16 Haziran 2019 Pazar 14:29

GÜNDEM

Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor

Ülkemizin küresel insani kalkınma hedefleri kapsamında kamu diplomasisi desteği sağladığı Somali ile Türkiye arasındaki devletlerarası ilişkilerin ulaştığı düzeyden hareketle, GSD’nin 3'ncü uluslararası konferansı Yunus Emre Enstitüsü'nün desteğiyle İstanbul’da düzenleniyor.

Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor
Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor
Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor
Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor
Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor
Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor
Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor
Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor
Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

17 Haziran tarihine kadar devam edecek olan 3'üncü Uluslararası Global Somali Diaspora (GSD), Yunus Emre Enstitüsü'nün desteğiyle İstanbul'da gerçekleşiyor. 2014 yılında İstanbul’da kurulan GSD, diasporada yaşayan yaklaşık 3 milyon Somalili'nin birbirleri ile irtibatını artırmayı, ortak problemlerini çözmek için güçlerini birleştirmeyi, çeşitli imkanlar oluşturmak ve anavatanlarına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Konferansta, Ulusun Yeniden Şekillendirilmesi, Diaspora’nın Perspektifi, gençliğin perspektifi, millet yapılanması için Somali gençliğinin çabaları nasıl birleştirilebilir, Somali sanayisini aktifleştirmenin methodları, iş dünyasının Somali’nin yeniden inşasındaki rolü, Somalili profesyonelleri, girişimcileri ve iş insanlarını maksimum faydada buluşturmanın yolları ve İslam işbirliği konularına değinildi.

Konferansa Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı , Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Somali Başbakan Yardımcısı Mahdi Mohammed Gulaid, Somali Ticaret Bakanı Abdullahi Ali Hassan, Somali İnsani İşlerden Sorumlu Bakan Hamza Said Hamza, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı'nda Devlet Bakanı Abdülkadir AhmedKeyr Abdi, Somali Türkiye Büyükelçisi Jama Abdullahi Mohamed,Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürlüğü’nden Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, GSD Başkanı Jawaahir Daahir başta olmak üzere devlet protokolünün yanı sıra Global Somali Diaspora kuruluşu üyeleri, Somali kökenli önemli bilim adamları, fikir önderleri ve Uluslararası anlamda Somali açısından önemli birçok isim katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konferansa gönderdiği mesajında, Türkiye’nin Somali halkının yanında yer aldığını ve bundan sonra da Somalili kardeşlerini desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

''Afrika'da en büyük hastanelerden bir tanesini inşa ettik''

Somali’nin uluslar arası arenada yeniden inşası, ekonomi, siyasi, çevre konularının çok yönlü ele alındığı konferansta konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, ''Afrika'da Somali'yi öncelikli ülkelerden biri olarak görüyoruz. En büyük büyükelçiliklerimizden bir tanesi Mogadişu'da kuruldu. Afrika'da en büyük hastanelerden bir tanesini inşa ettik. Biz bunu, insani ve girişimci dış politikamızın bir parçası olarak da yapıyoruz. Bugüne kadar Somali'de, gerek TİKA gerek Yunus Emre Enstitüsü gerek Yurtdışı Türkler, gerek Dışişleri Bakanlığının çeşitli kurumlara yapmış olduğu yardımlar 1 milyar dolara ulaştı. Her alanda; ordunun eğitiminden tarıma kadar, okulların niteliğinin arttırılmasından sağlık sistemine kadar Türkiye, Somali halkına ve Afrika'ya yardıma devam ediyor. Bugün burada gördük; Somali halkı, Türkiye'nin yardımını takdir ediyor ve Türkiye'yi bir model ülke olarak görüyor. Türkiye denildiği zaman çok ciddi şekilde heyecanlanıyorlar. Türk Hükümeti'nin ve Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu desteğe müteşekkirler'' açıklamasında bulundu.

''Somali Diaspora’sının dünyanın dört bir yanından temsilcileri bulunuyor''

Diaspora hakkında bilgi veren GSD Başkanı Jawaahir Daahir, ''Bu senenin 4 teması var. Bunlar; gençlik, uzlaşma, iş dünyası ve çevre temalarıdır. Bu temalar üzerinde hem karşılaştığımız zorlukları hem de geleceğe yönelik çözüm önerilerini ve çözüm fırsatlarını konuşacağız. Çok çeşitli faaliyetlerimiz var. Somali Diaspora’sının dünyanın dört bir yanından temsilcileri bulunuyor. Norveç, İsveç, Danimarka, İtalya, İsviçre, Kuzey Amerika, Afrika, Uzak Doğu ülkeleri gibi bölgelerde mevcuttur. Burada gerek yerel etkileri gerekse global etkileri oluyor. Bunun gibi uluslararası etkinlikler de yapıyoruz. Her yıl çalışmalarımız gerçekleşiyor. Bunun ne gibi etkileri var? Mesela bir yerde kuraklık oldu, ya da bir doğal afet oldu. Güçlerini birleştirerek böyle olaylara çözüm arıyorlar ve yardım götürüyorlar. Diyelim ki bir terör saldırısı oldu. Bu toplantının özelliği, proaktif olmak istememiz. Bir felaket olmadan birlik olalım istedik. Londra’daki Türk Büyükelçisi ve Somali Büyükelçisi bir toplantı yaptılar. Döndüğümüz zamanda Türk ve Somali toplulukları görüşecekler ve bundan sonra neler yapacaklarını konuşacaklar'' dedi.

Bilgi Notu:

Kamu ve kültür diplomasisi alanında ikili ve çok yönlü projeler geliştirmek, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapmak, küresel problemler hakkında geniş ölçekli farkındalık yaratmak ve dünya sorunlarına yenilikçi alternatif barışçıl çözümler üretmek amacıyla Yunus Emre Enstitüsü Amerika, Fransa, Almanya ve Avusturya’nın da içerisinde yer aldığı 48 Ülkede kurduğu 58 kültür merkezi ve 72 ülkede 156 irtibat noktası ile geniş uluslararası bağlantılarıyla çok yönlü çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını Dünya’ya tanıtmak; Türk dili, kültürü, sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek ve Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla 2009 yılında kurulan Enstitü; 4 yıldır Somali’de Yunus Emre Enstitüsü Mogadişu Türk Kültür Merkezi ile sivillere Türkçe öğretmenin yanı sıra Türk Ordusunun eğitim verdiği Somali Ordusu mensuplarına Genelkurmay Başkanlığımızla işbirliği içerisinde Türkçe öğretmektedir.

İç savaş ve kuraklıkla mücadele eden Somali'nin son yıllardaki en büyük destekçisi olan Türkiye, Türk resmi kurumlarının yanı sıra iş çevreleri ve sivil toplum kuruluşları ile ülkenin kalkınmasına önemli katkılarda bulunuyor. Somali'ye askeri eğitim üssü, hastane, okul, yol ve çok sayıda işletme kazandıran Türkiye, ülkedeki çalışmalarını sürdürmeye ekonomik, ticari, kültürel yatırımlarıyla devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni Bmw 1 Serisi Türkiye'de Satışa Sunuldu

BMW’nin kompakt sınıftaki temsilcisi Yeni BMW 1 Serisi 233 bin 800 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu


Önemli Rosı Yöntemi İle Türkiye’Nin 'İlk Bebeği' Dünyaya Geldi!

Bugün Türkiye’de bir ilk gerçekleşti! ROSI yöntemi, özellikle azospermi sebebiyle çocuk sahibi olma hayallerinden vazgeçen çiftlere son teknoloji bir umut olmuş ve bu yolla son dönemde Türkiye’de de gebelikler sağlanmıştı. Bugünse ilk doğum gerçekleşti ve Türkiye’de ilk defa ROSI yöntemiyle dünyaya canlı bir bebek geldi. Centrum Clinic Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, dünyaya gelen erkek bebeğin ve annenin oldukça sağlıklı olduğu bilgisini paylaştı.


Ege Bölgesi’Nde Teknik Tekstilin İlk 11’İ Urge Projesiyle Sahaya Çıktı

Ege Bölgesi’nde yıllık 100 milyon dolarlık ihracat potansiyeline ulaşan Egeli Teknik tekstil ihracatçıları, dünya teknik tekstil pazarından daha fazla pay almak için Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi’nde kümelenme kararı aldı.


Bursa Tarım Ve Hayvancılık Fuarlarını 5 Günde 54 Ülkeden 221 Bin 889 Kişi Ziyaret Etti

Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarlarını


Pürüzsüz Yüzeylerin Ve Göz Alıcı Renklerin Fuarı 7 Kasım'da İstanbul'da Bülten

‘PAINTEXPO EURASIA 2019’ ve ‘SURTECH EURASIA 2019’ 7-9 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde uluslararası ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor


Etiketler: Somali, Türkiye, Türk, Diaspora, Afrika

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.