28 Haziran 2017 Çarşamba 13:52

KİTAP

İstanbul tekkeleri de Beyoğlu barları da Turna Fırtınası'nda

Son çeyrek yüzyılda yaşanan toplumsal olayları şiirsel bir dille romanlaştıran ünlü yazar Hulusi Üstün'ün Turna Fırtınası romanı, tarihin anlatmadığı önemli ayrıntılara da yer veriyor.

İstanbul tekkeleri de Beyoğlu barları da Turna Fırtınası'nda
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bugüne dek 9 kitaba imza atmış ünlü yazar Hulusi Üstün'ün duyguları kadife yumuşaklığında kağıda seren kalemiyle henüz tanışmadıysanız, son romanı Turna Fırtınası bunun için ömemli bir fırsat sunuyor.

Usta kalemiyle her eserinde okurunun kalbine biraz daha fazla dokunmayı başaran Hulusi Üstün, Turna Fırtınası'nda size son çeyrek yüzyılda yaşadığınız olayları anlatıyor. Tabi ki şiirsel bir üslupla ve yaşarken sizin hiç fark etmediğiniz ayrıntıları ile. Tarihi metinlre dahi yansımayan gerçekler var Turna Fırtınası'nda ve siz de okurken "gerçekten böyleydi" diyerek yazarı tastik etmeden edemiyorsunuz.

"Ömür bir musikidir. Çığlıkla başlayan bu melodi, mırıltılarla ve ninnilerle sürer. Sonra cıvıltılar karışır, alkışlar karışır, derken müzik coşar, parça baş döndürücü bir ritme dönüşür. Ardından fark ettirmeden düşer müziğin temposu. Ritim ağırlaşır, sonunda bir yaz semaisi olur. İniltilerle sayıklamalarla yavaşlar…yavaşlar…ve susar.
En son bir sela sesi ile musikinin bittiği ilan olunur.
Yaşamak ise dans etmeye benzer o müzik eşliğinde…" diyor eserinde yazar Hulusi Üstün.

34Volt İstanbullunun Açılış Sayfası

Ve Seksenlerde bir İstanbul kasabasından başlıyor anlatmaya, hepimizin içinde yaşadığı tarihi dönemin insanın hak içini çektiren, kah içini acıtan, kah tebessüm ettiren, kah kaşlarını çattıran gerçeklerini. Doksanlardaki Üniversite olayları, Ulucanlar Cezaevi, ölüm oruçları, suikastler, başörtüsü eylemleri, İstanbul tekkeleri, Beyoğlu’nun barları, 11 Eylül, altın nesil, gözyaşı geceleri ve daha pek çok olay birbiri ardına kendini hatırlatıyor okurlara. 

Öğrencilerin, sokak şarkıcılarının, bir yaşlı Ermeni’nin, bir dervişin, eşcinsellerin, militanların, mücahitlerin gözünden anlatılıyor olaylar...

Olup biten her şey bir bilgenin nazarından geçiyor. Okuyucu okul kapısında ağlayan yirmi yaşındaki kızların gözyaşlarını siliyor, sokak şarkıcılarına eşlik ediyor, zikir meclislerinde kendinden geçiyor, sevdalanıyor, aldanıyor, açlık grevlerinde zihnini yitiriyor. Bir alzahiemer ihtiyara dönüşüyor. Sonra birbirini yirmi yıldır görmeyen iki eski dost, yılların değiştirdiği bir sahil kasabasında iki yetişkin olarak oturup sohbet ediyorlar.

Kitabı okumaya değer kılan başka özellikler de var.

Tertemiz bir aşk öyküsü, savrulmuş hayatlar, tanrı rızası ya da onurlu özgürlük vaadiyle kuklaya, lejyona, militana dönüştürülmüş gençler, acının olgunlaştırdığı bilgeler, yaşanmamışlıklar, pişmanlıklar ve tüm bunların zemininde şaşkınlık uyandırıcı bir trajedi...

Mekan öncelikle zihnimiz, sonra bir İstanbul kasabası, ardından sevgili Beyoğlu, aziz Fatih... Tüm bunları bir arada işlemek her kalemin harcı olmasa gerek.

34Volt İstanbullunun Açılış Sayfası

Bir yönüyle derin bir psikolojik roman olsa da ‘Turna Fırtınası’ aslında hepimizin yaşam öyküsünden kesitler içeren, hepimizin bildiği tanıdığı isimlere değinen sosyal bir yapıt.

Peki yazar nereden bakıyor bu olaylara diye merak ediyorsanız, onun cevabını da kendisi şu şekilde veriyor: "Kapitalizm, komünizm, sosyalizm, modernizim, feminizm… hikaye bütün bunlar… hayata hakim bir tek ideoloji bilirim… Karşısına çıkan bütün sistemleri, kurguları, ideolojileri alt edip paletleri altına alan bir tek izm… onun adı E-go-i-zim… İnsan aklı hangi sistemin militanı yahut lejyonu olursa olsun, kim tarafından kandırılıp kim tarafından örgütlenirse örgütlensin sonuçta her şeyi önüne katan bir izm gelir ve onların ordularını tarumar eder."

Türk edebiyatında gelecek yıllarda da adından söz ettirecek değerli bir roman Turna Fırtınası... 

İlginizi Çekebilir

Lpg’Nin Geleceği Var!

Amerikan Enerji Enformasyon Ajansı’nın yayınlandığı raporda dünyada ilk kez doğalgaz rezervlerinin 200 yıl daha yetebileceğini öngören veriler ortaya kondu. Bugün her geçen gün bir yenisi eklenen yeni doğalgaz sahalarıyla, doğalgaz türevli yakıtların petrole göre çok daha uzun süre tüketimde kalacağı biliniyor. British Petroleum’un (BP) 2017 yılı verilerine göre var olan 1 milyar 637 milyon varillik petrol rezervi artan talep nedeniyle önümüzdeki 50 ila 75 yıl içerisinde tükenecek.


Paşabahçe Mağazaları İle Yeni Yıla Mutlu Bir Başlangıç

Paşabahçe Mağazaları birbirinden güzel hediye alternatifleri ile “Yılbaşında sevdiklerime ne almalıyım?” sorusuna cevap arayanları mağazalarına bekliyor. Paşabahçe Mağazaları yılın en keyifli ve heyecan verici zamanı olan yeni yılda, farklı yılbaşı ağacı süsleri ve hediye seçenekleri ile hediye vermenin keyfini artırıyor.


8 Ülkenin Hasta Dernekleri İstanbul’Da Bir Araya Geldi

İmmüno-onkolojik tedavilerin ülkemize kazandırılmasında öncü bir rol üstlenen Bristol-Myers Squibb (BMS), 3-4 Aralık tarihlerinde ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilen CEETII bölgesinden 8 farklı ülkeden 31 hasta derneğinin de katılım gösterdiği 5. Onkoloji Hasta Derneği Zirvesi’ne katıldı. Hasta derneklerini daha da geliştirecek, hastalara umut ışığı olacak, birbirinden önemli projelerin bir araya geldiği zirvenin bu yılki temasını R.I.S.E Against Cancer oluşturdu.


Rıchard Mılle, 2020 Ucı Dünya Turu Bisiklet Yarışında Start Alacak Olan Bahraın Mclaren Takımıyla İşbirliği Yaptı

-Richard Mille, Bahrain McLaren Takımıyla yeni işbirliğine başlıyor


Axa Sigorta Dijital Asistan Ve Yerinde Cam Değişimi Hizmetleri İle Hasar Anında Müşterilerinin Yanında

Dijital dönüşümün sektördeki lideri olan AXA Sigorta, hasar ödeme sistemlerinde gerçekleştirdiği dijital entegrasyon ile Uzaktan Hasar Tespiti sistemini hayata geçirerek ödeme süreçlerini kısaltıyor.


Etiketler: Hulusi Üstün, Turna Fırtınası, Roman, Çınaraltı yayınları, istanbul, edebiyat,

Yorumlar 1 adet

Hulusi bey günümüzün önemli öykü yazarlarından şimdi bir romanla çıkıyor karşımıza. Eminim yine bizi, bizleri yazmış aa bu benim diyebileceğimiz bir çok kahramanına denk geleceğiz bu romanında....

×
 

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.