20 Haziran 2019 Perşembe 10:16

GÜNDEM

Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele

Küresel iklim değişikliği, ekolojik dengedeki bozulma, kuş sayısının azalması gibi sorunlar Kadıköy’de park ve bahçelerde tırtılların çoğalmasına neden oldu. Sadece Kadıköy’de değil, Anadolu yakasında ağaç nüfusunun yoğun olduğu yerlerde görülen tırtıllarla mücadele için Kadıköy Belediyesi diğer canlılara zarar vermeyen ilaçlama yönetmeleri kullanılıyor.

Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

YILDA 3 KEZ ÇOĞALIYOR

Kadıköy’de ağaçlarda örümcek ağı görünümlü koza örerek konaklayan ve ağaçların yaprakları ile beslenen tırtılların çoğaldığı görüldü. Gelişimini tamamlayınca Amerikan Beyaz Kelebeğine (Hyphantria cunea) dönüşen tırtıllar bir yıl içerisinde 3 nesil olarak ortaya çıkıyor. Birinci nesil mayıs ayı sonu ile haziran ayı sonu, ikinci nesil temmuz ayının üçüncü haftası ile ağustos ayının sonu, üçüncü nesil ise eylül ayının ikinci haftası ile ekim ayının ikinci haftası arasında görülüyor. Mayıs ayından bu yana yürütülen çalışmalar kapsamında yaklaşık 26 bin ağaç ilaçlandı.

EKOSİSTEME ZARAR VERMEDEN İLAÇLAMA YAPILIYOR

TIRTIL KELEBEĞE DÖNÜŞÜYOR

Amerikan Beyaz Kelebeğinin, esas rengi beyaz olmakla birlikte, bazı bireylerde üst kanatlarda siyah nokta şeklinde lekeler bulunuyor. Canlı kışı pupa şeklinde; ağaç diplerinde, kovuklarda veya çatı saçaklarında geçiriyor, ilk olarak mayısın ikinci haftasından sonra uçuşa geçiyor. Yaprakların genelde alt yüzeyine bırakılan yumurtalardan çıkan larvalar, yaprak yüzeyinde ağ örerek, ağ içerisinde besleniyorlar. Olgunlaşmaya başlayan ve tırtıla dönüşen larvalar ağ kümelerinden çıkarak yaprakları ve meyveleri yiyor. Kadıköy sınırlarında ilk olarak 2017 yılında tespit edilen Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria cunea) zararlısı 2018 yılında epidemi (salgın) halini aldı. Tırtılın insan sağlığı üzerinde, tespit edilmiş bir zararı bulunmuyor. Ancak ağacın yaprakları ile beslendiği için ağacın güçsüz kalmasına veya ürün verememesine neden oluyor. Bu durum dolaylı olarak ağacın diğer böcek zararlıları için de bir cazibe merkezi haline gelmesi ile sonuçlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Beyin Tümörünün En Yaygın Belirtisi Baş Ağrısı!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Öğrenci, beyin tümörlerinin tanı ve tedavisi hakkında bilgilendirdi.


İspanyol Start Up Şirketi Jeff’Ten Franchise Şube Fırsatı

İspanya’da kurulan ve şu anda 32 ülkede kullanıcılarının günlük hayatlarını kolaylaştırmak için hizmetler sunan Jeff, Türkiye pazarında çamaşırhane, güzellik salonu ve fitness franchise’ları vererek yaygınlaşmayı hedefliyor. Jeff, 2020 sonuna kadar İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya’da 250 şube açmayı planlıyor.


Yağmur Tanrısevsin Ustalarla Baba Parası’Nda Buluştu!

Ustalarla Baba Parası’nda buluştu!


7 Adımda Selülitlere Savaş Açın!

Kadınların kurtulamadığı cilt problemlerinin başında selülit geliyor. Selüliti ortadan kaldırmak için ise birkaç basit yöntem var. Diyetisyen Melda Demiröz, 7 adımda selülitten kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.


Eset İndirimli Hamburger Vaadiyle Kandırmaya Çalışan Bankacılık Truva Atı

Aralık 2019


Etiketler: nesil, olarak, ikinci, ayının, yaprakları

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.