11 Nisan 2014 Cuma 06:01

DEKORASYON

Evdeki Antikaların Bakım ve Temizliği

Toz, antika eşyaların bir numaralı düşmanı! Toz'un uzun zaman eşyanın üzerinde kalması, asidik bir etki yaratır ve nemi üzerinde tutar. Bu da antikanızın cilasının bozulmasına yol açabilir. Haftada bir yapılan toz alma işlemi mobilyanızı bu tür etkilerden korur.

Evdeki Antikaların Bakım ve Temizliği
Evdeki Antikaların Bakım ve Temizliği
Evdeki Antikaların Bakım ve Temizliği
Evdeki Antikaların Bakım ve Temizliği
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT » / Muazzez Bodur


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Antikaların Bakım ve Temizliği

Toz, antika eşyaların bir numaralı düşmanı! Toz'un uzun zaman eşyanın üzerinde kalması, asidik bir etki yaratır ve nemi üzerinde tutar. Bu da antikanızın cilasının bozulmasına yol açabilir. Haftada bir yapılan toz alma işlemi mobilyanızı bu tür etkilerden korur.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, mobilyanızın temizliğini deterjanlı ya da sabunlu bir bezle değil, doğal bir kıllı fırça yardımıyla yapmanız. Zira, deterjan ya da saf olmayan sabunlar mobilyanızın cilasını bozup ve kötü bir görüntüye neden olabilir.
Derin bir temizlik içinse, elektrostatik bezlerden faydalanabilirsiniz. Bu tür bezler bilgisayar ekranlarını temizlemek için tasarlanmışsa da, antika mobilyalarınız için de pekala kullanılabilir.

Cilası bozulmuş, yıpranmış ve eski görünümünü kaybetmiş mobilyalar için restorasyon hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Çeşitli malzemelerdeki antikalarınızı nasıl koruyabileceğiniz hakkında ki yazımız sizi bu düşünceden kurtaracaktır.

Gümüş Antikaların Bakımı

Gümüşler, klasik tarzdaki evlerin demirbaşlarındandır. Evin en müstesna yerlerinde sergilenir, bu yüzden de bakımsızlıktan küflenirler. Oysa üreticiler, gümüşün saklanmaya gelen bir aksesuar olmadığını, hatta her daim parlak olmaları için günlük kullanılması gerektiğini söylüyorlar.

Mükemmel gümüşlere sahip olmanın sırrı aslında çok basit:

Onları temiz tutmak. Toz ve kir kararmayı hızlandırır. Bu nedenle sık sık gümüşlerinizin tozunu almanızda fayda var.Daha değerli gümüşlerinizin ise ekstra bakıma ihtiyacı olabilir. Öncelikle bu tür gümüşlerinizi kalorifer ve benzeri ısı kaynaklarından uzak tutun ve gümüşleriniz gündelik kullanıma uygunsa, onları kullanın! Böylece daha az kararmış olurlar. Eğer kabarık sayıda gümüş takımınız varsa belli bir sıra izleyerek hepsini kullanabilirsiniz. Gündelik hayatınızda kullanmadığınız gümüş takımlarınızı ise yassı bir kumaş kaplı kutuda saklamanızı öneririz, böylece tozdan ve kararmayı sağlayan diğer kükürt kaynaklarından korunmuş olurlar. 

Tepsi gibi daha büyük parçaları kalınca plastik torbalara kaldırabilirsiniz. Bunun için, buzluk torbaları veya ağzı yapışkanlı torbaları tercih edebilirsiniz. Ancak, bol miktarda kükürt içerdiğinden her ne şekilde olursa olsun, gümüşlerinizi jelatinle kaplamamaya özen gösterin. 

Vazo, ayna, tabak gibi narin parçalarınızı ise patiska gibi sık dokunmuş bezlerle silebilirsiniz.

Cilalayın: Antikaların bakımında cila önemli. Ama nasıl cilalandığı daha da önemli. Bu nedenle, ahşap ve ahşap kaplamalı antika mobilyalarınızı cilalarken elinizin ayarını hafif konuma getirmenizi tavsiye ediyoruz.

Temiz, yumuşak bir bezle az miktarda bildiğimiz pasta cilayı temiz yüzeye sürün (tozu alınmıştı zaten, değil mi? Bir dakikalığına cilayı kurumaya bırakın, aman fazla bekleyip iyiden iyiye kurumasın. Nazikçe bir başka temiz bezle cilalama işlemine başlayın. Sadece yumuşak pamuklu bezler kullanın ve havlu ya da yüzeyi dokulu bezlerden uzak durun.

Önlemler: Kuvvetli ışığa karşı gardınızı alın, mobilyaları güneşin güçlü ultraviyole ışınlarından korumak, onları nesiller boyu kullanmanın en garantili yoludur. Antika mobilyaların direkt güneş görmemesi gerekir, çünkü ışık mobilyanın cilasını bozar. Siz en iyisi güneşin batmasına yakın gölgeliğinizi açın, işinizi sağlama alın.

Ahşap ve kaplama: Eğer ahşap ya da kaplamalı mobilyalarınız toz durumunu aşıp kir mertebesine erişmişlerse, yıkamak mümkün. Bir kovada ya da geniş bir kasede bir kaç damla Photo-Flo (fotoğraf malzemeleri satan yerlerden sağlayabileceğiniz bir deterjan türü) eklediğiniz damıtılmış suyla gerçekten çok sulandırılmış bir solüsyon hazırlayın. Sadece parmağınızı karışımda bir iki çalkalayarak hafifçe köpüklendirin.
Yumuşak bir bezi karışıma daldırın, nemli olacak şekilde iyice suyunu sıkın ve dikkatli bir şekilde yüzeye sürün. İlk etapta ufak bir bölgede test yayın misali deneme yapın. Kaplamaları kalkmış, dökülmüş yerlerden uzak durun.
Bezinizi arada bir kontrol edin, bakalım yanlışlıkla mobilyanın cilasının kalıntısı bezin üzerinde kalmış mı. Silme işlemini bitirdikten sonra, temiz damıtılmış suya yeni temiz bir bez batırıp iyice sıktıktan sonra silme işleminin bitmediğini anlayıp durulayın. Bezi iyice suda temizledikten sonra girintileri bezi işaret parmağınıza sarıp temizleyebilirsiniz.

Boyalı süslemeler: Boyalı süslemeleri olan eski mobilyalarda bakım ve temizlik konusunda çok hassas olmakta fayda var. Birçok durumda bu tip mobilyaları kendi haline bırakmak daha doğru olabilir.
Boyalı süslemelerde zaman içerisinde ışığa, toza ve atmosfere karşı korunmasızlıktan doğan yüzey bozuklukları, pul pul dökülmeler oluşabilir. Bu durumda bu tür mobilyaları temizlemenin tek bir yolu var, o da ressam fırçasını kullanmak, tabii eğer süslemelerin boyası henüz bozulmaya başlamamışsa.

Narin ve dikkat isteyen yüzeyler: Narin ahşap yüzeyleri temizlemek için ressam fırçasını, elektrik süpürgesinin hortum ağzına bağlayarak süper bir alet yaratın. Böylece süpürgenin hortumu direkt olarak mobilyaya değmemiş olacak ve ressam fırçası ile bir yandan nazikçe süpürürken, bir yandan da tozları vakumlamış olacaksınız. Elektrik süpürgesinin sihirli değneğini hafif bir açıyla mobilya yüzeyinden bir santim yukarıda tutarak süpürme işlemine başlayabilirsiniz. Bu sistem narin mobilyalarınızın tozlarını sürgüne yollamaya yetecektir.

"Evdeki Antikaların Bakım ve Temizliği" Başlıklı bu yazı Sanat Eseri Ekspertizliği Hizmeti veren Değerli Eşya Danışmanlık A.Ş Kurucusu Muazzez Bodur tarafından, 34volt.com okuyucuları için yazıldı.

İlginizi Çekebilir

Kalben Şarkılarıyla Emaar’Da Kalplere Dokundu

450'den fazla mağazası, en büyük kapalı akvaryumu ve Gold Class sinemasıyla İstanbul’un en büyük alışveriş merkezi Emaar bünyesinde bulunan Hayal Kahvesi, dün akşam Türkiye’deki alternatif müzik akımlarının en başarılı temsilcileri arasında yer alan Kalben’i ağırladı


Egzersiz Yaparken Kıyafet Seçimi Konforunuz İçin Önemli!

Egzersiz ve spor yapmak hem beden hem de ruh sağlığı için büyük önem taşıyor. Ancak özellikle yaz aylarında sıcaklığın ve nemin etkisiyle bu hareketli yaşam tarzı sekteye uğrayabiliyor. Yenilenebilir ağaç kaynaklarından elde edilen TENCEL™ botanik kökenli elyaflar içeren giysiler ise cilde hoş bir serinlik ve kuruluk verirken fiziksel performansın artmasına da katkı sağlıyor.


Tatlıdan Vazgeçemiyorum Diyenlerdenseniz...

TATLIDAN VAZGEÇEMİYORUM DİYENLERDENSENİZ…


Yazar Buket Uzuner Esir Yunuslar İçin 70 Binden Fazla İmzayla Bodrum Belediye Başkanı'na Gidiyor!

Ticaret Sicil No: 521008


Godiva Café Zorlu Center’Da Sonbaharı Yenilenen Konseptiyle Karşılıyor.

GODIVA CAFÉ ZORLU CENTER’DA SONBAHARI YENİLENEN KONSEPTİYLE KARŞILIYOR


Etiketler: antika, gümüş, bakım, muazzez boduroğlu

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.