28 Haziran 2017 Çarşamba 13:52

KİTAP

İstanbul tekkeleri de Beyoğlu barları da Turna Fırtınası'nda

Son çeyrek yüzyılda yaşanan toplumsal olayları şiirsel bir dille romanlaştıran ünlü yazar Hulusi Üstün'ün Turna Fırtınası romanı, tarihin anlatmadığı önemli ayrıntılara da yer veriyor.

İstanbul tekkeleri de Beyoğlu barları da Turna Fırtınası'nda
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bugüne dek 9 kitaba imza atmış ünlü yazar Hulusi Üstün'ün duyguları kadife yumuşaklığında kağıda seren kalemiyle henüz tanışmadıysanız, son romanı Turna Fırtınası bunun için ömemli bir fırsat sunuyor.

Usta kalemiyle her eserinde okurunun kalbine biraz daha fazla dokunmayı başaran Hulusi Üstün, Turna Fırtınası'nda size son çeyrek yüzyılda yaşadığınız olayları anlatıyor. Tabi ki şiirsel bir üslupla ve yaşarken sizin hiç fark etmediğiniz ayrıntıları ile. Tarihi metinlre dahi yansımayan gerçekler var Turna Fırtınası'nda ve siz de okurken "gerçekten böyleydi" diyerek yazarı tastik etmeden edemiyorsunuz.

"Ömür bir musikidir. Çığlıkla başlayan bu melodi, mırıltılarla ve ninnilerle sürer. Sonra cıvıltılar karışır, alkışlar karışır, derken müzik coşar, parça baş döndürücü bir ritme dönüşür. Ardından fark ettirmeden düşer müziğin temposu. Ritim ağırlaşır, sonunda bir yaz semaisi olur. İniltilerle sayıklamalarla yavaşlar…yavaşlar…ve susar.
En son bir sela sesi ile musikinin bittiği ilan olunur.
Yaşamak ise dans etmeye benzer o müzik eşliğinde…" diyor eserinde yazar Hulusi Üstün.

34Volt İstanbullunun Açılış Sayfası

Ve Seksenlerde bir İstanbul kasabasından başlıyor anlatmaya, hepimizin içinde yaşadığı tarihi dönemin insanın hak içini çektiren, kah içini acıtan, kah tebessüm ettiren, kah kaşlarını çattıran gerçeklerini. Doksanlardaki Üniversite olayları, Ulucanlar Cezaevi, ölüm oruçları, suikastler, başörtüsü eylemleri, İstanbul tekkeleri, Beyoğlu’nun barları, 11 Eylül, altın nesil, gözyaşı geceleri ve daha pek çok olay birbiri ardına kendini hatırlatıyor okurlara. 

Öğrencilerin, sokak şarkıcılarının, bir yaşlı Ermeni’nin, bir dervişin, eşcinsellerin, militanların, mücahitlerin gözünden anlatılıyor olaylar...

Olup biten her şey bir bilgenin nazarından geçiyor. Okuyucu okul kapısında ağlayan yirmi yaşındaki kızların gözyaşlarını siliyor, sokak şarkıcılarına eşlik ediyor, zikir meclislerinde kendinden geçiyor, sevdalanıyor, aldanıyor, açlık grevlerinde zihnini yitiriyor. Bir alzahiemer ihtiyara dönüşüyor. Sonra birbirini yirmi yıldır görmeyen iki eski dost, yılların değiştirdiği bir sahil kasabasında iki yetişkin olarak oturup sohbet ediyorlar.

Kitabı okumaya değer kılan başka özellikler de var.

Tertemiz bir aşk öyküsü, savrulmuş hayatlar, tanrı rızası ya da onurlu özgürlük vaadiyle kuklaya, lejyona, militana dönüştürülmüş gençler, acının olgunlaştırdığı bilgeler, yaşanmamışlıklar, pişmanlıklar ve tüm bunların zemininde şaşkınlık uyandırıcı bir trajedi...

Mekan öncelikle zihnimiz, sonra bir İstanbul kasabası, ardından sevgili Beyoğlu, aziz Fatih... Tüm bunları bir arada işlemek her kalemin harcı olmasa gerek.

34Volt İstanbullunun Açılış Sayfası

Bir yönüyle derin bir psikolojik roman olsa da ‘Turna Fırtınası’ aslında hepimizin yaşam öyküsünden kesitler içeren, hepimizin bildiği tanıdığı isimlere değinen sosyal bir yapıt.

Peki yazar nereden bakıyor bu olaylara diye merak ediyorsanız, onun cevabını da kendisi şu şekilde veriyor: "Kapitalizm, komünizm, sosyalizm, modernizim, feminizm… hikaye bütün bunlar… hayata hakim bir tek ideoloji bilirim… Karşısına çıkan bütün sistemleri, kurguları, ideolojileri alt edip paletleri altına alan bir tek izm… onun adı E-go-i-zim… İnsan aklı hangi sistemin militanı yahut lejyonu olursa olsun, kim tarafından kandırılıp kim tarafından örgütlenirse örgütlensin sonuçta her şeyi önüne katan bir izm gelir ve onların ordularını tarumar eder."

Türk edebiyatında gelecek yıllarda da adından söz ettirecek değerli bir roman Turna Fırtınası... 

İlginizi Çekebilir

Huaweı Yenilik Araştırma Programı Yeni Fikirleri Destekliyor

HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi, BT alanında yenilikçi araştırmalar yapan üniversiteler ve araştırma kurumları için HUAWEI Yenilik Araştırma Programı (HYAP) adlı yeni bir finansal destek programı başlattı. Araştırmacılar, programa www.huaweiyeniilikarastirma.com web sitesi üzerinden kolayca başvurabiliyor.


Taç Kendini Temizleyen Stor Perde İle Storlar İlk Günkü Gibi Temiz...

TAÇ Kendini Temizleyen Stor Perde ile storlar ilk günkü gibi temiz


Tepe Çağrı Merkezi’Nden 5 Farklı Dilde Hizmet İmkânı

Müşterilerine sunduğu özel hizmetleriyle dikkat çeken %100 yerli sermayeli Tepe Çağrı Merkezi, Türkçe’nin dışında İngilizce, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinde sunduğu hizmetlerle uluslararası firmalara çözüm ortağı olma imkânı sunuyor.


Türk Hekim Paratiroid Naklinde Yeni Yöntem Geliştirdi

Paratiroid organ yetmezliği nedeniyle uzun yıllar tedavi gören İlknur Yeşil, Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Paratiroid Nakli Kliniği’nden Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Ayşan tarafından hayata geçirilen yeni yöntemle sağlığına kavuştu. Karın içine uygulanan paratiroid doku nakli Uluslararası Patent Enstitüsü tarafından onaylandı ve tıp literatürüne girdi.


Kadın Girişimciler Ups İle Dünyaya Ulaşıyor

UPS Hakkında


Etiketler: Hulusi Üstün, Turna Fırtınası, Roman, Çınaraltı yayınları, istanbul, edebiyat,

Yorumlar 1 adet

Hulusi bey günümüzün önemli öykü yazarlarından şimdi bir romanla çıkıyor karşımıza. Eminim yine bizi, bizleri yazmış aa bu benim diyebileceğimiz bir çok kahramanına denk geleceğiz bu romanında....

×
 

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.