22 Ağustos 2019 Perşembe 10:03

GÜNDEM

Eset Venezuela Kamu Kurumları Siber Saldırı Altında

Çeşitli sosyal ve ekonomik krizlerle boğuşan Güney Amerika ülkesi Venezuela’da bu kez kamu kurumları siber saldırıya uğradı. Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET’in tespitlerine göre, zararlı yazılımlar yoluyla gigabaytlarca belge çalındı.

Eset    Venezuela Kamu Kurumları Siber Saldırı Altında
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kamu kurumları hedefte

Tehlikedeki bilgisayarların yüzde 75'inden fazlasının askeri güçler, eğitim, polis ve dışişleri sektörleri de dahil olmak üzere Venezuela devlet kuruluşlarının bir parçası olduğu ortaya çıktı. Machete zararlı yazılımı, komşu ve yakın ülkelerde de etkili oldu. Yazılımın etkilediği bilgisayarların yüzde 7’si Kolombiya’da, yüzde 16’sı ise Ekvator’da yer alıyor. ESET, söz konusu tehdidi Python/Machete türünün bir varyantı olarak listeledi.

Yazılımın arkasında Machete grubu mu var?

Machete zararlı yazılımınının arkasında yine aynı ismi taşıyan Machete şebekesinin olduğu tahmin ediliyor. Oldukça aktif olduğu gözlemlenen bu grup, zararlı yazılımlarının yapısını sürekli olarak güncelliyor.

E-posta yoluyla bulaştırıyorlar

Machete sadece ortak ofis paketi belgelerini değil, aynı zamanda coğrafi bilgi sistemleri yazılımı tarafından kullanılan özel dosya türlerini de çekiyor. Machete grubu, kurbanlarına özel hazırlanan e-postalar gönderiyor ve bu e-postalar hedeften hedefe değişiyor. Bu e-postalar, zararlı yazılımı çalıştıran ve yem olarak sunulan sıkıştırılmış bir çalıştırılabilir dosya eki veya bu dosyaya yönelik bir link içeriyor. Hedeflerin durumdan şüphelenmemeleri için Machete şebekesi, daha önce çaldığı gerçek belgeleri kullanmaktan çekinmiyor.

Tehdit sürüyor

Verilere göre Machete grubu, araştırmacılar teknik açıklamalar ve bu kötü amaçlı yazılımın zararlarıyla ilgili göstergeleri yayınladıktan sonra bile, her zamankinden daha güçlü çalışıyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, konuyla ilgili ayrıntılı bir inceleme dökümanı hazırladı.

Bu makale daha detaylı olarak şu linkten de okunabilir: https://www.eset.com/tr/blog/machete-daha-da-keskinlesti-venezuela-hukumet-kurumlari-saldiri-altinda/

İlginizi Çekebilir

Intel® Esl Türkiye Şampiyonası Kış Sezonu Finalleri Başlıyor

Intel® ESL Türkiye Şampiyonası Kıs¸ Sezonu Finalleri için geri sayım başladı. 27 Mayıs tarihinde CS:GO, 14 Haziran’da ise Clash Royale finallerinde Türkiye’nin en iyi takımları belli olacak.


Siyahın Baş Döndürücü Etkisini Emporio Armani İle Hissedin

Emporio Armani’nin siyahın gücünü estetik bir tasarımla taçlandıran yeni modeli, zarafetiyle kadınların kalbini fethediyor.


Ünlüler “Pepsi İle Evlere Şenlik” Konseriyle Binlerce İnsana Keyifli Anlar Yaşattı, Ceylan Ertem, Fatma Turgut, Mehmet Erdem, Sertab Erener Sıla, Beyaz

Ünlüler “Pepsi ile Evlere Şenlik” konseriyle


D Vitamini Eksikliği Ms’İn Seyrini Bozuyor

Dünya MS Günü


Tarım Ve Gıdada Sürdürülebilirlik Ana Hedef Olacak

Türk gıda ve tarımının geleceği masaya yatırıldı. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatına yıllık 5 milyar dolarlık katkı sağlayan Egeli tarım ihracatçıları, Covid-19 salgını sonrasında tarım sektörünün gündeminin sürdürülebilirlik olması gerektiğini dile getirdiler.


Etiketler: Machete, zararlı, olarak, yüzde, olduğu

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.