11 Mayıs 2019 Cumartesi 09:47

GÜNDEM

Kadın Çalışanlar İçin Esnek Çalışma Saatleri Ve Süt Odası Belirleyici

Anne ve anne adaylarına özel uygulamalar, güven ve iş yeri seçimi için önemli kriter

Kadın Çalışanlar İçin Esnek Çalışma Saatleri Ve Süt Odası Belirleyici
Kadın Çalışanlar İçin Esnek Çalışma Saatleri Ve Süt Odası Belirleyici
Kadın Çalışanlar İçin Esnek Çalışma Saatleri Ve Süt Odası Belirleyici
Kadın Çalışanlar İçin Esnek Çalışma Saatleri Ve Süt Odası Belirleyici
Kadın Çalışanlar İçin Esnek Çalışma Saatleri Ve Süt Odası Belirleyici
Kadın Çalışanlar İçin Esnek Çalışma Saatleri Ve Süt Odası Belirleyici
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Great Place to Work Enstitüsü tarafından yapılan “Türkiye'nin En İyi İşverenleri Benchmark” araştırmasının sonuçlarını açıklandı. 96 bin 269 çalışanın temsil edildiği araştırma, çalışan kadınlar için anne ve annelere özel uygulamaların güven ve iş yeri seçimi için önemli kriter olduğunu gösteriyor.

Kurum kültürü gelişimi alanında sektör ve ölçek bağımsız tüm şirketlere tercih edilen iş yerleri inşa etmeleri konusunda destek veren araştırma ve danışmanlık kuruluşu Great Place To Work Enstitüsü, yaptığı araştırmalarla iş hayatına ilişkin yeni bulguları paylaşıyor. 96 bin 269 çalışanın temsil edildiği Türkiye'nin En İyi İşverenleri 2019 Benchmark Araştırması sonuçlarını açıklayan Great Place To Work Enstitüsü kadın ve erkek çalışanların iş hayatındaki rolüne ilişkin verileri analiz etti. Araştırmada Trust Index çalışan anketi ile Great Place to Work metodolojisinde yer alan ve kurum kültürü oluşturan; güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu boyutları değerlendirildi.

Sorumluluk konusunda erkek çalışanlardan ayrışıyorlar

Araştırmanın güvenilirlik boyutundaki “Yöneticiler yetkindir ve işlerini iyi yapar.” ifadesine kadın çalışanların yüzde 70’i, erkek çalışanların yüzde 66’sı olumlu cevap verdi. Kadın ve erkek çalışanların en fazla ayrıştığı “Burada çalışanlar çok sorumluluk alabiliyor.” sorusunda ise kadın çalışanlar %74, erkek çalışanlar ise %70 oranında pozitif yanıt verdi.

Kadın çalışanlar daha fazla eğitim ve gelişim olanağı talep ediyor

Saygı boyutunda oransal olarak birbirine çok yakın yanıtlar veren kadın ve erkek çalışanlar arasındaki makasın en yüksek olduğu oran, “Mesleki açıdan ilerlememi sağlayacak eğitim ve gelişim olanakları verilir.” ifadesinde görüldü. Bu soruya kadın çalışanların yüzde 59’u, erkek çalışanların yüzde 65’i olumlu cevap verdi.

Adil davranma konusunda daha hassaslar

Hakkaniyet boyutunda “Çalışanlara, cinsel yönelimlerine bakılmaksızın adil davranılır.” sorusuna verilen cevaplarda erkeklerde oran %81, kadınlarda %85. “Bu iş yerinde çalışanlara yaptıkları işe uygun ücret ödenmektedir.” ifadesini erkek çalışanların yüzde 45’si, kadın çalışanların yüzde 41’i olumlu yanıtladı.

Şirketlerin geliştirdikleri uygulamalar kadın çalışanlar için belirleyici

Türkiye’nin en iyi işverenlerinin açıklandığı listede “Best Workplaces for Woman” özel ödülüne de dikkat çeken Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak, “For ALL yaklaşımımız çerçevesinde kadınların iş yaşamına entegrasyonuna özel önem veriyoruz. Listemizi oluştururken, şirketlerde hayata geçirilen insan yönetimi uygulamalarını, cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmaları ve kadınların çalıştıkları iş yerlerindeki güven endeksini esas alıyoruz. En iyi işveren listesine giren şirketlerde çalışan annelere verilen değer, anneler için geliştirilen özel uygulamalar ve fırsatlar, kadın çalışanlar için o iş yerini harika bir iş yeri olarak tanımlamalarında rol oynuyor.” dedi.

Esnek çalışma ve süt odası uygulamaları tercihi etkiliyor

Gerek anne adayı, gerekse anne olan çalışanlara yönelik yapılan farklı uygulamaların o iş yerinde çalışan kadınların şirket algısını ve iş yeri tercihini etkilediğini belirten Toprak, şu bilgiyi verdi: “Doğum yapan çalışanlara özel maddi destek, farklı izin uygulamaları, esnek çalışma koşulları, süt odası uygulamaları her ne kadar klasik yöntemler gibi gözükse de kadınların iş yeri algısında büyük farklılıklar yaratan uygulamalar. Farklı olarak kadınlara ve annelere yönelik yapılan özel programlar, annelere verilen değerin şirketlerin güven kültürü oluşturmaları açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Great Place to Work hakkında:

Great Place To Work Enstitüsü, kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 60’tan fazla ülkedeki ofisiyle sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere mükemmel iş yerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren bir araştırma ve danışmanlık kurumudur. Great Place to Work, 30 yılı aşkın süredir dünya çapındaki en iyi işverenleri belirlemekte ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır. En İyi İşverenler listeleri, işveren markasının duyurulması ve güçlendirilmesi için şirketler tarafından tercih edilen ve kabul görmüş bir araştırmadır. Enstitü’nün her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı dahil ettiği analizleri, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırma olma özelliğini taşımaktadır.

Meltem Aydın Uysal

İlginizi Çekebilir

Özgür Masur For Ipekyol İle Bir Yaz Gecesi Rüyası

Feminen tasarımlarıyla ön plana çıkan başarılı moda tasarımcısı Özgür Masur ve Ipekyol işbirliği ikinci sezonunda devam ediyor. 24 parçadan oluşan Özgür Masur for Ipekyol Koleksiyonu mevsimi tüm ışıltısıyla karşılıyor.


Godıva’Da Yeni Atama

Olivier de Mendez, Godiva’nın İngiltere, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye bölgesi başkanlığına atandı.


Yumurta Dondurma İşlemi İle İlgili Çok Merak Edilenler

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ İLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLENLER


Pırellı Üç Yazar, Bir Video Ve Bir Resimli Hikaye, İle “Kontrolsüz Güç, Güç Değildir" Sloganının 25. Yılını Kutluyor

“Kontrolsüz güç, güç değildir” sloganı tam 25 yıldır Pirelli markasına dünya çapında eşlik ediyor. Şirket bu nedenle 2018 Faaliyet Raporu’nu bu ünlü ifadeye adıyor ve yıldönümünü üç uluslararası yazarın kaleme aldığı hikayeler, bir video ve pek çok yorum olasılığından bazılarını öneren bir fotoğraf dizisi ile kutluyor.


Lcw Home İle Evleriniz Bayrama Hazır

LCW Home, Türk kültürüne ait İznik çini motiflerini ve renklerini Ramazan Bayramı için hazırladığı özel koleksiyon ile evlerinize taşıyor. LCW Home, alternatifli seçeneklerin yer aldığı ürünleriyle sevdiklerine hediye seçmek ve evlerini güzelleştirmek isteyenleri bekliyor.


Etiketler: Great, Place, Work, kadın, erkek

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.