14 Ağustos 2015 Cuma 13:36

ŞEHİR

İstanbul'da Afet Anında Ne Yapmalısınız

AFAD Başkanı Fuat Oktay tarafından kurumun Hasdal'daki İstanbul Yönetim Merkezi'nde gerçekleştirilen basın toplantısıyla ayrıntılar kamuoyuyla paylaşıldı.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA » Özgür Altuncu


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İstanbul'daki olası deprem gibi afetlere karşı etkin müdahale için görev alacak, kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve gerçek kişileri kapsayan bir müdahale ağı oluşturduklarını söyleyen Oktay, "TAMP ile herhangi bir afet anında kimin ne yapacağı ve müdahalenin nasıl bir organizasyon içinde yapılacağı şimdiden belirlenmiş durumda" dedi.

İSTANBUL'DA TÜM SENARYOLAR HAZIR


Deprem, sel, heyelan, çığ, yangın ve endüstriyel kazalar gibi afet ve acil durumlara müdahalede görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerinin rollerini, görev ve sorumluluklarını uzmanlık alanlarına uygun bir biçimde tanımlandığını belirten Oktay, çalışmalarının, iletişim ağı sayesinde ortak karar destek mekanizmaları ile daha hızlı koordinasyona imkân sağlayan web tabanlı bir bilgi sistemi olduğunu söyledi.

BU AFET PLANI İLE DAHA ÇOK HAYAT KURTULACAK


TAMP'ı destekleyen unsurlardan birinin de afet anında ihtiyaç duyulacak geçici barınma malzemelerinin gerekli yerlere zamanında ulaştırılması olduğunu ve kapsamda Türkiye çapında 22 Lojistik Merkezi kurulduğunu söyleyen Fuat Oktay, proje ile daha kısa zamanda, daha geniş alanda, daha çok hayat kurtarılacağını, kaynakların etkin kullanımı ile müdahale çalışmalarının hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini, ekonomik ve sosyal kayıplar en aza indirileceğini ve kesintiye uğrayan yaşam faaliyetleri en kısa sürede normale döneceğini söyledi.

BU PLAN TÜM İLLERDE GEÇERLİ


TAMP'ın 81 il için geçerli olacağını belirten Oktay, "Her bir il diğer ildeki ekiplerle birlikte ortak dili kullanabilecek. Geçmişten ders alarak müdahale sistemini değiştirdik. Afetler yaşanmadan önce riskin yönetimi önemli" dedi. Mega proje olarak adlandırdığı projenin afete hazır Türkiye sistemin parçası olacak bir platform olduğunu söyleyen AFAD Başkanı Oktay, "Mutlak ve mutlak zihniyet dönüşümü önemlidir" diye konuştu.

 

"HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRIZ"


Sunumunu olası deprem afetleriyle örneklendiren Fuat Oktay, " Ülkemizde deprem riski uzun ve riskli fay hatları var. Tabiki senaryolarımız var. Haritada kırmızıyla gördüğünüz fay hatlarıyla ilgili tüm illerimizle yaptığımız afet senaryolara var. Bunu kamuoyuyla paylaşamayız. Ama şunu söyleyebilirim; her türlü senaryoya hazır bir Türkiye vardır" dedi.

OLASI İSTANBUL DEPREMİNDE KATKILAR NASIL OLACAK?


İstanbul'da olası bir deprem durumunda İstanbul'un dışındaki merkezlerden verilecek katkıları hesapladıklarını söyleyen Oktay," İhtiyaç analizini belirledik. Var olan nedir ? Eksik olan nedir ? Yerelden afetin yönetilmesini içeren kim neyi, nerede nasıl yapacak zamanlamasına kadar belirlediğimiz ana bir çalışmadır" diye konuştu.

 

 


İlginizi Çekebilir

Gölbaşı Yerel Üretici, Sütlerini Yarın Halk İle Buluşturacak

Gölbaşı Belediyesi çiftçisini unutmuyor…


Trump Avm Yüksek Hijyen Önlemleriyle 1 Haziran’Da Açılıyor

Trump Alışveriş Merkezi, kontrollü sosyal hayata geçiş kapsamında COVİD-19’a karşı tüm önlem ve tedbirlerini almış olarak 1 Haziran’da kapılarını açıyor.


Sabah’In Riva Deresi Haberi Gerçeği Yansıtmıyor

31 Mayıs 2020 tarihli Sabah Gazetesi’nde yayımlanan “Cennet Riva’da Çevre Katliamı” “İBB arıtma tesisini devre dışı bırakınca doğa cenneti Riva deresinden Karadeniz’e zehir akmaya başladı” başlıklı haber gerçeği yansıtmıyor. Haberde bahsi geçen cezanın 5 Mart 2019 tarihinde kesildiği ortaya çıktı.


Ekonomiye 800 Milyon Tl Katkı Sunan Mesire Yerleri Yeniden Açılıyor

Koronavirüs salgını ile yürütülen mücadele kapsamında uzun süredir kapalı olan mesire alanları, sosyal hayatta normalleşmenin kademeli olarak başlaması ile birlikte 1 Haziran tarihinde yeniden açılıyor.


İbb Bilim Kurulu Uyardı Toplu Ulaşımdaki Tedbirler Devam Edecek

TOPLU ULAŞIMDAKİ TEDBİRLER DEVAM EDECEK


Etiketler: Türkiye, Afet, Müdahale, Planı, Açıklandı, afad, fuat oktay

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.