16 Nisan 2019 Salı 10:01

GÜNDEM

Fintech Yatırımları Rekor Üstüne Rekor Kırıyor

Fintech yatırımları rekor üstüne rekor kırıyor

Fintech Yatırımları Rekor Üstüne Rekor Kırıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

KPMG'nin 'Pulse of Fintech' raporuna göre küresel fintech finansmanı, mega işlemlerin etkisiyle 2018'de 111,8 milyar dolar gibi rekor bir rakama yükseldi. Rapora göre 2019’da sektördeki büyümenin süreceği, regtech ve insurtech yatırımlarında da artış yaşanacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi KPMG'nin hazırladığı “Pulse of Fintech” raporu, fintech işlemlerinin son bir yılda gerçekleşen birleşme ve satın alma işlemlerinin etkisiyle, yüzde 120'lik bir artışla 111,8 milyar dolara çıktığını ortaya koydu.

Rapora göre fintech işlem hacmi, 2018'in ikinci yarısında gözle görülür oranda düştü ancak yine de 2017'de 2165 olan işlem sayısı, 2018'de 2196’ya ulaştı.Daha büyük fintech merkezlerinde daha büyük işlemlerde daha yoğun yatırımlar görülürken, fintech risk sermayesinin artan coğrafi çeşitliliği de işlem hacminin artmasına yardımcı olmayı sürdürüyor.

Yılın geneline bakıldığında 2018, risk sermayesi, kurumsal risk sermayesi, birleşme/satın almalar ve özel sermaye dahil, fintech yatırımlarında çok sayıda rekor kırılan bir yıl oldu.

Sektör olgunlaşıyor

KPMG Türkiye'den Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Sinem Cantürk rapora ilişkin değerlendirmesinde, “Büyüyen işlem hacimleri, daha yüksek birleşme/satın alma işlem seviyeleri ve işlemlerin coğrafi yayılımı, fintech sektörünün küresel ölçekte artan olgunlaşmasına dikkat çekiyor. ABD, İngiltere ve Asya’nın artık olgunlaşmış pazarlarında yer alan köklü fintech şirketleri, ürünlerini ve coğrafi erişimlerini genişletmek amacıyla kendi yatırımlarını ve satın alımlarını yaparken, Almanya ve Brezilya gibi farklı pazarlardaki fintech girişimcileri, daha büyük ve daha geç aşamalarda yatırım almaya başlıyor" diye konuştu.

Raporda öne çıkan bazı satırbaşları şöyle:

Teknolojiye yatırım artacak

KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Sinem Cantürk, yeni fintech destekli iş modellerinin ötesinde, PSD2, GDPR ve diğer düzenlemelerden kaynaklı artan düzenleyici ve yasal yükümlülüklerin, hem yerleşik oyuncuları hem de yeni kurulan fintech şirketlerini etkilediğini vurgularken, “Sonuç olarak, mevzuat uyum gerekliliklerinin daha etkin şekilde yönetilmesine yardımcı olabilecek yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojilere olan ilgi artıyor. Teknoloji yatırımlarının gittikçe artacağına hiç şüphe yok" dedi.

Büyüme sürecek

Raporda mevcut fintech firmalarının ek sermaye arayışlarını sürdüreceği, bu nedenle 2019'da da beklenenden büyük işlemler gerçekleşebileceği öngörüsünde bulunuldu. Yapay zeka ve otomasyonun teknoloji düzeyinde yatırımcıların ilgisini çeken alanlar olarak kalması beklenirken, küresel fintech merkezlerinin çeşitliliği ve regtech, insurtech gibi alt sektörlerin güçlendirilmesi sayesinde sektörde büyümenin sürmesi bekleniyor.

Türkiye'de kurumsal yatırımlar yükselişte

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, üye firmalar ağı sistemiyle 156 ülkede, 200 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1.500’den fazla çalışanıyla her sektörden 4 binin üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Gefco 2018 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’Nu Yayınladı

Karmaşık tedarik zinciri çözümlerinde ve otomotiv lojistiğinde Avrupa lideri olan GEFCO, yedinci yılında sürdürülebilir büyüme için kilit bir faktör olan kurumsal sosyal sorumluluğa (KSS) olan bağlılığının altını çizdi. 2018 yılında, faaliyetlerinin her alanında becerilerini ve uzmanlığını güçlendiren GEFCO Grubu, sürdürülebilir kalkınma performansını da geliştirmeye devam etti. Ayrıca GEFCO, tüm paydaşlarıyla iş birliği yapma isteğini yansıtan sloganında da vurguladığı gibi (Partners, unlimited.) daha etkili ve çevre dostu çözümler bulmak için inovasyonu iş yapış biçiminin merkezinde tutmaya devam ediyor.


Örav'ın "5 Taş Programı" İle 8 Bin Öğrenciye Daha Ulaşılacak

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), uluslararası oluşum Aflatoun’un tasarladığı ve dünyanın 100 farklı ülkesinde yaklaşık 8 milyon çocuğa ulaştırdığı finansal okur yazarlık eğitimlerini; “5 Taş Sosyal ve Finansal Liderlik Eğitim Programı”ile Türkiye’de 8 bin çocuğa daha ulaştıracak yeni eğitimlerini başlatıyor. Garanti BBVA’nın ana destekçi ve Garanti Emeklilik’in program destekçisi olduğu eğitimler kapsamında; 18-19 Haziran’da 9 farklı ilde 300 öğretmene eğitim verilecek.


Ozan Doğulu’Dan Türkiye’De Bir İlk

Ozan Doğulu’nun rekorlar kıran 130 BPM serisinin yenisi, Kreşendo albümünden 2 video klip birden aynı gün bir saat arayla izleyicilerle buluşuyor.


Tüketiciler Açık Parfüme Yöneliyor

Türkiye’de aylık 240 milyon TL büyüklüğe erişen açık parfüm pazarına olan ilgi artıyor. 170’i yurt dışında olmak üzere 400’ü aşkın şubesiyle faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük parfüm üreticilerinden Loris’in Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Okuyucu; “Ekonomik bir seçenek olması, tüketiciyi zincir haline gelmiş açık parfüm markalarına yönlendiriyor” diyor.


Meteor çarpması Mars'ta dev ve renkli bir krater oluşturdu

Mars'ta daha önce olmayan yaklaşık 15 metre genişliğinde ve 1.5 metre derinliğineki yeni dev krateri keşfedildi.


Etiketler: fintech, KPMG, daha, gibi, işlem

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.