26 Haziran 2019 Çarşamba 11:32

GÜNDEM

“İstanbul Trafiğini Araç Paylaşımı Modeli Çözer” Garenta Bülten Ve Görseller

Türkiye’nin yenilikçi araç kiralama şirketi Garenta tarafından geliştirilen ve geçen yıl Eylül ayında hizmete giren MOOV by Garenta rekorlara doymuyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimlerinin gerçekleştiği 23 Haziran Pazar günü MOOV by Garenta’dan 2 bin 150 defa kiralama yapıldı.

“İstanbul Trafiğini Araç Paylaşımı Modeli Çözer”  Garenta   Bülten Ve Görseller
“İstanbul Trafiğini Araç Paylaşımı Modeli Çözer”  Garenta   Bülten Ve Görseller
“İstanbul Trafiğini Araç Paylaşımı Modeli Çözer”  Garenta   Bülten Ve Görseller
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İstanbul trafiğine yeni nesil bir alternatif oluşturan MOOV by Garenta ile kullandığınız kadar araç kiralayabiliyorsunuz. Aplikasyon üzerinden çalışan MOOV by Garenta’da kendinize en yakın araçları sistem üzerinden görüp anında kiralayabiliyor ve hizmet bölgesindeki istediğiniz yerde kiralamayı sonlandırabiliyorsunuz.

Anadolu Grubu’nun önde gelen markalarından Garenta, MOOV by Garenta hizmetiyle fark yaratmaya devam ediyor. Kullanıcılarına diledikleri kadar araç kiralama özgürlüğü sunan MOOV by Garenta’da, 23 Haziran Pazar günü toplamda 2 bin 150 defa kiralama gerçekleştirildi. Araç paylaşımı modeline göre hizmet veren MOOV by Garenta’nın İstanbul trafiği için alternatif bir çözüm olduğunu belirten Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız şunları kaydetti:

-Bugün İstanbul’da trafiğe kayıtlı 4.2 milyon araç bulunuyor ve bu araçların yüzde 69’u otomobil. Yani İstanbul’da 2.9 milyon trafiğe kayıtlı otomobil var diyebiliriz. Bu araçlar trafiğe çıktığı zaman çok ciddi bir emisyon, çevre kirliliği, trafik ve maliyete sebep oluyor.

-Özellikle Avrupa’da bunun önüne geçmek için belediyeler çeşitli önlemler alıyor. Paris’te geçtiğimiz yıllarda “arabasız gün” uygulaması yapıldı. 2020 yılı itibarıyla şehir merkezine otomobille girme yasağı geliyor. Hollanda’nın, Almanya’nın bazı şehir merkezlerine otomobille giriş yasaklandı. Çünkü ne kadar çok araç şehir trafiğinde olursa, hem o kadar çevre kirliliği oluşuyor hem de trafik daha kötü hale geliyor.

-Araç paylaşım modeli şehirler için bir gereklilik. Bu gerekliliği özel şirketler ve yerel yönetimler ortaklaşa çözüyor. İtalya’da Çevre Bakanlığı araç paylaşım projesini yüzde 50 fonluyor. Yerel yönetimler araç paylaşım modeliyle çalışan uygulamalara minimum müşteri sayısı garanti ediyor. Özel otopark alanları oluşturuyor, toplu taşımanın sınırlı kaldığı yerlerde araç paylaşımını teşvik eden çözümler sunuyor.

-Bu trafiği ve çevre kirliliğini araç paylaşımı modeliyle engellemek mümkün. Araç paylaşımı sistemindeki bir araç, bir günde 30 defaya kadar kullanılabilir ve bu da trafiğe 15 aracın çıkmasını engellemiş olur.

-Aslında hepimiz araçlarımızı gün içerisinde kullanmıyoruz. Gideceğimiz yere gidiyoruz, aracımızı park ediyoruz ve sonra belki de bir daha akşam evimize giderken kullanıyoruz. Bu belirli saatlerde trafikte yoğunlaşmaya sebep olmakla birlikte, ekonomiye ve çevreye de zarar veriyor. Bunun yerine yerel yönetimlerin de desteğiyle araç paylaşımı modeli geliştirilebilir.

-Moskova’da 2016 yılında, tüm yıl boyunca 45 bin adet araç paylaşımı yolculuğu yapılırken; şu anda paylaşımdaki araçlar bir günde 30 bin defadan fazla kullanılıyor. 300 binden fazla kişi araç paylaşımı modeliyle çalışan uygulamalara abone olmuş durumda.

-Moskova’da yerel yönetim, trafik sıkışıklığının önüne geçmek için 10 bin adet aracın filoya eklenmesi için destek oldu. Yerel yönetimin bu desteğiyle birlikte, 2017 yılında araç paylaşım pazarı dört kat arttı. Toplam araç sayısının çok kısa bir zamanda 15 bin adedi geçmesi bekleniyor.

-Ayrıca yerel yönetim şehir içi parklanmayı yasakladı ve şehir içinde araç paylaşım şirketlerine özel park yerleri yarattı. Böylece şehir içine geliş ve gidişlerde araç paylaşımının tercih edilmesine güçlü bir motivasyon yaratmış oldu.

-2018 yılının başında 5 bin kişi başına bir adet paylaşımlı araç düşerken, şu anda her 1082 kişi başına bir adet düşüyor ve çok kısa bir sürede her 500 kişiye bir araç düşmesi bekleniyor.

-Paris’te 3 bin 700’den fazla araç, paylaşım sisteminde bulunuyor. Parisliler haftada 100 bin defadan fazla araç paylaşımında bulunan araçları ihtiyaçları kadar kullanıyor ve yerel yönetim bu araçlar için özel istasyonlar oluşturmuş durumda.

-Yine Avrupa’dan birkaç örnek vermek gerekirse;

-Fransa ve İngiltere’de 15’den fazla, Almanya ve İtalya’da ise 20’den fazla araç paylaşımı modeliyle hizmet veren şirket var ve bu şirketler yerel yönetimler tarafından destekleniyor.

-Avrupa’da araç paylaşımı modelinden yararlanan vatandaşlara, yerel yönetimler tarafından toplu ulaşım kullanımlarında çeşitli fırsatlar sunuluyor. Kendi aracını araç paylaşımı modeline dahil edenlere ücretsiz toplu taşıma kartı veren şehirler bile var. Yani Avrupa’da araç paylaşımı modeli teşvik ediliyor.

-Garenta olarak bir ilke imza attık ve 2018 yılında MOOV by Garenta adıyla İstanbul’da araç paylaşımı modelini geliştirdik. Şu anda 1.200’den fazla araçla İstanbul’un 27 ilçesinde hizmet veriyoruz. MOOV by Garenta’da sahada bulunan 45 kişilik ekibimiz araçlarla ilgili tüm operasyon sürecini katlanabilir elektrikli mopedlerle yürütüyor (mini motosiklet).

İlginizi Çekebilir

Murat Özyeğin “Asıl, Bir Görevi Devr Etmek Büyük Bir Erdemdir”

Ekim ayında FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralan Murat Özyeğin, gayrimenkul sektörünün önemli isimlerini bir araya getiren RE360 Konferansı’na katıldı. Aile Şirketlerinde Jenerasyonlar Arası Geçişler konulu söyleşiye konuk olan Murat Özyeğin, FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı devir sürecini ve oluşturdukları aile anayasası modelini anlattı.


İstmarina Sanat Ünlü İsimleri Ağırladı

Sosyal ve kültürel etkinlikleri denize nazır konumunda sunan şehrin sanat merkezi İstMarina Sanat, “İstanbul'a Bakarken” isimli karma resim sergisine ev sahipliği yapıyor. 25 sanatçının özgün bakış açılarıyla içsellik kattığı eserlerde İstanbul ve tarihi simgeleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sanatçıların aylar süren çalışmaları sonucunda ortaya çıkan sergi, sanatseverler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.


Robot Refakatçiler Geliyor

Nüfus artış hızı ve yaşam süresinin uzaması, sağlık hizmetlerine talebi arttırıyor. KPMG’nin hazırladığı rapora göre hastanelerde sunulan hizmetlerin çoğunlukla acil durumlar için olduğunu dikkate alan küresel sağlık sektörü, hastane ziyaretlerini azaltacak formüller üretiyor. Telefon uygulamalarıyla hasta rehberliği, giyilebilir medikal teknolojiler, biyometrik veri akışı sağlayan çiplerin yanı sıra refakatçi robotlar da yakında hayatımıza girecek. Robot refakatçiler hastane sonrası bakımı üstlenecek


Marka Konferansı Ve Wwf Türkiye'den İşbirliği İstanbul’Un Geleceği ‘Plastik Avcıları’Na Emanet

MARKA KONFERANSI’NDAN 20. YILINDA


İzoder Tüm Binaları Yalıtımlı Hale Getirdiğimizde Yılda 9 Milyar Dolar Tasarruf Etmemiz Mümkün"

İZODER’DEN YALITIM SEKTÖRÜ RAPORU: ISI VE SU YALITIMI PAZARININ BÜYÜKLÜĞÜ 19.6 MİLYAR TL


Etiketler: araç, paylaşımı, Garenta, MOOV, yerel

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.