konu ile ilgili bilgi veren Gören; “Dünyanın en büyük markaları için fındık tedariki sağlıyoruz ve tabi ki müşterilerimizin beklentileri yüksek olduğu için standartlarımız önemli. Tarladan aldığımız ürün, önce kırma fabrikalarına gidiyor. Kabuk kırma işlemi öncesi ve sonrasında, ürün içerinde ciddi miktarda yabancı madde bulunuyor. Gıda güvenliğine başladığımız ilk adım, TOMRA ekipmanları ile oluyor. İstenmeyen maddeleri, TOMRA ile ayıklıyoruz. Ayıklama işlemini, 24 saat boyunca aynı performans ile yapabildiğimiz için verimliliğimiz de artıyor. Bu nedenle alanında lider TOMRA ile tesislerimizi donatıyor olmak bizim için kaçınılmaz” diye belirtti.

Olam Progıda, BEST Sorting ile başlayan TOMRA işbirliklerinde son olarak NIMBUS BSI+, ayıklama makinelerini teslim almıştı. Kullanıcı dostu yazılımı ile gelişmiş BSI+ teknolojisi, yalnızca yabancı maddeleri değil, fındığa özel kusurları da tanımlayarak görsel düzensizlikleri de algılıyor.

BSI+ modülü, oldukça ayrıntılı bir sınıflandırma kabiliyeti için hem yakın kızılötesi hem de görünür spektrum dalga boylarını kullanarak ürün kusurlarını tespit ediyor. BSI+ modülü, yakın kızılötesi spektrum kullanarak insan gözüyle görülebilen ve görülemeyen ürün kusurlarını tanımlıyor. Bu özellik ayıklayıcıyı, böcek yeniği, çürük, renk bozuklukları, kör ve küflü taneler dahil olmak üzere fındık, fıstık, badem ve diğer kabuklu yemişlerdeki kusurları tespit etmede pazar lideri yapıyor.

Bizim kadar müşterilerimiz de memnun

Türk fındıkçısının global pazarda güvenilir bir tedarikçi konumunda olduğuna değinen Aykut Gören; “Bu noktada TOMRA’nın da değer kattığını düşünüyoruz. Uluslararası birçok müşterimizi tesislerimizde misafir ediyoruz, ürünlerimizi birlikte test ediyoruz. Tesislerimizde TOMRA ayıklama makinelerini kullanmamızdan onlar da çok memnun. Sonuçta TOMRA’nın teknolojisine ve ürünlerine duyulan bir güven var” diye belirtti.

NIMBUS BSI+’ın özel yazılımı, bir ürünün biyometrik imzasını oluşturmada kullanıcı deneyimini daha da arttırma, BSI teknolojisinin operatörler için kullanımı daha kolay hale getirme, daha az eğitim ve kaynak yatırımı gerektirme gibi avantajlarıyla gıda üreticilerine birçok fayda sağlıyor. Geliştirilmiş kullanıcı dostu ara yüz ile sunulan daha fazla giriş seçeneği ve esneklik sayesinde müşteriler, ayıklama makinelerini kendi gereksinimlerini karşılayacak şekilde daha hızlı ve kolay kullanabiliyor. Aykut Gören, ayıklama makinelerinin kolay kullanım ile yüksek performans sağlamasından memnuniyetlerini belirterek; “Fabrikamızdaki üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretiliyor. Bu konuda TOMRA en büyük çözüm ortağımız oluyor. Her türlü sınıflandırmayı kendimiz makinelerimizle çok kolay yapabiliyoruz” dedi.

Satış sonrası hizmetlerle TOMRA her zaman yanımızda

Gören, kullanım kolaylığının yanı sıra TOMRA’nın yüksek çalışma kapasitesinden çok memnun olduklarını belirtiyor; “TOMRA ile bunca yıldır hatlarımızı durduracak düzeyde hiçbir sorun yaşamadık. Arada küçük aksaklıklar olsa da TOMRA satış sonrası hizmetleri, hattın devam etmesini hızlıca sağlayabiliyor. Günlük sıkıntımız olduğunda bile hemen birlikte çözümleyebiliyoruz. Bu kadar yakın ilişkilerin olması ve hızlı çözümler geliştirilmesi bizim için çok önemli bir kriter” dedi.

TOMRA’ya yaptığımız yatırımın hızlı geri dönüşünü alıyoruz

Yatırımın geri dönüşünü hesaplarken hatların kapasitesinin önemine değinen Gören; “Ortalama iki ila üç yıl arasında TOMRA’ya yaptığımız yatırımı geri alıyoruz” diye belirtti.

TOMRA Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit, konu ile ilgili olarak; “NIMBUS BSI+, kabuklu yemiş sektöründe global anlamda kendini kanıtlamış bir teknoloji; yazılım alanındaki üstünlüğümüzü de mekanik geliştirmelerle pekiştiriyoruz. Mini aralıklı hava tabancaları sayesinde her kalibre üründe kusurların ayıklanması daha hassas hale getiriliyor, çıkıntının içindeki iyi tane miktarı ciddi oranda azaltılıyor ve daha yüksek verim elde ediliyor. Böylece makinemiz, tesislerin daha verimli çalışmasına, daha kaliteli ürün elde etmesine, ürün israfının en aza indirilmesine ve karlılığın en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı oluyor” diye açıkladı.

Mevcut NIMBUS BSI ayıklama makinesini kullanan işletmeler de ayıklayıcılarında mekanik değişiklik yapmadan performanslarını artıracak BSI+ teknolojisinden faydalanabiliyor.

Akzambak Sok. No:3 Uphill Towers Sit.

A Blk. D: 2 Ataşehir, İstanbul - Turkey

İlginizi Çekebilir

Ptt Esnaf Kart İle Ticarette Yeni Dönem

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten:


Özel Sektörde 2020 Yılı Ücret Artışı Beklentisi Yüzde 16

Lider insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Mercer, iş dünyasındaki ücret ile yan haklarda genel eğilim ve uygulamaları ortaya koyan ‘2020 Ücret ve Yan Haklar Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Yıl sonu enflasyon tahminlerinin artmasıyla beraber güncellenen araştırmaya göre, özel sektörün 2020 için öngördüğü ortalama yüzde 16 olarak belirlendi.


Paşabahçe Mağazaları’Ndan Cihan Barutluk Obje

Anadolu topraklarında binlerce yıldır var olmuş sayısız uygarlığın kültürel ve sanatsal birikimini cam ve ustalıkla birleştirip yeniden yorumlayarak gelecek nesillere miras bırakmak için çalışmalarını sürdüren Paşabahçe Mağazaları, “Tarih-Kültür-Cam” Koleksiyonları’na “Kayıp Hazineler” Koleksiyonu ile yepyeni bir soluk getiriyor. Yurt dışına götürülen tarihi eserlerle ilgili farkındalık yaratmak, geri alınmış eserlere ve kültür varlıklarına sahip çıkma konusunda da bilinci artırmak hedefiyle hazırlanan yepyeni koleksiyonda “Cihan Barutluk Obje” tasarımıyla dikkat çekiyor.


Türkiye’De Gıda İsrafının 300 Milyarı Geçtiği Tahmin Ediliyor!..

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da düzenlenen 'Hotel-Restoran-Cafe (HO-RE-CA) sektörünün en büyük buluşması 31.Hotel Equipment ve 27. Food Product fuarlarında, turizm ve gıda sektörünün en önemli sorunlarından biri olan “Gıda İsrafı”na dikkat çekildi.


Galatasaray Espor'un Vodafone Freezone Şampiyonluk Lig'inden İhracı Hakkında

Galatasaray Espor’un 2020 Kış Mevsimi’ne katılım hakkının askıya alınması kararı, tarafların ortak mutabakatıyla devam edecektir. Yeni yönetimle gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, Galatasaray Espor’un lige katılım devamlılığı konusunda mutabakata varılmış ve Galatasaray Espor’a 2020 Yaz Mevsimi’ne katılma hakkı verilmiştir. Galatasaray Espor’un taahhüt ettiği yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda, 2020 Yaz Mevsimi ile ilgili alınmış karar tekrar tarafımızdan gözden geçirilecektir.


Etiketler: TOMRA, fındık, Olam, Progıda, ayıklama

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.