22 Mart 2019 Cuma 08:48

MODA

Kamu, Akademi, Sivil Toplum El Ele Verdiler ‘Geleceğe Dönüştür’Düler!

Kamu, Akademi, Sivil Toplum El Ele Verdiler- ‘Geleceğe Dönüştür’düler!

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Günümüz Sürdürülebilirlik kavramına ileri dönüşüm yöntemleri üzerinden bakıldığında, moda ve tekstil sektörleri sadece üretim süreci ve üretim teknolojileri olarak değil, aynı zamanda iş modelleri ve sosyal girişimler, sosyal değişim ve sosyal etki bağlamında da bir potansiyel olarak görülmektedir. Dünya genelinde, doğaya karışan karbon salınımlarının yaklaşık %10’unu moda endüstrisi üretmektedir. Dünyadan lokale inildiğinde ise, özellikle tekstil ülkesi olan ülkemizde ve İstanbul gibi büyük şehirlerde, konfeksiyon işletmelerinin yoğunlukta olduğu sadece bir ilçeden dahi günde 100 ila 150 ton arası tekstil atığı toplanabilmektedir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun bir inisiyatifi olan Global Shapers Community İstanbul Hub, Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü işbirliği ile, belediyenin topladığı tekstil konfeksiyon atıkları (pastal atıkları ve kırpıklar) değerlendirilerek, Moda Tasarımı Bölümü’nde gönüllü öğrencilerden kurulan bir ekip ile, kumaştan tasarıma bir ileri dönüşüm projesinin tohumları atıldı. Bilgi’li öğrenciler toprak altına gidecek tekstil atıklarından küçük bir örneklem grubuna değer katmakla birlikte, atığa zaman, emek ve bilgi katarak kumaşın tüm üretim süreçlerine giren ekonomik ve insan emeğinden oluşan değerler korundu ve geleceğe aktarıldı. “Geleceğe Dönüştür” sloganı ile yola çıkılan bu projede üretilen tasarımların tasarımcılar, şirketler, akademisyenler, kamu ve çevre üzerine çalışan sivil toplum inisiyatifleri için başka projelere ışık tutması hedeflendi. İleri dönüşüm çalışmalarındaki potansiyelin ülkemiz tarafından değerlendirilmesi için tüm paydaşlar ile ilerleyen süreçlerde el ele çalışılması hedefleniyor.

Tarih: 23 Mart Cumartesi

Saat: 15.00

Yer: TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi

Salon: 8Stand: 8J-19

İlginizi Çekebilir

Ekonomide Problemler Doğru Tespit Edilmeli

“TÜRKİYE EKONOMİSİ NEREYE? KRİZDEN ÇIKIŞ YOLLARI”


Kitap Medeni Cumhuriyet Katılımcı Hayatın Sosyolojisi

MEDENİ CUMHURİYET:


Kendi Overwatch'ını Yapmaya Hazır Mısın

22.05.2019 – Oyuncuların kendi oyun modlarını yaratmalarına yarayan ve bir süredir test sunucularında denenmekte olan Overwatch Workshop, bugün itibariyle oyunun konsol ve PC sürümleri üzerinde tüm oyuncuların kullanımına açıldı. Test sunucularına geldiğinden bu yana Workshop üzerinde 2.7 milyon oyun modu üretildi ve 60.000’den fazla oyun kodu paylaşıldı. Geliştiriciler, oyuncuların bugünden sonra nasıl modlar ortaya koyacaklarını dört gözle beklediklerini belirtiyorlar.


It Ve Siber Güvenlik Uzmanları Arasındaki İş Birliği Eksikliği Güvenliği Riske Atıyor!

IT UZMANLARI VE SİBER GÜVENLİK


Ege Endüstri Yine Ebso’Nun Sanayi Devleri Arasında

Ege Endüstri, bu yıl da Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)


Etiketler: tekstil, dönüşüm, üretim, sosyal, İstanbul

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.