3 Mayıs 2019 Cuma 10:34

GÜNDEM

Hatırlatma! Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!

Muğla’nın doğal zenginlikleri, dört mevsim turizmi ve tarım ihracatı ile ünlü Fethiye ilçesinde taş ocağı hevesi bitmiyor. Yapılması planlanan ve bölgede ciddi bir ekolojik tahribat yaratacağı ifade edilen taş ocağı için ÇED sürecinin bir aşaması olan Halkın Katılımı toplantısı bir şölene dönüştürülerek 3 Mayıs Cuma günü Koruköy’de gerçekleştirilecek. Firma yetkililerinin halka bilgi vereceği bu toplantıya en yüksek katılımın sağlanmasını isteyen yöre halkı, taş ocağına karşı Dağ Taş Aş Bizim platformuyla sesini duyurmaya çalışıyor.

Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
Hatırlatma!   Fethiye Halkı Herkesi Taş Ocağı Tehdidine Karşı Şölene Bekliyor!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Fethiye’nin Denizli yönünde 500 metre rakımdan itibaren başlayan yarı yayla denecek özellikte gözde havzası, Yeşilüzümlü, İncirköy, Koruköy, Nif, Kızılbel gibi yerleşim merkezlerinin etrafında inci gibi dizildiği, çevresi çam ormanları ve zeytinlikler ile kaplı ova taş ocağı tehdidiyle karşı karşıya. Bölgede yapılması planlanan taş ocağı için ÇED sürecinin bir aşaması olan halkın katılımı toplantısı bir şölene dönüştürülerek 3 Mayıs Cuma günü Koruköy’de gerçekleştirilecek. Firma yetkililerinin halka bilgi vereceği bu toplantıya en yüksek katılımın sağlanması için yöre halkı şölen hazırlıklarını sürdürüyor. Birincil tarım arazisi vasfında olan bu ova ve çevresindeki her bakısı farklı güzellik ve zenginlikteki yamaçlar, jeolojik formasyonlar nedeniyle bazen denizden karaya bazen de karadan denize rüzgar alması, görece düşük nem oranı, temiz havası ile hem tarım için hem de kırsal turizm için eşsiz bir değer olmasına rağmen sık sık taş ocağı açılma girişimleriyle karşı karşı kalıyor. Taş ocaklarının yöre halkının zararına olduğunu belirten Dağ Taş Aş Bizim platformu ve Koruköy Muhtarı Nurettin Göztepe yaptıkları açıklamada şunları söyledi: ’’Burada taş ocağının mevcuttaki zararlarını aşan bir şekilde kapasite artırımı ve mini çimento tesisi planlanmaktadır. Bizler huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. Geçimimizin turizm, tarım, hayvancılık, zeytincilik, arıcılık ile sürdürülebilir şekilde devam edeceği inancındayız. Bir şirketin karı için, burada yaşayan tüm yerli veya yabancı insanların yaşamları ihmal edilmez. Bu bölgede üstün kamu yararı bu bölgenin doğal varlıklarının olduğu gibi korunmasıdır’’.

BU İLK TAŞ OCAĞI GİRİŞİMİ DEĞİL!

Yöre halkının tepkilerine neden olan taş ocağı girişimlerinin tarihçesi şaşırtıcı:

2005 – 27.09.2005 tarihli “ÇED gerekli değildir” kararına istinaden ile Koruköy Deveyanı mevkiinde firmaya taş ocağı lisansı verilmiş. Maalesef o dönemde zamanında itiraz edilememiş ve ocağın açılmasına engel olunamamış. Şu anda havzaya girildiğinde dikkat çekici büyüklüğe ulaşan açık yara görüntülü ocağın her sene büyüdüğü görüldüğünden ilk aldığı işletme alanı dışına çıktığı da tahmin ediliyor.

2007 – Aynı alanda aynı firma kapasite arttırımı başvurusu yaparak çimento fabrikası açma başvurusunda bulundu. Girişim, yöre halkının açtığı ve yürüttüğü dava süreci sonunda açılması engellendi.

2016 – Yeni taş ocağı açma girişimi. “ÇED gerekli değil” kararı ile açılmaya çalışılan Aladağ mevkiindeki taş ocağı lisansı yine yöre halkının açtığı dava süreci ile engellendi. Bu sürecin tamamlanması 2018 Kasım ayını buldu.

2019 – Beldibi mevkiinde “ÇED gerekli değil” kararı ile II. Grup taş ocağı lisansı verildiği, yer tesliminin önceki yıl sessiz sedasız yapıldığı, firma alana 2018 Aralık ayında ekipman koyunca yapılan yasal başvuru ile öğrenildi. Hemen yöre halkından 52 kişinin katılımı ile dava açıldı. Dava süreci devam ediyor.

2019 – Mevcut ocağın işletmecisi olan firma (1) taş ocağı kapasite arttırımı, (2) hazır beton tesisi ve (3) asfalt plent tesisi yapılması için 1 Nisan 2019 tarihinde yeni bir başvuru yaptı. Bu konu Çevre Şehircilik Bakanlığı Muğla il müdürlüğünün duyurusu ile öğrenildi.

ÇED süreci gerektiren bu başvuruda olumlu sonuçlanırsa yörede tarım, zeytincilik, hayvancılık (özellikle keçilerin yoğun olduğu bir bölge), arıcılık (bölgede Muğla arısı ıslah projesi yürütülüyor ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği - MAYBİR’e bağlı bir araştırma merkezi var) kırsal turizm, yöreye büyük değer katan Türkiyeli ve yabancı ülke vatandaşlarının bölgeye göçü ve bunlara bağlı her türlü doğrudan ve dolaylı ekonomik faaliyet etkilenecek.

Devam eden Beldibi mevkiindeki taş ocağı davası da aynı derecede önem taşıyor. Dağ Taş Aş Bizim Platformu adı altında toplanan yöre halkı herkesin desteğini bekliyor.

“BİZ KİMİZ? Üzümlü, İncirköy, Koruköy, Nif, Kızılbel, Söğütlü bölgesinde daha önce çimento fabrikası, Geyran ve Aladağ taş ocağı girişimlerini durdurduk. Kasım 2018 de Aladağ taş ocağı davamızın son aşamasını da kazandık. Hemen ardından Aralık ayında İncirköy-Nif yakınlarında yeni bir taş ocağı haberini aldık. Havzamızda mevcut ruhsatlı taş ve maden ocaklarının tahribatının günden güne arttığı ortadadır. Bölgemizdeki taş ve maden ocaklarıyla başlayan yağma ve tahribat hevesinin devam ettiğini görüyoruz. Daha önce geçit vermedik, yine vermeyeceğiz. Haklıyız, birlikte güçlüyüz.Doğamızı, binlerin aşını, on binlerin geleceğini bir iki ticari işletme para kazanacak diye feda etmeyeceğiz.Bölgemizin ekolojik, tarımsal, turistik, kültürel ve ekonomik zenginliğini el birliğiyle koruyacağız.Bugün burada,yarın sizin oradaBÖLGEMİZİ YAĞMAYA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

DAĞ, TAŞ, AŞ BİZİM PLATFORMU

İlginizi Çekebilir

Türktraktör Ankara’Daki Fabrikasında İş Makinesi Üretimine Başlıyor

TÜRKTRAKTÖR


28 Ocak Veri Koruma Günü Tüketicilere Ve Şirketlere Veri Gizliliği Önerileri

VERİYE SAHİP ÇIKMANIN VAKTİ GELDİ!


Digitopia’Ya Önemli Transfer

Şirketlere dijital dönüşüm yolculuklarında ayrıcalıklı ve benzersiz bir yönetim danışmanlığı hizmeti sunan Digitopia, Türkiye İş Geliştirme Direktörü olarak Gözde Ünalacak’ı atadı.


Ptt Aş’Den “Millî Egemenliğin 100. Yılı” Konulu Anma Pulu

PTT AŞ’DEN “MİLLÎ EGEMENLİĞİN 100. YILI” KONULU ANMA PULU


Genco Erkal’In Oyunu ‘Merhaba’ 30 Ocak Perşembe Trump Sahne’De

İlk kez 2017’de New York’ta sergilenen müzikli oyun, edebiyat dünyasının beş büyük ustasıyla tiyatro severleri müzikli bir yolculuğa çıkarıyor.


Etiketler: ocağı, için, yöre, Koruköy, olan

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.