12 Mayıs 2015 Salı 11:54

OTOMOBİL

Erzurumlu ustadan "yazlık" araç

Erzurumlu motor ustası Sabit Çalışır, daha önce yaptığı "Dadaşmobil"in ardından, üç tekerlekli ve üstü açık "yazlık" aracının yapımını da tamamladı.

Erzurumlu ustadan
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

AA


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Türkiye'de yerli otomobil üretimine dikkat çekmek için çalışmalarını sürdüren Sabit Çalışır (64), 50. Yıl Caddesi'ndeki evinin altındaki atölyede, 4 yıl süren çalışma sonucunda demir gövde üzerine sac kaplamayla tek kişilik araç üretti.

Silindir, motor, şasi, şanzıman, dikiz aynası, döşeme gibi tüm aksamlarını tasarladığı aracına gözü gibi bakan Çalışır, her gün titizlikle temizliğini yapıyor. Test sürüşlerinde saatte 50 kilometre hıza ulaşan üç tekerlekli ve üstü açık aracın kaportasına "Dadaş Çalışır 2011" yazan Sabit Çalışır, "destek verilmesi durumunda" yeni araçlar yapmayı planlıyor.

"Yerli üretim için destek verilmeli"

Çalışır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede yerli otomobil üretimine dikkat çekip, destek sağlamaya çalıştığını söyledi.

Yaptığı sportif aracı insanların yaz aylarında rahatlıkla kullanabileceğini belirten Çalışır, "Bu aracın maliyeti 6 bin lira ve 100 kilometrede sadece bir litre yakıt tüketiyor. Vatandaş, motosiklet yerine bu araca binebilir" dedi.

Elinden geldiğini düşündüğü için otomobil yapmaya karar verdiğini anlatan Çalışır, "İddia ediyorum, dünyada eşi benzeri yok. Olsaydı alır binerdim, neden yapayım ki bunu?" ifadesini kullandı.

Ürettiği araçlar için "servet" harcadığına dikkati çeken Çalışır, "Bu ülkede çok sayıda zengin var, paralarını oraya, buraya harcıyorlar. Bizim gibi insanlara yardım etsinler. Projelerimi mezara götürmek istemiyorum. Bana destek olsunlar. Bu ülkede kim bir şey yapıyorsa, elinden bir şey geliyorsa, hünerliyse, ona sahip çıkılması lazım. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve tüm ilgililere buradan sesleniyorum, destek versinler" diye konuştu.

Destek verilmediği için meslek hayatı boyunca geliştirdiği araçları hurdaya atmak zorunda kaldığını ifade eden Çalışır, "Bugüne kadar 11 araba yaptım. O kadar para harcadım ki artık param da kalmadı. Yabancıya neden paramızı veriyoruz. Bizde beyin, akıl yok mu? Eğer araba fabrikasyona dönerse bir isim koyarız. Yerli arabalarımız olur, sanayiye katkı sağlarız" diyerek sözlerini tamamladı.

İlginizi Çekebilir

Küçük Hayaller Festivali Çocuk Yüzlerini Ünlüler Jürisi İle Seçti…

KÜÇÜK HAYALLER FESTİVALİ ÇOCUK YÜZLERİNİ ÜNLÜLER JÜRİSİ İLE SEÇTİ…


Zes Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Türkiye Petrolleri’Nde Ve Görselleri

Zorlu Enerji’nin yeni nesil teknolojileri hayata geçirmek amacıyla yaptığı en büyük yatırımlardan biri olan Zorlu Energy Solutions (ZES), akaryakıt sektörünün güçlü oyuncularından Türkiye Petrolleri’yle yaptığı iş birliğiyle; ülkemizdeki elektrikli araçları yaygınlaştırma ve elektrikli araç sahiplerinin yolculuklarını kolaylaştırma hedefi doğrultusunda hızla ilerliyor.


Tçmb 62. Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, yeni dönemde de görevine devam ediyor.


Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Gyo Bedri Kurdoğlu’Na Emanet

Perakende odaklı gayrimenkul yatırımlarıyla sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)’nda yeni rotayı Bedri Kurdoğlu çizecek. Uzun yıllar TAB Gıda’da emlak ve kiralama alanında üst düzey yöneticilik yapan Bedri Kurdoğlu, Şubat 2020 itibarıyla Ata GYO Genel Müdürlüğü görevine atandı.


Trendyol Tüketici Eğilimi Raporu Konfor Ekonomisi Hızla Büyüyor

Trendyol’un tüketici eğilimleri raporuna göre 2019 yılında tüketicilerin hayatını kolaylaştıran ürünlere talepte artış görüldü. Konforuna düşkün tüketicilere hitap eden ürünlerin kimisinde talep bir önceki yıla göre 10 kat arttı. Kadınlar çamaşır kurutma makinesi, erkekler ise robot süpürge tercih ederken konfor ürünlerinin en çok satıldığı şehir İstanbul oldu.


Etiketler: dadaş mobil, sabit çalışır

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.