11 Nisan 2019 Perşembe 09:16

GÜNDEM

Hasarlı Retina Körlüğe Neden Olur

Batıgöz Sağlık Grubu

Hasarlı Retina Körlüğe Neden Olur
Hasarlı Retina Körlüğe Neden Olur
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Batıgöz Sağlık Grubu Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı uyarıyor: “Nasıl ki eski fotoğraf makinelerinde film olmadan fotoğraf çekmek mümkün olmuyorsa; retina hasarlı olduğunda da görmek mümkün değildir. Retina yırtığı varsa en kısa sürede tedavi edilmelidir”

Batıgöz Sağlık Grubu Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, retina yırtılması ile ilgili bilgiler verdi…

Gözde retina nerededir, ne işe yarar?

Retina, gözün arka bölümünün iç yüzünü örten tabakadır.Retinayı eski fotoğraf makinelerindeki filme benzetebiliriz. Gördüğümüz cisimlerin görüntüleri retinada oluşur. Fotoğraf makinelerinde film olmadan fotoğraf çekmek mümkün olmadığı gibi retina hasarlı olduğunda da görmek mümkün değildir.

Retina yırtılabiliyor mu? Neden yırtılıyor?

Evet, retina göze gelen şiddetli bir darbede yırtılabilir. Bunun dışında gözün içini dolduran ve retinaya yapışık olan jelin, yaşla birlikte büzüşmesi sırasında bazı hastalarda retinada yırtık oluşabilir. Uzağı göremeyen miyop hastalarda bu büzüşme daha erken yaşlarda olabilir ve bu hastalarda retina daha incedir. Dolayısıyla miyop hastalarda retina yırtığı oluşma riski daha fazladır.

TEDAVİ EDİLMEZSE KÖRLÜĞE NEDEN OLUR

Retinası yırtıldığında kişi ne hisseder?

Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, “Retina yırtığında; hasta şimşek çakması, flaş patlaması gibi bir görüntü görebilir. Ayrıca gözünün önünde aniden beliren gezen cisimler fark edebilir. Bazı hastalar bu cisimleri ’bulut’ olarak tarif etmektedir” dedi.

Retina yırtılması ciddi bir durum mudur? Hasta bulguları önemsemez ve doktora gitmezse ne olur?

Yırtık tedavi edilmez ise gözün içini dolduran sıvı retinanın altına girer ve retina yerinden ayrılır. Sonuçta hasta ilk başlarda retina kısmen ayrıldığında üst-alt veya yan bölümlerde gölge görür. Zamanla, bütün retina ayrıldığında tamamen göremez olur.

YIRTILMIŞ OLAN BİR KUMAŞI DİKMEK GİBİDİR

Retina yırtığının tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi hasta için son derece kolaydır. Hasta muayene masasında oturur gibi lazerde oturur bu esnada retina uzmanı yırtığın etrafına lazer uygular. Bu lazer tıpkı yırtılmış olan bir kumaşı dikmek gibidir.

Retina yırtığı tedavi edilmezse retina yerinden ayrılır” dediniz; bu durumda tedavi nasıl yapılır?

Retina yerinden ayrıldığında tedavi artık cerrahidir. Göz içi ve göz dışı müdahaleler ile ayrılma tamir edilir. Göz içi olan cerrahi müdahaleye; vitrektomi denir. Bu cerrahi sakinleştirici ilaçlar eşliğinde ve lokal anestezi altında, yani göz uyuşturularak da yapılabilir. Bu yöntem özellikle genel anestezinin sakıncalı olduğu bazı hastalarda avantaj sağlar. Bazı hastalar ameliyat aşamasında endişe duymaktadırlar. Ancak son yıllarda cerrahi cihazlar, aletler ve yöntemlerdeki ilerlemeler sayesinde retina ayrılması ameliyatlarında özellikle erken müdahale ettiğimiz hastalarda çok iyi sonuçlar elde edilmektedir.

RETİNA UZMANINA BAŞVURMALARI ÖNEMLİ

Anlattığınız şikayetleri olan hasta, doktora ne zaman başvurmalıdır?

“Bu şikayetleri olan hastalar en kısa sürede göz uzmanına başvurmalıdır” diyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, “Yırtık oluşmuşsa lazerle erken müdahale retinanın ayrılmasını engelleyebilir ve böylece ameliyata gerek kalmayabilir. Hasta doktora gelmeden retina yerinden ayrılmışsa da erken dönemde yapılacak ameliyat ile daha iyi sonuçlar almak mümkündür” dedi.

Hasta, hekimini nasıl seçmelidir?

Her göz doktoru bütün göz rahatsızlıklarını tedavi eder diye yanlış bir anlayış vardır. Aslında göz rahatsızlıkları da kendi içinde retina, kornea hastalıkları, göz tansiyonu, şaşılık gibi alt dallara ayrılır. Dolayısıyla retina ile ilgili problemler de retina uzmanının konusudur. Bu nedenle hastaların retina uzmanı bulunan merkezlere başvurmaları çok önemlidir. Retina günümüzde henüz yerine konulamayan gözdeki bir kaç dokudan birisi olduğu için de hastalara bilgili ve tecrübeli retina uzmanlarını tercih etmelerini öneriyorum.

444 23 24

İlginizi Çekebilir

Amazon Dash Yenilemeli Lg Thinq, Ifa 2019'Da Ev Konforunu Bambaşka Bir Seviyeye Taşıyor

LG Electronics Hakkında:


Kadınlar Daha Sık Yaşıyor, Kliniğe Erkekler Gidiyor!

Kadınlar daha sık yaşıyor, kliniğe erkekler gidiyor!


Huzursuz Bacak Sendromuna Yol Açan 14 Neden

Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın neredeyse üçte birini kapsayan aktif bir dönem olarak tanımlanıyor. Ancak bazı sorunlar uyku kalitesini bozuyor ve sağlıkla birlikte hayat konforunu da etkiliyor. Toplumun yüzde beşinde görülen ve daha fazla kadınları etkileyen “Huzursuz bacak sendromu”, tedavi edilmediğinde, sadece uykuya geçiş sırasında değil; gün içinde yoldayken bile yaşanabiliyor. Hastalığın belirtileri yaz aylarında biraz daha şiddetleniyor. Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Abdullah Özkardeş, huzursuz bacak sendromu hakkında bilgi verdi.


Puma, E Spor’A Futbolıst İle Giriş Yapıyor

PUMA ve Futbolist Uluslararası Başarılar için Bir Arada


Türk Turizminin Yükselişiyle Akfen Gyo'nun Otel Gelirleri %19 Arttı Bb

2019 yılında turizm sektöründe hem ziyaretçi hem de gelirler anlamında yükselişini devam ettiren Türkiye’nin bu performansı turizm şirketlerinin finansal tablolarına da olumlu yansıyor.


Etiketler: retina, Retina, tedavi, hastalarda, olan

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.