2 Eylül 2019 Pazartesi 11:25

GÜNDEM

Gene2info Ve Genetiks İşbirliğiyle Türkiye Genetik Tanıda Merkez Oluyor

Global biyoinformatik sektörünün Türk oyuncusu Gene2info ile genetik hastalıklar tanı merkezi Genetiks arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla bugüne dek ağırlıklı yurtdışında yapılan genetik testler Türkiye’de yapılacak ve çok daha hızlı sonuç alınabilecek.

Gene2info Ve Genetiks İşbirliğiyle Türkiye Genetik Tanıda Merkez Oluyor
Gene2info Ve Genetiks İşbirliğiyle Türkiye Genetik Tanıda Merkez Oluyor
Gene2info Ve Genetiks İşbirliğiyle Türkiye Genetik Tanıda Merkez Oluyor
Gene2info Ve Genetiks İşbirliğiyle Türkiye Genetik Tanıda Merkez Oluyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Geliştirdiği yeni nesil genetik tanı kitleri ve biyoinformatik yazılımlarıyla nadir hastalıkların tanı sürecini hızlandırıp tanı sayısında artış sağlayarak, insan ve toplum sağlığına katkı sunmayı hedefleyen Gene2info, bu kapsamda Genetiks Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Söz konusu işbirliği kapsamında ilk etapta, Gene2info tarafından geliştirilen ve doğuştan nadir safra metabolizma bozukluğu ile ağır kombine immün yetmezliğin teşhisine ilişkin kesin sonuç veren genetik tanı kitleri kullanılarak yeni nesil dizi analizi (Next Generation Sequencing-NGS) çalışmaları Türkiye’de Genetiks Laboratuvarı’nda yapılacak.

Gene2info Kurucu Ortağı Bahadır Onay nadir hastalıkların genetik tanı süreciyle ilgili şu bilgileri verdi: “Nadir hastalıklar, yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan ve özellikle geç teşhis edildiğinde ölümcül sonuçları olabilen hastalıklar. Buna karşılık toplumda gözlenme sıklıkları çok düşük olduğu için tanı süreçleri oldukça uzun olabiliyor. Ayrıca bu tip hastalıklar klasik yöntem diyebileceğimiz biyokimyasal yöntemlerle teşhis edilmeye çalışılıyor ve bu yöntemle maalesef kesin tanı konulamıyor. Kesin tanı için son adımda genetik test yapılması gerekiyor ve bu testler yurtdışında yapıldığı için ortalama yanıt süresi 10-12 haftayı buluyor. Gene2info olarak Türkiye’de, özel geliştirdiğimiz genetik tanı kiti ve yapay zeka ile desteklenmiş bir biyoinformatik algoritmayla dünyada erişilmemiş bir sürede bu testleri ülkemizde gerçekleştiriyoruz. Biyokimyasal test adımına gerek kalmaksızın, yurtdışına örnek göndermeden, doğrudan Türkiye’de genetik analiz yaparak çok daha ekonomik ve çok daha hızı tanı konulmasına imkan veriyoruz. 10-12 haftalık ortalama süreyi maksimum 1 haftaya, test maliyetlerini de yaklaşık yarıya indiriyoruz. Ek olarak hem biyolojik materyaller hem de genetik bilgi ülke sınırları içinde kalıyor.”

Onay, Genetiks ile yapılan işbirliğiyle bu testleri dünyada daha önce erişilmemiş bir sürede Türkiye’de gerçekleştirebildiklerini belirterek, “Gene2info tarafından geliştirilen genetik tanı kitleri kullanılarak laboratuvar çalışmasının yapılması adımında Türkiye’nin önde gelen genetik analiz merkezi olan Genetiks ile işbirliği yapıyoruz. Genetiks, Türkiye’de ve 15 ülkeye genetik tanı konusunda hizmet veren, Avrupa Moleküler Genetik Kalite Ağı’na akredite, uluslararası bir merkez. Genetik tanı kitlerimizin sağladığı yenilikçi yaklaşım ve Genetiks’in yüksek kaliteli hizmeti ile bir hafta içinde testleri sonuçlandırabiliyoruz. Bu da hastalığın erken ve kesin şekilde teşhisini sağlıyor ayrıca hastanın doğru ilaçlar kullanılarak yaşam kalitesinin yükseltilmesine imkân veriyor. Hem de tüm tanı süreci yurtiçinde, yerli kaynaklarla yürütüldüğü için maliyet de önemli oranda düşüyor” dedi.

Genetiks Yönetici Ortak ve Genel Müdürü Ahmet Eren Sayın ise “Yeni nesil çözümleri ülkemizde üretmek ve yurtdışına ihraç etmekten büyük onur duyuyoruz. Gene2info ile geliştirdiğimiz iş ortaklığıyla yerli ve milli çözümleri üreterek hem sağlık sektöründe hem de bilişim sektöründe yeni iş fırsatları yaratacağız. Artık yurtdışından ithal ettiğimiz test ve analiz çözümleri yerine bizlerin yerli ve milli çözümler üretebiliyor olması gurur verici. Bu teknolojik hizmetleri yakın süreçte ihraç etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Sayın, “Gene2info’nun arkasında çok önemli bir tecrübe ve yazılım ekibi var. Geliştirdikleri analiz çözümleriyle test süreçlerimiz oldukça kısaldı. Ortak hedeflerimiz doğrultusunda şimdiden yeni analiz ve test çözümleri üretmek üzere çalışmalara başladık. Bu tarz işbirliklerinin büyüyerek devam etmesini arzuluyoruz” dedi.

Gene2info hakkında

Gene2info, moleküler genetik kitler konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip Multigen Sağlık Hizmetleri ile kurumsal iş yazılımları ve vergi teknolojileri alanında çözümler geliştiren İdea Teknoloji Çözümleri’nin ortak girişimi olarak 2018’de kuruldu. Şirket, genetik kökenli hastalıklara yönelik tanı analizlerini hızlandıran ve standardize eden bütünleşik çözümler ile genetik verinin işlenmesi, saklanması ve iletimi için güvenlik çözümleri sunuyor. Hedefi, genetik verilerin amaca yönelik olarak hızlı şekilde oluşturulması, son yararlanıcı (hasta), hekimler ve sağlık kurumları arasında iletiminin kolaylaştırılıp hızlandırılması ve yüksek güvenlik çözümleriyle korunması.

Genetiks hakkında

Genetiks, hem Türkiye’de hem de dünyada daha güçlü, sağlıklı ve parlak bir gelecek için 2006 yılında kuruldu. Bugün bin 250 metrekare alana kurulu Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi, tam zamanlı uzman personeli, gelişmiş teknolojik cihaz parkı, Ar-Ge yatırımlarıyla Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında 15’den fazla ülkeye genetik hastalık tanı merkezi olarak hizmet veriyor. Genetik tanının Sitogenetik, Moleküler Sitogenetik, Moleküler Genetik ve Genetik Danışmanlığı başlıkları altında 15 binden fazla genetik tanı testini bünyesinde barındırıyor. 2007’den bu yana GEDIA (Genetic Diagnostic Network) ağı resmi üyesi olan Genetiks, dünya çapında 100’ün üzerinde laboratuvarla işbirliği yapıyor.

Ülkü Nwayibe, MSL Group

İlginizi Çekebilir

Bu Sektörde Çok İş Var!

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli: “Türkiye, anne/bebek ve çocuk tekstilinde 2 milyar dolarlık ihracat payıyla dünya liderliğine oynuyor. Son birkaç yılda 20 kat büyüyen firmalar var. E-ihracat kanallarıyla KOBİ ve girişimcileri de sisteme dahil edersek bu sektörde global lider oluruz.”


Süpürge’Nin Uzmanı Rowenta’Dan Evinize Uygun Yüksek Performanslı Çözümler!

SÜPÜRGENİN UZMANI ROWENTA!


Hatırlatma Mesele Sadece Ispanak Değil! Zehirsiz Kampanya Basın Toplantısı'na Davetlisiniz

Mesele sadece ıspanak değil.


Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı Taraftarlarıyla Buluştu!

Pınar Karşıyaka Basketbol takımı, Sportive’in forma ve spor giyim partneri olduğu yeni sezon formalarını ve lisanslı ürünlerini İzmir MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde taraftarları için imzaladı.


Yurt Dışı Çıkış Harcı Ödeme Kolaylığı Maximum Mobil Ve İşcep’Te

Türkiye İş Bankası, kullanıcıların günlük hayatlarını kolaylaştıran, basit, hızlı, güvenli ve fark yaratan deneyimler sunan İşCep ve Maximum Mobil uygulamalarına yeni özellikler eklemeye devam ediyor.Sunulan güncel versiyonlar ile hem İşCep’in hem de Maximum Mobil’in mevcut işlem seti içerisine “Yurt Dışı Çıkış Harcı” ödeme imkanı da eklendi.


Etiketler: tanı, genetik, Genetiks, Gene2info, Türkiye

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.