14 Ağustos 2015 Cuma 13:36

ŞEHİR

İstanbul'da Afet Anında Ne Yapmalısınız

AFAD Başkanı Fuat Oktay tarafından kurumun Hasdal'daki İstanbul Yönetim Merkezi'nde gerçekleştirilen basın toplantısıyla ayrıntılar kamuoyuyla paylaşıldı.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA » Özgür Altuncu


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İstanbul'daki olası deprem gibi afetlere karşı etkin müdahale için görev alacak, kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve gerçek kişileri kapsayan bir müdahale ağı oluşturduklarını söyleyen Oktay, "TAMP ile herhangi bir afet anında kimin ne yapacağı ve müdahalenin nasıl bir organizasyon içinde yapılacağı şimdiden belirlenmiş durumda" dedi.

İSTANBUL'DA TÜM SENARYOLAR HAZIR


Deprem, sel, heyelan, çığ, yangın ve endüstriyel kazalar gibi afet ve acil durumlara müdahalede görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerinin rollerini, görev ve sorumluluklarını uzmanlık alanlarına uygun bir biçimde tanımlandığını belirten Oktay, çalışmalarının, iletişim ağı sayesinde ortak karar destek mekanizmaları ile daha hızlı koordinasyona imkân sağlayan web tabanlı bir bilgi sistemi olduğunu söyledi.

BU AFET PLANI İLE DAHA ÇOK HAYAT KURTULACAK


TAMP'ı destekleyen unsurlardan birinin de afet anında ihtiyaç duyulacak geçici barınma malzemelerinin gerekli yerlere zamanında ulaştırılması olduğunu ve kapsamda Türkiye çapında 22 Lojistik Merkezi kurulduğunu söyleyen Fuat Oktay, proje ile daha kısa zamanda, daha geniş alanda, daha çok hayat kurtarılacağını, kaynakların etkin kullanımı ile müdahale çalışmalarının hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini, ekonomik ve sosyal kayıplar en aza indirileceğini ve kesintiye uğrayan yaşam faaliyetleri en kısa sürede normale döneceğini söyledi.

BU PLAN TÜM İLLERDE GEÇERLİ


TAMP'ın 81 il için geçerli olacağını belirten Oktay, "Her bir il diğer ildeki ekiplerle birlikte ortak dili kullanabilecek. Geçmişten ders alarak müdahale sistemini değiştirdik. Afetler yaşanmadan önce riskin yönetimi önemli" dedi. Mega proje olarak adlandırdığı projenin afete hazır Türkiye sistemin parçası olacak bir platform olduğunu söyleyen AFAD Başkanı Oktay, "Mutlak ve mutlak zihniyet dönüşümü önemlidir" diye konuştu.

 

"HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRIZ"


Sunumunu olası deprem afetleriyle örneklendiren Fuat Oktay, " Ülkemizde deprem riski uzun ve riskli fay hatları var. Tabiki senaryolarımız var. Haritada kırmızıyla gördüğünüz fay hatlarıyla ilgili tüm illerimizle yaptığımız afet senaryolara var. Bunu kamuoyuyla paylaşamayız. Ama şunu söyleyebilirim; her türlü senaryoya hazır bir Türkiye vardır" dedi.

OLASI İSTANBUL DEPREMİNDE KATKILAR NASIL OLACAK?


İstanbul'da olası bir deprem durumunda İstanbul'un dışındaki merkezlerden verilecek katkıları hesapladıklarını söyleyen Oktay," İhtiyaç analizini belirledik. Var olan nedir ? Eksik olan nedir ? Yerelden afetin yönetilmesini içeren kim neyi, nerede nasıl yapacak zamanlamasına kadar belirlediğimiz ana bir çalışmadır" diye konuştu.

 

 


İlginizi Çekebilir

Dj Khaled Merakla Beklenen Albümü “Father Of Asahd”I Yayımladı!

DJ KHALED MERAKLA BEKLENEN ALBÜMÜ “FATHER OF ASAHD”I YAYIMLADI!


Obeziteye Neden Olan 10 Risk Faktörü

Tüm dünyada en önemli sağlık problemlerinden biri obezite; yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam ve bilgi eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkıyor. Ülkemizde de obezite görülme sıklığı bu nedenlerle gün geçtikçe artıyor. Obezite, vücuttaki dengeleri altüst ederek kanser gibi pek çok ciddi hastalığa ve en önemlisi yaşam kaybına neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar, obezite görülme sıklığının kadınlarda %40’ın üzerinde ve erkeklerin 2 katı olduğunu gösteriyor. Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Tolgay Akın, “22 Mayıs Dünya Obezite Günü” nedeniyle obezitenin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.


26 Milyar Dolara Ulaşacak Pazardan Pay Almak İsteyen Üreticilere Mediatek Desteği

26 Milyar Dolara Ulaşacak Pazardan Pay Almak İsteyen Üreticilere MediaTek Desteği


Teb’Den %1,99’Dan Başlayan Faiz Oranıyla Bayram Kredisi

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Ramazan Bayram’ına özel kampanyasıyla, kredi kullanmak isteyen müşterilerine yüzde 1,99’dan başlayan ve 60 aya varan vade seçenekleriyle kredi fırsatı sunuyor.


Canada Schools, Kupa Ve Madalyaları Topladı

Canada Schools,


Etiketler: Türkiye, Afet, Müdahale, Planı, Açıklandı, afad, fuat oktay

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.