8 Nisan 2019 Pazartesi 11:15

GÜNDEM

Enerjisa Enerji’Nin 2018 Yılı Olağan Genel Kurulu Yapıldı

2018 Mali yılına yönelik Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştiren Enerjisa Enerji’nin faaliyet gelirlerini yüzde 50, baz alınan net kârını ise yüzde 40 oranında arttırdığı belirtildi. 2018 mali yılı için baz alınan net kârın yüzde 65’inin temettü olarak ödenmesi kabul edildi.

  Enerjisa Enerji’Nin 2018 Yılı Olağan Genel Kurulu Yapıldı
  Enerjisa Enerji’Nin 2018 Yılı Olağan Genel Kurulu Yapıldı
  Enerjisa Enerji’Nin 2018 Yılı Olağan Genel Kurulu Yapıldı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sabancı Holding ve E.ON iştiraki olan ve elektrik dağıtım ve perakende sektöründe faaliyet gösteren Enerjisa Enerji’nin 2018 mali yılına yönelik Olağan Genel Kurulu, Sabancı Center’da yapıldı. Genel Kurul toplantısında 2018 faaliyet raporu sunulurken, yeni yönetim kurulunun seçimi de yapıldı.

Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, genel kurulda yaptığı konuşmada, 2018 yılının, Türkiye elektrik enerjisi sektöründe makroekonomik gelişmeler doğrultusunda finansal sürdürülebilirlik kavramının öne çıktığı, yüksek değişim içeren zorlu bir yıl olduğunu belirtti. Zaimler, konuşmasının devamında, “Bu koşullara rağmen elde edilen başarılı sonuçların Enerjisa’nın ne kadar dayanıklı olduğunu gösterdiğini, operasyonel mükemmellik ve doğru finansal risk yönetimi ile sektörde bu farkı yarattıklarını kaydederek, bu başarıda Türk enerji piyasası düzenlemelerinin gücünün de payı olduğuna işaret etti.Enerjisa’ya olan güveni 2018 yılında elde ettiğimiz pozitif operasyonel ve finansal sonuçlara ilave olarak gerçekleştirdiğimiz temettü ödemesi ile daha da güçlendirmeyi başardık. Bu yolda bize güvenen yatırımcılarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Elektrik gibi dünya ve ülkemiz için can damarı olan ve gelecekte de önemi gittikçe artacak bir sektörün ülkemizdeki öncü ve lider oyuncusu olarak 2019 yılı ve sonrasında da, tüm paydaşlarımızın beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için çalışacağız” dedi.

Genel Kurul’a ilişkin görüşlerini aktaran Enerjisa Enerji CEO’su Ziya Erdem ise, “2018 yılını çevik bir yönetim anlayışı ve doğru taktiksel hamlelerle başarılı bir şekilde tamamladık. Enerjisa Enerji olarak amacımız, elektrik enerjisi sektöründe bir yandan ana iş kollarımızdaki lider konumumuzu güçlendirirken bir yandan da sektörün geleceğine yönelik öncü adımları atmaktır. Bunun için en ileri teknolojileri ve günümüzün dijital dünyasının bize sağladığı tüm olanakları kullanacağız. 2019 yılında da, orta ve uzun vadeli hedeflerimize uyumlu olarak başarılı performansımızı sürdüreceğimize ve tüm paydaşlarımıza en yüksek değeri sağlayacağımıza olan inancımız tamdır” dedi.

Enerjisa gelirlerini yüzde 50, kârını yüzde 40 artırdı

2018 Faaliyet Raporu’na göre, elektrik dağıtım ve perakende satışında Türkiye’nin lider enerji şirketi Enerjisa Enerji, 2018 yıl sonunda 3 milyar 845 milyon TL konsolide faaliyet geliri yaratarak, gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artırdı. Böylelikle, şirket 2018 için belirlemiş olduğu 3,0 -3,3 milyar TL faaliyet gelirleri hedefini büyük ölçüde aştı. Enerjisa Enerji’nin baz alınan net kârı bir önceki yıla göre yüzde 40 artarak 730 milyon TL‘ye yükseldi. Faaliyet gelirindeki bu artış, esas olarak dağıtım iş kolundan geldi. Dağıtım gelirleri 2018 yıl sonunda konsolide faaliyet gelirine yüzde 91’i oranında katkıda bulundu.

Temettü ödeme oranı net kârın yüzde 65’i

Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu, 28 Mart 2019 tarihinde yapılan 2018 Yılı Olağan Genel Kurul toplantısında,2018 mali yılı için hisse başına 40 kuruş nakit kar payı dağıtım önerisinde bulundu. Bu tutarın, şirketin 2018 mali yılı için 730 milyon TL olan Baz Alınan Net Kârının yüzde 65’i oranında bir temettü ödeme oranına tekabül ederken,şirketin bildirdiği temettü politikasına uygun olarak Baz Alınan Net Kârın yüzde 60-70’i olarak belirlenmiş olan oranın içerisinde kaldığı belirtildi.Enerjisa Enerji’nin 2018 yıl sonu kapanış hisse fiyatı baz alınarak önerilen temettü verimi oranı ise yüzde 8 olarak belirlendi.

Enerjisa Enerji Hakkında

Sabancı Holding ve E.ON iştiraki olan Enerjisa Enerji, elektrik dağıtımı ve perakende satışından oluşan iki ana iş kolunda, Türkiye elektrik sektörünün lider şirketidir. Şirket, düzenlemeye tabi bir sektörde, yaklaşık 10.000 kişilik bir ekiple, 14 ilde 21 milyon kullanıcıya hizmet veriyor. 31 Aralık 2018 itibarıyla, Türkiye’deki dağıtım bağlantı noktalarının yaklaşık %26’sını oluşturan 11 milyon dağıtım bağlantı noktasına ve elektrik perakende satış alanında ise piyasanın yaklaşık %23’ünü oluşturan 9,6 milyon müşteriye sahip olan şirket, Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım ve perakende satış şirketi konumunda. Elektrik dağıtımında, aralarında başkent Ankara, İstanbul Anadolu yakası, Gaziantep, Mersin Hatay ve Adana gibi büyük nüfuslu illerin de olduğu toplam 14 ilde, 21 milyon kişinin elektrik enerjisine erişiminin altyapısını sağlayan Enerjisa Enerji, operasyonel mükemmellik odaklı yatırımları ve operasyonlarıyla büyüyen ve gelişen elektrik sektöründe öncü rolünü güçlendirerek sürdürüyor.

Şirket ana iş kolları olan elektrik dağıtımı ve perakende satışın yanı sıra elektrik enerjisi sektörüne yönelik elektrikli araç şarj istasyonları, elektrik depolama, tüketicinin kendi elektriğini üretmesine yardımcı olan sistemler ve akıllı ev teknolojileri gibi yenilikçi iş alanlarında da fırsatları yakından takip ediyor.

İlginizi Çekebilir

Ünlü Oyuncu Mert Fırat Ve Müzisyen Korhan Futacı İle "Rivayet Radyosu" Sahnelendi...

VODAFONE RED FIRST MÜŞTERİLERİNE ÖZEL “RİVAYET RADYOSU” SAHNELENDİ


Teid Ve Yased’İn Birlikte Düzenlediği Seminerde Üçüncü Tarafların “Etik Ve Uyum” Süreçlerinin Yönetimi Ele Alındı

Etik ve İtibar Derneği (TEİD) ile Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) işbirliğiyle düzenlenen “Şirketlerin 3. Taraflarına Yönelik Etik ve Uyum Süreçlerinin Yönetimi” konulu seminer, iş dünyası tarafından yoğun ilgi gördü.Seminerde, suistimaller nedeniyle firmaların her yıl yüzde 5’lik bir ciro kaybına uğradığına dikkat çekilerek, küçük işletmelerin kaybının uluslararası işletmelere göre iki kat daha fazla olduğu ifade edildi.


İyzico’Nun Yaşam Alanı İyzipark'a En İyi Mimari Tasarım Ödülü

Türkiye'nin öncü finans teknolojileri şirketi iyzico’nun çalışma ve yaşam alanı iyziPark, Emlak Konut’un katkılarıyla ve EY Türkiye’nin stratejik ortaklılığıyla 11 Aralık’ta gerçekleştirilen Sign of the City Awards Ödül Töreni’nde En İyi Mimari Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu.


Huawei Test Otomasyon Platformu Tübitak Tarafından Onaylandı

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi'nde görev alan Türk mühendisler, yazılım alanında farklı protokolleri destekleyen ve kullanıcılara uçtan uca fonksiyon ve iş yükü test yeteneği sağlayan Test Otomasyon Platformu’na (TAP) imza attı. Huawei, 1501 Destek Programı kapsamında TÜBİTAK tarafından da onaylanan platform için, Test Otomasyon Platformu’nun daha ileriye taşınması amacıyla, yazılım geliştirici arayışını da sürdürüyor.


Prontotour’Dan Avantajlı Fiyat, Bol Seçenek!

Her yıl yeni seyahat rotaları belirleyerek tatilde moda yaratan Prontotour, özel gün ve haftalarda seyahat keyfi yaşamak isteyenlere bütçe dostu alternatifler sunuyor.


Etiketler: elektrik, 2018, Enerjisa, Enerji, olan

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.