24 Temmuz 2018 Salı 10:01

GÜNDEM

Kadir Has Üniversitesi Ve Princeton Üniversitesi’Nden Ortak Bilimsel Araştırma

Amerika Birleşik Devletlerinin önde gelen ve Ivy League’deki ilk 8 üniversiteden biri olan Princeton Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Panayırcı’nın katılımıyla bilimsel araştırmalara ev sahipliği yaptı.

Kadir Has Üniversitesi Ve Princeton Üniversitesi’Nden Ortak Bilimsel Araştırma
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

“Görünür Işıkla haberleşme” (visible light communications) konularında gerçekleşen ortak araştırmaların her iki okulda da devam edebilmesi adına Prof. Dr. Panayırcı, Princeton Üniversitesi tarafından, aynı üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. H. Vincent Poor’un, Enformasyon Teknolojileri ve Gelecek Nesil Kablosuz Haberleşme Sistemleri Araştırma Grubu’na “Fellow Araştırmacı” olarak atandı.

Günümüzde haberleşme, cep telefolarında olduğu gibi, radyo dalgaları yardımı ile sağlanmaktadır. Ancak, artan yüksek veri hızı talebi ve cihaz sayısının getirdiği kaçınılmaz kaynak problemine bir çözüm getirmek için, çok büyük bilgi taşıma kapasitesine sahip ve ayrıca aydınlatma amacıyla son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan LED (light emitting device)’lerin yaydığı ışıkla çalışan yeni bir haberleşme sisteminin geliştirilmesi için yoğun araştırma çalışmaları yapılmaktadır. LIFI adı verilen bu sistemlerin 5G ve ötesinde kulanılacak haberleşme sistemlerinin önemli bir parçası olacağı anlaşılmaktadır.

LIFI teknolojisinin potansiyel kullanım ortamları olarak şunlar gösterilebilir:

Ofis ortamları, toplu taşıma araçları, hastaneler, alışveriş merkezlerinde,

Sokak lambalarıyla sokaklarda kesintisiz internet ve haberleşme hizmetlerinin sağlanmasında,

Araçların birbirleri ve trafik ışıkları ile haberleşmeleri ile trafik takibi, kaza önleme sistemleri ve akıllı şehirlerin türlü uygulamaları,

Su altı haberleşme sistemleri - Özellikle otonom su altı araçlar arası haberleşme, yüzen kimyevi/petrol tesislerinin kendi aralarında ve diğer otonom araçlarla haberleşmeleri.

Nesnelerin interneti (IoT) ile tüm cihazların (buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, fırın, aydınlatma sistemleri, kilit sistemleri etc.) otomasyonu,

İlginizi Çekebilir

Aksa Jeneratör Dünya Çapında 168 Ülkeye Ulaştı

Türkiye’nin lider jeneratör üreticisi Aksa, dünyanın her yerinde her an kesintisiz enerji desteği sunmaya devam ediyor. Son olarak Okyanusya’da Vanuatu Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen bir enerji santrali projesine enerji desteği sağlayan Aksa Jeneratör, satış ağındaki ülke sayısını 168’e çıkardı.


Egeli Mobilyacılar, İtalyan Mobilya Devleri İle Üretim Ortaklığı Yapmak İstiyor

Egeli mobilya ihracatçıları, mobilya tasarımında dünyanın bir numarası olan ancak üretimini işçilik maliyetlerindeki yükseklik nedeniyle Çin, Polonya, Romanya, Slovenya gibi ülkelerde yaptıran İtalyan markaları ile üretim ortaklığı yapmak istiyor.


Bodrum Müzik Festivali’Nde Dünya Tangolarıyla Muhteşem Bir Gece

15. BODRUM MÜZİK FESTİVALİ’NDE ÜÇÜNCÜ GÜN


Öğrenciler Sınavlara Dersaneyle Değil Telefonla Hazırlanıyor

Yeni nesil öğrenciler dijital dünyanın imkanlarından en üst seviyede faydalanıyor. Dersaneler ve özel derslerin yerini artık mobil uygulamalar almaya başladı. Öğrenciler ders çalışırken ve sınava hazırlanırken çözemedikleri problemleri eğitmenlere kolayca sorarak dakikalar içinde cevap alıyor. Üstelik tüm bunları akıllı telefon ile yapmak mümkün oluyor.


Bu Sene Bayramlıklar İnternetten Alındı

Kurban Bayramı’nı tatil fırsatı olarak değerlendirenlerin online alışveriş istatistikleri, iyzico tarafından açıklandı. 32 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme altyapısını sağlayam iyzico’nun verilerine göre bayram tatili döneminde her üç alışverişten ikisini kadınlar gerçekleştirdi. Kadınların en çok alışveriş yaptığı sektör ise giyim, ayakkabı ve aksesuar oldu.


Etiketler: haberleşme, sistemleri, olarak, light, Prof

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.