22 Ağustos 2019 Perşembe 10:03

GÜNDEM

Eset Venezuela Kamu Kurumları Siber Saldırı Altında

Çeşitli sosyal ve ekonomik krizlerle boğuşan Güney Amerika ülkesi Venezuela’da bu kez kamu kurumları siber saldırıya uğradı. Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET’in tespitlerine göre, zararlı yazılımlar yoluyla gigabaytlarca belge çalındı.

Eset    Venezuela Kamu Kurumları Siber Saldırı Altında
Eset    Venezuela Kamu Kurumları Siber Saldırı Altında
Eset    Venezuela Kamu Kurumları Siber Saldırı Altında
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kamu kurumları hedefte

Tehlikedeki bilgisayarların yüzde 75'inden fazlasının askeri güçler, eğitim, polis ve dışişleri sektörleri de dahil olmak üzere Venezuela devlet kuruluşlarının bir parçası olduğu ortaya çıktı. Machete zararlı yazılımı, komşu ve yakın ülkelerde de etkili oldu. Yazılımın etkilediği bilgisayarların yüzde 7’si Kolombiya’da, yüzde 16’sı ise Ekvator’da yer alıyor. ESET, söz konusu tehdidi Python/Machete türünün bir varyantı olarak listeledi.

Yazılımın arkasında Machete grubu mu var?

Machete zararlı yazılımınının arkasında yine aynı ismi taşıyan Machete şebekesinin olduğu tahmin ediliyor. Oldukça aktif olduğu gözlemlenen bu grup, zararlı yazılımlarının yapısını sürekli olarak güncelliyor.

E-posta yoluyla bulaştırıyorlar

Machete sadece ortak ofis paketi belgelerini değil, aynı zamanda coğrafi bilgi sistemleri yazılımı tarafından kullanılan özel dosya türlerini de çekiyor. Machete grubu, kurbanlarına özel hazırlanan e-postalar gönderiyor ve bu e-postalar hedeften hedefe değişiyor. Bu e-postalar, zararlı yazılımı çalıştıran ve yem olarak sunulan sıkıştırılmış bir çalıştırılabilir dosya eki veya bu dosyaya yönelik bir link içeriyor. Hedeflerin durumdan şüphelenmemeleri için Machete şebekesi, daha önce çaldığı gerçek belgeleri kullanmaktan çekinmiyor.

Tehdit sürüyor

Verilere göre Machete grubu, araştırmacılar teknik açıklamalar ve bu kötü amaçlı yazılımın zararlarıyla ilgili göstergeleri yayınladıktan sonra bile, her zamankinden daha güçlü çalışıyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, konuyla ilgili ayrıntılı bir inceleme dökümanı hazırladı.

Bu makale daha detaylı olarak şu linkten de okunabilir: https://www.eset.com/tr/blog/machete-daha-da-keskinlesti-venezuela-hukumet-kurumlari-saldiri-altinda/

İlginizi Çekebilir

Hapşuu Ve Arkadaşları Marmara Park’A Geliyor

TRT Çocuk’un sevilen çizgi filmlerinden Hapşuu, 22-23 Kasım tarihlerinde tiyatro oyunuyla Marmara Park Alışveriş Merkezi’nde çocukları bekliyor.


Rallikros Şampiyonları Körfez'de Belirlenecek

2019 Türkiye Rallikros Şampiyonası final yarışı 24 Kasım Pazar günü Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından İzmit Yarımca'da yer alan TOSFED Körfez Yarış Pisti'nde oluşturulan rallikros parkurda gerçekleştirilecek...


İyi Ki Varsın Dedirten Tüm Ürünleriyle Tefal, Yeni Yılda Da Yanınızda!

İYİ Kİ VARSIN DEDİRTEN TÜM ÜRÜNLERİYLE TEFAL,YENİ YILDA DA YANINIZDA!


Ahmet Kural Üç Farklı Tipi Aynı Filme Sığdırdı

Başrollerinde Ahmet Kural, Murat Cemcir, Devrim Yakut, Rasim Öztekin’in yer aldığı Baba Parası 1 Ocak 2020’de sinemaseverlerle buluşacak.


Aktif Bank, Afrika Çalışmalarında 175 Bin Kilometre Yol Kat Etti, 220 Banka İle İş Birliği Yaptı

Africa Investment Forum’a sponsor olan ilk Türk bankası olan Aktif Bank, son iki yılda Afrika’daki faaliyetleri kapsamında 175 bin kilometre yol kat ederek 220 banka ile iş birliği tesis etti. Afrika Kalkınma Bankası ev sahipliğinde 11-13 Kasım tarihlerinde Johannesburg’da düzenlenen etkinlik kapsamında; Afrika ülkelerindeki ticaret, yatırım ve ortaklık imkânları masaya yatırıldı.


Etiketler: Machete, zararlı, olarak, yüzde, olduğu

Yorumlar 0 adet



Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.