3 Ekim 2019 Perşembe 10:32

GÜNDEM

Esmo 2019 Kongresi’Nde Akciğer Ve Özofagus Yemek Borusu Kanserinde Sağkalım Verileri Açıklandı

1975‘ten bu yana Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yapılan kanser çalışmalarını destekleyen ve onkoloji alanındaki farklı branşlardaki hekimleri bir araya getiren Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği (ESMO), bu yıl 27 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona şehrinde gerçekleşti. Dünyanın saygın onkoloji uzmanları ve kanser tedavisi sürecine dahil olan diğer branşlardan hekimler birçok kanser türünde uygulanan yenilikçi yaklaşımlar ve tedavi olanaklarını sağlık profesyonelleriyle paylaştı.

Esmo 2019 Kongresi’Nde Akciğer Ve Özofagus Yemek Borusu Kanserinde Sağkalım Verileri Açıklandı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

ESMO 2019’a katılarak çalışmaları yakından takip eden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Nahit Şendur yaptığı açıklamada; “Akciğer kanseri dünyada kanser ölümlerinin en önde gelen nedenlerinden biri olarak görülmektedir. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri en sık görülen akciğer kanseri türlerinden biri olup tanıların yüzde 85'ini oluşturmaktadır. Sağkalım oranları ise teşhis sonrası kanserin evresine ve türüne göre değişiklik gösterir. Yapılan çalışmalar sonucunda metastatik akciğer kanseri teşhisi konan hastalar için beş yıllık sağkalım oranı yaklaşık yüzde 5 olarak gözlemlenmiştir.”

İki immüno-onkolojik ilacın birlikte kullanılmasıyla ilk kez kemoterapi tedavisine göre daha yüksek sağkalım sonuçlar elde edildiğini belirten Doç. Dr. Mehmet Ali Nahit Şendur; “Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin birinci basamak tedavisinde ilk kez iki immüno-onkolojik tedavinin kombinasyon çalışması sonuçları ile pozitif sonuçlar elde edildi. Bu pozitif sonuçlar birinci basamak küçük hücreli dışı akciğer kanserinde, kemoterapiye gerek kalmadan net bir sağkalım avantajıyla, kalıcı ve yüksek yanıtlar oluşturabilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. İki immüno-onkolojik ilacın birlikte kullanılması ile kemoterapi tedavisine göre daha yüksek sağkalım sonuçları elde edilmektedir. Bu sonuçlar, birinci basamak melanom ve renal hücreli karsinomdaki uzun vadeli klinik verilere dayanarak, iki immüno-onkolojik tedavinin kombinasyonunun standart tedaviye göre faydasını ortaya koymaktadır” dedi.

Bir diğer kanser türü olan özofagus kanseri dünya genelinde en yaygın yedinci kanser ve kansere bağlı ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alıyor. Beş yıllık sağkalım oranı yüzde 8 olup, metastatik hastalık tanısı alan hastalarda ise bu oran daha da düşük.

Doç. Dr. Mehmet Ali Nahit Şendur; “Yaklaşık yarım milyon ölüm nedeninin özofagus kanseri olduğu olguların büyük bölümü ileri evrede tanı almakta ve yeme-içme yetisi de dahil olmak üzere hastanın günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Özofagus kanseri prevalansının en yüksek olduğu bölge Asya olduğu gözlemlenmiştir” dedi. Şendur; “Rezeke edilemeyen ileri evre veya tekrarlayan özofageal skuamöz hücreli karsinom tanılı standart ilaçlarla tedaviye dirençli ya da intoleransı olan hastalarda immünoterapi ile kemoterapi tedavileri karşılaştırılmış immünoterapilerin kemoterapiye kıyasla daha yüksek genel sağkalım sonuçları elde edilebildiğini, ölüm riskinde ise yüzde 23 azalma olduğu gözlemlendiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Yarın Potanın Yıldızları Prematüre Bebekler İçin Bir Araya Gelecek

En Geniş Kapsamlı Dünya Prematüre Günü Ödül Töreni Yarın Başlıyor…


“Prematüre Gücü” Projesi Büyüyerek Devam Ediyor!

Türkiye’de 33 yıldır yenilikçi ve güvenilir ürünleriyle bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışan Prima, “Prematüre Gücü” projesi kapsamında, dünyanın en küçük kahramanları olan prematürelere ve ailelerine desteğini sürdürüyor. Bu kapsamda şu ana kadar 500 bini aşkın bebek bezini hastanelere bağışlayan Prima, buna ek olarak prematüre ebeveynler için eğitim seminerleri düzenledi ve Anne Bebek Uyum odası açılması için katkıda bulundu. Prematüre Gücü projesini büyüten Prima, bu yıl ebeveynlerin desteği ile de prematüre bebek bezi bağışını iki katına çıkarmayı hedefliyor.


Katılımcıların Yüzde 80’İ Yerli Olan Tek Fuar “Bumatech”

Katılımcıların Yüzde 80’i Yerli Olan Tek Fuar “BUMATECH”


Yarın Dünya Prematüre Günü’Nde Minik Mucizeler Ve Onları Hayatta Tutanlar Ödüllendirilecek

17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında ülkemizde ilk kez; prematüre doğumlara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için küçük melekleri hayata bağlayan sağlık çalışanları, Türkiye’nin dört bir yanından gelecek prematüre çocuk sahibi ailelerin katılımıyla ödüllendirilecek.


Şekerbank’Tan Mazot Alımlarında Çiftçilere Özel “Şimdi Al, Hasatta Öde” Kampanyası

Şekerbank “Hasat Kart” sahipleri, Opet ve Sunpet istasyonlarından 6 ay vadeli, sıfır faizli mazot alabilecek…


Etiketler: kanseri, sağkalım, hücreli, akciğer, yüksek

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.