16 Mayıs 2015 Cumartesi 14:54

DEKORASYON

Fıstık kabuğunu sanat eserine dönüştürüyor

Mutfağıyla ünlü Gaziantep'te yemeklerden tartılara kadar hemen her alanda kullanılan Antep fıstığının çöpe atılan kabukları da artık eşyaları süslüyor.

Fıstık kabuğunu sanat eserine dönüştürüyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Mutfağıyla ünlü Gaziantep'te yemeklerden tartılara kadar hemen her alanda kullanılan Antep fıstığının çöpe atılan kabukları da artık eşyaları süslüyor.

Fıstık kabuklarını kullanarak ayakkabıdan tarağa, mutfak eşyalarından gitara kadar pek çok eşyayı sanat eserine dönüştüren Gaziantepli sanatçı Nilay Gündüz, "Nilaye" adını verdiği sanatının gelecekte kentle anılır hale gelmesini istiyor.

Restore ettirdiği eski Antep evinde, fıstık kabuklarını sanat eserine dönüştüren Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmalarına 2004'te çeşitli atık maddeleri kullanarak başladığını söyledi.

Bulgur, mercimek, fıstık gibi malzemeleri kullanarak sektörel tablolar yaptığını belirten Gündüz, fıstıkçılarla çalışırken, bu ürünün sadece bir sektörü değil bir kenti anlattığını fark ettiğini dile getirdi.

Antep fıstığının Gaziantep'in önemli ürünü olduğuna işaret eden Gündüz, "Bu kentle özdeşleşmiş fıstığın kabukları atık olarak çöpe gidiyordu. Bu nedenle kabuklar üzerine yoğunlaştım. Antep fıstığı kabuklarını kullanarak çeşitli tablolar yaparak başladığım ve 'Nilaye' adını verdiğim bu sanatı şu anda her türlü eşya üzerinde uygulayabiliyorum" dedi.

Fıstık kabuklarını eşyaların üzerine uygulayabilmek için özel yapıştırıcı ve boyalar kullandığını vurgulayan Gündüz, eserlerinde kullandığı boyaların 2 yıllık laboratuvar çalışması sonucunda ortaya çıktığını kaydetti.

Günlük kullanılan eşyaların üzerine fıstık kabuklarını yapıştırarak, onları sanat eserlerine dönüştürdüğünü aktaran Gündüz, şunları kaydetti:

" Fıstık her boyayı kabul etmiyor. Bir süre sonra üzerindeki boyalar dökülüyor. Benim kullandığım boyalar ise fıstığa çok uygun ve kesinlikle bozulmuyor.Fıstık kabuklarını önceden sadece tablolarda kullanırken şu an baharatlık, kaşıklık gibi mutfak eşyaları, banyo ve masa takımları, çerezlik, tarak, ayakkabı, çanta, şapka, Gaziantep'in geleneksel ayakkabısı yemeni gibi pek çok eşyanın üzerine uygulayabiliyorum. Hayalim "Nilaye" sanatının bir gün bakır ve sedef işlemeciliği gibi Gaziantep ile anılır hale gelmesi."

Yaptığı eserlerin şu an atölyesinde ve çeşitli internet siteleri aracılığıyla satıldığına dikkati çeken Gündüz, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince yapılması planlanan Fıstık Parkı hayata geçtiğinde eserlerini orada da satışa sunabileceğini sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir

Baba Adayları Da Gebelik Sendromu Yaşıyor

Bazı baba adaylarında, eşlerinin gebelik döneminde yaşadığı duygusal ve fiziksel değişimler gözlemlenebiliyor. Bunlar hem gebelik boyunca hem de doğum sırasında ya da iki dönemden birinde, fiziksel belirtiler olarak kendini gösteriyor. “Kuvad Sendromu” olarak adlandırılan bu durum, dışarıdan fark edilemeyecek düzeyde ya da gerçek bir ruhsal bozukluk görüntüsü olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Nehir Kürklü, “Kuvad Sendromu” hakkında bilgi verdi.


Şirinler Özel Şovuyla Trump Avm’Ye Geliyor! 30 Ağustos 8 Eylül

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek Şirinler Live Show, çocuklara eğlence ve neşe dolu bir gün yaşatacak. Gösteri 30 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında her gün Trump Alışveriş Merkezi’nin çocuk katı Trumpland’de sahnelenecek, tüm çocukların ücretsiz katılımına açık olacak. Ayrıca gösteri sonunda her çocuğa Şirinler posteri hediye edilecek.


Arzum Ve Anadolu Kültürel Girişimcilik'ten Anlamlı İşbirliği

İstanbul silüetiyle ve saray kültüründen tanıdığımız latis deseniyle özel olarak tasarlanan Arzum OKKA Minio Türk kahvesi makinesi, Türkiye’de ilk kez ve sadece seçili Anadolu Kültürel Girişimcilik müze mağazalarında satışa sunuldu. Kavrulma derecesi, pişirilmesi, sunumuyla 5 asırlık bir hikayenin kahramanı olan, UNESCO’nun “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesine giren Türk kahvesinin bu sayede müze ziyareti gerçekleştiren turistlerle tanıştırılması ve dünyaya taşınması hedefleniyor.


Tatlıdan Vazgeçemiyorum Diyenlerdenseniz...

TATLIDAN VAZGEÇEMİYORUM DİYENLERDENSENİZ…


Diyabet Hastalarına Ayak Sağlığı İçin 12 Öneri

Ülkemiz nüfusunun yüzde 13,7’sinde görülen, yani 10 milyonun üzerinde insanı doğrudan ilgilendiren diyabet hastalığı, en çok ayakları vuruyor. Diyabet hastalarının yaklaşık üçte birinde diyabetik ayak yaraları görülüyor. Bununla birlikte, bu kişilerin en önemli sorunları ve en sık hastaneye yatış sebepleri arasında ayak ülserleri bulunuyor. Sıcak havalarda şeker hastalarında görülen bu tarz yaralanmaların, diğer zamanlara göre artış gösterdiği biliniyor. Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit, diyabet hastalarında ayak yaralanmaları ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.


Etiketler: gaziantep, nilay gündüz, çam, fıstık, dekorasyon

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.