20 Eylül 2019 Cuma 10:31

GÜNDEM

Kaspersky Raporu Codesys’İn Geliştirdiği Sistemdeki Açıkların Kapatılmasını Sağladı

Kaspersky ICS CERT araştırmacıları; programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC) ve insan makine arayüzü (HMI) gibi endüstriyel cihazlar geliştirmek için kullanılan popüler bir sistemde çok sayıda açık keşfetti. Bu cihazlar, kritik altyapıdan üretim süreçlerine kadar tüm otomatik endüstriyel tesislerin kalbinde yer alıyor. Keşfedilen bu açıklar, saldırganlara bu sistem ile geliştirilen PLC’lerin kullanıldığı kurumlara uzaktan ve içeriden gizli saldırılar düzenleme fırsatı veriyordu. CODESYS® tarafından geliştirilen sistemdeki açıklar, Kaspersky’nin hazırladığı rapor sonrasında kapatıldı.

Kaspersky Raporu Codesys’İn Geliştirdiği Sistemdeki Açıkların Kapatılmasını Sağladı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

PLC’ler önceden manuel olarak ya da karmaşık elektromekanik cihazlar kullanılarak yapılan işleri otomatik hale getiriyor. PLC’lerin düzgün çalışabilmesi için programlanmaları gerekiyor. Bu programlama, mühendislere kodlama ve otomasyon program komutlarını PLC’ye yüklemede yardımcı olan özel bir yazılım sistemiyle yapılıyor. Bu sistem ayrıca PLC program kodu için bir çalışma zamanı yürütme ortamı sunuyor. Bu yazılım; üretim, enerji üretimi, akıllı şehir altyapıları ve daha birçok farklı alanda kullanılıyor. Kaspersky araştırmacıları bu tür yazılımlara da dışarıdan müdahale edilebileceğini keşfetti.

Araştırmacılar, PLC programlarını geliştirmek ve denetlemek için tasarlanan güçlü ve gelişmiş bir aracı inceledi. Sonuçta, sistemin ana ağ protokolü ve çalışma zamanında bir düzineden fazla güvenlik sorunu tespit edildi. Bunların dördü özellikle ciddi olarak tanımlandı ve CVE-2018-10612, CVE-2018-20026, CVE-2019-9013 ve CVE-2018-20025 şeklinde ayrı isimlendirildi.

Bu açıklar saldırganlara ağdaki varlıklarını gizleyerek; ağ komutları ve ölçüm verileri akışlarına müdahale etme, parola ve diğer kimlik doğrulama bilgilerini çalıp yeniden kullanma, çalışma zamanına zararlı kod yerleştirerek sistemdeki yetkilerini artırma ve yetkisiz daha birçok şey yapma olanağı tanıyordu. Pratikte bu durum, saldırganın operasyon teknolojileri personelinin farkında olmadan belirli bir tesisteki PLC’lerin işlevini bozabileceği veya kontrolünü tamamen ele alabileceği anlamına geliyor. Bu da saldırganlara, çalışmaları aksatma veya fikri mülkiyetler, fabrika üretim kapasiteleri veya üretimdeki yeni ürünler gibi hassas verileri çalma fırsatı sunuyordu. Bunlara ek olarak tesisteki çalışmaların izlenmesi ve saldırıya uğrayan kurum için hassas olabilecek diğer bilgilerin toplanması da mümkün oluyordu.

Kaspersky, yazılımda keşfettiği bu sorunları ilgili markaya anında iletti. Raporlanan açıkların tamamı kapatıldı ve yamalar sistem kullanıcılarına sunuldu.

CODESYS Ürün Pazarlama Müdürü Roland Wagner, “CODESYS Group için ürün güvenliği son derece önemlidir. Kaspersky’nin kapsamlı araştırma sonuçları, CODESYS’i daha da güvenli hale getirmemize yardımcı oldu. CODESYS’in güvenlik özelliklerini geliştirmek için teknik ve idari çalışmalara uzun yıllardır önemli yatırımlar yapıyoruz. Tespit edilen tüm açıklar anında incelendi, değerlendirildi, ilk öncelik haline getirildi ve güvenlik raporunda yayınlandı. Açıkları kapatan yazılım güncellemeleri hızla geliştirildi ve CODESYS Store üzerinden tüm CODESYS kullanıcılarına sunuldu.”

Kaspersky uzmanları, raporlanan açıklardan yararlanılmasıyla oluşabilecek potansiyel risklerin ortadan kalkması için şu önlemlerin alınmasını tavsiye ediyor:

Kaspersky ICS CERT Hakkında

Kaspersky Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Acil Müdahale Ekibi (Kaspersky Lab Industrial Control Systems Cyber Emergency Response Team - Kaspersky ICS CERT), Kaspersky tarafından, endüstriyel kurumları siber saldırılardan korumak amacıyla otomasyon sistemi markaları, BT güvenliği araştırmacıları, endüstriyel tesis sahipleri ve operatörlerinin çalışmalarını koordine etmek için 2016'da başlatılan global bir projedir. Kaspersky ICS CERT çalışmalarında endüstriyel otomasyon sistemlerini ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti'ni hedef alan potansiyel ve mevcut tehditleri belirlemeye öncelik verir. Kurulduğundan bu yana ekip, önde gelen global endüstriyel kontrol sistemi markalarının ürünlerinde 200'dan fazla kritik açık tespit etti. Kaspersky ICS CERT, endüstriyel kurumların siber tehditlere karşı korunmasına yönelik tavsiyeler veren önde gelen uluslararası kuruluşların aktif bir üyesi ve ortağıdır. ics-cert.kaspersky.com

Kaspersky Hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 270.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com.tr adresini ziyaret edin.

İlginizi Çekebilir

Küresel Anksiyete Salgını Kapıda

Küresel Covid 19 salgınıyla mücadelede alınan önlemler yavaş yavaş gevşetilip hayat normale dönmeye başlarken; salgının psikolojik etkileri konuşulmaya devam ediyor. Covid-19 salgınının özellikle kaygıyı artırdığını belirten psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, anksiyete pandemisinin küresel bir hal aldığını kaydetti. Aşırı korku, kaygı ve stresin bağışıklık sistemini baskıladığını kaydeden Tarhan, özellikle Koronavirüsle beraber yaşamaya alışmamız gerektiğini kaydetti.


Koronavirüs Hakkında Çıkan Haber Sayısı 21 Milyonu Aştı

BASIN BİLDİRİSİ


Etnik İskandinav Ruhunu Bahçelere Taşıyın

Açık havanın ruhunu değiştiren Türkiye’nin önde gelen bahçe mobilyası markası L’unica, yeni sezonun en tarz parçalarından Ethno Oturma Grubu ile etnik İskandinav esintilerini bahçe, balkon ve teraslara taşıyor. Rahatlık ve şıklığın birleşimi ile açığa çıkan Ethno Oturma Grubu, teak metaryalinin eşşiz yorumu, geometrik sırt detayları ve ayak formu ile zamansız bir tasarıma sahip.


Efsane Sponsor Beko Yeniden Beşiktaş Formasının Göğsünde

Beko, Beşiktaş Futbol Takımı’nın Ana Sponsoru Oldu


Veri Kurtarma Hizmeti Alırken Sorulması Gereken 7 Soru

VERİ KURTARMA ALANINDA 2025’E KADAR


Etiketler: Kaspersky, için, güvenlik, CODESYS, endüstriyel

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.