4 Kasım 2019 Pazartesi 11:56

GÜNDEM

Kanser Sonrası Meme Estetiğinden Korkmayın

KANSER SONRASI MEME ESTETİĞİNDEN KORKMAYIN

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oygar Aytekin, meme estetiği konusunda korku yaşayan hastalara seslendi. Estetik sonrası dikişe bağlı ağrıların hastayı rahatsız etmeyeceğini ve korkulacak bir şey olmadığının altını çizen Oygar Aytekin, karından ve sırttan kas dokusu alınarak gerçekleşecek operasyonlarda ise daha sonra bir miktar acı duyulabileceğini ifade etti.

Meme kanserinde erken teşhisin işlerini kolaylaştırdığına vurgu yapan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oygar Aytekin, bu hastalığı geçirmiş insanların kontrollerini aksatmaması gerektiğini, zamanın onlar için altın değerinde olduğuna dikkat çekti.

Mastektomi uygulamasının bütün memenin alınıyor gibi anlaşılmaması gerektiğini belirten Aytekin, “Hastanın kanserli dokusu alındıktan sonra biz devreye giriyoruz. Mevcut eksikliği gidermeye çalışıyoruz.” dedi.

Karın derisinden yağ dokusu alınarak meme yapılması: Bir taşla iki kuş... Memesi alınan hastaya yeniden meme yapılabileceğinin altını çizen Oygar Aytekin, “Herhangi bir yayılım deriye doğru söz konusu değilse sadece silikon protezini takarak sorunu çözebilirsiniz. Bütün memesi alınmış bir hastada işin çapı oldukça büyüyor. Karın derisinden yağ dokusu alınarak meme estetiği yapılması ise karın germe ihtiyacı da olan hastalara daha cazip geliyor.” diye konuştu.

Kanser tedavisi sonrası meme estetiğinde enfeksiyon ve komplikasyonu çok nadiren gördüklerini söyleyen Oygar Aytekin, ameliyat sonrası uygun bir sütyeni doktorun hastaya tavsiye edeceğini de sözlerine ekledi.

Kanser tedavisi sonrası memesi alınan hastada nadiren tek bir operasyonun yeterli olabildiğini söyleyen Aytekin, “İyileşme sürecinde de bir takım değişiklikler oluyor dokuda. Yeni oluşturduğunuz memeyi daha düzgün bir hale getirmeye çalışıyorsunuz. Bazen liposuctionla bir miktar yağ alırsınız. Bazen deriyi biraz küçültürsünüz. İlk hedef oradaki dokunun yaşaması. Ondan sonrasında da o dokunun şekillendirilmesi. Eşit bir görünüm için diğer memeye de estetik gerekebiliyor.” diye konuştu. Meme estetiğinde karından ve sırttan kas dokusu alındıysa bir miktar acı yaşanabileceğine değinen Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aytekin, genelde dikişe bağlı ağrıların hastayı rahatsız etmeyeceğini, korkulacak bir şey olmadığının altını çizdi.

“Meme kanserinde mutlaka meme ucu gidecek diye bir şey yok” diye konuşan Oygar Aytekin şöyle devam etti: “Meme ucu korunabiliyor. Ucunu kaybettiğinde ise birkaç yöntem var. En basiti diğer meme ucunuzun renginde tıbbi dövme. Şimdi 3 boyutlu dövmeler de yapılıyor. Cerrahi olarak meme başı oluşturma yöntemleri de var. Örneğin genital bölgedeki derinin rengi sağlam taraftaki meme ucu rengine uyuyorsa, genital bölge civarından deri alınarak da yeni bir meme başı oluşturulabilir.” dedi.

Estetik, memesi alınan hastaların psikolojisini düzeltiyor Memesi alınan hastaların vücut dengesi bozulduğu için estetiğin psikolojik ve yapısal olarak hastalara iyi geldiğine dikkat çeken Aytekin, “Hasta kaç yaşında olursa olsun o memenin eksikliği hastayı rahatsız ediyor. Yerine koymak psikolojisini büyük oranda düzeltiyor.” açıklamasında bulundu.

Önlem amaçlı mastektomi ameliyatı geçiren insanlara da değinen Aytekin, ”Ben taraftar değilim böyle bir şey yapılmasına. Ailenizde bağırsak kanseri varsa bağırsakları mı aldıralım? Önemli olan düzenli olarak kontrollerin ve tahlillerin yapılması.” diye konuştu.

Meme rekonstrüksiyonu işleminin, hasara uğramış yapının daha güzel bir hale getirilmesi olduğunu söyleyen Oygar Aytekin silikonda en sağlıklı yöntem konusunda ise şöyle konuştu: “Yöntemlerin hepsi sağlıklı aslında. Tümörün temizlendiği ameliyat sırasında yapılmış olan kesi uygun yerdeyse, o kesiden silikonun da takılması gayet mantıklı tabii ki. Ancak o kesi silikon takmaya uygun değilse ben meme başını tercih ediyorum silikon için. Çünkü burada kalan iz çok az oluyor. Meme başının doğal iyileşme hızı çok iyi.”

Silikona hastanın vücudu kendi karar veriyor Hastaya kullanılacak olan silikonun boyutuna aslında hastanın vücudunun karar verdiğinin altını çizen Aytekin, hastanın kişisel isteklerini buna göre şekillendirmelerinin daha uygun olacağını vurguladı. Hanımların internette gördükleri memeleri de vücutları uygunsa elbette yaptırabileceğini fakat vücut şekli buna müsaade etmiyorsa fazladan birkaç işlem veya ameliyatın gerekebileceğini belirtti ve “Örneğin halk arasında tahta göğüs olarak tabir edilen vücut yapısındaki bir hastanın C cup memeye sahip olmasının daha uzun bir süreç gerektirmesi” diye ekledi. Meme kanseri tedavisi sonrası kadınların hamilelik planlayabileceğine dikkat çeken Oygar Aytekin, “Kanseri temizlenmiş bir insan her şeyi yapabilir. Emzirme konusunda cevabı ancak ne kadar doku alındığıyla ilgili olarak verebiliriz, meme ucu - süt kanalları - süt bezi ünitesi sağlamsa emzirmek mümkündür. Sağlam memesiyle de bir kadın tabii ki emzirebilir.” dedi.

Takılan her silikonun bir seri numarası olduğuna vurgu yapan Aytekin, “Öncelikle güvenilir bir ürün ve marka olması gerekiyor. Bazı firmalar internet siteleri üzerinden sertifika numarasıyla doğrulama işlemi yaptırıyor” diye konuştu. Silikon protezlerin meme kanseri taramalarına engel olmadığını söyleyen Aytekin sözlerini şöyle sürdürdü: “Meme kanseri ameliyatı sonrası genel cerrahi uzmanı sizi kontroller konusunda bilgilendirecektir. Bu tavsiyelere uyulması gerekiyor. Olası bir nüksü gözden kaçırmamak adına rutin kontroller çok önemlidir. Kontrolleri aksatmayın. Kimi hasta kötü haber duymamak için kontrollerini yaptırmıyor. Bu çok yanlış. Herhangi bir kitle ele geldiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor. Bir kere fazla sormak bir kere eksik sormaktan iyidir.”

Hakan Akar – hakan@dilanbaransel.com – 0534 603 56 38 Alp Türkalp – alp@dilanbaransel.com com – 0535 818 12 86 Gülin Misket – gulin@dilanbaransel.com – 0534 494 24 60

İlginizi Çekebilir

Red Bull Sound Clash Kenan Doğulu Ve Sertab Erener İle Türkiye’Nin En Büyük Müzik Karşılaşmasına Sahne Olacak

Sayın basın mensubu,


2019 İhracat Şampiyonları Belli Oldu

ELEKTRİK-ELEKTRONİK SEKTÖRÜNÜN 2019 İHRACAT ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU


Tergan’In 38’İnci Mağazası Pıazza Avm’De Açıldı

Yurtiçinde ve yurtdışında 37 mağazasıyla hizmet veren Tergan’ın 38'inci mağazası Maltepe Piazza AVM’de kapılarını açtı. Özgün çizgileri ve iddialı modelleriyle müşterilerinden her daim tam not alan marka, mağazalarıyla daha fazla moda ve kaliteyi bir arada sunmayı amaçlıyor.


Global Menkul Değerler, Finansal Okuryazarlığı Artırmaya Odaklandı

Finans piyasalarının öncü kuruluşlarından Global Menkul Değerler, 30 yıllık tecrübe birikimini aktarmaya devam ediyor. Her 15 günde bir şirket merkezinde düzenlenecek, ayrıca sosyal medya aracılığı ile canlı yayınlanacak ‘Vadeli İşlemler Eğitimi’ serisi ile Global Menkul Değerler, finansal okuryazarlığı artırıyor.


Flamenko İle Cazı Buluşturan Chano Domínguez Crr’De!

40 yılı aşan müzik kariyerinde, Caz ile Flamenko müziklerinde kendine özgü bir entegrasyon sağlayan, ünlü caz piyanisti Chano Domínguez, Chano Domínguez Flamenco Quartet ile 4 Mart Çarşamba akşamı saat 20:00’de Cemal Reşit Rey’de sahne alacak.


Etiketler: Aytekin, meme, Oygar, Meme, diye

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.