5 Şubat 2018 Pazartesi 01:40

AİLE

Kanser Tedavisinde Beslenme

Kanser Tedavisinde Beslenme
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümünden Uzm. Dyt. Tuğçe Aytulu, 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında çağımızın yaygın hastalıklarından kanserin tedavisi sırasında beslenmenin önemine vurgu yapıyor. Uzm. Dyt. Tuğçe Aytulu: “Kemoterapi alırken fazla greyfurt ve nar suyu içmek yarardan çok zarar getirebilir. Kaynatılarak veya tablet formunda bilinçsizce kullanılan bazı bitkiler, karaciğer enzimleri gibi kanda bazı değerlerin artmasına neden olup, kemoterapinin aksamasına bile sebep olabilir. Bu durumda her ‘doğal’ olana ‘zararsız’ demek yanlış olur”.


Ameliyat, kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi gibi yöntemlerin tek başına veya birlikte kullanıldığı kanser tedavisinde, hasta ve yakınlarının kontrolünde seyreden beslenmenin büyük önem taşıdığını belirten VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümünden Uzm. Dyt. Tuğçe Aytulu; “Tedaviler sırasında doğru beslenme yöntemlerini bilmek hastanın tedaviyi rahat geçirmesi ve konforu açısından oldukça önemli. Ancak bazı durumlarda hasta ve yakınları doğru beslenmeyle yetinmeden, destek ürünler, bitki kürleri gibi yöntemlere yönelebiliyor. Bilinçsizce veya kulaktan dolma bilgilerle uygulanan yöntemler, hastanın tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabiliyor. Örneğin kemoterapiye bağlı bulantılar yaşanırken kaynatılmış bazı bitki sularının tüketilmesi bu bulantıların daha da artmasına neden olabiliyor” diyor.Hastaların tedaviye destek olduğuna dair bir kanıtın olmadığı veya içinde ne olduğundan emin olunmayan bitki özleri gibi ürünlerden uzak durması gerektiğine vurgu yapan Uzm. Dyt. Tuğçe Aytulu şöyle devam ediyor: “Bazı bitkiler ve gıdalar kemoterapilerle etkileşime girebiliyor. Bu durumda tedavinin etkisi bozulabiliyor. Örneğin greyfurt ve narın içinde bulunan bazı maddeler çoğu kemoterapi ajanıyla etkileşiyor ve ilaçların etkilerini istenmeyen şekilde artırabiliyor veya azaltabiliyor. Dolayısıyla kemoterapi alırken aynı esnada çok miktarda greyfurt ve nar suyu içmek yarardan çok zarar getirebiliyor”.Bitkiler “doğal” ama “zararsız” mı?

Kaynatılarak veya tablet formunda bilinçsizce kullanılan bazı bitkilerin kanda karaciğer enzimleri gibi bazı değerlerin artmasına, hatta kemoterapinin aksamasına bile sebep olabileceğine değinen Aytulu: “Her ‘doğal’ olana ‘zararsız’ demek yanlış olur. Birçok ilaç da aslında bitkilerden elde edilmektedir. Ancak bu ilaçlarda doz, kullanım şekli, olabilecek yan etkiler bilinir. Doktorlar bu yan etkilerle karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilir. Ama bitkisel ürünlerde doz, yan etki gibi önemli noktalar soru işaretidir. Bu sebeple bilinçsizce tedavi edici amaçlarla kullanılmamalıdır” diyor.Bitkilerle “tedavi etmek” mümkün mü?

Vinka alkoloidleri gibi bitki kökenli ilaçların kanser tedavisinde kullanıldığını belirten Aytulu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Herhangi bir diyet modelinin herhangi bir kanser türünü tedavi ettiğine yönelik hiçbir kanıt bulunmuyor. Bazı kanser türlerinin önlenmesinde beslenme şekli son derece önemli yer tutuyor. Kanser tedavisi sırasında bazı yan etkilerin azaltılmasında beslenme önemli yer taşır. Kanser tedavisinden sonra sağlıklı beslenme sürdürülmelidir. Örneğin sağlıklı kiloda olmak meme kanserinin tekrarlamasını önlemede yardımcı faktörlerden biridir. Ancak sadece beslenmenin kontrol edilmesi ve egzersiz yapmamak, sigara içmek gibi diğer faktörlerin önemsenmemesi, kanserden korunmak için tek başına yeterli olmayabilir.”Aytulu kanserden korunmak için beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıralıyor:

Her türlü sebze çeşidini içeren bir beslenme şekli benimsenmeli. Haftanın bazı günlerinde kuru baklagiller tercih edilmeli.
Günde en az 5 porsiyon her renkten olan sebze ve meyvelerden tüketilmeli. Farklı renklerdeki sebze ve meyveler fitokimyasallar olarak bilinen sağlığı geliştirici öğeler içerir. Örneğin turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve sarı kök sebzeleri karışık olarak gün içinde kullanılmalı.
Her gün yüksek posa içeren kuru baklagil, tam tahıllı ekmek ve tahıl çeşitleri tercih edilmeli.
Özellikle hayvansal kaynaklı yüksek yağlı gıdalar sınırlanmalı. Az yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmeli. Buğulama ve haşlama gibi düşük yağlı pişirme teknikleri kullanılmalı.
Tuzlanmış, tütsülenmiş ve salamura gıdalar daha az tercih edilmeli.
İdeal kilo korunmalı ve fiziksel olarak aktif olunmalı.
Alkol tüketimi azaltılmalı.
Gıdalar güvenli ve sağlıklı yöntemlerle saklanmalı.
Marketten alışveriş yaparken gıdaların çeşitliliğine dikkat edilmeli.
Dengeli beslenmediğini düşünen hastalar diyetisyen yardımı almalı.
Amerikan Hastanesi Hakkında:

VKV Amerikan Hastanesi, Vehbi Koç Vakfı bünyesinde kar amacı gütmeyen özel bir sağlık kurumu olarak 1920 yılından bu yana İstanbul’da faaliyet göstermektedir. 98 yıl önce 45 yataklı, 3 ameliyathaneli olarak kurulan VKV Amerikan Hastanesi, bugün 200 hasta odası, 62 yoğun bakım yatağı, 12 ameliyathanesi ile Nişantaşı’nda hizmet vermektedir.

İlginizi Çekebilir

Mopaş, Gıda Perakendeciliğinde Gelenekselden Dijitale Geçiyor

Mopaş, SAP Hybris ve Microsoft Azure ile Hayata Geçirdiği E-ticaret Projesiyle


Palladium Etkinlik Super Foods'la Saglikli Yemekler, Eglencelisaatler Palladium'da! Basin Bulteni Ve Gorsel

SUPER FOODS'la sağlıklı yemekler, eğlenceli saatler Palladium'da!


Kentbank, 20. Yılını Kutladı

Son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlar sonucunda Hırvatistan’ın en hızlı büyüyen bankası olarak dikkatleri üzerine çeken KentBank’ın 20. kuruluş yıldönümü Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de özel bir etkinlikle kutlandı.


Magnum, Sanat, Moda Ve Çikolatayı Magnum Store’Da Buluşturacak

Magnum Store, yeni yaz konsepti, ilk kez sunulan yepyeni görünümleri ve Magnum dondurma ile hazırlanan yeni smoothie çeşitleriyle haz tutkunları için yeniden kapılarını açtı. Bu yaz da, hazzı ciddiye alanlar, “Benim Magnum’um” seçeneği ile Magnum Store dondurma barında kendi Magnum’unu yaratmanın hazzını yaşamaya devam edecek.


Euler Hermes Türkiye, Broker’Larıyla Bir Araya Geldi

21 MAYIS 2018, İSTANBUL – Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Türkiye’de üçüncü kez düzenlediği Broker Day etkinliği geçtiğimiz günlerde Ortaköy’de gerçekleşti. Euler Hermes Türkiye, brokerlarıyla bir araya geldiği toplantıda 2018 yılı hedef ve öngörülerini paylaşarak birlikte nasıl daha iyi çalışabilecekleri konusunda fikir alışverişinde bulundu.


Etiketler: bazı, gibi, Aytulu, veya, Amerikan

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.