22 Ekim 2019 Salı 13:09

GÜNDEM

Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği Keyder Çocuğunu Keşfet Projesi Ülke Sınırlarını Aştı.

Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği (KEYDER) çatısı altında kurulan, Küçük Prens Akademi (Little Prince Academy -LPA ) tarafından uygulamaya başlanan “ Çocuğunu Keşfet “ projesi ülke sınırlarını aştı.

Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği Keyder Çocuğunu Keşfet Projesi Ülke Sınırlarını Aştı.
Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği Keyder Çocuğunu Keşfet Projesi Ülke Sınırlarını Aştı.
Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği Keyder Çocuğunu Keşfet Projesi Ülke Sınırlarını Aştı.
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kırgızistanlı anne ve çocuklardan oluşan 2 aile; KEYDER LPA tarafından hayata geçirilen Çocuğunu Keşfet Projesi kapsamında 5 gün süreyle atölye çalışmalarına katıldı. Nevşehir ve çevre illerin yanısıra Türkiye’nin dört bir yanından gelen özel gereksinimli bireyler ve aileleri ile çalışmalar yürüten Keyder Küçük Prens Akademi Yöneticisi Dr. Öğretim Üyesi Miray Sümer, daha çok aileye ulaşarak daha çok fayda üretmek amacında olduklarını iletti. Projelerinin ana temasının anneyi eğitim sürecinin içerisine aktif bir şekilde dahil ederek, özel gereksinimli bireyin ihtiyaçlarını doğru anlamak, yeteneklerini keşfetmek ve doğru yönlendirmek için annenin de aynı süreçte eğitilmesi gerekliliğinin altını çizdi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda Dr. Öğretim Üyesi olan Sümer Çocuğunu Keşfet Projesi uygulama metodları hakkında şunları aktardı.

“Little Prince Academy olarak başlattığımız Discover Your Child (Çocuğunu Keşfet) projesi ile anne ve özel gereksinimli ( Down Sendromu, Otizm, İşitme kayıplı, Serebral Palsi, Zihinsel Yetersizliği olan bireyler) bireylerimizi akademimizde özel tasarladığımız peri bacası evlerde ağırlıyoruz. 4 gece 5 gün boyunca anne ve çocuk doğal bir ortamda çeşitli atölye çalışmalarında sadece anne çocuk olarak vakit geçiriyor. Her şeyden önce anne çocuğu ile doğru zaman kullanımını ve birlikte vakit geçirmeyi öğreniyor. Anne çocuğu hakkında şimdiye kadar keşfetmediği birçok yeteneği, bilgiyi bizlerle birlikte öğreniyor. Bu süreci çocukların zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimini destekleyici oyun atölyeleri, mutfak atölyeleri, drama atölyeleri, at binme seansları, müzik ve el işi atölyeleri, bilgisayar atölyesi gibi birçok programı birlikte çalışarak uyguluyoruz. Bir önceki hafta Şanlıurfa’dan gelen 3 ailemizi misafir ettik. Çok güzel anılarla ve keşfedilmiş birçok duygu ile buradan ayrıldılar. Çalışmalarımız sırasında birlikte yürütülen bu atölyelerin sonuçlarını da gözlemliyor ve sonrasındaki hayatlarına ışık tutacak yöntem ve destekleyici bilgileri de edindiriyoruz. Bu hafta ise misafirlerimiz Kırgızistan’dan geldi. Tercümanlar eşliğinde bilgilendirmelerimizi yaptık ve atölyelerde kurulan ortak dille bir süre sonra daha rahat anlaştığımızı gördük. Anneler çocuklarını, çocuklarının yeteneklerini, verdiği tepkileri ve tepkisel gelişimlerindeki eğilimi keşfederek buradan ayrıldı. Biz akademi olarak tamamen ücretsiz ve gönüllülük esaslı çalışıyoruz. Bu anlamda tüm Türkiye ve ülkemiz dışından ailelere kapımız açık ve ailelerimizi bizlere katılmaya çocuklarını keşfetmeye bekliyoruz” dedi.

Kapadokya’da Göreme ilçesinde 17 bin metrekare açık 500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu olan KEYDER Küçük Prens Akademi, 2016 yılında kurulduğu günden bugüne binlerce engelli bireye eğitim verdi. Alanında uzman eğitmenlerin yanı sıra gönüllülerle birlikte hizmet veren yerleşke, Türkiye’nin her bölgesinden bedensel ve zihinsel yetersizliği olan çocuk ve yetişkinleri ağırlıyor. Şehir dışından gelen özel gereksinimli bireylerin ve gönüllülerin konaklamaları için ekolojik ev, bambu - bungalov evler, konteyner konsept yatakhane gibi özel dizayn alanlarla birlikte; sebze-meyve yetiştirme alanı, açık hava tiyatrosu, yürüyüş ve at binme parkurları konumlandırılmış. Beceri Atölye faaliyetlerinin sürdürüldüğü yerleşkede aynı zamanda kütüphane ve bilgisayar atölyesi de yer alıyor. Tamamen ücretsiz yürütülen faaliyetlere Down Sendromlu, otizmli, Serebral Palsi ve işitme yetersizliği olan çocukların yanı sıra yetişkinlerde katılıyor. Geçtiğimiz haftalarda Little Prince Academy çatısı altında verilen bilgisayar eğitim programını tamamlayan özel gereksinimli bireylere ve annelerine Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar sertifikası verilmişti.

İlginizi Çekebilir

Maske Ve Eldivenler Bin Derecede Bertaraf Ediliyor

Koronavirüs ile mücadele kapsamında tek kullanımlık maske ve eldivenleri, tıbbi atık olarak değerlendiren İBB, bu malzemelerin bertarafında oldukça titiz davranıyor. Tıbbi atıklar, karantina bölgelerinden sızdırmaz araçlar ve özel korumalı ekipler tarafından toplanıyor.


Akfen Gyo, Otelini Kahraman Sağlık Çalışanlarının Hizmetine Açtı Bb

KORONAVİRÜS SALGINIYLA YOĞUN MESAİ YAPAN SAĞLIK PERSONELİNİ OTELİNDE AĞIRLAYACAK


Eıt Innoenergy Powerup Challenge, Ülke Finalleri İle Devam Ediyor!

Avrupa'nın sürdürülebilir enerji dönüşümüne liderlik eden EIT InnoEnergy, Orta ve Doğu Avrupa'da gelecek vaat eden ve büyümek için finansmana ihtiyaç duyan girişimler için EIT InnoEnergy, PowerUp! Challenge’ı başlattı. Bu yıl programa yapılan rekor sayıda başvuru, bölgesel girişimlerin istikrarlı büyüme için finansmana olan ihtiyacının önemli bir göstergesi. Türkiye’nin de dahil olduğu 24 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinden 425 girişim PowerUp!’a başvurdu.


Pepsıco Türkiye’Den Covıd 19’La Mücadeleye 12 Milyon Tl’Yi Aşan Katkı

PepsiCo, COVID- 19’un toplum üzerindeki etkilerini azaltmak üzere yapılan çalışmalar kapsamında Türkiye’ye 12 Milyon TL’nin üzerinde katkı yapacağını açıkladı. PepsiCo Türkiye, geçen hafta PepsiCo Vakfının, toplulukların bu krizi aşmalarına yardımcı olmak amacıyla küresel düzeydeki programlara yapacağını bildirdiği 45 milyon Dolar değerindeki desteğe ilave edilen fonla, ‘Yemek Ver Umut Ver’ girişimi çerçevesinde risk altındaki gruplara temel gıda ulaştırılmasına yardım edecek.


Jet Sosyete’Den Projesine Destek

JET SOSYETE’DEN #BUMAMABENDEN PROJESİNE DESTEK


Etiketler: özel, birlikte, anne, gereksinimli, olan

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.