18 Aralık 2018 Salı 11:55

GÜNDEM

İnventiv Sızma Testiyle Şirketler Bilgi Güvenliğinde Bir Adım Önde

Fransız Up Group'un globaldeki iştiraklerine ve Türkiye'de Multinet Up bünyesindeki yerel iştiraklere ödeme sistemleri çözümleri ve IT altyapısı hizmeti sağlayan inventiv, ayrıca şirketlere bilgi güvenliği konusunda da destek olmaya başladı.

İnventiv Sızma Testiyle Şirketler Bilgi Güvenliğinde Bir Adım Önde
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Günümüzde firmalara maddi kayıpların yanında itibar kaybı da yaşatan siber saldırılara karşı hazırlıklı olmalarını amaçlayan inventiv, penetrasyon testi olarak da bilinen Sızma Testi hizmetiyle, kurumların bilişim altyapılarına kötü niyetli kişi veya kişiler tarafından yapılacak saldırılara karşı güvenlik açıklarının tespit edilmesini sağlıyor.

2016 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Teknokent’te faaliyete geçen inventiv’in CEO’su Zafer Şafak Tokcanlı siber güvenliğin çağımızın en önemli konularından biri olduğunu ve inventiv olarak bu alanda OSCP, CEH, LPT sertifikalarına sahip uzman kadrosuyla Sızma Testi hizmeti sunmaya başladıklarını belirtti.

Konuyla ilgili görüşlerine yer veren Tokcanlı, “inventiv olarak, güçlü mühendislik kadromuz ile güvenlik ürünleri geliştirmek üzere Ar-Ge faaliyetleri yürütüyoruz. Araştırmalara baktığımızda günümüzün en önemli sorunlarından biri olan siber saldırılar konusunda Türkiye’de firmaların yeterince hazırlıklı olmadığını görüyoruz. Firmalar bu konuda hazırlıksız olduklarının farkında ancak bir aksiyon alamadıkları da görülüyor. Bu noktada biz devreye giriyoruz ve bu alandaki bilgi birikimimiz ve uzmanlığımızla Sızma Testi hizmetimizi sunarak, siber saldırılara karşı güvenlik açıklarını tespit etmek ve çözüm üretmek için müşterilerimiz ile birlikte çalışıyoruz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikası gibi yönetmeliklere tâbi olan e-ticaret, konaklama, sağlık gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaların; müşteri ve hasta bilgilerinin gizli kalması ve korunması açısından Sızma Testini yaptırması önem taşıyor. Bunun yanında dijital ortamda ödeme alan bankalar ve elektronik sanal POS şirketleri gibi kuruluşların da bu bilgileri PCI-DSS gibi uluslararası standartlara uygun şekilde saklaması ve güvenliğini sağlaması gerekiyor. Siber güvenliğin önemli bir parçası olan Sızma Testinin sertifikalı ve uzman bir kadro tarafından gerçekleştirilmesi firmaların sistemlerindeki açıkların tespitinin doğru yapılması açısından önem taşıyor. Biz bu konuda inventiv olarak güvenilir ve uzman kadromuzla Sızma Testini tüm sektörlerden firmalara sunuyor ve pek çok güzel geri dönüşler alıyoruz” dedi.

Türkiye’de firmalar siber güvenlik önlemlerini yetersiz görüyor

Tokcanlı ayrıca, dünyada pek çok sektörden şirketlerin ve kurumların gün geçtikçe daha çok önem verdiği siber güvenlik konusunun Türkiye’de de önem kazanmaya başladığının altını çizdi. Bu kapsamda, araştırma şirketi Sia Insight tarafından Kasım ayında gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye’de firmaların yaklaşık yarısı sahip oldukları güvenlik yazılım ve donanımlarını, sistemlerini siber tehditlerden korumak için yeterli görmüyor. Tokcanlı, “Perakendeden, imalata, ulaştırmadan, kültür sanata, inşaattan gayrimenkule pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren firmalarla gerçekleştirilen bu araştırmaya göre, firmaların yüzde 45’i sahip olunan güvenlik yazılım ve donanımlarının, sistemlerini siber tehditlerden korumak için yeterli olmadığını düşünüyor. Ancak buna rağmen araştırmaya katılan firmaların büyük bir çoğunluğu siber güvenlik konusunda bir uzman çalıştırmıyor. Firmalardan yalnızca yüzde 27’sinde siber güvenlik alanında 1 veya daha fazla uzman personel çalışırken yüzde 73’ünde siber güvenlik konusunda uzman personel bulunmuyor. Bu da firmaların sistemlerinin açıklarının farkında olmadığını ve siber saldırılara karşı yeterli kadar hazırlıklı olmadıklarını gösteriyor” dedi.

Tokcanlı: Siber saldırılara karşı farkındalık artıyor

Sızma Testinin firmaya açıklarını göstererek bir ayna tutması adına önem taşıdığını belirten Tokcanlı, araştırmaya göre Türkiye’de firmaların yarısının penetrasyon testi olarak da bilinen Sızma Testini yaptırmadığını belirtti. Bunun yanında umut verici sonuçlar da olduğunu belirten Tokcanlı, “Araştırma sonuçlarına göre, firmaların yarısı penetrasyon testini yaptırmıyor. Ancak bu sonuca rağmen, Türkiye’de pek çok farklı sektörde siber saldırılara karşı farkındalığın arttığını söylemek mümkün. Kasım ayında gerçekleştirilen araştırmaya katılan firmaların yüzde 81’i penetrasyon testi zorunluluğu getiren herhangi bir regülasyona tabi değil. Ancak buna rağmen bu firmaların da yüzde 84’ü önümüzdeki 2 yıl içerisinde penetrasyon testi yaptırmayı düşündüğünü belirtiyor. Bu da bize siber güvenliğin önemine dair bilinçlenmenin arttığını gösteriyor. Bu alanda farkındalığının artmasında son yıllarda dünyada ve Türkiye’de yaşanan ve müşteri verilerinin çalınması gibi olumsuz sonuçlar doğuran siber saldırıların da etkili olduğunu söylemek mümkün” dedi.

İlginizi Çekebilir

Denizbank, ‘Mobil Tır’I İle Sağlık, Yetiştiricilik Ve Finans Eğitimlerini Üreticinin Ayağına Götürüyor

DenizBank, milli mesele olarak ele aldığı tarımın gelişimine Türkiye’nin dört yanında destek sunma vizyonu doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor.


Ford Suv Ailesinin En Büyük Üyesi Ford Edge Yenilendi

Ford SUV ailesinin en büyük üyesi Ford Edge yenilendi. Dış ve iç tasarımı yenilenen Ford Edge yenilikçi sürüş destek teknolojileri ve yüksek verimliliğe sahip güçlü motoru ile üstün performans ve konforu bir arada sunuyor.


Cumhuriyet Misyonerleri Vbky Tarafından Yayımlandı

Siyaset bilimci Serap Yolcu Yavuz “Cumhuriyet Misyonerleri”nde, 1930 ile 1946 yıllarında genç neslin politik açıdan konumlandırılışını değerlendiriyor. VakıfBank Kültür Yayınları’nın okura sunduğu kitapta Yavuz, “Cumhuriyetin siyasal elitleri gençliği, ‘kurtarıcı, kurucu ve taşıyıcı’ vurgusuyla politik eğitim sürecine paralel biçimde özneleştirir” diyor.


E İhracatta Ne Yapmalı Ne Yapmamalı

E-ihracat her ölçekten firma için gündemini korumaya devam ediyor. Büyük şirketler global anlaşmalar yaparak e-ihracata kolayca başlayabiliyor ancak KOBİ'lerin önemli bir bölümü için konu hala bilinmezliklerle dolu. Bu nedenle sık tekrarlanan hatalar var. Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, e-ihracatın önüne taş koyan, en sık karşılaşılan 7 hatayı şöyle sıraladı;


Vestel Beyaz Eşya’Ya 3 İf Design Ödülü

Vestel, Akıllı Jet (Intellicare) çamaşır makinesi, Sıcak Hava Kalkanı (Hot Air Shield) ankastre fırın ve Vakum Teknolojili (VacuumBag) buzdolabı tasarımlarıyla iF Design Award 2019’dan ödül kazandı. Jüri ürünleri fonksiyonellik, inovasyon, ergonomi, özgünlük, evrensel tasarım, güvenlik, farklılaşma, estetik çekicilik gibi birçok başlıkta inceleyerek değerlendirdi.


Etiketler: siber, firmaların, güvenlik, Sızma, Türkiye

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.