23 Mayıs 2020 Cumartesi 16:47

GÜNDEM

Geleceğin Üniversitesi Nasıl Olacak

KONU: GELECEĞİN ÜNİVERSİTESİ NASIL OLACAK?

Geleceğin Üniversitesi Nasıl Olacak
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

EĞİTİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Yeni nesil üniversiteler nasıl olacak? İş dünyası neler bekliyor, üniversiteler hangi eğitim modellerine göre öğrencilerini hayata hazırlayacak? Dünyanın en büyük eğitim kurumlarının dahi derslerini online ve ücretsiz açtığı bir dünyada üniversitelerin büyük dönüşüme hazırlanması gerektiği düşünülüyor.

Dijital dönüşüm; yeni teknolojiler ve çevrimiçi uygulamalar ile her sektör ve meslekte etkisini derinden hissettiriyor. Üniversitelerin geleceğinin nasıl olacağı, kampüs ve eğitim modellerinin dijital devrim ile birlikte nasıl dönüşeceği de merak konusu.

Dr. Görkem İldaş, “Yolun Başındayken” isimli eğitim programında “geleceğin üniversiteleri”ni Atlas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Batuhan Özay ile konuştu. Habertürk TV’de yayınlanan programda, yeni mesleklerin ortaya çıkmasıyla üniversitelerin de şekillendiğini ifade eden Prof. Özay, dijitalleşmeyle birlikte kurumların kombine modeller üzerine çalıştığını söyleyerek, “Üniversitelerin kendilerini geleceğe adapte etmeleri gerekiyor. Diplomayı alıp mezun olduktan sonra da belli dönemlerde tekrar üniversiteye dönüp, eğitim almanız gerekecek.” dedi.

MEZUNİYET SONRASI EĞİTİM SÜRECEK

Yeni neslin üniversite eğitimi için istihdam ve kariyere yönelik bir program talep ettiğini anlatan Prof. Dr. Özay, “Mezun olduktan sonra bir istihdam olacak, sonrasında bir kariyer planlayacaklar. O yüzden kampüs de akademik kadro da çok önemli. Ama geleceğin üniversitesi olarak bir şey daha eklemek lazım: Mezuniyet sonrası eğitim” dedi. Özay, şöyle devam etti:

“Biz üniversiteler olarak öğrencilere 21. yüzyılın yetkinliklerini de vermek zorundayız. Çünkü sadece geleneksel bilgiye dayalı eğitim artık gelecek üniversitelerin eğitim sisteminde yer almamalı. Aktif öğrenme modeli ya da hibrit öğrenme modeline üniversiteler gitmeli. Geleneksel eğitimde öğrencilere akademisyenler genel akademik bilgiyi derslikte verir. Sonrasında ödev ve projelerle ders dışında öğrenciler bu bilgileri özümsemesi istenir. Biz aktif öğrenme ya da hibrit öğrenme modeline göre eğitim modeli belirledik. Burada öğrenci ders öncesinde, hangi konular anlatılacak görecek, kendisine verilecek dokümanlara çalışıp gelecek. Anlamadıklarını soru haline getirecekler, akademisyenler bu sorulara göre öğrencileri gruplandıracak, akademisyenler bir anlamda öğrencilere danışmanlık yapacak. Böylelikle kendi bilgilerini özümsemiş olacaklar.”

İŞ DÜNYASI MEZUNDAN NE BEKLİYOR?

Öğrenme kavramının içerisinde çeşitli yetkinlikleri barındığını söyleyen Prof. Özay, “Biz üniversiteler esasında öğrencilerin bir kısmının bu yetkinlikleri ortaöğretim ve lisede almış olduklarını bekliyoruz. Ancak yetkinlikler biraz eksik kalıyor” diyerek, şunları ekledi:

İlginizi Çekebilir

Samsung’Dan Bebeğinizi Yazın Mışıl Mışıl Uyutacak Teknoloji Samsung Wind Free

Samsung’un Wind-Free rüzgârsız serinlik teknolojisine sahip klimasının İyi Uyku Modu sayesinde, bebeğiniz sıcak havalarda doğrudan rüzgâra maruz kalmadan sağlıklı serinlik ile keyifle uyuyacak.


Sezonun Fawori Yıldızları Sahaya Çıktı!

Yaz sezonu yaklaşırken evde geçirdiğiniz zamanları çok daha faydalı hale getirebilir, bakım gerektiren mobilya ya da eşyalarınızı kolayca yenileyebilirsiniz. İşte Türk boya sektörünün en önemli markalarından Fawori’den size yardımcı olacak ürün ve ipuçları…


60 Saniyede Müziğin Sınırlarını Zorla

Sayın basın mensubu,


Huawei Küresel Akıllı Saat Sevkiyatlarında 2020’Nin İlk Çeyreğinde İkinci Sıraya Yükseldi

Yayınlanan IDC (International Data Corporation) Raporu’na göre Huawei, akıllı saat sevkiyatlarında geçen yıla göre yüzde 118,5 büyüme kaydederek sektörün en büyük ikinci markası oldu. Huawei tüm giyilebilir teknoloji ürünlerinde ise 2020 yılının birinci çeyreğinde yüzde 62,2 oranında büyüme kaydetti.


Avon’Dan Aile İçi Şiddete Maruz Kalan 250 Bin Kadına Yardım

Covid-19 kaynaklı sosyal izolasyon nedeniyle aile içi şiddete maruz kalan 250 bin kadına yardım:


Etiketler: eğitim, üniversiteler, Özay, Prof, öğrenme

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.