26 Mart 2019 Salı 09:47

GÜNDEM

“Geleceğin Gazeteciliği Sanal Ve Arttırılmış Gerçeklikle Yapılacak”

“Geleceğin Gazeteciliği Sanal ve Arttırılmış Gerçeklikle Yapılacak”

  “Geleceğin Gazeteciliği Sanal Ve Arttırılmış Gerçeklikle Yapılacak”
  “Geleceğin Gazeteciliği Sanal Ve Arttırılmış Gerçeklikle Yapılacak”
  “Geleceğin Gazeteciliği Sanal Ve Arttırılmış Gerçeklikle Yapılacak”
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Yeditepe Üniversitesi’nde “Teknoloji Haberciliği Nasıl Değiştiriyor?” konulu bir konferans veren Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Natalya Loseva, geleceğin gazeteciliğinin sanal ve arttırılmış gerçeklikle yapılacağını söyledi

Sputnik’in bağlı olduğu Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Natalya Loseva, Yeditepe Üniversitesi’nde “Teknoloji Haberciliği Nasıl Değiştiriyor?” konulu bir konferans verdi.

Konferansın ardından Sputnik Haber Ajansı & Radyosu ve Yeditepe Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalanması konusunda anlaşmaya varıldı. İmzalanacak protokol ile Yeditepe Üniversitesi öğrencileri Sputnik’in farklı dillerdeki yayınlarında staj imkânına da sahip olabilecek.

Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta konuşan Natalya Loseva, hedef kitlenin ilgisini yakalama ve okuru, dinleyiciyi haberin parçası haline getirmenin yeni yöntemlerinin, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları olduğunu söyledi.

Hem Eğlenceli Hem Ürkütücü

Geleceğin gazeteciliğinin sanal ve arttırılmış gerçeklikle yapılacağını söyleyen Loseva, sanal ve arttırılmış gerçekliğin eğlenceli olmasının yanı sıra ürkütücü taraflarının da olabileceğinin altını çizdi. Soruları da yanıtlayan Loseva, şunları kaydetti:

“İyi taraf şu olacak: Daha ilginç ve etkileyici hikâyeleri daha iyi anlatabileceğiz. Şu anda dinleyici izleyici tarafında en büyük sorunumuz dikkati üzerimize toplamak. Modern dinleyici kitlesi başlıkları okuyor ve kısa mesajlar alabiliyor. Ama bu yeni gazetecilik yöntemleri insanların daha uzun süre konsantre olmasını sağlıyor ve bundan biraz daha duygusal bir tepki alabiliyoruz. Diğer yandan dinleyicinin güvenini kazanıyoruz.”

Şiddet Yakından Gösterilmemeli

Sanal gerçeklik konusunun dünyanın diğer yayın kuruluşlarında da, aktif bir şekilde tartışıldığını anımsatan Natalya Loseva, yayın kuruluşlarının “arttırılmış ve sanal gerçekliğin suistimal edilmemesi, şiddetin yakından gösterilmemesi, eğer bilgi eksikliği varsa bazı ayrıntıların verilmemesi gerektiği” konusunda hemfikir olduğunu vurguladı.

Sanal gerçekliğin ve arttırılmış gerçekliğin gazetecilikte kullanılması ancak bazı haberlerde kullanılmasının uygun olup olmadığının iyi düşünülmesi gerektiğini ifade eden Loseva, şunları kaydetti:

“Küçük bir çocuk, tarih-coğrafya gibi zorunlu disiplinleri görüyor ve akşamları da sanal ortamda oyun oynuyorsa onun için çok alışılageldik bir format haline geliyor. Şunu da anlıyoruz eğlence sektörünün etkisi altındaki dinleyici ve izleyici kitlesi giderek daha çok bu yöntemi tercih etmeye başladı. Biz de onlara bir şeyler sunmak zorundayız. Ve sonuç olarak bu formatta yayın yapacak olan medya da kazançlı çıkacak.”

İşbirliği Protokolü için Anlaşma

İlginizi Çekebilir

Bu Wabi’Nin Kaderi!

Her geçen gün Türkçe sözlü Rap müziğe kazandırdığı genç yeteneklerle adından sıkça söz ettiren Basemode Records, Sony Music Türkiye etiketiyle yepyeni bir isme daha imza attı.


The Spa At Mandarin Oriental, Bodrum İle Yenilenmenin Tam Zamanı

The Spa at Mandarin Oriental, Bodrum ile yenilenmenin tam zamanı.


İlkbaharın Çılgın Kelebek'i 20 23 Nisan Tarihleri Arasında Boyner'de

Milyonlarca üründe “net yüzde 50” Çılgın Kelebek İndirimi


Tuyed’İn Yeni Yönetimi Belli Oldu

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin (TUYED) 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ramada İstanbul Taksim Otel’de yapıldı. Genel kurulda, Kerem Köfteoğlu derneğin başkanlığına yeniden seçildi.


Kadir Doğulu, Givin Mobil Uygulaması İle Otizmli Çocuklara Destek Olan “Modern Kahramanlar’La Buluşuyor!

Ödemelerin bağışa dönüştüğü givin mobil uygulamasıyla birlikte kurgulanan destek kampanyasında 6 kişi, Kadir Doğulu ile buluşarak tanışma ve kendisiyle kahve içme fırsatı bulacak.


Etiketler: Loseva, sanal, arttırılmış, Yeditepe, Üniversitesi

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.