22 Mart 2019 Cuma 08:48

MODA

Kamu, Akademi, Sivil Toplum El Ele Verdiler ‘Geleceğe Dönüştür’Düler!

Kamu, Akademi, Sivil Toplum El Ele Verdiler- ‘Geleceğe Dönüştür’düler!

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Günümüz Sürdürülebilirlik kavramına ileri dönüşüm yöntemleri üzerinden bakıldığında, moda ve tekstil sektörleri sadece üretim süreci ve üretim teknolojileri olarak değil, aynı zamanda iş modelleri ve sosyal girişimler, sosyal değişim ve sosyal etki bağlamında da bir potansiyel olarak görülmektedir. Dünya genelinde, doğaya karışan karbon salınımlarının yaklaşık %10’unu moda endüstrisi üretmektedir. Dünyadan lokale inildiğinde ise, özellikle tekstil ülkesi olan ülkemizde ve İstanbul gibi büyük şehirlerde, konfeksiyon işletmelerinin yoğunlukta olduğu sadece bir ilçeden dahi günde 100 ila 150 ton arası tekstil atığı toplanabilmektedir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun bir inisiyatifi olan Global Shapers Community İstanbul Hub, Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü işbirliği ile, belediyenin topladığı tekstil konfeksiyon atıkları (pastal atıkları ve kırpıklar) değerlendirilerek, Moda Tasarımı Bölümü’nde gönüllü öğrencilerden kurulan bir ekip ile, kumaştan tasarıma bir ileri dönüşüm projesinin tohumları atıldı. Bilgi’li öğrenciler toprak altına gidecek tekstil atıklarından küçük bir örneklem grubuna değer katmakla birlikte, atığa zaman, emek ve bilgi katarak kumaşın tüm üretim süreçlerine giren ekonomik ve insan emeğinden oluşan değerler korundu ve geleceğe aktarıldı. “Geleceğe Dönüştür” sloganı ile yola çıkılan bu projede üretilen tasarımların tasarımcılar, şirketler, akademisyenler, kamu ve çevre üzerine çalışan sivil toplum inisiyatifleri için başka projelere ışık tutması hedeflendi. İleri dönüşüm çalışmalarındaki potansiyelin ülkemiz tarafından değerlendirilmesi için tüm paydaşlar ile ilerleyen süreçlerde el ele çalışılması hedefleniyor.

Tarih: 23 Mart Cumartesi

Saat: 15.00

Yer: TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi

Salon: 8Stand: 8J-19

İlginizi Çekebilir

Filenin Sultanları Gloria Cup'ta İtalya'yı 3 0 Mağlup Etti

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Antalya Belek’te yer alan Gloria Sports Arena’nın (GSA) ev sahipliğinde, Smart Casual Event’ın organizatörlüğünde ve Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) iş birliğiyle düzenlenen Gloria Cup turnuvasındaki ikinci maçında İtalya ile karşılaştı.


Kobi’Lerde Afet Direnci Araştırması "Kobi'ler Afetleri Risk Olarak Algılamıyor"

UPS Hakkında


Süt İçmeyi Sevmeyen Çocuklara, Tatlı Bir Alternatif Muhallebi

Büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için düzenli süt tüketiminin önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, süt içmeyi sevmeyen çocuklar için alternatif bir tatlı olan sütlü muhallebi tüketimini öneriyor.


Bodrum Sıla’Ya Doymuyor

BODRUM SILA’YA DOYMUYOR


Ve Görseller Pırellı’Nin Pagani İçin Geliştirdiği İlk P Zero Trofeo R İle Lastiğin Yol Tutuşu Yüzde 7 Oranında Artırıldı

YENİ ROADSTER BC İÇİN ÖZEL OLARAK GELİŞTİRİLEN P ZERO, PIRELLI’NİN ÜRÜN YELPAZESİNDE PERFORMANSA EN ÇOK ODAKLANAN YOL LASTİĞİ


Etiketler: tekstil, dönüşüm, üretim, sosyal, İstanbul

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.