9 Eylül 2019 Pazartesi 11:13

GÜNDEM

Kadınlarda Yumurta Rezervlerinin Durumu Gebelik İçin Önemli!

Özellikle anne olmak isteyen adaylar için, yumurta rezervlerinin durumu en önemli kriter. Yaş, anne adayının yaşam koşulları veya genetik sebeplerden azalan yumurta rezervleri infertiliteye yani kısırlığa sebep olabiliyor. Bu sebeple Centrum Clinic Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, hem doğal yollarla gebelik için hem de tüp bebek tedavisi için kadınlarda yumurta rezervinin değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Kadınlarda Yumurta Rezervlerinin Durumu Gebelik İçin Önemli!
Kadınlarda Yumurta Rezervlerinin Durumu Gebelik İçin Önemli!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kadınlarda yumurta rezervi zaten doğal yapısı gereği yaş ile birlikte menopoza kadar azalmakta. Yaş en önemli faktör olmakla beraber, özellikle son yıllarda çevresel faktörler de yumurta rezervlerinin azalmasına sebep oluyor. Bu durum, çocuk sahibi olmak isteyen pek çok çifti etkiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, günümüzde oldukça artan, hormonlu, genetiğiyle oynanmış sağlıksız besinlerin ve çevre koşullarının da yumurta rezervlerinin azalmasında etkili olduğunu belirtiyor.

Yumurta rezervi tüp bebek için de önemli!

Halk arasında, kadınlarda yumurta rezervleri tükendiğinde tüp bebek bir çözüm gibi görülse de, durum böyle değil. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek tedavisi ve yumurta rezervleri arasındaki ilişkiyi şöyle açıklıyor: “Yumurta rezervleri tamamen tükendiğinde tüp bebek şansı da kalmıyor. Bu sebeple çocuk sahibi olmak isteyen adayların yumurtalık rezervlerinin durumunu öğrenmemiz ve gerekli testleri uygulamamız şart. Değerlendirmelerin sonucunda, yumurta rezervleri azalan anne adayının doğal yollarla gebe kalması da zorlaştığından, tüp bebek yöntemi en etkili çözüm oluyor. Üstelik bu konu sadece yaş ile alakalı değil. Bazı genetik veya çevresel faktörlerden dolayı, kadınlarda yumurta rezervi genç yaşta da azalabiliyor. Böyle bir durum tespit edildiğinde, yumurta rezervi azalan kadının ileride anne olmak isteme olasılığına karşı, yumurta dondurma işlemi uygulanıyor. Gereken durumlarda oldukça önemli bir işlem çünkü böylece yumurta rezervi gittikçe azalsa da, hastanın ileride anne olma hakkı saklı kalıyor. Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabiliyor.”

Alkol, sigara, sağlıksız beslenme yumurta rezervlerini olumsuz etkiliyor!

Yaş, genetik ve çevresel faktörlerin yanı sıra, kişinin yaşam tarzı da yumurta rezervinin durumunu belirliyor. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, sağlıklı bir yaşamın gebe kalmak ve sağlıklı bir gebelik süreci için önemini belirtiyor ve ekliyor: “Çocuk sahibi olmak isteyen adaylar için sağlıklı bir hayat tarzı benimsemek çok önemli. Kadınlardaki yumurta rezervleri fazla alkol kullanımına, sigaraya ve sağlıksız beslenmeye bağlı olarak azalıyor. Özellikle sigara kullanan kadınlarda, yumurta rezervleri oldukça olumsuz etkilendiğinden, doğal yollarla kalma oranlarının da düştüğünü görüyoruz. Tüp bebek tedavisi için de yine, anne adayının alkol ve sigaradan uzak durması önemli. Yumurta rezervlerinin azalmasının önüne geçmenin en kolay yolu sağlıklı bir yaşam sürmekten geçiyor.”

İlginizi Çekebilir

Ramsey, Ezratuba İşbirliğiyle Erkekleri Kendi Mükemmeline Ulaştıracak

Teknoloji ve modayı buluşturan yenilikçi tasarımlarıyla erkek modasında ilkleri hayata geçiren RAMSEY, kişiye özel dikimde yeni nesil bir deneyim sunuyor. RAMSEY, detaycı ve kusursuzu arayan, el işçiliğini teknoloji dinamikleri ile harmanladığı “Made to Measure” kişiselleştirilmiş stil deneyimi için dünyaca ünlü tasarımcılar Ezra ve Tuba ile işbirliği yaptı.


Mars Logıstıcs’İn Pazarlama İletisim Faaliyetleri Salt İletişim Grup’A Emanet

Kara, hava, deniz ve demiryolu nakliyesi, fuar ve etkinlik lojistiği, proje taşımacılığı, gümrükleme, sigorta, depolama ve diğer tüm lojistik hizmetlerini sunan Mars Logistics; Mars Lojistik Grup A.Ş., Mars Lojistik Uluslararası Taş.Dep.Dağ.ve Tic. A.Ş., Mars Hava ve Deniz Kargo Taş. A.Ş., Mars Sigorta Aracılık Hiz. Ltd. Şti ve Mars Logistics S.A.R.L. şirketlerinden oluşmaktadır.


The West Hollywood Edıtıon, Ian Schrager’İn Ev Sahipliğinde Gerçekleşen Özel Bir Davet İle Açıldı!

AKŞAM YEMEĞİNE KATILAN ÖZEL MİSAFİRLER ARASINDA LENNY KRAVITZ, ALESSANDRA AMBROSIO, DEMI MOORE, ALANA HADID, PARIS HILTON, POPPY DELEVINGNE VE DIPLO VARDI. KEYİFLİ GECE CHAKA KHAN TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ÖZEL BİR PERFORMANSLA DEVAM ETTİ.


Cnr Mersin Kitap Fuarı Bu Yıl Da Tarih Yazdı

150 bini aşkın kitap tutkunu fuara akın etti


İmece 3. Destek Programı Girişimlerinden Ecording, Big Bang Startup Challenge 2019 Sahnesinde

İklim değişikliğine ecoDrone’lar ile çözüm sunan “ecording”, İTÜ Çekirdek girişimlerinin sunum yaptığı ve girişimcilerle yatırımcıları bir araya getiren Big Bang Startup Challenge etkinliğinde ödüllerin sahibi oldu!


Etiketler: yumurta, bebek, rezervleri, rezervi, önemli

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.