20 Ağustos 2019 Salı 13:55

GÜNDEM

Durak Fındık, Tomra Ayıklama Çözümleri İle Üretim Kapasitesini Arttırıyor

Fındık sektöründe ciro lideri olan Durak Fındık, yatırımlarına kesintisiz devam ediyor. Üretim ve ihracat kapasitesini arttırma hedefi doğrultusunda TOMRA ayıklama makineleri ile de tesislerini güçlendiriyor.

Durak Fındık, Tomra Ayıklama Çözümleri İle Üretim Kapasitesini Arttırıyor
Durak Fındık, Tomra Ayıklama Çözümleri İle Üretim Kapasitesini Arttırıyor
Durak Fındık, Tomra Ayıklama Çözümleri İle Üretim Kapasitesini Arttırıyor
Durak Fındık, Tomra Ayıklama Çözümleri İle Üretim Kapasitesini Arttırıyor
Durak Fındık, Tomra Ayıklama Çözümleri İle Üretim Kapasitesini Arttırıyor
Durak Fındık, Tomra Ayıklama Çözümleri İle Üretim Kapasitesini Arttırıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

1960 yılından bu yana yüzde yüz aile şirketi olarak hizmet veren Durak Fındık, fındık sektöründe ciroda liderliğini sürdürüyor. 2017 ve 2018 yılında da en yüksek ciroya sahip olan Durak, hem iç pazar hem de ihracatın fındık ihtiyacına daha yüksek noktada ürün sağlamak üzere çalışmalarına devam ediyor. 2019 yılı için 30 milyon TL’lik yatırım gerçekleştiren Durak Fındık, yeni TOMRA ayıklama makineleri ile de kapasitesini arttırmayı planlıyor.

Durak, Ordu ve Samsun’da birer, Hendek-Sakarya’da iki fındık kırma tesisi ve yine Hendek’te bir entegre tesisi olmak üzere toplam beş ayrı tesisi ile üretim yapıyor. Tüm üretim hatlarında yeni teslim aldığı 7 adet Nimbus BSI+ modeli de dahil olmak üzere toplam 23 adet TOMRA ayıklama makinesi bulunan Durak Fındık, 2006’dan bu yana TOMRA ürünlerini kullanıyor. TOMRA’nın tesislerindeki iş hacmine katkısının altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Durak; “2018 yılını da 1 milyar 250 milyon TL’lik ciromuz ile fındık sektöründe ciro lideri olarak tamamladık. Türkiye, dünyadaki en büyük fındık üreticisi ve toplam pazarın yüzde 70-75’ini karşılıyor. Biz de üretim kapasitemizi arttırarak hem toplam ciro, hem de ihracat hacmi anlamında büyümeyi hedefliyoruz. Sağlıklı bir büyümeyi ise ancak doğru yatırımlar ile sağlayabilirsiniz. İşimizi hızlandırıp, maliyetleri düşürerek, verimliliğimizi daha da arttırmayı planlıyoruz. Bu çerçevede TOMRA ayıklama makineleri en iyi çözüm ortağımız oluyor” şeklinde açıkladı.

Dünyanın en ünlü markaları için tedarikçiyiz

Kadir Durak; Avrupa öncelikli olmak üzere Afrika, Balkan ülkeleri ve Türkiye iç pazarına ürün sağladıklarını belirti. Yüzde 80 çikolata, yüzde 10-12 pastacılık, 2-3 dondurma ve yüzde 5 kuruyemiş pazarına kavrulmuş ve natürel fındık olarak ürün sunduklarına değinen Durak; “Her ülkenin önde gelen çikolata markalarına ürün sağlıyoruz. Bu denli global müşterilere tedarikçi olmak, yüksek kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemlerini gerektiriyor. Müşterilerimizin yüksek kalite beklentisi var. TOMRA ayıklama makineleri ile hem üretim kapasitemizi hem de son ürün kalitemizi arttırıyoruz” dedi.

13 yılı aşkın süredir TOMRA makinelerini kullandıklarının altını çizen Kadir Durak; “Bu süreçte tabi ki TOMRA da alanında lider teknoloji üreticisi olarak ürünlerini geliştirdi. Son olarak 7 adet TOMRA Nimbus BSI+ makinelerini teslim aldık. İsabetli vuruş yüzdesi ve seçme kalitesi çok yüksek. Dolayısıyla son ürünün kalitesi istediğimiz şekilde oluyor” diye belirtti.

TOMRA BSI+ modülü, oldukça ayrıntılı bir sınıflandırma kabiliyeti için hem yakın kızılötesi hem de görünür spektrum dalga boylarını kullanarak ürün kusurlarını tespit ediyor. BSI+, yakın kızılötesi spektrum yardımıyla insan gözüyle görülebilen ve görülemeyen ürün kusurlarını tanımlıyor. Bu özellik ile ayıklama makinesi, böcek yeniği, çürük, renk bozuklukları, kör ve küflü taneler dahil olmak üzere kabuklu yemişlerdeki kusurların en yüksek performansta tespitini sağlıyor.

Kalite, Maliyet ve Verimlilik tercih sebeplerimiz

Durak Fındık, günlük 800 ton kabuklu fındık kırma, 100 ton işlenmiş fındık üretme kapasitesine sahip. İşlenmiş fındıkta yüzde 60 kapasite, natürel fındıkta yüzde 70 kapasite ile çalışılıyor. Kapasite arttırılırken yüksek kalitenin korunmasına özen gösterdiklerine değinen Kadir Durak; “TOMRA'nın ayıklama çözümleri, işleme kapasitesini artırırken kârlılık, gıda kalitesi ve gıda güvenliğini de yükseltiyor. Tüm yabancı maddeler ve ürün bozukluklarının en yüksek performansta tespitinden emin olduğumuz için çok rahatız. Yüksek çalışma verimliliği ile gider maliyetlerimizde de avantaj yaşıyoruz” şeklinde belirtti.

Makinelere yatırımda amaç iş gücünden tasarruf yapmak değil iş hacmini geliştirmek olmalı

2006 ve takip eden sene Hendek’teki kırma fabrikalarına 5 adet TOMRA lazerli seçme makinesi kurduklarını belirten Durak; “200 kişiyle günde 80 ton kırma kapasitesine sahiptik. TOMRA ile 100 kişilik bir ekiple 150 ton ürün almaya başladık. Ancak bu durum istihdamımızı azalttığımız anlamına gelmiyor. 2000’lerde 200 kişi olan ekibimiz, bugün 1200 kişilere ulaşıyor. İş hacmimiz için üstün teknolojideki makineler kadar istihdama da önem veriyoruz” dedi.

Durak Fındık’ın dünya standartlarındaki fındık işleme tesisinde HACCP kuralları ve AB kriterleri uygulanıyor. Sistem içinde mikrobiyolojik, yabancı madde ve kimyasal riskler en modern ayıklama, kavurma ve sıkı kontrol önlemleri ile ortadan kaldırılıyor. Gıda işleyen tesislerde yabancı maddelerin ayıklanması için ideal çözümleri ile tanınan TOMRA Nimbus Biyometrik İmza Tanıma (BSI+) teknolojisi, yalnızca yabancı maddeleri değil, ürüne özel kusurları da tanımlayarak görsel düzensizlikleri de algılıyor.

TOMRA Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit, kabuklu yemiş üreticilerinin Nimbus BSI+’ı kullanarak natürel ya da kavrulmuş, tüm ürünlerde en yüksek verimi, firma ihtiyacına uygun kalite şartlarında elde ettiğini belirterek; “Nimbus BSI+, işletmelere çok önemli tasarruf ve güçlü bir rekabet avantajı sağlıyor” dedi.

Ritter Sport gibi pek çok büyük global çikolata üreticisi ürünlerimizden çok memnun

Müşterilerinin sundukları son ürün kalitesinden memnuniyetlerine değinen Kadir Durak, şu şekilde açıkladı; “Dünyanın önde gelen çikolata üreticilerinden Ritter Sport, 2016 ve 2018 yıllarında bizi yılın tedarikçisi olarak seçti. Genel olarak 130’a yakın genel tedarikçileri arasında iki kere bu ödülü almak bizim için önemli bir gösterge. Müşterilerimizin ürün beklentilerini en doğru noktada karşıladığımıza inanıyoruz. Bu performansımızda TOMRA makinelerimizin de payı var. Müşterilerimiz tesislerimize ziyarette bulunduğunda tesislerimizin koşullarından ve TOMRA makinelerimizden çok memnun kalıyorlar.”

Kesintisiz üretim için satış sonrası hizmetler önemli

Durak Fındık gibi alanında önemli bir firmanın TOMRA ayıklama makinelerden memnuniyetinin çok önemli bir referans olduğuna değinen Ahmet Koçyiğit; “TOMRA olarak toplam çözümler sunuyoruz. Makinelerimiz tüm dünyada kendilerini kanıtlasa da ürünlerimiz kadar satış sonrası hizmetlerimiz de önemli. Teknolojik konumdaki liderliğimizi ,fındık gibi ürün özelinde yüksek tecrübeye sahip uzman ekiplerimizle destekleyerek, satış sonrasında da her daim müşterilerimizin yanında olmaya özen gösteriyoruz. Böylece en verimli iş birlikleri kaçınılmaz oluyor” şeklinde açıkladı.

Akzambak Sok. No:3 Uphill Towers Sit.

A Blk. D: 2 Ataşehir, İstanbul - Türkiye

İlginizi Çekebilir

Base’İ 20.000’E Yakın Sanatsever Ziyaret Etti

14-17 Kasım 2019’da Akaretler Sıraevler, Beşiktaş’ta gerçekleşen Türkiye’nin yeni mezun sanatçı platformu BASE, yurdun dört bir yanından yeni mezun genç sanatçı adaylarının yapıtlarını aynı çatı altında topladı.


Havayı Da Temizleyen Süpürge

FAKİR FILTER PRO


Kidzmondo’Dan Öğretmenlere Hediye, Tüm Öğretmenlere Giriş Ücretsiz!

Trump Alışveriş Merkezi’nde yer alan Türkiye’nin ilk çocuk şehri KidzMondo, şimdi de Öğretmenler Günü’ne özel kampanya düzenliyor. 24 Kasım tarihinde KidzMondo’ya gelen tüm öğretmenler, öğretmen kimlik kartlarını göstererek KidzMondo’nun misafiri olacak ve giriş ücreti ödemeyecek. Ayrıca öğretmenlerin, yine aynı tarihler arasında beraberlerinde getirecekleri iki çocuk parka yüzde 50 indirimli giriş yapabilecek.


Netflix Türkiye'nin İkinci Orijinal Dizisi Atiye 27 Aralık'ta Netflix'te

Netflix, heyecanla beklenen ikinci Türk orijinal yapımı Atiye’nin lansman tarihini kısa bir teaser videosu ile duyurdu. Oyuncu kadrosunda Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova ve Tim Seyfi gibi isimlerin yer aldığı dizi, Göbeklitepe'deki bir kazı sırasında yapılan keşfin, genç bir ressamın hayatını değiştirip, geçmişine dair sırların peşine düşmesini konu ediyor.


Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı Taraftarlarıyla Buluştu!

Pınar Karşıyaka Basketbol takımı, Sportive’in forma ve spor giyim partneri olduğu yeni sezon formalarını ve lisanslı ürünlerini İzmir MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde taraftarları için imzaladı.


Etiketler: TOMRA, Durak, ürün, fındık, yüksek

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.