11 Mayıs 2015 Pazartesi 00:59

DEKORASYON

Fatihin Kılıcının Kopyasını Yapıp Sattılar

Topkapı Sarayı’ndaki müze mağazasında sergilenen Fatih Sultan Mehmet’e ait özel Sultan Kılıcı’nın replikası, Hong Konglu zengin bir koleksiyonere 100 bin liraya satıldı...

Fatihin Kılıcının Kopyasını Yapıp Sattılar
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kültür perakendesi olarak adlandırılan müze mağazacılığı Türkiye’de giderek büyüyor. Müze mağazaları, günümüzde müzeyle ilgili Kitap ve küçük hediyelik eşyaların satıldığı yerler olmaktan çıkarak cazibeli satış merkezlerine dönüştü.

Türkiye’de bu işi 28 ildeki 117 müzede mağaza ve kafeteryası bulunan BKG üstlenmiş durumda. 2016’ya kadar müze mağazalarının işletme hakkını alan şirket yakın zamanda ilginç bir satışa da imza attı. Topkapı Sarayı’ndaki müze mağazasında sergiledikleri Fatih Sultan Mehmet’e ait Sultan Kılıcı’nın replikasını tam 100 bin TL’ye Hong Kong’lu bir koleksiyonere sattıklarını söyleyen BKG Genel Müdürü Orhan Hallik, “Bu kılıç 125 santimetre uzunluğunda ve 2.3 kilogram ağırlığında. Kılıç üzerinde sultana güç ve kuvvet vermesi için yazılmış özel bir dua yer alıyor. Kılıcın balçak kısmı masif pirinç, sap kısmı koç boynuzundan üretildi. Dua ise aslına uygun olarak tamamen el işçiliğiyle işlendi” dedi.


İkincisini ürettiler


Satışın ardından aynı kılıcın ikincisini ürettirdiklerini ve mağazada satışa sunduklarını kaydeden Hallik, “Bu kılıcın orjinali Topkapı Sarayı’nda sergileniyor” diye konuştu. BKG bünyesinde sekiz ana kategoride ürün bulunduğunu kaydeden Hallik, “Özel sergilere de ürün koleksiyonu bazında destek veriyoruz” dedi.

Kaynak: Ottoman-Empire

İlginizi Çekebilir

Koton’Dan Şehirli Kadına Özgü Modern Tasarımlar

Koton, yeni sezon koleksiyonunu şehirli kadınların yaşam stillerinden ilham alarak hazırlıyor. Her vücut tipine uygun farklı ürün ve tasarımlarıyla ön plana çıkan Koton, modayı yeni sezonda da herkes için ulaşılabilir kılıyor.


Bıtdefender Browser Isolatıon En Sofistike Siber Tehditleri Engelliyor

BITDEFENDER BROWSER ISOLATION


Selena Gomez, Puma Calı Bold İle Yaz Gardıroplarına Cesur Bir Ekleme Yapıyor

PUMA, CALI Ailesi’nin yeni üyesi CALI BOLD ile yazın trendlerini belirlemeye devam ediyor. Kaliforniya tarzının en iddialı temsilcilerinden olan sneaker, tonal siyah ve beyaz renkleriyle piyasaya sürülüyor.


Bodrum Müzik Festivali’Nde Karsu İle Senfonik Bir Akşam

15. BODRUM MÜZİK FESTİVALİ’NDE DÖRDÜNCÜ GÜN


Arzum Ve Anadolu Kültürel Girişimcilik'ten Anlamlı İşbirliği

İstanbul silüetiyle ve saray kültüründen tanıdığımız latis deseniyle özel olarak tasarlanan Arzum OKKA Minio Türk kahvesi makinesi, Türkiye’de ilk kez ve sadece seçili Anadolu Kültürel Girişimcilik müze mağazalarında satışa sunuldu. Kavrulma derecesi, pişirilmesi, sunumuyla 5 asırlık bir hikayenin kahramanı olan, UNESCO’nun “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesine giren Türk kahvesinin bu sayede müze ziyareti gerçekleştiren turistlerle tanıştırılması ve dünyaya taşınması hedefleniyor.


Etiketler: fatih sultan mehmet, bgk, orhan hallik

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.