18 Aralık 2018 Salı 11:55

GÜNDEM

İnventiv Sızma Testiyle Şirketler Bilgi Güvenliğinde Bir Adım Önde

Fransız Up Group'un globaldeki iştiraklerine ve Türkiye'de Multinet Up bünyesindeki yerel iştiraklere ödeme sistemleri çözümleri ve IT altyapısı hizmeti sağlayan inventiv, ayrıca şirketlere bilgi güvenliği konusunda da destek olmaya başladı.

İnventiv Sızma Testiyle Şirketler Bilgi Güvenliğinde Bir Adım Önde
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Günümüzde firmalara maddi kayıpların yanında itibar kaybı da yaşatan siber saldırılara karşı hazırlıklı olmalarını amaçlayan inventiv, penetrasyon testi olarak da bilinen Sızma Testi hizmetiyle, kurumların bilişim altyapılarına kötü niyetli kişi veya kişiler tarafından yapılacak saldırılara karşı güvenlik açıklarının tespit edilmesini sağlıyor.

2016 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Teknokent’te faaliyete geçen inventiv’in CEO’su Zafer Şafak Tokcanlı siber güvenliğin çağımızın en önemli konularından biri olduğunu ve inventiv olarak bu alanda OSCP, CEH, LPT sertifikalarına sahip uzman kadrosuyla Sızma Testi hizmeti sunmaya başladıklarını belirtti.

Konuyla ilgili görüşlerine yer veren Tokcanlı, “inventiv olarak, güçlü mühendislik kadromuz ile güvenlik ürünleri geliştirmek üzere Ar-Ge faaliyetleri yürütüyoruz. Araştırmalara baktığımızda günümüzün en önemli sorunlarından biri olan siber saldırılar konusunda Türkiye’de firmaların yeterince hazırlıklı olmadığını görüyoruz. Firmalar bu konuda hazırlıksız olduklarının farkında ancak bir aksiyon alamadıkları da görülüyor. Bu noktada biz devreye giriyoruz ve bu alandaki bilgi birikimimiz ve uzmanlığımızla Sızma Testi hizmetimizi sunarak, siber saldırılara karşı güvenlik açıklarını tespit etmek ve çözüm üretmek için müşterilerimiz ile birlikte çalışıyoruz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikası gibi yönetmeliklere tâbi olan e-ticaret, konaklama, sağlık gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaların; müşteri ve hasta bilgilerinin gizli kalması ve korunması açısından Sızma Testini yaptırması önem taşıyor. Bunun yanında dijital ortamda ödeme alan bankalar ve elektronik sanal POS şirketleri gibi kuruluşların da bu bilgileri PCI-DSS gibi uluslararası standartlara uygun şekilde saklaması ve güvenliğini sağlaması gerekiyor. Siber güvenliğin önemli bir parçası olan Sızma Testinin sertifikalı ve uzman bir kadro tarafından gerçekleştirilmesi firmaların sistemlerindeki açıkların tespitinin doğru yapılması açısından önem taşıyor. Biz bu konuda inventiv olarak güvenilir ve uzman kadromuzla Sızma Testini tüm sektörlerden firmalara sunuyor ve pek çok güzel geri dönüşler alıyoruz” dedi.

Türkiye’de firmalar siber güvenlik önlemlerini yetersiz görüyor

Tokcanlı ayrıca, dünyada pek çok sektörden şirketlerin ve kurumların gün geçtikçe daha çok önem verdiği siber güvenlik konusunun Türkiye’de de önem kazanmaya başladığının altını çizdi. Bu kapsamda, araştırma şirketi Sia Insight tarafından Kasım ayında gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye’de firmaların yaklaşık yarısı sahip oldukları güvenlik yazılım ve donanımlarını, sistemlerini siber tehditlerden korumak için yeterli görmüyor. Tokcanlı, “Perakendeden, imalata, ulaştırmadan, kültür sanata, inşaattan gayrimenkule pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren firmalarla gerçekleştirilen bu araştırmaya göre, firmaların yüzde 45’i sahip olunan güvenlik yazılım ve donanımlarının, sistemlerini siber tehditlerden korumak için yeterli olmadığını düşünüyor. Ancak buna rağmen araştırmaya katılan firmaların büyük bir çoğunluğu siber güvenlik konusunda bir uzman çalıştırmıyor. Firmalardan yalnızca yüzde 27’sinde siber güvenlik alanında 1 veya daha fazla uzman personel çalışırken yüzde 73’ünde siber güvenlik konusunda uzman personel bulunmuyor. Bu da firmaların sistemlerinin açıklarının farkında olmadığını ve siber saldırılara karşı yeterli kadar hazırlıklı olmadıklarını gösteriyor” dedi.

Tokcanlı: Siber saldırılara karşı farkındalık artıyor

Sızma Testinin firmaya açıklarını göstererek bir ayna tutması adına önem taşıdığını belirten Tokcanlı, araştırmaya göre Türkiye’de firmaların yarısının penetrasyon testi olarak da bilinen Sızma Testini yaptırmadığını belirtti. Bunun yanında umut verici sonuçlar da olduğunu belirten Tokcanlı, “Araştırma sonuçlarına göre, firmaların yarısı penetrasyon testini yaptırmıyor. Ancak bu sonuca rağmen, Türkiye’de pek çok farklı sektörde siber saldırılara karşı farkındalığın arttığını söylemek mümkün. Kasım ayında gerçekleştirilen araştırmaya katılan firmaların yüzde 81’i penetrasyon testi zorunluluğu getiren herhangi bir regülasyona tabi değil. Ancak buna rağmen bu firmaların da yüzde 84’ü önümüzdeki 2 yıl içerisinde penetrasyon testi yaptırmayı düşündüğünü belirtiyor. Bu da bize siber güvenliğin önemine dair bilinçlenmenin arttığını gösteriyor. Bu alanda farkındalığının artmasında son yıllarda dünyada ve Türkiye’de yaşanan ve müşteri verilerinin çalınması gibi olumsuz sonuçlar doğuran siber saldırıların da etkili olduğunu söylemek mümkün” dedi.

İlginizi Çekebilir

Under Armour Bodrum Yarı Maratonu İçin Geri Sayım Başladı!

Yüksek performans sağlayan tasarımlarıyla spor tutkunlarının beğenisini kazanan Under Armour’ın sponsorluğunda düzenlenecek olan Bodrum Yarı Maratonu için geri sayım başladı.


Kadınlar Daha Sık Yaşıyor, Kliniğe Erkekler Gidiyor!

Kadınlar daha sık yaşıyor, kliniğe erkekler gidiyor!


Türkiye’Nin En Kapsamlı Aile Eğlence Merkezi Hupalupa, Metropol İstanbul’Da Açılıyor!

İstanbul’da eğlence anlayışı Hupalupa ile değişiyor.


Henkel Büyüme Yatırımlarını Hayata Geçirmeye Devam Edecek

Henkel’de ikinci çeyrekte satışlar 5,121 milyar Euro ile neredeyse geçen senenin aynı çeyreğindeki seviyede gerçekleşti.


Nikki Beach Hotels & Resorts, Nikki Beach Resort & Spa Santorini'nin Kapılarını Açtı

Nikki Beach Hotels & Resorts,


Etiketler: siber, firmaların, güvenlik, Sızma, Türkiye

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.