20 Haziran 2019 Perşembe 10:16

GÜNDEM

Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele

Küresel iklim değişikliği, ekolojik dengedeki bozulma, kuş sayısının azalması gibi sorunlar Kadıköy’de park ve bahçelerde tırtılların çoğalmasına neden oldu. Sadece Kadıköy’de değil, Anadolu yakasında ağaç nüfusunun yoğun olduğu yerlerde görülen tırtıllarla mücadele için Kadıköy Belediyesi diğer canlılara zarar vermeyen ilaçlama yönetmeleri kullanılıyor.

Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
Kadıköy Belediyesi’Nden Tırtılla Mücadele
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

YILDA 3 KEZ ÇOĞALIYOR

Kadıköy’de ağaçlarda örümcek ağı görünümlü koza örerek konaklayan ve ağaçların yaprakları ile beslenen tırtılların çoğaldığı görüldü. Gelişimini tamamlayınca Amerikan Beyaz Kelebeğine (Hyphantria cunea) dönüşen tırtıllar bir yıl içerisinde 3 nesil olarak ortaya çıkıyor. Birinci nesil mayıs ayı sonu ile haziran ayı sonu, ikinci nesil temmuz ayının üçüncü haftası ile ağustos ayının sonu, üçüncü nesil ise eylül ayının ikinci haftası ile ekim ayının ikinci haftası arasında görülüyor. Mayıs ayından bu yana yürütülen çalışmalar kapsamında yaklaşık 26 bin ağaç ilaçlandı.

EKOSİSTEME ZARAR VERMEDEN İLAÇLAMA YAPILIYOR

TIRTIL KELEBEĞE DÖNÜŞÜYOR

Amerikan Beyaz Kelebeğinin, esas rengi beyaz olmakla birlikte, bazı bireylerde üst kanatlarda siyah nokta şeklinde lekeler bulunuyor. Canlı kışı pupa şeklinde; ağaç diplerinde, kovuklarda veya çatı saçaklarında geçiriyor, ilk olarak mayısın ikinci haftasından sonra uçuşa geçiyor. Yaprakların genelde alt yüzeyine bırakılan yumurtalardan çıkan larvalar, yaprak yüzeyinde ağ örerek, ağ içerisinde besleniyorlar. Olgunlaşmaya başlayan ve tırtıla dönüşen larvalar ağ kümelerinden çıkarak yaprakları ve meyveleri yiyor. Kadıköy sınırlarında ilk olarak 2017 yılında tespit edilen Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria cunea) zararlısı 2018 yılında epidemi (salgın) halini aldı. Tırtılın insan sağlığı üzerinde, tespit edilmiş bir zararı bulunmuyor. Ancak ağacın yaprakları ile beslendiği için ağacın güçsüz kalmasına veya ürün verememesine neden oluyor. Bu durum dolaylı olarak ağacın diğer böcek zararlıları için de bir cazibe merkezi haline gelmesi ile sonuçlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Albaraka Alneo, App Store’Da Da Kullanıma Açıldı

Albaraka Türk’ün, KOBİ’ler için “POS”, KOBİ’lerin müşterileri için ise “Cüzdan” uygulamasından oluşan Türkiye’nin ilk yapay zekâ destekli kolay ve hızlı ödeme platformu ALNEO, Play Store’un ardından App Store’da da kullanıma açılarak tüm kullanıcıların hizmetine sunuldu.


‘Reıdın Gyoder Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Temmuz Ayı Sonuçları Açıklandı

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ağustos 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların %49’unun bitmiş, %51’inin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Temmuz ayında, banka kredisi kullanımı %14’lük oranla önceki iki ay ile aynı kalırken, senet kullanımı bir önceki aya göre 8 puan arttı. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %5’inin yabancılara yapıldığı Temmuz ayında fiyat artışı, bir önceki aya göre 0.32, geçen yılın aynı dönemine göre %2.75 oranında gerçekleşti.


Philips Avent’Ten Yeni Natural Biberon Serisi…

Annelerden ilham alınarak tasarlanan Philips Avent’in yeni Natural Biberon Serisi, anne göğsüne benzer geniş emzik yapısı ile doğal emme hissi yaratmaya yardımcı oluyor.


Mutfağın Leziz Minikleri Mikro Filizler!

Metro Türkiye, mikro filizlerin özelliklerini ve hangi lezzetlerle birlikte kullanıldıklarını sıraladı


Tıktok’Ta Çocukları Korumanın 3 Adımı

TIKTOK UYGULAMASI KONUSUNDA


Etiketler: nesil, olarak, ikinci, ayının, yaprakları

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.