30 Mayıs 2019 Perşembe 10:39

GÜNDEM

Gırtlağının Yarısını Kaplayan Tümörden Kapalı Ameliyatla Kurtuldu…

60 yıl boyunca sigara kullanan Cahit Ermiş yaşadığı ses kısıklığı ve yutma zorluğu için hekime başvurdu. Yapılan incelemeler sonrasında gırtlak kanseri tanısı aldı. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi’nde, ağız içinden yapılan lazer operasyonu sayesinde gırtlağının yarısını kaplayan tümörden kurtuldu. Üstelik kaybettiği sesine de kavuştu.

  Gırtlağının Yarısını Kaplayan Tümörden Kapalı Ameliyatla Kurtuldu…
  Gırtlağının Yarısını Kaplayan Tümörden Kapalı Ameliyatla Kurtuldu…
  Gırtlağının Yarısını Kaplayan Tümörden Kapalı Ameliyatla Kurtuldu…
  Gırtlağının Yarısını Kaplayan Tümörden Kapalı Ameliyatla Kurtuldu…
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Cahit Ermiş,yıllarca “hiç ayrılamam” dediği sigaranın da etkisiyle ikinci evre gırtlak kanseri tanısı aldığında aslında oldukça zorlu günler geçiriyordu. 70 yaşındaki ermiş sesini bir odadan diğerini bile duyurmakta güçlük çekiyordu. Gırtlak tümörünün ana nedeni olarak bilinen sigarayı 60 yıl boyunca kullandığını belirten Ermiş, “Sigarayı bırakamam, bırakırsam da yaşayamam zannediyordum ama tanıyla birlikte hemen bıraktım” diye konuştu.

“KAPALI OPERASYON SONRASI HASTA HIZLI İYİLEŞİYOR”

Cahit Ermiş’in ameliyatını gerçekleştiren Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Alkan, gırtlak tümörü operasyonlarının kapalı teknikle yapılabildiğini anlattı. “Gırtlak tümörleri, gırtlağın ya hepsinin ya da bir kısmının alınmasıyla tedavi olabilen hastalıklar. Artık bu ameliyatlar boyundan değil, ağız içinden yapılmaya başlandı. Ağız içerisinden gırtlağa ulaşıp mikroskop altında lazerle tümörün sınırlarını belirleyip erken evre tümörlerde ve bazı ileri evre tümörlerin uygun olanlarında gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

SEÇİLMİŞ İLERİ EVRE TÜMÖRLERDE UYGULANABİLİYOR

Lazer cerrahisinin her ileri evre tümör için uygun olmayabildiğini söyleyen Doç. Dr. Zeynep Alkan,şu bilgileri verdi: “Tümörün gırtlak dışında boyuna atlayıp atlamaması da önemli. Eğer boyna atlamışsa boyun diseksiyonu ameliyatı ile beraber gırtlağın bir kısmının alınması da gerekebilir. Kapalı teknikte ise hastanın dokuları korunduğundan yutmaları ve ses çıkarmaları daha kolay oluyor. Ama ileri evre tümörlerde gırtlağın tümü alındığı için tekrar sesi oluşturmak için protez uygulanıyor veya hastaya geğirme ile mide havasının itilmesi ile ses oluşturması eğitimi veriliyor. En önemlisi hastanın boğazında kalıcı delikle yaşaması gerekiyor. Kapalı operasyonda ise hızlı iyileşme süresinin yanında hastanın boğazında da delik olmuyor.”

“GIRTLAK TÜMÖRÜ İÇİN TEK DÜŞMAN SİGARA”

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Alkan, bu vakada olduğu gibi gırtlak tümörlerinin oluşumunda sigaranın önemine işaret etti. “Gırtlak tümöründe baş düşmanımız sigara” diyen Doç. Dr. Alkan, “Alkol de sigara ile beraber alınırsa sigaranın kanserojen etkisini daha arttırıyor, tümörün dil köküne doğru kaymasını görüyoruz. Çünkü alkol yumuşak dokuların geçirgenliğini artırıyor. Bu sigaranın mukozayla daha fazla temas etmesini sağlıyor. İkisi bir araya geldiğinde kanserojen hale geliyorlar. Pasif içiciliklerde gırtlak kanserleri görünmeye başlandı. Sigaradan kurtulmak için ailenin hastaya destek olması gerekir. Bu noktada esas görev aile yakınlarına düşüyor. Evde sigarasız ortam sağlanırsa kişi daha kolay sigarayı bırakıyor.”

Özlem İslam

Utku Şentürk

İlginizi Çekebilir

10 Gün Öncesinde Tüm Rezervasyonlar Doldu

10 GÜN ÖNCESİNDE TÜM REZERVASYONLAR DOLDU


Balık Tüketimi Kalp Hastalığı, Felç Ve Alzheimer Riskini Düşürüyor

BALIK TÜKETİMİ KALP HASTALIĞI, FELÇ VE ALZHEIMER RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR


Kiptaş’Tan Halka Açık İlk Müzayede

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden KİPTAŞ, gayrimenkullerini müzayedeye çıkarıyor. Açık artırma usulü ile satışa sunulacak olan 28 dükkân, 19 arsa ve 3 lüks araç için teklifler toplanarak müzayede gerçekleştirilecek. Müzayede KİPTAŞ tarihinde bir ilk olacak. Katılımcılar, 24 Ekim 2019 Perşembe günü saat 11:00’de KİPTAŞ Zeytinburnu Konferans Salonunda ağırlanacak.


Mikrobiyomunuz Sağlığınıza Çelme Takmasın!

Sağlıklı bir yaşamın bağırsaklarda başladığını vurgulayan Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, beslenme şeklinin bağırsakların ekosistemi olan mikrobiyomu şekillendirdiğine işaret ediyor. Dr. Ümit Aktaş, “Mikrobiyom, dost bakteriler ve zararlı bakterilerden oluşur. Bu bakteriler, zengin bir çeşitliliğe sahip ve sayıca çoksa, zararlı bakteriler çoğalamaz, sağlığınız için bir tehdide dönüşemez” diyor. Probiyotik kolonilerinin zenginliği ve sayıca üstünlüğünün ekosistemin mükemmel bir şekilde işlemesini sağladığını belirten Dr. Ümit Aktaş, “Aksi durumda tüm hastalıklara zemin hazırlayan, sağlığınıza çelme takan bir mikrobiyoma sahip olursunuz” diye uyarıyor.


Gıtex’Te Mitsubishi Electric Robotundan Türk Kahvesi İkramı

Ekim 2019


Etiketler: evre, gırtlak, sigaranın, için, daha

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.