22 Şubat 2019 Cuma 10:49

GÜNDEM

Girişimci Kadınların Yarışma Heyecanı Başladı

SON BAŞVURU TARİHİ 30 MART

Girişimci Kadınların Yarışma Heyecanı Başladı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’na başvurular başladı. 43 bin 500 TL’lik cansuyu sermayesinin dağıtılacağı yarışmaya son başvuru tarihi 30 Mart. Sonuçlar Mayıs’ta açıklanacak.

Başarılı girişimci kadınların desteklenmesinin ve projede yer alan diğer kadınlara rol model olarak hikâyeleriyle ilham vermelerinin hedeflendiği Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’na oncekadin.gov.tr adresinden 30 Mart’a kadar başvurulabilecek. Yarışmanın ödül töreni ise Mayıs ayında yapılacak.

“Hayatları boyu girişimci olacak kadınları Türkiye’ye kazandırmak istiyoruz”

Kadınların mobil teknolojiler ile aile ekonomisine katkı sağladığını belirten Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, şunları söyledi:

“İlk iki senede 20 ilde 26 binden fazla kadına eğitim verdiğimiz ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesinin üçüncü yılında tüm Türkiye’deki il ve ilçelerimizden projeye olan yoğun ilgi bizi çok mutlu ediyor. Bu ilginin Girişimcilik Yarışması ile birlikte, katlanarak büyüyeceğine inanıyoruz. 17 Ocak 2019 tarihinde TBMM’de kabul edilen ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ ile birlikte girişimci kadınlarımız vergi muafiyetine kavuşmuştur. Yasa, Sayın Cumhurbaşkanı’nın imzası ve Resmî Gazete’de ilanı ile yürürlüğe girecek. Yasa ile girişimci kadınlar, evde imal ettikleri ürünleri işyeri açmadan, vergi levhası olmadan internet üzerinden satabilecek. Bu ürünlerin internet aracılığıyla satışında yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı, yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması koşuluyla vergiden istisna tutulacak. Böylece girişimci kadınlar, işyeri açmadan, vergiden muaf olarak yılda yaklaşık 30 bin lira tutarında gelir elde etme imkânına kavuşacak. Daha çok kadınımızın potansiyelini ve gücünü ekonomimize dâhil ederek hayatları boyu girişimci olacak kadınları Türkiye’ye kazandırmak istiyoruz.”

“Kadınların girişimciliğe özendirilmesini önemli buluyoruz”

Kadınların ekonomiye katılımının “güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum” demek olduğuna dikkat çeken Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kadınların girişimciliğe özendirilmesini, kadın işgücünün girişimci olarak ekonomide yerini almasını önemli buluyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bilişim Vakfı ile birlikte, 3 yıl önce ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesini hayata geçirirken, işini kuran, hatta istihdam yaratan güçlü kadınlar yetiştirmeyi hedefledik. Bugün geldiğimiz noktada yaklaşık 43 milyon TL’lik ekonomik değer yaratmanın gururunu yaşıyoruz. Projemize katılan kadın kursiyerlerin girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak ve gelecek planlarına destek vermek amacıyla üçüncü kez düzenlediğimiz Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’nın başvuruları başladı. Yarışma sonunda kazananlara 43 bin 500 TL’lik cansuyu sermayesi sunacağız. Vodafone olarak, kadınlara istihdam yaratmaya yönelik faaliyetlerimizi artırarak sürdüreceğiz.”

Kimler katılabilecek?

Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’na, Türkiye’deki T.C. vatandaşı, yasal kalış imkânına sahip yabancı, uluslararası koruma başvuru sahibi veya statü sahibi kişiler ya da geçici koruma altında bulunan, Halk Eğitimi Merkezlerinde ve Olgunlaşma Enstitülerinde el sanatları kurslarından birine daha önce ya da şu anda kayıtlı olan ve Kasım 2018 - Mart 2019 tarihleri arasında Girişimcilikte Önce Kadın mobil uygulaması üzerinden ya da daha önce açılan sınıflarda girişimcilik ve teknoloji eğitimini tamamlayan kadın kursiyerler katılabilecek.

Nasıl değerlendirilecek?

Yarışmada proje katılımcıları, sayısal verilerle değerlendirilecek ve en yüksek puanı alan ilk 5 kadın ödüllendirilecek. Bu ödüllere ek olarak bu yıl ilk kez ürünlerin niteliklerine ve farklı şekilde yeniden ele alınmasına bakılarak en yenilikçi ürünü tasarlayan proje katılımcısına “Üründe İnovasyon” ödülü verilecek. Mayıs ayında düzenlenecek törende, birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 7 bin 500 TL ödül verilecek; iki kişiye 3’er bin TL değerinde Jüri Özel Ödülü sunulacak.

Mobil uygulama 20 bin kez indirildi

Kadınlar, Girişimcilikte Önce Kadın mobil uygulaması üzerinden girişimcilik ve teknoloji eğitimlerini, Halk Eğitimi Merkezlerinden de mesleki eğitimlerini alarak proje katılımcısı olabiliyor ve yarışmaya başvurma hakkı kazanıyor. Kadın kursiyerler ayrıca, ürettikleri ürünleri mobil uygulama üzerinden dijital mağazaya yükleyebiliyor ve ürünlerini yine uygulamadaki profil sayfası üzerinden takip edebiliyor. Girişimcilikte Önce Kadın mobil uygulaması, Kasım 2018’den bu yana yaklaşık 20 bin indirme rakamına ulaştı. Uygulama üzerinden 8 bin 611 kadın online eğitimini tamamladı.

2 yılda 26 binden fazla kadına ulaşıldı

Kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırma hedefiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi ile 2 yılda 20 ilde 26 binden fazla kadına Halk Eğitimi Merkezlerinde teknoloji ve girişimcilik üzerine eğitimler verilerek yaklaşık 43 milyon TL’lik ekonomik değer yaratıldı. Eğitim alan kadınlar, kendileri için özel olarak oluşturulan oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak el emeklerini kazanca dönüştürebiliyor. Dijital mağazada bugüne kadar 35 bin ilan verildi, yaklaşık 210 bin TL’lik satış yapıldı.

İlginizi Çekebilir

Tercih Kanada

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında Kanada geliyor.


Teb, “Minik Maker’Lar İş Başında” Projesiyle 1000 Çocuğa Maker Eğitimi Verdi

Türk Ekonomi Bankası (TEB), çocukların inovasyon merakından ve potansiyelinden aldığı ilhamla maker hareketini Anadolu’ya yaymak üzere hayata geçirdiği “Minik Maker’lar İş Başında” projesinin bu yılki etabını tamamladı. TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Gökhan Cengiz: “Bu yıl Minik Maker’ler İş Başında projesini daha da büyüterek 10 farklı ile yaydık, 1000 öğrencimize maker eğitimi verdik” dedi.


Şirketlerde Nakit Dengesi Öne Çıktı Alacak Tahsil Süresi Düştü

İstanbul, 20 Mayıs 2019- Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes, 2018 yılına dair küresel alacak tahsil süresi raporunu açıkladı. Dünyada alacak tahsil süresi 2007’den beri en yüksek seviyeye ulaştığı 2017 yılının ardından 2018’de 66 günden 65 güne düştü. Bu düşüş, ekonomik yavaşlamaya uygun düşecek bir tedbir belirtisi olarak görülürken, küresel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) sene içerisinde yavaşlaması durumunda alacak tahsil süresinin 64 güne ulaşması bekleniyor. Akdeniz ülkelerinin geç ödeme alışkanlığına geri döndüğü 2018 yılında, Türkiye’de alacak tahsil süresi ortalamada 3 gün kısaldı.


Lösev İlan Desteğinizi Bekliyor

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı LÖSEV olarak, 21 yıldır tüm Türkiye genelinde sayıları 32 bini aşan lösemili çocuklarımız ve ailelerine tamamen ücretsiz tedavi, eğitim ve konaklama hizmetlerimizi sürdürmeye devam etmekteyiz.


100 Yıla Coşkulu Kutlama

100. YILA COŞKULU KUTLAMA


Etiketler: Kadın, Önce, Girişimcilikte, girişimci, olarak

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.