13 Aralık 2019 Cuma 10:54

GÜNDEM

İstanbul Havalimanı, Dünyada “Oyunu Değiştiren” Projeler Arasında

Dünya mimarisinde son dönemde etkisini artıran biyofilik tasarım, havalimanlarında da kendisini gösteriyor. İnsanların doğaya duyduğu özlemin mimarideki yansıması olarak ortaya çıkan ‘biyofilik tasarım’ kavramının şekillendirdiği dev projeler, bir yandan yolcu memnuniyetini artırırken bir yandan da çevrenin korunmasına fayda sağlıyor.

İstanbul Havalimanı, Dünyada “Oyunu Değiştiren” Projeler Arasında
İstanbul Havalimanı, Dünyada “Oyunu Değiştiren” Projeler Arasında
İstanbul Havalimanı, Dünyada “Oyunu Değiştiren” Projeler Arasında
İstanbul Havalimanı, Dünyada “Oyunu Değiştiren” Projeler Arasında
İstanbul Havalimanı, Dünyada “Oyunu Değiştiren” Projeler Arasında
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

AĞAÇ MALZEME KULLANIMI ARTIYOR

ÜLKEMİZ İÇİN GURUR KAYNAĞI

Dünyanın önde gelen yaşam dergilerinden Conde Nast Traveller’ın da geçtiğimiz günlerde havalimanlarındaki bu dönüşümü konu aldığını hatırlatan Ercan Şahin, “Burada da bizim de farklı ürünlerimizle yer aldığımız İstanbul Havalimanı, dünyada bu akımın temsilcileri arasında gösterilirken, ‘oyunu değiştiren’ havalimanlarından biri olarak dünyaya lanse edildi. Bu da ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞELALESİ

Dünyada bugün faaliyete geçen çok sayıda havalimanı projesinde bu akımın unsurlarını görmek mümkün. Bunlar arasında Singapur’daki Changi Havalimanı biyofilik tasarımla adeta özdeşleşmiş durumda. Havalimanı içerisinde yoğun bitki kullanımı göze çarparken, proje içerisinde yer alan şelale de bugün dünyada kapalı alanda bulunan en büyük şelalesi unvanını elinde bulunduruyor.

ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Dünyada “oyunu değiştiren havalimanları” arasında gösterilen İstanbul Havalimanı tasarımıyla dikkat çeken projeler arasında. Güneş ışığını içeri alan mimarisi sayesinde ciddi oranda enerji tasarrufu sağlayan proje içerisinde yoğun ağaç malzeme ve bitki kullanımı da dikkat çekiyor.

‘DENİZYILDIZI’ RESMİ OLARAK AÇILDI

Biyofilik tasarıma sahip projelerden birisi de Çin’deki BeijingDaxing Havalimanı. Geçtiğimiz günlerde resmi açılışı yapılan ve ilk uluslararası uçuşa ev sahipliği yapan Zaha Hadid imzalı proje, tasarımı yüzünden ‘denizyıldızı’ lakabıyla anılıyor. Projedeki en dikkat çekici ayrıntı ise tavana yerleştirilmiş güneş panelleri.

8.5 MİLYAR $’LIK YATIRIMA AĞAÇ MALZEME

Bu yılın başında jeotermal enerji sistemi sayesinde LEED Gold sertifikası almaya hak kazanan Chicago O’Hare Havalimanı bünyesinde yer alacak yeni terminal binası da özellikle yoğun iç ve dış cephelerindeki yoğun ağaç malzeme kullanımıyla havalimanı mimarisine farklı bir boyut kazandırıyor. Jeanne Gang imzası taşıyacak ve toplam yatırım bedeli 8,5 milyar doları bulacak çalışmaların 2023 yılında başlaması planlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Armut %65 Büyümeyle Avrupa’Da Liderliğe İlerliyor

Türkiye'nin hizmet alanında en büyük online platformu Armut.com, başarılı geçen 2019 yılının özetini paylaştı. Geçen yıl 2.4 milyon talebe ve 472.646 hizmet veren sayısına ulaşan Armut, 2019 yılını %65'lik bir gelir büyümesiyle kapattı. Yurt dışındaki teknoloji ihracatı markası HomeRun ile rekor bir büyüme gerçekleştiren Armut, 2020 yılında gireceği yeni ülkelerle beraber Avrupa liderliği hedefine emin adımlarla ilerliyor.


‘Plastik Aşklar’ 28 Ocak Salı Trump Sahne’De

Usta oyuncu Oya Başar ve başarılı oyuncu Begüm Birgören, ‘Plastik Aşklar’ oyunuyla, 28 Ocak Salı günü saat 20:30’da Trump Sahne’de izleyiciyle buluşacak.


Uzman Diyetisyenden Kış Ayı Tavsiyeleri

Kış aylarının gelmesiyle yeryüzüne vuran güneş ışınları azaldığı için virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklar artmaya başlıyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Diyetisyen Müzda Irmak, kışı hasta olarak geçirmememiz için ve konserve yaparken dikkat etmemiz gereken konulara değinirken, beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında da önemli tavsiyelerde bulunuyor.


İstanbul’Un Kıvırcık Deposu Beykoz

0216 538 8519


Avukatların Ödeme İçin Yaşadıkları Zaman Kaybı, Barokart Sms Uygulaması İle Son Buldu

Her gün binlerce dava ile uğraşan avukatlar artık BaroKart veya Param Kart sayesinde hiç sıra beklemeden, nakit veya kart taşıma gereği duymadan adliyelerdeki tüm veznelerde ve icra müdürlüklerinde, cep telefonlarından SMS yoluyla ödeme yapabiliyor.


Etiketler: Havalimanı, arasında, yoğun, içerisinde, proje

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.