13 Mayıs 2019 Pazartesi 11:41

GÜNDEM

Geleceğe Dokunan Anneler

GEDA tarafından organize edilen Anneler Günü etkinliğinde, son dönemin popüler televizyon dizisi İstanbullu Gelin’in yazarı ve Madalyon Psikiyatri Merkezi Başkanı Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Kader Motifi” başlıklı söyleşisi gerçekleştirildi.

Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Aslı Özdemir’in kurucusu olduğu Geleceğe Dokunan Anneler (GEDA) proje ekibi, ülkemizde 4,4 Milyon çocuğun etkilendiği “erken çocukluk döneminde duygusal ihmal” konusuna dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve çözüm üretmek için çalışmalarına devam ediyor.

Anneler gününe özel gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan Aslı Özdemir, projenin önemi ve misyonundan bahsederek, “Proje kapsamında farklı şehirlerde anneler ile biraraya gelerek “duygusal ihmal” konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan seminerler veriyoruz. Seminerlerimizi proje ortağımız Hacettepe Üniversitesi akademiyenleri ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan GEDA ekibi gerçekleştiriyoruz. Seminerlerin yanısıra farklı yaş, eğitim, hayat tarzı ve ekonomik durumdaki anneler ile odak grubu çalışmaları gerçekleştirerek, bu konuda yapılacak akademik çalışmalara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. İlerleyen dönemlerde altyapı çalışmalarına başladığımız online destek sistemleri ile tüm annelere ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

GEDA ekibinin çalışmaları ile, ülkemizde “duygusal ihmal” ile ilgili olarak akademik çalışmaların yaygınlaşmasına öncü olmayı ve kamuoyunda bu konu ile ilgili farkındalık yaratarak, toplum ruh sağlığının desteklenmesi ve sağlıklı toplum gelişimi konusunda fayda sağlamayı hedeflediklerini belirten Özdemir, sözü Dr. Gülseren Budayıcıoğluna bıraktı.

Konuşmasına kaderimizin doğduğumuz evlerde yazıldığını söyleyerek başlayan Gülseren Budayıcıoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Kadın, sadece dünyaya bir çocuk getirmiyor, aynı zamanda bu çocuğun duygusal gelişimini şekillendirerek topluma yeni bir birey kazandırıyor. Dünyaya gelen her çocuk temiz bir sayfa ile hayata başlar ve o sayfa yavaş yavaş bizler tarafından dolduruluyor. Bir çocuk hayatının ilk 7 yılında ne kadar sevgi görüyorsa, o çocuk daha sağlıklı bir yetişkinlik dönemi geçiriyor.”

Konuşmasının devamında kendi çocukluk dönemi ve aile ilişkilerinden bahseden Budayıcıoğlu “Çocuk yetiştirmenin ideal bir yolu yok. Kendiniz ve ailenizi hiçbir zaman suçlamayın. Her anne en doğru bildiği şekilde çocuğunu yetiştirir. Tek yapmanız gereken bu süreç içerisinde durup kendinizi gözlemlemek ve duygusal ihmal dediğimiz konunun sizin üzerinizdeki etkisini kontrol edip, en doğru şekilde yönlendirmeye çalışmanız” dedi.

“Geleceğe Dokunan Anneler” projesinin misyonunun çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, sıklıkla dile getirdiği duygusal ihmal konusunun kitaplarında yer almaya devam edeceğini belirtti.

Söyleşi sonrasında gerçekleştiren imza etkinliğinde, kendisini bekleyen okurları ile biraraya geldi.

Geleceğe Dokunan Anneler Hakkında:

Aslı Özdemir tarafından 2017 yılında hayata geçirilen “Geleceğe Dokunan Anneler”, "anne eliyle" geleceğe dokunmak ve bu doğrultuda, duygusal ihmalin gelecekte yol açabileceği olumsuz davranış kalıplarını engellemek amacı ile oluşturulmuştur. “Kadın doğulmaz, kadın olunur” sözü kadar “kadın çocuk doğurmaz, toplumu doğurur” sözü ile çalışmalarına başlayan proje ekibi, öncelikli olarak 0-6 yaş grubu çocuğa sahip annelerde duygusal ihmal konusunda farkındalık geliştirmek ve davranış değişikliği sağlayacak çalışmalar ile güçlü ve pozitif bir toplum yaratmayı amaçlıyor. Projemiz Hayat’ın ilk çalışması olan Geleceğe Dokunan Anneler’in proje kaynağı ise sosyal girişim markası “Phoca” tarafından sağlanıyor. Tasarımdan üretime etik kurallar çerçevesinde hareket eden, %100 doğal malzemeler kullanan, organik çocuk giyimine yönelik sosyal girişim markası Phoca, satışından elde ettiği tüm karı Geleceğe Dokunan Anneler’in projesine aktarıyor.

İlginizi Çekebilir

Tiktok’Un Düzenlediği Kampanyası, 51 Buçuk Milyondan Fazla Görüntülendi

TikTok’un Real Madrid’i karşılamak için düzenlediği #HoşgeldinRealMadrid kampanyası, 51 buçuk milyondan fazla görüntülendi


Her 2 Kişiden 1’İnin Kliması Var

Herkes tasarruflu klima istiyor ancak klimasını nasıl tasarruflu kullanacağını bilmiyor


Yeni Kaspersky Endpoint Security For Business Bt Güvenlik Ekiplerinin İşini Kolaylaştırıyor

Bir şirket belirli bir büyüklüğe ulaştığında uç nokta güvenliğini sağlamak zorlayıcı bir hal almaya başlıyor. Siber tehditlerin sürekli artması bir yana, altyapının kendisini yönetmek de saldırı alanı genişledikçe çok daha zorlaşıyor. Yeni Kaspersky Endpoint Security for Business şirketlerin bu zorlukları aşmasına yardımcı olmak için tasarlandı.


Zeytinburnulu Gençlerden ‘Assos’ Çıkarması

Zeytinburnulu Gençlerden ‘Assos’ Çıkarması


Ege Sahillerinde Kenan Doğulu Rüzgarı

Kenan Doğulu, sımsıcak dans şarkılarıyla yaz konserlerine Ege’nin 2 muhteşem ilçesinde devam ediyor.


Etiketler: duygusal, Anneler, Geleceğe, Dokunan, ihmal

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.