12 Mart 2019 Salı 11:01

GÜNDEM

Kaspersky Lab Finansal Tehditler Bireysel Kullanıcılara Soluk Aldırmadı

Kaspersky Lab, tespit ettiği bankacılık Truva atı saldırısının 2017’de 767.000 iken, bu saldırılara maruz kalan kullanıcısı sayısının 2018’de %15,9 artışla 889.452’ye ulaştığını paylaştı. Kaspersky Lab tarafından yapılan finansal tehdit analizine göre artışın ardında tek bir Truva atının faaliyetleri yatıyor.

Kaspersky Lab  Finansal Tehditler Bireysel Kullanıcılara Soluk Aldırmadı
Kaspersky Lab  Finansal Tehditler Bireysel Kullanıcılara Soluk Aldırmadı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bankacılık Truva atlarıyla düzenlenen saldırılar siber suçlular arasında oldukça yaygın. Bunun nedeni ise bu saldırıların doğrudan maddi gelir amacı gütmesi. Bu türden zararlı yazılımlar elektronik ödeme ve internet bankacılığında kullanılan kimlik bilgilerini çalabiliyor, tek kullanımlık parolaları alabiliyor ve elde ettikleri verileri saldırganlara gönderebiliyor.

Saldırıya uğrayan 889.452 kullanıcının yaklaşık %25’i kurumsal kullanıcılardan meydana geliyor. Bu oran son üç yıldır benzer şekilde devam ediyor. Kaspersky Lab uzmanlarına göre bunun ardında yatan neden çok açık. Tüketicilere yönelik saldırılar yalnızca bankacılık veya ödeme sistemi hesaplarına erişim sağlarken, çalışanlara yönelik başarılı saldırılar şirketin finansal kaynaklarını da savunmasız bırakabiliyor.

Toplanan verilere bakıldığında 2018’de en çok hedef alınan ülkenin, Rusya olduğu görülüyor. Tüm dünyada bankacılık ile ilgili zararlı yazılımların saldırısına uğrayan kullanıcıların %22’den fazlası Rusya’da bulunuyor. Rusya’yı sırasıyla Almanya (%20’nin üzerinde pay) ve Hindistan (yaklaşık %4) takip ediyor.

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Oleg Kupreev, “Finansal tehditlerin 2018’de bireysel kullanıcılara soluk aldırmadığını söyleyebiliriz. Elde ettiğimiz veriler bilindik zararlı yazılımların halen aktif olduğunu ve para için saldırılarını sürdürdüğünü gösteriyor. Özellikle RTM adlı bankacılık Truva atının 2018’de önemli oranda büyüdüğünü gördük. Kullanıcılar bilgisayarlarında finansal işlemler yaparken çok dikkatli olmalı. Modern siber suçluların profesyonelliğini hafife alıp da bilgisayarınızı korumasız bırakmayın.” dedi.

2018’de finansal kimlik avı saldırılarının tüm kimlik avı teşebbüsleri arasındaki payı %53,8’den %44,7’ye düştü. Ancak yine de tüm kimlik avı saldırılarının neredeyse yarısını bu tür oluşturuyor. Ödeme sistemleri ve e-ticaret siteleriyle ilgili kimlik avı saldırılarının oranı 2018’de sırasıyla %14 ve %8,9 oldu. Bu da 2017’ya göre küçük bir düşüş (bir puanlık) olduğunu gösteriyor. Mac kullanıcılarının karşılaştığı finansal kimlik avı saldırılarının oranı ufak bir artışla %57,6’ya ulaştı.

Bankacılık ile ilgili zararlı yazılımlara göz atıldığında, 2018’de 889.452 kullanıcının bankacılık Truva atı saldırısına uğradığı görülüyor. 2017’de 767,072 saldırı olduğu düşünüldüğünde bu %15,9 oranında bir artış anlamına geliyor. Bankacılık ile ilgili zararlı yazılımların saldırısına uğrayanların %24,1’ini kurumsal kullanıcılar oluşturdu. Bu tür zararlı yazılımlar en fazla Rusya, Almanya, Hindistan, İtalya, ABD ve Çin’deki kullanıcıları hedef aldı.

Rusya, Güney Afrika ve ABD, bankacılık ile ilgili Android tabanlı zararlı yazılımların en çok hedef aldığı ülkeler oldu. 2018’de bankacılık ile ilgili Android tabanlı zararlı yazılımlarla karşılaşan kullanıcıların sayısı üç katından fazla artarak 1.799.891’e ulaştı. Yapılan saldırıların büyük bir kısmını (yaklaşık %85) yalnızca üç zararlı yazılım ailesi oluşturdu.

Kaspersky Lab, kullanıcıların kendilerini finansal kimlik avı saldırılarına karşı korumaları için şunları öneriyor:

Kaspersky Lab uzmanları kurumlara ise şunları öneriyor:

Finansal kimlik avı hakkında daha fazla bilgi ve 2018’de Finansal Siber Tehditler raporundaki diğer bulgular için Securelist.com adresindeki blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'in derin tehdit zekâsı ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dâhildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

İlginizi Çekebilir

Yiyecekleri Saklamanın En Pratik Yolu; Paşabahçe Frıgo Studıo

Türkiye’nin sevilen markası Paşabahçe, annelerin yıllardır severek kullandığı Frigo’ya yeni bir soluk getirdi. Yeni Frigo Studio, tek kasede iki ayrı haznesi sayesinde yiyecekleri kolayca saklamaya yardımcı oluyor. Retro esintisi ile Frigo Studio saklama kabı mutfakların yeni favorisi olacak.


Obeziteye Neden Olan 10 Risk Faktörü

Tüm dünyada en önemli sağlık problemlerinden biri obezite; yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam ve bilgi eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkıyor. Ülkemizde de obezite görülme sıklığı bu nedenlerle gün geçtikçe artıyor. Obezite, vücuttaki dengeleri altüst ederek kanser gibi pek çok ciddi hastalığa ve en önemlisi yaşam kaybına neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar, obezite görülme sıklığının kadınlarda %40’ın üzerinde ve erkeklerin 2 katı olduğunu gösteriyor. Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Tolgay Akın, “22 Mayıs Dünya Obezite Günü” nedeniyle obezitenin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.


Çalışanlar Sosyal Medya Paylaşımlarını Patronlarından Gizliyor

Çalışanların %90’ı her gün pek çok kez internete giriyor. Bu da onların iş günlerinde (ve ötesinde) özel ve çalışma yaşamlarını ayrı tutmasını zorlaştırıyor. Kasperksy Lab tarafından hazırlanan Global Gizlilik Raporu’na göre, Türkiye’de tüketicilerin yaklaşık üçte biri (%35) sosyal medyadaki paylaşımlarını patronlarından gizlemeyi tercih ediyor. İş yerindeki bu gizlilik iş arkadaşlarına da uzanıyor. Türkiye’de kullanıcıların %60’ı paylaşımlarını birlikte çalıştıkları kişilerin de görmesini istemiyor.


Dp World Yarımca Zım Line İş Birliği Ve Görselleri

ZIM Line DP World Yarımca'yı seçti


Demans Hastası İle İletişim Nasıl Olmalı

Halk arasında “bunama” olarak bilinen demans hastalığı, beynin zihinsel ve davranışsal işlevlerinin bozulması ile ortaya çıkıyor. Demans hastalarına yaklaşımda bulunurken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Celal Şalçini, hastalarla konuşurken ses tonu ve tavırların kontrol edilmesinin önemine dikkat çekti.


Etiketler: zararlı, kimlik, Kaspersky, 2018, bankacılık

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.