16 Nisan 2019 Salı 10:01

GÜNDEM

Fintech Yatırımları Rekor Üstüne Rekor Kırıyor

Fintech yatırımları rekor üstüne rekor kırıyor

Fintech Yatırımları Rekor Üstüne Rekor Kırıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

KPMG'nin 'Pulse of Fintech' raporuna göre küresel fintech finansmanı, mega işlemlerin etkisiyle 2018'de 111,8 milyar dolar gibi rekor bir rakama yükseldi. Rapora göre 2019’da sektördeki büyümenin süreceği, regtech ve insurtech yatırımlarında da artış yaşanacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi KPMG'nin hazırladığı “Pulse of Fintech” raporu, fintech işlemlerinin son bir yılda gerçekleşen birleşme ve satın alma işlemlerinin etkisiyle, yüzde 120'lik bir artışla 111,8 milyar dolara çıktığını ortaya koydu.

Rapora göre fintech işlem hacmi, 2018'in ikinci yarısında gözle görülür oranda düştü ancak yine de 2017'de 2165 olan işlem sayısı, 2018'de 2196’ya ulaştı.Daha büyük fintech merkezlerinde daha büyük işlemlerde daha yoğun yatırımlar görülürken, fintech risk sermayesinin artan coğrafi çeşitliliği de işlem hacminin artmasına yardımcı olmayı sürdürüyor.

Yılın geneline bakıldığında 2018, risk sermayesi, kurumsal risk sermayesi, birleşme/satın almalar ve özel sermaye dahil, fintech yatırımlarında çok sayıda rekor kırılan bir yıl oldu.

Sektör olgunlaşıyor

KPMG Türkiye'den Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Sinem Cantürk rapora ilişkin değerlendirmesinde, “Büyüyen işlem hacimleri, daha yüksek birleşme/satın alma işlem seviyeleri ve işlemlerin coğrafi yayılımı, fintech sektörünün küresel ölçekte artan olgunlaşmasına dikkat çekiyor. ABD, İngiltere ve Asya’nın artık olgunlaşmış pazarlarında yer alan köklü fintech şirketleri, ürünlerini ve coğrafi erişimlerini genişletmek amacıyla kendi yatırımlarını ve satın alımlarını yaparken, Almanya ve Brezilya gibi farklı pazarlardaki fintech girişimcileri, daha büyük ve daha geç aşamalarda yatırım almaya başlıyor" diye konuştu.

Raporda öne çıkan bazı satırbaşları şöyle:

Teknolojiye yatırım artacak

KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektörü Lideri Sinem Cantürk, yeni fintech destekli iş modellerinin ötesinde, PSD2, GDPR ve diğer düzenlemelerden kaynaklı artan düzenleyici ve yasal yükümlülüklerin, hem yerleşik oyuncuları hem de yeni kurulan fintech şirketlerini etkilediğini vurgularken, “Sonuç olarak, mevzuat uyum gerekliliklerinin daha etkin şekilde yönetilmesine yardımcı olabilecek yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojilere olan ilgi artıyor. Teknoloji yatırımlarının gittikçe artacağına hiç şüphe yok" dedi.

Büyüme sürecek

Raporda mevcut fintech firmalarının ek sermaye arayışlarını sürdüreceği, bu nedenle 2019'da da beklenenden büyük işlemler gerçekleşebileceği öngörüsünde bulunuldu. Yapay zeka ve otomasyonun teknoloji düzeyinde yatırımcıların ilgisini çeken alanlar olarak kalması beklenirken, küresel fintech merkezlerinin çeşitliliği ve regtech, insurtech gibi alt sektörlerin güçlendirilmesi sayesinde sektörde büyümenin sürmesi bekleniyor.

Türkiye'de kurumsal yatırımlar yükselişte

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, üye firmalar ağı sistemiyle 156 ülkede, 200 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1.500’den fazla çalışanıyla her sektörden 4 binin üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Akaysa Asiltürkmen Pazar Günü D&R Trump Kids’De Hem Kitabını İmzalayacak Hem De Çocuklara Kitap Okuyacak

Ünlü oyuncu Akasya Asiltürkmen, çocuklar için hem öğretici hem de eğlenceli kitabı İstilacı Hansel ve Gretel’in imza günü için 21 Nisan Pazar saat 15:00’te D&R Kids Trump AVM’de sevenleri ile bir araya gelecek.


Düzeltme! Ege Endüstri’Ye Taysad’Dan Patent Ödülü

Bayraktar Grubu bünyesinde otomotiv yan sanayi sektörünün öncü ve yenilikçi kuruluşu olarak faaliyet gösteren Ege Endüstri, Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği TAYSAD 2018 Başarı Ödülleri kapsamında Patent kategorisinde üçüncülük ödülünü kazandı.


Zincir Marketlerde Kayıplar Azalsın, Operasyonel Hız Ve Satışlar Artsın

Zincir Marketlerde kayıplar azalsın, operasyonel hız ve satışlar artsın


Tüpraş’A, Ab Horizon 2020’Den Bir Teşvik Daha

Tüpraş’ın, ortakları arasında yer aldığı “COZMOS” isimli Ar-Ge projesi, Avrupa’nın en önemli araştırma ve inovasyon programı Horizon 2020 Programı kapsamında, ‘Tutulan Karbondioksitin Dönüştürülmesi’ne yönelik proje başvuruları arasında en yüksek puanı alarak desteklenmeye hak kazandı.


Temiz Kömür Enerjisi İçin 390 Milyon Dolar Yatırım Yaptık Aksa Enerji Bülten Ve Görseller

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şam:


Etiketler: fintech, KPMG, daha, gibi, işlem

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.