12 Mart 2019 Salı 11:01

GÜNDEM

Kaspersky Lab Finansal Tehditler Bireysel Kullanıcılara Soluk Aldırmadı

Kaspersky Lab, tespit ettiği bankacılık Truva atı saldırısının 2017’de 767.000 iken, bu saldırılara maruz kalan kullanıcısı sayısının 2018’de %15,9 artışla 889.452’ye ulaştığını paylaştı. Kaspersky Lab tarafından yapılan finansal tehdit analizine göre artışın ardında tek bir Truva atının faaliyetleri yatıyor.

Kaspersky Lab  Finansal Tehditler Bireysel Kullanıcılara Soluk Aldırmadı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bankacılık Truva atlarıyla düzenlenen saldırılar siber suçlular arasında oldukça yaygın. Bunun nedeni ise bu saldırıların doğrudan maddi gelir amacı gütmesi. Bu türden zararlı yazılımlar elektronik ödeme ve internet bankacılığında kullanılan kimlik bilgilerini çalabiliyor, tek kullanımlık parolaları alabiliyor ve elde ettikleri verileri saldırganlara gönderebiliyor.

Saldırıya uğrayan 889.452 kullanıcının yaklaşık %25’i kurumsal kullanıcılardan meydana geliyor. Bu oran son üç yıldır benzer şekilde devam ediyor. Kaspersky Lab uzmanlarına göre bunun ardında yatan neden çok açık. Tüketicilere yönelik saldırılar yalnızca bankacılık veya ödeme sistemi hesaplarına erişim sağlarken, çalışanlara yönelik başarılı saldırılar şirketin finansal kaynaklarını da savunmasız bırakabiliyor.

Toplanan verilere bakıldığında 2018’de en çok hedef alınan ülkenin, Rusya olduğu görülüyor. Tüm dünyada bankacılık ile ilgili zararlı yazılımların saldırısına uğrayan kullanıcıların %22’den fazlası Rusya’da bulunuyor. Rusya’yı sırasıyla Almanya (%20’nin üzerinde pay) ve Hindistan (yaklaşık %4) takip ediyor.

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Oleg Kupreev, “Finansal tehditlerin 2018’de bireysel kullanıcılara soluk aldırmadığını söyleyebiliriz. Elde ettiğimiz veriler bilindik zararlı yazılımların halen aktif olduğunu ve para için saldırılarını sürdürdüğünü gösteriyor. Özellikle RTM adlı bankacılık Truva atının 2018’de önemli oranda büyüdüğünü gördük. Kullanıcılar bilgisayarlarında finansal işlemler yaparken çok dikkatli olmalı. Modern siber suçluların profesyonelliğini hafife alıp da bilgisayarınızı korumasız bırakmayın.” dedi.

2018’de finansal kimlik avı saldırılarının tüm kimlik avı teşebbüsleri arasındaki payı %53,8’den %44,7’ye düştü. Ancak yine de tüm kimlik avı saldırılarının neredeyse yarısını bu tür oluşturuyor. Ödeme sistemleri ve e-ticaret siteleriyle ilgili kimlik avı saldırılarının oranı 2018’de sırasıyla %14 ve %8,9 oldu. Bu da 2017’ya göre küçük bir düşüş (bir puanlık) olduğunu gösteriyor. Mac kullanıcılarının karşılaştığı finansal kimlik avı saldırılarının oranı ufak bir artışla %57,6’ya ulaştı.

Bankacılık ile ilgili zararlı yazılımlara göz atıldığında, 2018’de 889.452 kullanıcının bankacılık Truva atı saldırısına uğradığı görülüyor. 2017’de 767,072 saldırı olduğu düşünüldüğünde bu %15,9 oranında bir artış anlamına geliyor. Bankacılık ile ilgili zararlı yazılımların saldırısına uğrayanların %24,1’ini kurumsal kullanıcılar oluşturdu. Bu tür zararlı yazılımlar en fazla Rusya, Almanya, Hindistan, İtalya, ABD ve Çin’deki kullanıcıları hedef aldı.

Rusya, Güney Afrika ve ABD, bankacılık ile ilgili Android tabanlı zararlı yazılımların en çok hedef aldığı ülkeler oldu. 2018’de bankacılık ile ilgili Android tabanlı zararlı yazılımlarla karşılaşan kullanıcıların sayısı üç katından fazla artarak 1.799.891’e ulaştı. Yapılan saldırıların büyük bir kısmını (yaklaşık %85) yalnızca üç zararlı yazılım ailesi oluşturdu.

Kaspersky Lab, kullanıcıların kendilerini finansal kimlik avı saldırılarına karşı korumaları için şunları öneriyor:

Kaspersky Lab uzmanları kurumlara ise şunları öneriyor:

Finansal kimlik avı hakkında daha fazla bilgi ve 2018’de Finansal Siber Tehditler raporundaki diğer bulgular için Securelist.com adresindeki blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'in derin tehdit zekâsı ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dâhildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

İlginizi Çekebilir

Ms Hastaları, Doktor Kontrollerini İhmal Etmemeli

Merkezi sinir sistemi hastalığı olan, beyin ve omuriliğin birçok alanını etkileyen MS'te hastaların Covid-19 salgınıyla mücadele edilen bugünlerde önlemlere uyması önem taşıyor. MS hastalarının bu süreçte doktor kontrollerini daha sıkı tutması gerektiğini kaydeden uzmanlar, bağışıklığı baskılayan ilaç kullanan hastaların önlemlere uymasını tavsiye ediyor.


Abbott, Ürettiği Laboratuvar Tabanlı Antikor Testinin Avrupa Standartlarına Uygunluk Ce Belgesinin Alındığını Ve Türkiye’De Kullanıma Hazır Olduğunu Duyurdu

İstanbul, 28 Mayıs 2020- Abbott, koronavirüse (COVID-19) maruz kalınıp kalınmadığını gösteren IgG antikorunun tespitinde kullanılan laboratuvar tabanlı seroloji kan testi için AB'nin In Vitro Tıbbi Tanı (IVD) Cihazları Yönetmeliği (98/79/EC) kapsamında Avrupa Standartlarına Uygunluk (CE) belgesi aldığını açıkladı. Antikor testi, bir kişinin daha önce enfekte olup olmadığını anlamak için kullanılan önemli bir basamak. Virüsün vücutta ne kadar süre kaldığı ve virüse karşı bağışıklık kazanılıp kazanılmadığı konularında bilgi veren antikor testi, virüsün daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Bu bilgiler, tedavi ve aşı geliştirme çalışmalarını desteklemeye de yardımcı olabilir.


Yıldız Holding Koleksiyonundan Sağlık Çalışanları Yararına Anlamlı Bağış

Ekrem Yalçındağ’ın ‘Kontrastlar’ eseri online müzayedede satışa sunulacak


Ünlü Sanatçı Mustafa Sandal'dan Gençlere Müzik Tavsiyesi...

MUSTAFA SANDAL, VODAFONE FREEZONE ONLINE MÜZİK YARIŞMASI YARI FİNALİSTLERİYLE CANLI YAYINDA BULUŞTU


En Çok Ege Ve Akdeniz Bölgelerini Ziyaret Etmeyi Özledik

Türkiye’nin seyahat sitesi Enuygun.com, tüketicilerin pandemi sonrası seyahatle ilgili bakış açılarını öğrenmek için bir anket çalışması yaptı. Enuygun.com’un Seyahat Tercihleri Anketi’ne göre kullanıcılar, haziran, temmuz ve ağustos ayları için şimdiden seyahat planlarını yapmaya başladı. Ege ve Akdeniz bölgeleri tatilcilerin gözde rotası olurken, kamp ve bungalov tatillerine ilgi arttı.


Etiketler: zararlı, kimlik, Kaspersky, 2018, bankacılık

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.