26 Haziran 2019 Çarşamba 10:31

GÜNDEM

İstanbul Yaşam Maliyetinde Dünyada 154’Üncü Sırada

MERCER TARAFINDAN HER YIL GERÇEKLEŞTİRİLEN YAŞAM MALİYETİ ARAŞTIRMASI’NIN 2019 SONUÇLARI AÇIKLANDI. BU SENE 25’İNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLEN ARAŞTIRMAYA GÖRE 154’ÜNCÜ SIRADA YER ALAN İSTANBUL, MOBİL (EXPAT) ÇALIŞANLAR İÇİN CAZİP BİR MERKEZ OLMAYI SÜRDÜRÜYOR

İstanbul Yaşam Maliyetinde  Dünyada 154’Üncü Sırada
İstanbul Yaşam Maliyetinde  Dünyada 154’Üncü Sırada
İstanbul Yaşam Maliyetinde  Dünyada 154’Üncü Sırada
İstanbul Yaşam Maliyetinde  Dünyada 154’Üncü Sırada
İstanbul Yaşam Maliyetinde  Dünyada 154’Üncü Sırada
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Global piyasaların lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’ın mobil işgücüne yönelik ücret ayarlamalarında ve politikalarında son derece önemli bir referans kaynağı olan ve bu sene 25’incisi gerçekleştirilen ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçları açıklandı. 5 kıtada 209 şehri kapsayan araştırmada 2019 yılında dünyanın en pahalı şehri yine Hong Kong olurken; en ucuz şehir ise Tunus olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıl 163’üncü sırada yer alan İstanbul, bu yıl listeye 154’üncü sıradan girdi. Asya kıtasında yer alan şehirler, mobil (expat) çalışanlar için en pahalı şehirler olarak listede yer aldı.

Tüm dünyada 40’tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, her yıl gerçekleştirdiği ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Yurtdışındaki çalışanlara ödenecek ücretler konusunda hükümetler ve çokuluslu şirketlere rehberlik eden ‘Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’, 5 kıtada 209 şehirde gerçekleştirildi. Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması, özellikle küresel çapta iş yapan şirketlerin mobil iş gücünü yönetme stratejilerini belirleme aşamasında en önemli referanslarından biri olarak görülüyor ve her şehirde, konut, ulaşım, gıda, kıyafet, ev eşyaları ve eğlence gibi 200’den fazla unsurun karşılaştırmalı maliyetini ölçüyor.

Kilit mobil çalışanlarını firmada tutmak için yurtdışına atamalarda ücretlendirmelerini doğru ve etkin kurgulamak isteyen firmalar, mobil çalışanlarına gittikleri ülkede yaşam maliyetlerini karşılayacak şekilde ücret ve ödenek sağlamak, diğer yan hakları ve imkânları doğru planlamak için Mercer Yaşam Maliyeti Endeksi’ni referans alıyorlar. 100 puana sahip New York’un referans alındığı Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’nda veri toplama evresinde dünyadaki ekonomik ve politik dalgalanmalar, döviz kurlarındaki hareketlilik, enflasyon ve konaklama ücretlerindeki değişiklikler de dikkate alınıyor.

Mercer’ın Kariyer Departmanı Başkanı Ilya Bonic “Dijital dönüşümle ve küresel olarak bağlı bir işgücü ihtiyacıyla sürdürülen beceriye odaklı bir ekonomide, expat çalışanları işe almak, küresel şirketler için rekabetçi iş stratejisinin gitgide daha da önem kazanan bir parçası. Çalışanları yurtdışına göndermenin birçok kişisel ve kurumsal avantajı var. Örneğin kariyer gelişimi, global deneyim, yeni yetenek grupları ve kaynakların yeniden tahsis edilmesi. Adil ve rekabetçi tazminat paketleri sunarak, kuruluşlar iş sonuçlarını teşvik eden aksiyonları kolaylaştırabilir” dedi.

Hong Kong yine en pahalı şehir; İstanbul ise cazip şehir olmayı sürdürüyor

Her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giyim, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200’den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerinin ölçüldüğü araştırma sonuçlarına göre, 2019 yılının en pahalı şehri Hong Kong, yaşam maliyeti en düşük şehir ise Tunus oldu. Hong Kong’un ardından Tokyo, Singapur, Seul ve Zürih en pahalı şehirler; Tunus’un ardından Taşkent ve Karaçi ise en ucuz şehirler olarak sıralandı. Bu sonuçlarla beraber en pahalı 10 şehirden 8’ini oluşturan Asya şehirleri, yurt dışında çalışanlar için dünyanın en pahalı şehirleri unvanını sürdürdü. Geçtiğimiz yıl aynı araştırmada 163’inci sırada yer alan İstanbul ise, bu yıl listede 154’üncü sıraya yerleşti.

Amerika’nın en pahalı şehri New York

Amerika’daki şehirler, ABD dolarının diğer temel para birimlerine karşı gücünün yanı sıra diğer bölgelerdeki şehirlerde yaşanan düşüş nedeniyle sıralamada üst sıralara tırmandı. Geçtiğimiz yıla göre dört basamak yükselerek 9’uncu sıraya yerleşen New York, Amerika’nın en pahalı şehri unvanını elde etti. On iki basamak yükselen San Francisco 16’ıncı, on yedi sıra yükselen Los Angeles 18’inci ve on dört sıra yükselen Chicago 37’inci sırada yer aldı. Diğer ana ABD şehirlerinden Washington DC 42’inci, Miami 44’üncü ve Boston 49’uncu sıraya yükseldi. 107’inci Portland ve 138’inci sıradaki ABD’nin Kuzey Karolina Eyaleti'nde bulunan şehri Winston Salem, en ucuz ABD şehirleri olarak karşımıza çıktı.

Çoğu Kanada şehri sıralamada istikrarlı bir duruş sergilerken, ülkenin en pahalı şehri üç sıra gerileyerek 112’inci sırada yer alan Vancouver oldu. Altı sıra gerileyen Toronto 115’inci, sekiz sıra tırmanan Montreal ise 139’uncu sırada yer aldı. 153’üncü sıradaki Calgary ve 161’inci sırada yer alan Ottawa ise sabit kaldı.

Güney Amerika’da ise 70’inci sırada yer alan Urugay’ın Montevideo şehri en pahalı şehir olarak listelenirken, onu yirmi üç sıra yükselen ve 72’inci sıraya yerleşen San Juan izledi. Mobil çalışanlar için en maliyetli şehirler listesinde üst sıralara tırmanan diğer Güney Amerika şehirleri ise, yirmi bir sıra yükselen 93’üncü Panama, on sıra yükselen 131’inci Kosta Rika ve yirmi iki sıra yükselen 133’üncü Küba oldu. Brezilya ve Arjantin şehirleri, ürün ve hizmet ile konut maliyetlerindeki fiyat artışlarına karşın listede düşüş gösterdi. Yirmi sekiz sıra düşen Sao Paolo 86’ıncı, yirmi iki sıra düşen Rio de Janeiro 121’inci ve elli yedi sıra düşen Buenos Aires 133’üncü sırada yer aldı. 200’üncü sırada yer alan Managua ise Güney Amerika’nın en ucuz şehri oldu.

İlk 10’da sadece bir Avrupalı bulunuyor

Yaşam Maliyeti Araştırması’nın 2019 sonuçlarına göre, sadece bir Avrupa şehri en pahalı şehirler arasında ilk 10 sırada yer aldı. 5’inci sırada yer alan Zürih Avrupa’daki en pahalı şehir unvanını korurken, onu 12’inci sıradaki Bern takip etti. Doğu ve Orta Avrupa şehirleri arasında iki sıra gerileyen Cenevre 13’üncü, yirmi altı sıra gerileyen Moskova 27’inci, on dört sıra gerileyen Prag 97’inci ve on dokuz sıra gerileyen Varşova 173’üncü sırada yer aldı.

Avrupa şehirlerinin çoğundaki orta düzey fiyat artışlarına karşın, Avrupa’nın para birimlerinin ABD doları karşısında zayıflamasıyla Avrupa şehirleri listede geriledi. Yakın zamandaki güvenlik sorunları ve ekonomik gelecek hakkındaki endişeler de bölgeyi etkileyen faktörler arasında yer aldı.

Batı Avrupa şehirlerinden on iki sıra gerileyen Milano 45’inci, on üç sıra gerileyen Paris 47’inci, on dört sıra gerileyen Oslo 61’inci ve on sekiz sıra gerileyen Madrid ise 82’inci sırada yer aldı. Almanya’nın şehirlerinden Berlin 81, Dusseldorf 92 ve Stuttgart 126’ıncı sırada kendisine yer buldu. Hafif düşüş gösteren Birleşik Krallık şehirlerinden dört sıra gerileyen Londra 23’üncü, yedi sıra gerilen Birmingham 135’inci ve altı sıra gerileyen Belfast 158’inci oldu.

Tel Aviv, Ortadoğu’nun en pahalısı

Genel olarak expat (yurtdışı görevlendirme) dünyası olarak bilinen Ortadoğu’da birçok para birimi ABD dolarına karşı sabit olduğu için şehirler sıralamada yükselirken mobil çalışanlara yönelik kiralık konutlarda ise dik artışlar yaşandı. En pahalı şehir unvanını listede önceki yıla göre iki basamak yükselerek 15’nci sırada yer alan Tel Aviv elde etti. Dubai 21’inci sırada yer bulurken, onu 33’üncü sıradaki Abu Dhabi ve 35’inci sıradaki Riyad izledi. Geçen yıla göre yirmi iki sıra yükselmesine rağmen 166’ıncı sırada yer alan Kahire, yine Orta Doğu’nun en ucuz şehri oldu.

En pahalı ilk 10’da Afrika şehri yok

Geçtiğimiz yıla göre üç sıra gerileyerek mobil çalışanlar için dünyanın en pahalı ilk on şehri arasından kurtulan N’Djamena, 11’inci sırada yer alarak yine de Afrika’nın en pahalı şehri oldu. Geçen yıl altıncı sırada yer alan Luanda ise, yirmi sıra birden gerileyerek kendisine 20’inci sırada yer buldu. Yedi sıra yükselen Victoria 14’üncü, on beş sıra yükselen Kinshasa 22’inci sırada yer aldı. Beş sıra gerileyerek 209’uncu sırada yer alan Tunus’un Tunus şehri ise bölgenin en ucuz şehri oldu.

Dünyanın en pahalı 10 şehrinin 6’sı Asya’dan

Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’nın 2019 sonuçlarına göre, ilk 10 şehirden 8’i Asya kıtasının şehirlerinden oluştu. Emlak piyasasını ve yerel olarak yaşamın maliyetini yükselten en önemli etken ABD dolarına karşı sabit para birimi. Birinci sırada yer alan Hong Kong, hem Asya kıtasının hem de dünyanın en pahalı şehri olmayı sürdürdü. Araştırmada, Tokyo 2’inci, Singapur 3’üncü, Seul 4’üncü, Şangay 6’ıncı ve Aşkabat 7’inci sırada yer aldı.

Sıralamada 67’inci sırada yer alan Bombay, Hindistan’ın en pahalı şehri olurken, onu 118’inci sıradaki Yeni Delhi ve 154’üncü sıradaki Madras takip etti. 179’uncu sıradaki Bengaluru ve 189’uncu sıradaki Kalküta ise Hindistan’ın en ucuz şehirleri oldu. Asya’nın diğer bölgeleri incelendiğinde, on iki sıra yükselen Bangkok’un 40’ıncı sırada yer aldığı görüldü. Yirmi beş sıra yükselen Hanoi 112’inci, on iki sıra yükselen Jakarta da 105’inci sırada yer aldı. 206’ıncı Bişkek ve 208’inci Taşkent ise bölgenin en ucuz şehirleri olmayı sürdürdü.

Avustralya şehirleri, yerel para biriminin ABD dolarına karşı değerini kaybetmesi nedeniyle sıralamada düşüş gösterdi. Avustralya’nın en pahalı şehri Sidney, 20 sıra birden düşerek 50’inci sırada yer aldı. Yirmi bir sıra düşen Melbourne 79, yirmi altı sıra düşen Perth ise 87’inci sırada yer aldı.

Güneş Nalbantoğlu: “Doğru çalışanın doğru iş gücünde olması artık daha kritik bir süreç”

Her geçen yıl İstanbul’un uluslararası firmaların expat çalışanları için daha cazip hale geldiğini söyleyen Mercer Türkiye Bilgi Hizmetleri Lideri Güneş Nalbantoğlu, “İstanbul geçen yıl gerçekleştirdiğimiz araştırmamıza göre yaşam maliyetinde ucuzlayarak 163’üncü sırada yer almıştı. Bu yıl 21'incisini yayımladığımız Mercer Yaşam Kalitesi Araştırmamıza göre ise dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında İstanbul yaşam kalitesinde yükselme kaydederek 231 kent arasında 130’uncu sırada yer almıştı. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen yüksek enflasyona rağmen, TL’de yaşanan değer kaybı İstanbul’un expat çalışanlar için yaşam maliyeti açısından cazip bir merkez olarak kalmasını sağladı. Senede iki defa yenilenen yaşam maliyeti indekslerimiz bu süreçte müşterilere yol göstermemizde ve ışık tutmamızda bizlere çok yardımcı oldu” dedi.

Yaşam maliyeti en yüksek şehirler

Mercer’ın Yaşam Maliyet Araştırması – 2019 Dünya sıralaması

Sıralama

Şehir

Ülke

2018

2019

1

1

HONG KONG

Çin

2

2

TOKYO

Japonya

4

3

SİNGAPUR

Singapur

5

4

SEUL

Güney Kore

3

5

ZÜRİH

İsviçre

7

6

ŞANGHAY

Çin

43

7

AŞKABAT

Türkmenistan

9

8

PEKİN

Çin

13

9

NEW YORK

Amerika Birleşik Devletleri

12

10

SHENZHEN

Çin

Kaynak: Mercer 2019 Yaşam Maliyeti Araştırması

Şehir sıralamaları hakkında daha fazla bilgi için https://mobilityexchange.mercer.com/Insights/cost-of-living-rankings adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mercer hakkında

Kurumların değişen iş gücünün sağlık, varlık ve kariyer ihtiyaçları konusunda danışmanlık hizmeti veren ve teknoloji odaklı çözümler sunan Mercer, 44 ülkedeki organizasyonu ve 23 bin fazla çalışanıyla bugün dünyada Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 130’un üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor. Halen 25 binden fazla müşterisine risk, strateji ve toplumsal alanlarda küresel profesyonel hizmetler veriyor. Mercer, danışmanlık verdiği firmalara; insan kaynakları stratejilerini ve sistemlerini oluşturmaları, politika ve programlarının etkinliğini anlamaları, geliştirmeleri, ölçmeleri ve uygulamaları konusunda hizmetler sunuyor. Mercer danışmanları, firmalara ayrıca çalışanlarıyla ilgili ücret ve yan haklar (sağlık, emeklilik vb) konularında veriler sağlıyor, bu hakların oluşturulması ve yönetilmesini içeren çözümler sağlıyor.

Mercer aynı zamanda tüm dünyada ve Türkiye’de birçok şirkete aktüeryal yöntemlere ve kurallara uygun olarak maliyet ve yükümlülük hesaplanmasında ve raporlanmasında danışmanlık hizmeti veriyor. Küresel ekonominin bir uzantısı olarak, şirket satın almaları ve birleşmelerinde kıdem tazminatı karşılıklarının değerlemesi ile birlikte diğer yan fayda paketlerinin de aktüeryal değerlemesinde yerel ve global çözümler getiriyor.

Dünya çapındaki tecrübesini lokal platforma uygulayan Mercer, tüm süreci müşterilerinin iş stratejisi doğrultusunda geliştiriyor ve uyguluyor. Uluslararası ve büyük lokaller başta olmak üzere birçok firmaya danışmanlık veren Mercer, Marsh & McLennan Companies, Inc. iştirakidir.

Şubat 2001 tarihinden bu yana Türkiye'de insan kaynakları yönetim danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Mercer Türkiye, İstanbul'da bulunan 26 kişilik kadrosu ile 350'den fazla çokuluslu ve yerel firmaya insan kaynaklarının optimizasyonuna yönelik hizmetler sunuyor. Başlıca destek konuları yetenek danışmanlığı, yan haklar ve esnek yan haklar danışmanlığı, emeklilik ve aktüeryal değerleme olan Mercer, Türkiye'de Mercer Danışmanlık A.Ş ve Mercer Sigorta Brokerliği A.Ş olmak üzere iki ticari unvan altında faaliyet göstermektedir.

İlginizi Çekebilir

B.Bulteni.. A101 Teknolojide Bu Hafta

A101 Teknoloji’de Bu Hafta


İzmir’De Kapalı Gişe Sıla Gecesi

SILA İZMİR’DE HAYRANLARIYLA BULUŞTU


Sıfır Atık Projesi’Nin Kapsamı Genişletiliyor

2023 yılında 20 milyar liralık tasarruf sağlanacak


Zeytinburnu’Nda Perde ‘Reis Bey’ İçin Açıldı

Zeytinburnu’nda Perde ‘Reis Bey’ İçin Açıldı


Başkan İmamoğlu’Ndan İzmit’Te Deprem Mesajı “Her Tecrübemizi Bu Şehirle Paylaşacağız”

BAŞKAN İMAMOĞLU’NDAN İZMİT’TE DEPREM MESAJI: “HER TECRÜBEMİZİ BU ŞEHİRLE PAYLAŞACAĞIZ”


Etiketler: inci, sıra, sırada, Mercer, pahalı

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.