2 Ekim 2019 Çarşamba 10:47

GÜNDEM

Kaspersky Enerji Sektörü Siber Tehdit Baskısı Altında

Kaspersky  Enerji Sektörü Siber Tehdit Baskısı Altında
Kaspersky  Enerji Sektörü Siber Tehdit Baskısı Altında
Kaspersky  Enerji Sektörü Siber Tehdit Baskısı Altında
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Endüstriyel siber vakalar, üretimin aksamasına ve finansal zarara yol açmaları nedeniyle en tehlikeli vakalar arasında yer alıyor. Bu saldırıların üstesinden gelmek de bir hayli zor. Bu durum özellikle enerji gibi, insanların yaşamına doğrudan etki eden kritik sektörlerde gerçekleştiğinde büyük önem kazanıyor. Kaspersky güvenlik teknolojilerinin otomatik olarak işlediği 2019’un ilk yarısına ait istatistikler, enerji sektöründe yöneticilik yapanların güvenliği asla elden bırakmaması gerektiğini ortaya koydu. Gözlem yapılan süre boyunca Kaspersky ürünleri, enerji sektöründe kullanılan ICS bilgisayarlarının %41,6’sında alarm verdi. ICS için tasarlanmayan çok sayıda klasik zararlı yazılım örneği engellendi.

Engellenen zararlı programlar arasında en büyük tehlikeyi, kripto para madencileri (%2,9), solucanlar (%7,1) ve çeşitli çok yönlü casusluk yazılımları (%3,7) oluşturdu. Bu tür zararlı yazılımların bulaşması, ICS ve endüstriyel ağa bağlı diğer sistemlerin bütünlüğünü ve kullanımını olumsuz etkileyebiliyor. Tespit edilen tehditler arasından bazıları özellikle dikkat çekiciydi.

Bunlardan biri, kimlik doğrulama verilerini, ekran görüntülerini, web kamerasından ve klavyeden alınan verileri çalmak için tasarlanan özel casus yazılımı AgentTesla oldu. Analiz edilen tüm vakalarda, saldırganların birçok şirkette ele geçirdikleri e-posta kutularından veri gönderdiği görüldü. Zararlı yazılım tehdidinin yanı sıra Kaspersky ürünleri, Meterpreter arka kapısından yararlanılan vakaları da belirleyip engelledi. Bu arka kapı, enerji sistemlerinin endüstriyel ağlarındaki bilgisayarları uzaktan kontrol etmek için kullanılıyor. Bu arka kapı kullanılarak düzenlenen saldırılar belirli bir hedefe yönelik ve gizli bir şekilde düzenleniyor. Saldırılar genellikle manuel olarak yürütülüyor. Saldırganların yazılım bulaşan ICS bilgisayarlarını uzaktan gizlice kontrol edebilmesi, endüstriyel sistemler için büyük bir tehdit oluşturuyor. Şirketin çözümleri ayrıca Syswin adlı yeni bir silici solucanı da tespit edip engelledi. Python ile yazılan bu solucan Windows’un yürütülebilir dosya biçiminde geliyor. Kendi kendine çoğalıp verileri silebilen bu tehdit, ICS bilgisayarlarına büyük etki yapabiliyor.

Zararlı nesneler ve vakalarla karşı karşıya kalan tek sektör enerji sektörü değil. Kaspersky uzmanlarının analiz ettiği diğer sektörlerin kendilerini rahat hissetmeleri için ortada bir neden yok. Otomotiv üretimi (%39,3) ve bina otomasyon sistemleri (%37,8), zararlı nesnelerin hedef aldığı ICS bilgisayarı oranı açısından ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.

Raporda yer alan diğer bulgular arasında şunlar yer alıyor:

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Kirill Kruglov, “Toplanan istatistikler ve endüstriyel siber tehditler üzerine yapılan analizler, mevcut eğilimleri değerlendirmek ve ne tür tehlikelere karşı hazırlıklı olmamız gerektiğine dair tahminler yapmak için çok değerli. Bu rapor, güvenlik uzmanlarının özellikle veri çalmayı, kritik önem taşıyan alanlarda casusluk yapmayı, sisteme sızmayı ve verileri yok etmeyi amaçlayan zararlı yazılımlara karşı dikkatli olması gerektiğini gösterdi. Bu tür vakalar endüstri için çok büyük sorunlar doğurabilir.” dedi.

Kaspersky ICS CERT şu teknik önlemlerin alınmasını öneriyor:

Raporun tamamını Kaspersky ICS CERT sayfasından okuyabilirsiniz.

Kaspersky Hakkında

İlginizi Çekebilir

56 Ülkeden 1200 Katılımcı Yatırım İçin İstanbul’Da Buluştu

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin ev sahipliğinde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve İslam Kalkınma Bankası işbirliğiyle düzenlenen “İslam İşbirliği Teşkilatı Üst Düzey Kamu ve Özel Sektör Yatırım Konferansı” resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ile gerçekleşti.


Db11 V12 Amr Çift Rengiyle Aston Martin Turkey Showroom’Da Yerini Aldı

DB11 V12 AMR ÇİFT RENGİYLE


‘Büyük Gözaltı’ 10 Aralık’Ta!

Taner Barlas’ın kurguladığı, Rutkay Aziz’in yönettiği ve iki usta tiyatrocunun aynı zamanda rol da aldıkları ‘Büyük Gözaltı’ (1984) oyunu, 10 Aralık Salı saat 20:30’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşuyor.


İbb’De Yeni Atamalar

İBB’DE YENİ ATAMALAR


“İstanbul’U Koşuyorum”Da Bebek Etabı Vodafone Sponsorluğunda Koşuldu

“İstanbul’u Koşuyorum” etkinliklerinin bu yılki son yarışı olan Bebek Etabı, Vodafone’un ana sponsorluğunda koşuldu. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yarış, renkli görüntülere sahne oldu. Vodafone standına gelen sporseverlere, Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nun tanıtım ve markalama çalışmaları için kullanılan malzemelerin geri dönüşümünden elde edilen çantalar hediye edildi.


Etiketler: Kaspersky, için, enerji, büyük, zararlı

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.