12 Aralık 2019 Perşembe 14:46

GÜNDEM

Kahve Dünyası, Dünya Türk Kahvesi Günü’Nde Misafirlerine Yüz Binlerce Fincan Kahve İkram Etti

Kültürel lezzet mirasımız olan Türk kahvesine hak ettiği değeri kazandırmak ve dünyaya tanıtmak için çalışan Kahve Dünyası, “Dünya Türk Kahvesi Günü”nü mağazalarına gelen misafirleriyle birlikte kutladı. 5 Aralık Perşembe günü mağazalarını ziyaret eden misafirlerine dünyanın en değerli çekirdeklerinden ustalıkla hazırlanan bol köpüklü Türk kahvelerini su, çikolata ve kahveli drajeyle birlikte ücretsiz olarak ikram etti. Normal günlerde 100 bin kişiyi ağırladığı mağazalarında bu özel günde yaklaşık 200 bin misafirine Türk kahvesi ikram eden Kahve Dünyası, 40 yıllık hatır için 1 ton kahve kullandı.

Kahve Dünyası, Dünya Türk Kahvesi Günü’Nde Misafirlerine Yüz Binlerce Fincan Kahve İkram Etti
Kahve Dünyası, Dünya Türk Kahvesi Günü’Nde Misafirlerine Yüz Binlerce Fincan Kahve İkram Etti
Kahve Dünyası, Dünya Türk Kahvesi Günü’Nde Misafirlerine Yüz Binlerce Fincan Kahve İkram Etti
Kahve Dünyası, Dünya Türk Kahvesi Günü’Nde Misafirlerine Yüz Binlerce Fincan Kahve İkram Etti
Kahve Dünyası, Dünya Türk Kahvesi Günü’Nde Misafirlerine Yüz Binlerce Fincan Kahve İkram Etti
Kahve Dünyası, Dünya Türk Kahvesi Günü’Nde Misafirlerine Yüz Binlerce Fincan Kahve İkram Etti
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

“Misafirlerimize Türk kahvesi ikram ederek dostluğumuzu pekiştirdik”

Kahve Dünyası mağazalarında her iki masadan birinde en az bir fincan Türk kahvesi siparişi verildiğini belirten Kahve Dünya Genel Müdürü Kaan Altınkılıç, bu eşsiz lezzeti Türk misafirperverliğini ve ikram kültürünü en iyi yansıtacak şekilde sunmaya çalıştıklarının altını çizdi. Bu yıl Dünya Türk Kahvesi Günü’nde mağazalarında 200 bine yakın misafir ağırladıklarını anlatan Altınkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim için çok kıymetli olan bu özel günde on binlerce misafirimize Türk kahvesi ikram ederek dostluğumuzu pekiştirdik. En çok kahve ikramını Armonipark ve Forum İstanbul mağazalarımızda yaptık. Mobil uygulamamızı kullanan yeni misafir sayımız, mevcut kullanıcı sayımızın yüzde 30’unu aştı. Ayrıca uygulama marketlerinde sadece perakende ve Türk uygulamaları değil tüm uygulamaları geride bırakarak 1 numaraya yükseldik. Hem mağazalarımızdaki yoğun trafik hem de mobil uygulamamıza olan bu ilgi Türk kahvesinin ne kadar çok sevildiğinin en büyük göstergesi… Bu yıl Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel, mobil uygulama kullanan misafirlerimize bir sürpriz daha yapmaya karar verdik. Mobil uygulamada “5aralık” kupon kodu girişini yapan herkese 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olmak üzere bir fincan Türk kahvesi daha hediye ediyoruz.”

Türk kahvesi geleneğini yaşatmayı kendimize misyon bildik”

Türk kahvesini ve temsil ettiği değerleri korumak, hepimizin asli görevi”

Geçen yıl yaptığı araştırmayla Türkiye’nin Türk kahvesi haritasını çıkaran Kahve Dünyası, bu yıl ise “Türk kahvesi hangi amaçla tüketiliyor ve tam olarak ne ifade ediyor?” sorusuna yanıt aradı. Türkiye genelinde yapılan bu yılki araştırmanın sonuçlarını 4 Aralık’ta Veliefendi Fabrika Mağazası’nda düzenlediği bir buluşmayla açıklayan Kahve Dünyası, misafirlerine Türk kahvesinin tarihini, kültürümüzdeki yerini ve ritüellerini ise araştırmacı-yazar Sunay Akın’ın anlattığı özel hikayeler eşliğinde aktardı. Türk kahvesinin kültürümüzdeki yerinin altını çizen Akın, şunları söyledi: “Kahve dendiğinde sadece Türk kahvesinin damaklarda bıraktığı eşsiz lezzet akıllara gelmemeli. Kahve demek, kültür demek! Türk kahvesi, Türkiye’nin büyük çoğunluğu için olduğu gibi benim için de bu kültür buluşmasını oluşturan bir sohbetin simgesi… Türk kahvesi içmek aynı zamanda bir kültür buluşması da gerçekleştirmek anlamı taşıyor. UNESCO tarafından dünya mirasları arasında gösterilen Türk kahvesini ve temsil ettiği değerleri korumak, hepimizin asli görevi…”

Türk kahvesi “karşılıklı sohbet” demek!

Geçen yıl Türkiye’nin Türk Kahvesi Haritası’nı çıkaran Kahve Dünyası, bu yıl yeni bir araştırma gerçekleştirerek bu kez Türk kahvesinin yarattığı hissiyata odaklandı. Her 100 kişiden 63’ü Türk kahvesinin kendileri için ne ifade ettiği sorusunu karşılıklı sohbet olarak yanıtladı. Güneydoğu Anadolu’daki katılımcıların ise yüzde 100’ü Türk kahvesi denildiğinde akıllarına karşılıklı sohbetin geldiğini söyledi. Akdeniz ve Karadeniz’deki katılımcılar Türk kahvesinin misafirliği, Ege’dekiler ise dost meclisini çağrıştırdığını belirtti.

Tuzlu kahve geleneği yaşatılıyor

Kahve Dünyası’nın araştırması, kız isteme merasiminin vazgeçilmez bir parçası olan tuzlu kahve geleneğinin de devam ettiğini ortaya koydu. Araştırmaya katılan her 100 evli kadından 58’i tuzlu kahve yaptığını söylerken evli erkeklerin yüzde 47’si tuzlu kahve içtiğini ifade etti. Tuzlu kahveyi en çok içen erkekler yüzde 84 ile Doğu Anadolu’dan çıkarken, onu yüzde 83 ile Güneydoğu Anadolu takip etti. Marmara yüzde 14, Akdeniz ise yüzde 37 ile tuzlu kahvenin en az içildiği bölgeler oldu.

Türk kahvesini en çok akşam saatlerinde içiyoruz

Yine aynı araştırmaya göre her 100 kişiden 95’i Türk kahvesini seviyor. Gün boyunca yemeklerden sonra tercih edilen Türk kahvesi, en çok akşam saatlerinde içiliyor. Katılımcıların en çok tercih ettiği kahve çeşidi yüzde 77 ile Türk kahvesi olurken her 100 kişiden 73’ü Türk kahvesini ‘köpüklü’ tercih ediyor. Türk kahvesi orta şekerli sevenlerin oranı yüzde 55 iken, Türk kahvesinin yanında en sevilen lezzet olarak yüzde 42 ile çikolata öne çıkıyor. Türk kahvesi içen her 100 katılımcıdan 60’ı Türk kahvesini tadını sevdiği için içtiğini belirtiyor. Türk kahvesinin tadını en çok seven yüzde 80 ile Marmaralılar olurken İç Anadolu Bölgesi’ndeki katılımcılar ise tadından ziyade keyifli bir mola vermek için Türk kahvesi içtiklerini ifade ediyor.

5 Aralık’ta genel merkez çalışanları sahaya indi

İlginizi Çekebilir

Koç Üniversitesi Karma Gerçeklik Laboratuvarı 2019 Kapanış Sergisi Ve Etkinlikleri

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile Koç Üniversitesi bünyesinde kurulan KARMA Gerçeklik Laboratuvarı, Türkiye’deki “artırılmış ve sanal gerçeklik (genişletilmiş gerçeklik) ekosistemine” dair edindiği deneyimi 17-18-19 Ocak 2020 tarihlerinde, Şişhane’deki İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı’nda düzenlediği sergi ve etkinlikler dizisi kapsamında ziyaretçiler ile paylaştı.


Migros Aile Kulüpleri Yarıyıl Tatilinde Çocukları Bekliyor

Düzenlediği ücretsiz kurslarla bugüne kadar 195 bin kişiye hobi ve meslek kazandıran Migros Aile Kulüpleri, yarıyıl tatilindeki çocuklar için eğitim ve eğlenceyi bir araya getiriyor.


Saran S Sport Plus Haftalık Yayın Akış 21 27 Ocak Haftası

S SPORT PLUS HAFTALIK YAYIN AKIŞI


Teknofest 2020 Lansmanı Gerçekleşti

TEKNOFEST 2020 Güneşi Doğudan Yükselecek


Başkan İmamoğlu, “Turizm Çalıştayı”Nda Konuştu “50 Kişiyi İşe Alın Diyerek, Sorunu Çözemezsiniz”

BAŞKAN İMAMOĞLU, “TURİZM ÇALIŞTAYI”NDA KONUŞTU: “50 KİŞİYİ İŞE ALIN DİYEREK, SORUNU ÇÖZEMEZSİNİZ”


Etiketler: Türk, kahvesi, yüzde, kahvesinin, Kahve

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.