27 Kasım 2019 Çarşamba 10:47

GÜNDEM

Hedef, Türkiye’De Ve Avrupa’Da Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), ‘Avrupa Birliği Yerel STK’lar Hibe Programı Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın Projesi’ kapsamında, Brüksel ve Londra’da ziyaretler gerçekleştirdi.

Hedef, Türkiye’De Ve Avrupa’Da  Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın
Hedef, Türkiye’De Ve Avrupa’Da  Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Avrupa’daki, kadın ve iş dünyası temsilcilikleri, kamu ve özel sektörden kurumlarla bir araya gelen Dernek, Türkiye ve Avrupa’da ortak proje ve iş birliği fırsatlarını değerlendirdi. Dernek, kurumların yönetim kurullarında yer alan kadın oranını artırarak toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı sağlamayı hedefliyor.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), TÜSİAD AB Temsilciliği ev sahipliğinde gerçekleşen ilk Avrupa temasında, Brüksel’de yer alan Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosunda cinsiyet eşitliği çalışmaları yürüten ekiplerle, Avrupa’daki kadın, iş dünyası oluşumları ve temsilcileri ile buluştu.

YKKD Başkanı Hande Yaşargil, YKKD Yönetim Kurulu Üyesi Hande Ocak Başev ve YKKD Genel Sekreteri Selen Okay Akçalı’dan oluşan temsilciler, Professional Women International Brüksel, KAGIDER Brüksel Temsilciliği, Türkiye AB Büyükelçiliği, Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü Türkiye bölümü ve AmCham EU gibi kurumlarla bir araya geldi.

Brüksel ziyaretinin ardından 25-26 Kasım tarihlerinde Londra’ya geçen YKKD temsilcileri, YKKD Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş ve Burçak Güven’in katılımı ile Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği, EBRD, Yüzde30 Kulübü İngiltere, Women on Boards UK ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

YKKD Başkanı Hande Yaşargil, Avrupa Birliği Yerel STK’lar Hibe Programından yüksek oranda faydalandıklarının altını çizerek “Bu temaslar ile gördük ki; güçlü kasımız olan Şirketler arası Mentorluk ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programımız Brüksel ve Londra’da büyük bir memnuniyetle takip ediliyor. Özellikle AB’ye aday ülkelere yön verebileceğimize dair görüşler almak bizi oldukça memnun etti. Ek olarak ülkemizde ve pek çok Avrupa ülkesinde sadece özel sektörde değil kamuda da yönetim Kurulunda kadın oranı konusunda gidilecek yol olduğunu anladık. YKKD olarak 2020’de yönümüzü hem Avrupa’ya hem de Anadolu’ya çevirdik. Güçlü Avrupa Birliği fonları kurgulayarak ülkemizde kamu ve Anadolu’da yapılmamış olanı yapmak, Türkiye’de Yönetim Kurulunda Kadın oranını önemli ölçüde artırmak ve dolayısıyla toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Yerel STK’lar Programı “Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın Projesi” Hakkında:

Dış İşleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından fonlanan proje 2 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasındaki 12 aylık süreyi kapsamaktadır. Proje YKKD'yi 3 ana faaliyet unsuru içerisinde geliştirmeyi hedefler:

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Hakkında:

Ocak 2017’de kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin temel amacı yönetim kurullarında kadın temsilini artırarak toplumsal kalkınmayı desteklemektir.

Yönetim Kurullarında çeşitliliğin kurumların performansına önemli derecede olumlu etki yarattığını gösteren pek çok araştırma bu gündemin bir toplumsal kalkınma gereksinimi olduğunu göstermektedir. Oysa ekonomimizi yönlendiren kurumların en üst karar mercilerinde yer alan kadınların oranı oldukça düşüktür. Derneğimizin kökeni bu amaca hizmet veren ilk oluşum olarak 2012 yılında Mentor Danışmanlık Yönetici Ortağı Hande Yaşargil ve Forbes TR Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven tarafından kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Programına dayanmaktadır. Yönetim Kurullarında kadın temsil oranının artırılması desteklemek üzere bu role “hazır” kadın havuzunun genişletilmesi amacıyla başlatılan Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek sertifika programıdır. Programın ana unsurlarından bir diğeri de ülkenin en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden mentorluk alma imkanı tanıyan şirketlerarası mentorluk sistemidir. 18 ay süren her dönemde mentorlarımız yeni bir kadın menti ile çalışıp onların Yönetim Kurulu rollerine hazırlanmasında önemli bir rol üstlenmektedirler. Bugüne kadar ilk üç dönemi tamamlanmış olan ve 137 üst düzey kadın yöneticinin menti olarak katıldığı Yönetim Kurulunda Kadın Programının 4. dönemi Ocak 2020’de başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Tatlı Yeme Hissi Vücudun Susama Sinyali Olabilir

Vücudun alması gereken karbonhidrat miktarı yaş, boy, kilo ve fiziksel aktivite gibi özelliklerine göre değişebiliyor. Tahıllar, kurubaklagiller, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzelerin kompleks karbonhidrat grubunda olup, enerji ihtiyacının yüzde 50-60’ını oluşturduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Şeker içeren yiyecek ve içeceklere aslında ihtiyacımız yok. Çay şekeri, mısır şurubu, glikoz şurubu gibi basit karbonhidratlı şekerleri günde 1-2 yemek kaşığını aşacak şekilde tüketiyorsak fazla şeker alıyoruz demektir. Tatlı yeme hissi vücudun susama sinyali olabilir dolasıyla o an geldiğinde önce su içilmesini tavsiye ediyoruz” dedi.


Turizmin Zirvesi Emıtt Fuarı İçin Geri Sayım Başladı Hatırlatma

24. EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Fuarı, 30 Ocak Perşembe günü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlıyor. Fuarı bu yıl 60 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.


Sevgililer Günü’Nün Mood’U Biscolata İle Yükselecek

Yoğun Biscolata çikolatası ve incecik çıtır çıtır bisküvisiyle Biscolata Mood, Sevgililer Günü’nde de Mood’ları yükseltiyor.


Boğaz’Da 24 Saat Yolculuk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Şehir Hatları'nın 42.5 milyon yolcunun ulaşımını sağladığını belirtti. Dedetaş, ALO 153'ten gelen tüm önerilerle tek tek ilgilendiklerini söyleyerek, yakın zamanda Boğaz Hatları'nın 24 saat toplu ulaşıma açılacağının müjdesini verdi.


Yapay Zekâ Destekli Cnr İmob Tarihi Bir Rekora İmza Attı

6 günde 148.718 ziyaretçiyi ağırladı


Etiketler: Yönetim, Avrupa, kadın, Kurulunda, YKKD

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.