16 Ocak 2020 Perşembe 21:28

GÜNDEM

İbb Meclis Çoğunluğu Cemevine İbadethane Statüsü Vermedi

İBB MECLİS ÇOĞUNLUĞU CEMEVİNE İBADETHANE STATÜSÜ VERMEDİ

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İBB Meclisi’nde İstanbul’daki Cemevlerinin “ibadethane” olarak tanınması için sunulan teklif AK Parti ve MHP grupları tarafından reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, 16 Ocak tarihli oturumu 1. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis oturumunda, 13 Ocak’ta CHP ve İYİ Parti'nin teklifi ile komisyona sevk edilen Cemevlerinin temizlik ve benzeri hizmetlerinin İBB tarafından karşılanması ve Cemevlerine ibadethane statüsü tanınması konusu oylandı. Önergeye CHP ve İyi Parti "evet" oyu verirken Ak Parti ve MHP ise "hayır" dedi. Teklif böylece oy çokluğu ile reddedilmiş oldu.

CHP ve İYİ Parti’nin teklifi üzerine Hukuk-Sosyal Hizmetler-Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon-Halkla İlişkiler Komisyonlarında görüşülen Cemevlerinin “ibadethane” olarak tanınması konusu İBB Meclisi’nde görüşüldü. Ak Parti ve MHP çoğunluğunun görüşünü yansıtan İlgili komisyon raporunda şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul'da bulunan Cemevlerinin talep etmesi halinde temizlik ve benzeri hizmetlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz karşılanması komisyonlarımızca uygun görüldü. Teklifte belirtilen cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi hususu belediye meclisinin görev ve yetki alanında olmadığından bu hususta karar verilmesine yer olmadığı kanaatine varılmıştır.”

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ve İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, AİHM, Danıştay ve Yargıtay'ın Cemevleri ibadethane olarak gördüğünü ve bu konuda kararlar verdiğini hatırlatarak, Cemevlerinin ibadethane statüsünde kabul edilmesini istedi. AK Parti adına konuşan Meclis Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ve MHP Grup Sözcüsü Volkan Yılmaz, ibadethane statüsünün TBMM'nin görev ve yetki alanında olduğunu söyleyerek komisyon kararını savundu.

CHP ve İYİ Parti komisyon kararına karşı aykırı önerge vererek, Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasını istedi. CHP ve İYİ Parti'nin önerge teklifinde, İstanbul'da bulunan 93 Cemevinin resmi olarak ibadethane statüsünde değerlendirilmediği için camii, kilise ve havra gibi ibadethanelerin faydalandığı elektrik ve su faturalarından muaf olmak gibi kamusal hizmetlerden mahrum kaldığı vurgulanıyordu. İlgili komisyonların incelemesi sonrası önerge, İBB Meclisi’nde oylamaya sunuldu. AK Partili komisyon üyeleri tarafından reddedildi. Cemevlerinin temizlik vb. hizmetlerinin belediye bütçesinden karşılanması maddesi ise kabul edildi.

İBB Meclisi’nin oturumunu izleyen Alevi derneklerinin yöneticileri kararı eleştirdi.

İlginizi Çekebilir

Rahşan Ecevit, Son Yolculuğuna Uğurlandı

RAHŞAN ECEVİT, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI


Deri'n Fikirler Deri Üretim Ve Tasarım Yarışmasında Final Heyecanı

Deri sektöründe çifte ödül töreni heyecanı yaşanıyor. Deri sektörüne yenilikçi ve vizyoner tasarımcılar kazandırmak amacıyla düzenlenen Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması Final Defilesi ile deri sektöründe ihracatın yıldızı 36 firmanın ödül alacağı ödül töreni heyecanı 22 Ocak 2020 Çarşamba akşamı yaşanacak.


İbb, Açık Veri Portalını Hizmete Sundu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Zirve 2020”de açılacağını duyurduğu “İBB Açık Veri Portalı” hizmete sunuldu. https://data.ibb.gov.tr internet adresinden ulaşılabilen portal, bilgiye kolay ulaşım ve analiz imkanı ile kamuda şeffaflık vaat ediyor.


İstanbul Bbsk'lı Kutlu, Tokyo 2020 Vizesini Aldı

İSTANBUL BBSK'LI KUTLU, TOKYO 2020 VİZESİNİ ALDI


Lider Vakıfbank, İkinci Devreye Galibiyetle Başladı

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, Vestel Venus Sultanlar Ligi'nin ikinci devresinin ilk haftasında Aydın Büyükşehir Belediyespor'u 25-23, 19-25, 14-25 ve 20-25'lik setlerle 3-1 mağlup ederek, ligdeki liderliğini sürdürdü. İkinci devreye galibiyetle başlayan sarı-siyahlılar, Sultanlar Ligi'nin 13'üncü haftasında 27 Ocak Pazartesi günü PTT Spor'la VakıfBank Spor Sarayı'nda karşılaşacak.


Etiketler: Parti, ibadethane, Cemevlerinin, Meclisi, İstanbul

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.