17 Nisan 2019 Çarşamba 14:04

GÜNDEM

Global Biyoinfomatik Sektörünün Türk Oyuncusu Gene2info

Genetik bilimi ve bilgi teknolojilerini birleştirerek insan sağlığını iyileştirmeyi hedefleyen Türk şirketi Gene2info, öncü çalışmalarıyla dünyada adından söz ettiriyor. Gene2info, öncelikli hedef olarak belirlediği nadir hastalıkların genetik tanısına yönelik uçtan uca biyoinformatik çözümler geliştiriyor.

Global Biyoinfomatik Sektörünün Türk Oyuncusu  Gene2info
Global Biyoinfomatik Sektörünün Türk Oyuncusu  Gene2info
Global Biyoinfomatik Sektörünün Türk Oyuncusu  Gene2info
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Biyolojik verinin incelenmesi ve işlenmesi amacıyla, bilgisayar bilimi, istatistik, matematik ve mühendislik dallarının kullanıldığı biyoinformatik alanında her gün insan sağlığını ve yaşamını iyileştirecek yeni keşiflere imza atılıyor. Tıbbın geleceği gözüyle bakılan biyoinformatik sektöründe, Türkiye’den çıkmış ve global oyunculardan biri olmayı hedefleyen bir şirket var: Gene2info. 2017’de kurulan, Ar-Ge’si Türkiye’de, Türk doktor ve mühendisleri tarafından yapılan, ABD merkezli Gene2info, hastalıkların genetik kökenlerine dair bilgiyi kullanarak, bireyden kamuya uzanan geniş bir yelpaze içinde ve farklı ölçeklerde ihtiyaçları karşılayacak ürünler, araçlar ve çözümler geliştiriyor.

Amaçlarının biyoinformatik inovasyonlar yoluyla insan sağlığını ve yaşamını iyileştirmek olduğunu belirten Gene2info’nun kurucu ortaklarından Bahadır Onay “Genetik ve bilgi teknolojileri alanında uzmanlaşmış çalışanlarımızla, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için genetik verilerin analizi, saklanması ve güvenli iletimine yönelik yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. Gene2info ayrıca, hastalıklara yol açan genetik mutasyonların belirlenmesinde kullanılan moleküler genetik tanı kitlerini tasarlayıp üretiyor. Bu genetik tanı kitleri hızlı, yalın ve hatasız sonuç veren biyoteknolojik araçlar olarak tanımlanabilir. Gene2info’nun farklı uzmanlıklardan gelen (interdisipliner) ekibi ve kapasitesi sayesinde bu konuda çok önemli bir üstünlüğe sahibiz” diyor.

AYNI MALİYETE 30 KAT HIZLI SONUÇ

Onay sözlerini şöyle sürdürüyor: “Öncelikli vaadimiz, nadir hastalıkların tanı sürecini hızlandırarak tanı sayısında önemli artışlar sağlamak ve böylece, insan ve toplum sağlığına katkı sunmak. Nadir hastalıkların, özelikle geç teşhis edildiğinde ölümcül sonuçları olabiliyor, bu yüzden tanı sürecindeki hız çok büyük önem taşıyor. DNA örnekleri analiz için yurt dışına gönderildiğinde iki ila beş ay arasında yanıt alınabiliyor. Bu hayati bir süre. Bizse, kendi geliştirdiğimiz genetik tanı kitleri ve bu kitler için optimize edilmiş analiz yazılımlarımız ile bir hafta içinde sonuçları verebiliyoruz. Üstelik aynı maliyete. Hatta kısa süre içinde, istenirse bir gün içinde dahi sonuç verecek altyapıyı kuracağız. Çözümlerimiz, örneğin alınmasından tanıya kadar uzanan süreyi önemli oranda kısaltarak hayat kurtarıyor. Hastaların yaşam kalitesini iyileştirdiğimiz gibi, aile bireylerinde de hastalık riskinin tespit edilip erken müdahale edilebilmesini sağlıyoruz.”

DOĞU AVRUPA AÇILIMI

Biyoinformatik, dünyada hızla büyüyen ve gelişen sektörlerden. 2018’de global pazar büyüklüğü 7,5 milyar dolarken, 2025 yılına gelindiğinde 19,8 milyar dolara yaklaşması bekleniyor. Gene2info büyüyen pazara yakın olabilmek ve çözümlerini global pazarlara açmak amacıyla ABD merkezli olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bahadır Onay 2019’daki büyüme hedefleriyle ilgili olarak, “Çözümümüz yerel bir ürün olmadığı için globalleşme potansiyeli çok yüksek. Şu anda bölgesel bir şirket konumundayız ancak beklediğimizin ötesinde bir büyüme yaşıyoruz. Özellikle doğum öncesi ve sonrası risklerin teşhisi amacıyla genetik tanı testlerine büyük bir ilgi söz konusu. Doğu Avrupa’da bu testlerin bir kısmı yeni doğanların tamamına standart olarak uygulanmaya başladı. Biz de 15 farklı genetik testi bir arada toplayan bir kit hazırlığı yapıyoruz. Çözümlerimizi çok yakın zamanda Doğu Avrupa’da pazara sunacağız. Yıl sonuna kadar ABD’de de çözümlerimizi kullandırmayı hedefliyoruz” diyor.

Gene2info hakkında

Gene2info, moleküler genetik kitler konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip Multigen Sağlık Hizmetleri ile kurumsal iş yazılımları ve vergi teknolojileri alanında çözümler geliştiren İdea Teknoloji Çözümleri’nin ortak girişimi olarak 2017’de kuruldu. Şirket, genetik kökenli hastalıklara yönelik tanı analizlerini hızlandıran ve standardize eden bütünleşik çözümler ile genetik verinin işlenmesi, saklanması ve iletimi için güvenlik çözümleri sunuyor. Hedefi, genetik verilerin amaca yönelik olarak hızlı şekilde oluşturulması, son yararlanıcı (hasta), hekimler ve sağlık kurumları arasında iletiminin kolaylaştırılıp hızlandırılması ve yüksek güvenlik çözümleriyle korunması.

Ülkü Nwayibe, MSL Group

Sıla Tombul, MSL Group

İlginizi Çekebilir

Serkonder Başkanı Halil Kozan “2019’Da Yüzde 70 Oranında Büyüme Öngörüyoruz”

Sera A.Ş. 25 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak


Axis İstanbul’Dan 23 Nisan’A Özel Eğlence Paketi

Axis İstanbul AVM’de geçtiğimiz günlerde başlayan ve 15 Ekim’e kadar devam edecek Hediye Dükkanı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gününe özel tüm çocukları unutamayacakları bir eğlenceye davet ediyor. Çocukların en özel gününde Axis İstanbul AVM’den 50 TL ve üzeri alışveriş yapacak ziyaretçiler, 50 puan değerinde hediye puanın sahibi olarak eğlence paketini almaya hak kazanacaklar.


Aston Martin Ve Total Güçlerini Birleştirdi...

Aston Martin ve Total 2016’dan bu yana devam ettikleri işbirliklerini yeniledi. Bu kapsamda motorsporlarında yapılan işbirliği, Ar-Ge ve modellerin ilk yağ dolumlarında Total QUARTZ motor yağları ürün serisinin kullanılmasını da içeriyor.


Volkan Konak’Tan Sevenlerine Müjdeli Haber

MAYIS SONUNDA YENİ ALBÜM GELİYOR


Diva Şıklığıyla Göz Kamaştırdı

Türk Sanat Müziğinin divası Bülent Ersoy Elexus Hotel’de sevenleriyle buluştu. Şıklığıyla göz dolduran sanatçı sevenlerine unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti. Üç saat sahnede kalan sanatçı, şarkılarını kimi zaman tahtında oturarak söyledi.


Etiketler: genetik, Gene2info, tanı, olarak, için

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.