13 Mayıs 2019 Pazartesi 11:41

GÜNDEM

Geleceğe Dokunan Anneler

GEDA tarafından organize edilen Anneler Günü etkinliğinde, son dönemin popüler televizyon dizisi İstanbullu Gelin’in yazarı ve Madalyon Psikiyatri Merkezi Başkanı Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Kader Motifi” başlıklı söyleşisi gerçekleştirildi.

Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
Geleceğe Dokunan Anneler
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Aslı Özdemir’in kurucusu olduğu Geleceğe Dokunan Anneler (GEDA) proje ekibi, ülkemizde 4,4 Milyon çocuğun etkilendiği “erken çocukluk döneminde duygusal ihmal” konusuna dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve çözüm üretmek için çalışmalarına devam ediyor.

Anneler gününe özel gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan Aslı Özdemir, projenin önemi ve misyonundan bahsederek, “Proje kapsamında farklı şehirlerde anneler ile biraraya gelerek “duygusal ihmal” konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan seminerler veriyoruz. Seminerlerimizi proje ortağımız Hacettepe Üniversitesi akademiyenleri ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan GEDA ekibi gerçekleştiriyoruz. Seminerlerin yanısıra farklı yaş, eğitim, hayat tarzı ve ekonomik durumdaki anneler ile odak grubu çalışmaları gerçekleştirerek, bu konuda yapılacak akademik çalışmalara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. İlerleyen dönemlerde altyapı çalışmalarına başladığımız online destek sistemleri ile tüm annelere ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

GEDA ekibinin çalışmaları ile, ülkemizde “duygusal ihmal” ile ilgili olarak akademik çalışmaların yaygınlaşmasına öncü olmayı ve kamuoyunda bu konu ile ilgili farkındalık yaratarak, toplum ruh sağlığının desteklenmesi ve sağlıklı toplum gelişimi konusunda fayda sağlamayı hedeflediklerini belirten Özdemir, sözü Dr. Gülseren Budayıcıoğluna bıraktı.

Konuşmasına kaderimizin doğduğumuz evlerde yazıldığını söyleyerek başlayan Gülseren Budayıcıoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Kadın, sadece dünyaya bir çocuk getirmiyor, aynı zamanda bu çocuğun duygusal gelişimini şekillendirerek topluma yeni bir birey kazandırıyor. Dünyaya gelen her çocuk temiz bir sayfa ile hayata başlar ve o sayfa yavaş yavaş bizler tarafından dolduruluyor. Bir çocuk hayatının ilk 7 yılında ne kadar sevgi görüyorsa, o çocuk daha sağlıklı bir yetişkinlik dönemi geçiriyor.”

Konuşmasının devamında kendi çocukluk dönemi ve aile ilişkilerinden bahseden Budayıcıoğlu “Çocuk yetiştirmenin ideal bir yolu yok. Kendiniz ve ailenizi hiçbir zaman suçlamayın. Her anne en doğru bildiği şekilde çocuğunu yetiştirir. Tek yapmanız gereken bu süreç içerisinde durup kendinizi gözlemlemek ve duygusal ihmal dediğimiz konunun sizin üzerinizdeki etkisini kontrol edip, en doğru şekilde yönlendirmeye çalışmanız” dedi.

“Geleceğe Dokunan Anneler” projesinin misyonunun çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, sıklıkla dile getirdiği duygusal ihmal konusunun kitaplarında yer almaya devam edeceğini belirtti.

Söyleşi sonrasında gerçekleştiren imza etkinliğinde, kendisini bekleyen okurları ile biraraya geldi.

Geleceğe Dokunan Anneler Hakkında:

Aslı Özdemir tarafından 2017 yılında hayata geçirilen “Geleceğe Dokunan Anneler”, "anne eliyle" geleceğe dokunmak ve bu doğrultuda, duygusal ihmalin gelecekte yol açabileceği olumsuz davranış kalıplarını engellemek amacı ile oluşturulmuştur. “Kadın doğulmaz, kadın olunur” sözü kadar “kadın çocuk doğurmaz, toplumu doğurur” sözü ile çalışmalarına başlayan proje ekibi, öncelikli olarak 0-6 yaş grubu çocuğa sahip annelerde duygusal ihmal konusunda farkındalık geliştirmek ve davranış değişikliği sağlayacak çalışmalar ile güçlü ve pozitif bir toplum yaratmayı amaçlıyor. Projemiz Hayat’ın ilk çalışması olan Geleceğe Dokunan Anneler’in proje kaynağı ise sosyal girişim markası “Phoca” tarafından sağlanıyor. Tasarımdan üretime etik kurallar çerçevesinde hareket eden, %100 doğal malzemeler kullanan, organik çocuk giyimine yönelik sosyal girişim markası Phoca, satışından elde ettiği tüm karı Geleceğe Dokunan Anneler’in projesine aktarıyor.

İlginizi Çekebilir

Monster Energy Sponsorluğuyla Mercedes Amg Petronas Motorsport Takımı Altıncı Kez Formula 1 Dünya Şampiyonluğunu Kucakladı

MONSTER ENERGY’NİN SPONSORU OLDUĞU


Ptt’Nin Kuruluş Yıl Dönümüne Özel İndirim

PTT AŞ ve TürkMi önemli bir iş birliğine imza attı. Protokol kapsamında başlangıç olarak PTT’nin İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te bulunan seçili iş yerlerinde Xiaomi marka ürünler avantajlı fiyatlarla satışa sunulmaya başlandı. Xiaomi marka telefon ve aksesuarlarının satışı yakın zamanda PTT’nin 100 ayrı noktasında yapılacak.


Nihat Odabaşı'nın Objektifinden Gızıa Kadınları

Ünlü moda fotoğrafçısı Nihat Odabaşı, şehir kadınlarına atfedilen GIZIA Sonbahar Kış 2019/20 koleksiyonu için, farklı yaş ve mesleklerde koleksiyona ilham kaynağı olan şehirli kadınların gerçek hikayelerini fotoğraf karelerine taşıdı.


Lezzet Tutkunları İçin Gurme Rotaları

Yemek için yollara dökülenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Gurme turu ya da lezzet turu adı altında özel turlar dahi düzenleniyor. Türkiye’nin önde gelen uçak ve otobüs bilet satış platformu Enuygun.com lezzet düşkünlerinin en çok tercih ettiği şehirleri açıkladı.


Roche’Dan 2019’Un Üçüncü Çeyreğinde Güçlü Büyüme

Roche Hakkında


Etiketler: duygusal, Anneler, Geleceğe, Dokunan, ihmal

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.